Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαααα... Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάτι. Αυτό που κάνω είναι στην εφαρμογή snapseed που έχω να τσιμπαω λίγο στα εργαλεία την καμπύλη προς τα κάτω και στρώνει η φωτογραφία. Ημίμετρα θα μου πεις και ταλαιπωρία αλλά τι να κάνεις...

Ευχαριστώ, θα κατεβάσω το Snapseed.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα, σαν αστείο, είναι απο τα καλά.

Δεν υπάρχει καμία επαφή ανάμεσα στα δύο τηλέφωνα, φίλε μου. Θα είναι σχεδόν σοκαριστική η εμπειρία της αναβάθμισης.

Έπρεπε να έχεις προχωρήσει ήδη από χθές!

 

Τώρα για επιλογή ανάμεσα στο mi8 και στο mate, άνοιξε ένα θέμα (υπάρχει ειδικό μέρος στο φόρουμ για τέτοια ερωτήματα) και ζήτα να σου δώσουν γνώμες.

 

Καταρχίν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο δαίμονας του πληκτρολογίου :) ήταν παρόν και αντί G4 έγραψε G3. Άρα το ερώτημα στην ουσία είναι η αναβάθμιση από G4 σε Μate. Υπάρχει σχετικό θέμα για την παραπάνω σύγκριση, ρώτησα εδώ γιατί διάβασα για άτομα που έκαναν την αλλαγή. Anyway, ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε!:up:

Edited by nickale
Ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο EMUI9 η εφαρμογή της κάμερας θα είναι η ίδια με του Mate 20 pro και θα έχουμε και το studio lightning. Ακόμα θα έχουμε και slow motion βιντεο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο EMUI9 η εφαρμογή της κάμερας θα είναι η ίδια με του Mate 20 pro και θα έχουμε και το studio lightning. Ακόμα θα έχουμε και slow motion βιντεο.

 

Απο που το ξέρουμε αυτό βγήκε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Απο που το ξέρουμε αυτό βγήκε κάτι;

 

Q) How is the camera ui? Did they change it to the p20/mate 20 UI? Or is it still the same as now?

 

A) Not the same anymore. It's just like the mate 20 pro/p20 now.

New features were added too such as studio lighting, AR and super slow motion.

 

Απο άτομο που είναι στην Beta της 9.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να τραβάει και καλά..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Q) How is the camera ui? Did they change it to the p20/mate 20 UI? Or is it still the same as now?

 

A) Not the same anymore. It's just like the mate 20 pro/p20 now.

New features were added too such as studio lighting, AR and super slow motion.

 

Απο άτομο που είναι στην Beta της 9.

Για να δούμε πολύ θετικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρειαζονται και δεν εχουν wallpaper που να ειναι απολυτα μαυρη για μεγιστη εξοικονομηση ενεργειας

T3MlYvi.png

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που ρώτησε για την μετάβαση από G3/4 έχω να πω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ των συσκευών. Στο Mate 10 Pro θα ερωτευτείς την ταχύτητα απόκρισης, την κάμερα και την μπαταρία.

 

Θα αναρωτηθείς πώς μπορούσες και ήσουν ακόμα με αυτά τα τηλέφωνα.

 

Προχώρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που ρώτησε για την μετάβαση από G3/4 έχω να πω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ των συσκευών. Στο Mate 10 Pro θα ερωτευτείς την ταχύτητα απόκρισης, την κάμερα και την μπαταρία.

 

Θα αναρωτηθείς πώς μπορούσες και ήσουν ακόμα με αυτά τα τηλέφωνα.

 

Προχώρα άφοβα.

Σε αυτό με την μπαταρία.... Το διαβάζω και γελάω ασταμάτητα....

Είχα το G4 και δεν θυμάμαι να είχε μπαταρία.... Πιο πολύ έβλεπε το power Bank πάρα την οθόνη του....

Γελανε και οι πέτρες ****το μου...

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό με την μπαταρία.... Το διαβάζω και γελάω ασταμάτητα....

Είχα το G4 και δεν θυμάμαι να είχε μπαταρία.... Πιο πολύ έβλεπε το power Bank πάρα την οθόνη του....

Γελανε και οι πέτρες ****το μου...

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

4 φορές φόρτιση την μέρα για πλάκα.. Και 3 φορες το g3..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό με την μπαταρία.... Το διαβάζω και γελάω ασταμάτητα....

Είχα το G4 και δεν θυμάμαι να είχε μπαταρία.... Πιο πολύ έβλεπε το power Bank πάρα την οθόνη του....

Γελανε και οι πέτρες ****το μου...

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Χαίρομαι πάντως που σας έκανα και γελάσατε!:lol: Περιμένω τη μαύρη Παρασκευή μήπως πετύχω τίποτα ειδάλως ιντερνετικά!

Όντως δεύτερη μπαταρία τώρα μαμίσια και μέρα με δυσκολία! Ήταν καλό στα νιάτα του...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα κατι αλλο... Που εχει υποθει κανα 2 σελιδες πριν γιατί μετα απο την αναβαθμιση του software της συσκευής κανετε τοσες πολλες διαδικασιες επανεκκίνησεις και και επαναφορες και αλλες τετοιες διαδικασίες.... Νομιζω οτι δεν χρειάζονται ολα αυτα
Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφεί πολλάκις και όχι μόνον σε αυτό το νήμα. Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη απάντηση πρέπει να έχει γραφτεί σε όλα κυριολεκτικά τα νήματα των Android συσκευών.

 

"Είναι καλό μετά από major αναβαθμίσεις, ιδιαίτερα αυτών που αλλάζουν και έκδοση λειτουργικού, να γινεται factory reset. Έτσι αποφεύγονται ασυμβατότητες στις ρυθμίσεις και γενικότερα στα data των native εφαρμογών, οι οποίες μπορεί να είναι και εντελώς διαφορετικές από τους προκατόχους τους".

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, τα data και οι ρυθμίσεις των προηγούμενων εκδόσεων να είναι από λίγο έως και τελείως ασύμβατα!

Ιδιαίτερα όσον αφορά την μπαταρία και την διαχείρισή της, είναι πολύ συχνό φαινόμενο το αδικαιολόγητο draining μετά από αναβάθμιση, draining που εξαφανίζεται ή "στρώνει" σε μεγάλο βαθμό μετά από ένα factor reset.

Ακόμη μπορεί να εμφανιστούν κολλήματα, FC's και γενικότερα δυσλειτουργίες σε εφαρμογές, ειδικά αυτών που ελέγχουν hardware κομμάτια του κινητού, όπως πχ κάμερες ή εφαρμογές media player.

 

Βέβαια η τελική απόφαση, για το αν θα μπει κάποιος στην διαδικασία να ξαναστεινει το τηλέφωνό του, είναι του ίδιου.

Έχουμε όμως βαρεθεί ν' ακούμε γκρίνιες για προβλήματα και battery drain μετά από αναβαθμίσεις.

Η στερεότυπη διαμαρτυρία είναι:

- Έχω το "τάδε" πρόβλημα μετά την αναβάθμιση που πήραμε.

- Χάλι μαύρο η μπαταρία στην νέα έκδοση!

- Η τελευταία αναβάθμιση, χαντακωσε το τηλέφωνο!

 

Κλπ

Κλπ

Κλπ

 

Πολύ συχνό φαινόμενο μετά από αναβάθμιση, ειδικά αν έχουν "πειράξει" κώδικα του launcher, είναι τα ψιλό-κολληματα και τα κομπιασματα στο scrolling ή στις εναλλαγές των οθονών.

 

Όλα λοιπόν τα παραπάνω (και πολλά ακόμη), εξαφανίζονται "δια μαγείας", μετά από ένα factory reset.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ φιλε.... Απλα πιστεύω πως με καποιο τροπο οι εταιρειες θα επρεπε να εχουν προνοησει ωστε να μην καθεσαι να ξαναβαζεις ολους αυτους τους λογαριασμους στο κινητο σου γιατι είναι μια πολυ χρονοβορος διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρεία δεν το γράφει πουθενά ότι μετά από κάθε update πρέπει να κάνουμε επαναφορά των εργοστασιακων ρυθμίσεων.

Απλά το κάνουμε μόνοι μας για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο από τυχόν ασυμβατότητες!

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρεία δεν το γράφει πουθενά ότι μετά από κάθε update πρέπει να κάνουμε επαναφορά των εργοστασιακων ρυθμίσεων.

Απλά το κάνουμε μόνοι μας για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο από τυχόν ασυμβατότητες!

Σε όλα υπάρχουν 4 περιπτώσεις

1) αυτοί που το κάνανε

1α) είχαν προβλήματα

1β) δεν είχαν προβλήματα

 

2) αυτοί που δεν το κάνανε

2α) είχαν προβλήματα

2β) δεν είχαν προβλήματα

 

Οπότε δεν υπάρχει κανόνας παιδιά... Όπως σου κάτσει είναι ανάλογα μα πολλούς άλλους παράγοντες.

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη επιλογη θα ηταν να φλασαρεις την rom οπως κανουμε το format στους υπολογιστες αλλα στα android ειναι λιγο ρισκο γιατι μπορει να brikαρει, οποτε η επομενη καλυτερη λυση προς αποφυγη προβληματων ειναι η επαναφορα εργοστασιακων μετα την αναβαθμιση.

Προσοχη, αν δεν κανεις επαναφορα δεν σημαινει οτι θα εχεις προβλημα, αλλα αυτος που κανει μια επαναφορα μειωνει τις πιθανοτητες εμφανισης προβληματος λογο αναβαθμισεις.

Στο φορουμ εδω υπαρχουν ατομα που δεν κανουν επαναφορα και δεν ειχαν ποτε προβλημα, υπαρχουν ομως ατομα που μετα απο αναβαθμιση ειχαν θεμα και με μια επαναφορα εστρωσαν ολα. Υπαρχουν και ατομα σαν εμενα που κανουν επαναφορα παντα για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία θα ρωτήσω , αλλά δεν πειράζει .... :p

Αν φράξεις το κάτω ηχείο, το από πάνω υποτίθεται ότι βγάζει τον ίδιο ήχο?

Ρωτάω γιατί αν το κάνεις (για παράδειγμα στο youtube) ο πάνω ήχος ακούγετε ίσα ίσα και κάπως περίεργα.

Ελπίζω να είναι έτσι γενικά και να μην έχει πρόβλημα το πάνω ηχείο!

Η εμβέλεια του wifi είναι πάρα πολύ καλή! Πιστεύω μπορεί να περνάει και αυτή του LG που την είχα τοπ. Θα το τεστάρω περαιτέρω και θα σας πω. Έβαλα και την γνήσια θήκη flip της εταιρείας (βλ. τα προηγούμενά μου ποστ) και είναι άψογης ποιότητας. Βολεύει απίστευτα που βλέπεις ειδοποιήσεις με κλειστό καπάκι, αλλά μπορείς και να χειρίζεσαι τις κλήσεις!

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Βλακεία θα ρωτήσω , αλλά δεν πειράζει .... :p

Αν φράξεις το κάτω ηχείο, το από πάνω υποτίθεται ότι βγάζει τον ίδιο ήχο?

Ρωτάω γιατί αν το κάνεις (για παράδειγμα στο youtube) ο πάνω ήχος ακούγετε ίσα ίσα και κάπως περίεργα.

Ελπίζω να είναι έτσι γενικά και να μην έχει πρόβλημα το πάνω ηχείο!

Η εμβέλεια του wifi είναι πάρα πολύ καλή! Πιστεύω μπορεί να περνάει και αυτή του LG που την είχα τοπ. Θα το τεστάρω περαιτέρω και θα σας πω. Έβαλα και την γνήσια θήκη flip της εταιρείας (βλ. τα προηγούμενά μου ποστ) και είναι άψογης ποιότητας. Βολεύει απίστευτα που βλέπεις ειδοποιήσεις με κλειστό καπάκι, αλλά μπορείς και να χειρίζεσαι τις κλήσεις!

Το πάνω ηχειο είναι το ηχείο του ακουστικού οπότε δεν έχει την ίδια ένταση. Απλά χρησιμοποιείται και αυτό για να δημιουργήσει ένα stereo εφέ. Αν παρατηρησεις συνηθως από κει ακούγονται οι πιο "ψιλοί" ήχοι

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία θα ρωτήσω , αλλά δεν πειράζει .... :p

Αν φράξεις το κάτω ηχείο, το από πάνω υποτίθεται ότι βγάζει τον ίδιο ήχο?

Ρωτάω γιατί αν το κάνεις (για παράδειγμα στο youtube) ο πάνω ήχος ακούγετε ίσα ίσα και κάπως περίεργα.

Ελπίζω να είναι έτσι γενικά και να μην έχει πρόβλημα το πάνω ηχείο!

Η εμβέλεια του wifi είναι πάρα πολύ καλή! Πιστεύω μπορεί να περνάει και αυτή του LG που την είχα τοπ. Θα το τεστάρω περαιτέρω και θα σας πω. Έβαλα και την γνήσια θήκη flip της εταιρείας (βλ. τα προηγούμενά μου ποστ) και είναι άψογης ποιότητας. Βολεύει απίστευτα που βλέπεις ειδοποιήσεις με κλειστό καπάκι, αλλά μπορείς και να χειρίζεσαι τις κλήσεις!

 

Το πανω ηχειο ναι εχει χαμηλη ενταση γιατι η συσκευη στην ουσια χρησιμοποιει το ακουστικο σαν δευτερο ηχειο, δεν εχει extra ηχειο.

Οταν το εχεις ορθιο απο το πανω βγαινουν οι υψηλες και απο το κατω μεσσαιες και χαμηλες ενω αν το εχεις γυρισμενο πλαγια κανει το στερεο αλλα με αποτελεσμα να βγαινει απο δεξια περισσοτερη ενταση λογο πιο ισχυρου ηχειου.

Στην ουσια οχι δεν εχει προβλημα το πανω ηχειο σου.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Thanks μάγκες ... Πάντως γενικά, ο ήχος είναι πολύ καλής ποιότητας!

Τι να πω, φτου μην το ματιάσω το άτιμο. Για 400 ευρώ είναι κελεπούρι και απ' ότι βλέπω στην Γερμανική και Ιταλική αγορά έχει πέσει και κάτω από 380. Δεν την είχα ποτέ σε υπόληψη την εταιρεία αυτή, αλλά δειλά δειλά με κερδίζει. Φανταστείτε αν έπαιρνα τα επόμενα της μοντέλα πως θα ένιωθα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Thanks μάγκες ... Πάντως γενικά, ο ήχος είναι πολύ καλής ποιότητας!

Τι να πω, φτου μην το ματιάσω το άτιμο. Για 400 ευρώ είναι κελεπούρι και απ' ότι βλέπω στην Γερμανική και Ιταλική αγορά έχει πέσει και κάτω από 380. Δεν την είχα ποτέ σε υπόληψη την εταιρεία αυτή, αλλά δειλά δειλά με κερδίζει. Φανταστείτε αν έπαιρνα τα επόμενα της μοντέλα πως θα ένιωθα. :lol:

Θα την εκτιμούσες αδερφέ ακόμη πιο πολύ αν έπαιρνες και τα πιο παλια μοντέλα... Όπως mate 8... Που ήταν απίστευτη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

..................

Η ερώτηση είναι αν παίζει η single έκδοση (BLA-L09) σε HD το Netflix !!!? Επίσημα η netflix λέει πως οι εκδόσεις του κινητού που υποστηρίζουν HD είναι οι Huawei Mate 10 Pro (BLA-A09, NEO-L29) Αν δεν κάνω λάθος η A09 είναι Αμερικάνικη έτσι?

 

Λοιπόν, επειδή επικοινώνησα πολλές φορές με το live chat της netflix και μου το έπαιζαν ιστορία - έκαναν πως δεν ήξεραν το θέμα και μου έλεγαν αν φταίει η σύνδεσή μου ή ο ανάδρομος και κτλ - έκατσα και το έψαξα λίγο. Για να μην κουράζω, κάτι παίζει με τα ψηφιακά δικαιώματα ( protected by digital rights management (DRM), to prevent the copying and unauthorised redistribution of these video files) --->> https://www.androidauthority.com/widevine-explained-821935/ και γι' αυτό η εφαρμογή δεν παίζει σε HD. Βέβαια το παράδοξο είναι πως σε μερικά μοντέλα μας, παίζει μια χαρά και ίσως αυτό οφείλετε στο ότι μάλλον υπήρχε η εφαρμογή προ- εγκατεστημένη και έτσι δεν επηρεαζόταν από τα δικαιώματα αυτά. Αν κατάλαβα καλά και από την σελίδα τους, μόνο το Αμερικάνικο μοντέλο υποστηρίζει το HD και το Porche Design.

Τέλος πάντων, έχει βγει modded εφαρμογή σε apk και δουλεύει ρολόι. Μόλις το δοκίμασα και παίζει νεράκι τα Hd αλλά και τα HDR. Θα το καταλάβετε μιας και πλέον δείχνει το αντίστοιχο εικονίδιο δίπλα σε κάθε τίτλο. Φαίνεται εξάλλου και από την ποιότητα που πλέον είναι αναβαθμισμένη από πριν.

Κατεβάζετε την εφαρμογή από εδώ -->> https://mega.nz/#!BhY2haIT!l5GKYXRnn4VO1AAsF8gno1O9Oxl-lnpn1nRL3Vbgacg , εννοείτε βγάζετε την κανονική πρώτα, μετά στο άνοιγμα θα σας πει ότι υπάρχει νέα έκδοση, αγνοήστε, βάλτε τα στοιχεία σας και απολαύστε.

Ελπίζω με την 9 να το λύσουν αυτό, για να μην χρειάζεται πάλι να βάζουμε άλλη έκδοση!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...