Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξεκίνησες να κατεβάζεις το απλό upgrade? Ή ξεκίνησε αυτόματα να το κατεβάζει. Ειδικά αν εκείνη την στιγμή ήσουν συνδεμένος με WiFi, τότε ξεκινάει και το κατεβάζει αυτόματα. Έχει επιλογή που πας και το κλείνεις να μην το κάνει.

 

Έχεις δύο επιλογές.

Πρώτη, συνεχίζεις και κατεβάζεις το απλό upgrade και το προχωράς.

Δεύτερη, αν θες ντε και καλά το φουλ πακέτο, πας σε Factory reset (εννοείται κάνεις backup πριν γιατί τα χάνεις όλα), βάζεις τα βασικά για να ξεκινήσει το emui έχοντας αποφύγει την σύνδεση στο WiFi, για να μην έχεις πάλι τα ίδια.

Πας στις αναβαθμίσεις, στις 3 τελείες και κλείνεις την επιλογή για αυτόματη αναβάθμιση μέσω WiFi, και στην συνέχεια συνδέεσαι στο WiFi σου και ψάχνεις χειροκίνητα για το update.

Μόλις το βρει θα σου δώσει στις 3 τελείες την επιλογή για φουλ πακέτο.

Η συνέχεια, κατά τα γνωστά....

 

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro, using Tapatalk.

Όταν λες backup σε τι κάνει backup & πως γίνεται?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ,έχει αναφερθεί πάλι . Πως μπορώ να αλλάξω γραμματοσειρά; Ενώ τις έχω βάλει στα θέματα όταν πάω να τις επιλέξω απλά δεν κάνει τπτ. Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λογικά Οκτώβρη αρχές Νιόβρη θα την εχουμε.εκτος αν μας δώσουν απευθείας την 9 αρα.παιζει καποιος άλλος το Pubg.μετα την αναβάθμιση με το gpu turbo το τηλ ζεσταίνεται πιο εύκολα ,και επισης μου κανει κάποιες λαδιές την ωρα που παίζω μικρό κολλήματα 2-3 δευτερολέπτων.εχω κατεβάσει τα γραφικά του παιχνιδιού να δω διαφορα ,θα φανεί στης επόμενες μερες.υπαρχει περίπτωση να ειναι πρόβλημα του σέρβερ του παιχνιδιού και οχι του τηλ;
Και συ τέκνον Βρούτε pubg? Να κάνουμε ομάδα να σκοτώνουμε μπαρμπαδέλια

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 7 μήνες χρήσης του κινητού, στο θέμα ποιότητας κατασκευής έχω να πω ότι :η οθόνη φοράει tempered glass από την αρχή, οπότε ουδέν σχόλιο.. Το πίσω καπάκι,αν και του έχω πάντα θήκη ξεκινώντας από την δική του->nillkin nature - >spigen, παρατηρώ ότι έχει αποκτήσει μηδαμινα σημαδακια.. Είναι, προφανώς, από τη σκόνη που εισχωρεί αλλά για εμένα είναι πολύ"ευαίσθητο".. Κι εγώ το έχω στη πένα.. Μαλακό πανάκι πάντα κ συχνό καθαρισμό.. Η ομορφιά του, λοιπόν, θα μείνει κρυμμένη πίσω από την χοντοκομμένη θήκη.. Edited by rapsodos1979_
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες backup σε τι κάνει backup & πως γίνεται?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρυθμίσεις/κέντρο λογαριασμού (πάνω-πάνω το user name που έχεις δώσει), στο cloud σου λέει "ενεργοπ."?

Αν όχι ενεργοποίησε το, συσχέτισε το και με τον Google λογαριασμό σου.

Μπενοντας μετα στο cloud βλέπεις τι μπορείς να σωσεις εκεί. Μπορεις και μεμονωμένα αλλά μπορείς να κρατήσεις και " αντίγραφο ασφαλείας ".

Υπάρχει και το " περισσότερα δεδομένα " οπου εκεί σώζονται και τα δεδομένα απο τις εφαρμογές, αν το θέλεις.

 

Ρίξε μια ματιά. Έχει πολλές δυνατότητες.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος ο λόγος να κάνει κάποιος το μεγάλο update κ όχι το μικρό.

Κ εγώ το μικρό έλαβα σήμερα.

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει απαντηθεί αυτό που ρωτάς, λιγα ποστ πιο πριν. Κοίτα λίγο προς τα πίσω ή "search".

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Οκτώβρη αρχές Νιόβρη θα την εχουμε.εκτος αν μας δώσουν απευθείας την 9 αρα.παιζει καποιος άλλος το Pubg.μετα την αναβάθμιση με το gpu turbo το τηλ ζεσταίνεται πιο εύκολα ,και επισης μου κανει κάποιες λαδιές την ωρα που παίζω μικρό κολλήματα 2-3 δευτερολέπτων.εχω κατεβάσει τα γραφικά του παιχνιδιού να δω διαφορα ,θα φανεί στης επόμενες μερες.υπαρχει περίπτωση να ειναι πρόβλημα του σέρβερ του παιχνιδιού και οχι του τηλ;

 

Παίζω κι εγώ pubg. Τις δοκίμασα όλες τις επιλογές. Στην εξοικονόμηση δεν παίζει καλά. Στην λειτουργία παιχνίδια δεν είδα καμιά διαφορά. Τελικά το άφησα στην έξυπνη λειτουργία. Να πω όμως ότι παίζω με τα γραφικά στο balanced. Βέβαια και τέρμα να τα βάλεις πάλι παίζεις άνετα το παιχνίδι. Απλά νομίζω ότι πιο χαμηλά είναι πιο ομαλή η κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ,έχει αναφερθεί πάλι . Πως μπορώ να αλλάξω γραμματοσειρά; Ενώ τις έχω βάλει στα θέματα όταν πάω να τις επιλέξω απλά δεν κάνει τπτ. Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Μια πολυ απλη λυση ειναι να πας:

Ρυθμισεις->Εφαρμογες και ειδοποιησεις->Εφαρμογες->Θεματα->Πανω δεξια στις 3 τελιτσες->Καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων

Μετα πας κανονικα στις εφαρμογες σου και κρατας πατημενο πανω στο εικονιδι θεματα και πατας στο "Στιλ.κειμ"

Αν κανεις αναβαθμιση την εφαρμογη θεματα θα σου φυγει η επιλογη Στιλ κειμ.

Μια αλλη λυση ειναι να περασεις την εφαρμογη EMUI tweaker και να εμφανισεις το shortcut για την αλλαγη γραματοσειρας και μια ακομα λυση ειναι μεσω adb αλλα καλυτερα μην μπλεξεις γιατι αν δεν ξερεις μπορει να κανεις ζημια.

 

Μετά από 7 μήνες χρήσης του κινητού, στο θέμα ποιότητας κατασκευής έχω να πω ότι :η οθόνη φοράει tempered glass από την αρχή, οπότε ουδέν σχόλιο.. Το πίσω καπάκι,αν και του έχω πάντα θήκη ξεκινώντας από την δική του->nillkin nature - >spigen, παρατηρώ ότι έχει αποκτήσει μηδαμινα σημαδακια.. Είναι, προφανώς, από τη σκόνη που εισχωρεί αλλά για εμένα είναι πολύ"ευαίσθητο".. Κι εγώ το έχω στη πένα.. Μαλακό πανάκι πάντα κ συχνό καθαρισμό.. Η ομορφιά του, λοιπόν, θα μείνει κρυμμένη πίσω από την χοντοκομμένη θήκη..

 

Σου εχω την καλυτερη λυση καθαρισμου, ενα μαλακο πινελο νουμερο 60 και το καθαριζεις τελεια. Πρωτα περνας με το πινελο τα παντα να φυγουν οι σκονες και μετα με ενα μαλακο πανι καθαριζεις το screen protector. Μετα μια γρηγορη παλι με το πινελο και τελος.

Αν το κανεις απλα με το πανι θα δεις οτι γυρω απο το screen protector και τους πισω φακους της καμερα μαζευει, ενω αν το περασεις με το πινελο απαλα απαλα καμποσες φορες φευγουν ολα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μια πολυ απλη λυση ειναι να πας:

Ρυθμισεις->Εφαρμογες και ειδοποιησεις->Εφαρμογες->Θεματα->Πανω δεξια στις 3 τελιτσες->Καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων

Μετα πας κανονικα στις εφαρμογες σου και κρατας πατημενο πανω στο εικονιδι θεματα και πατας στο "Στιλ.κειμ"

Αν κανεις αναβαθμιση την εφαρμογη θεματα θα σου φυγει η επιλογη Στιλ κειμ.

Μια αλλη λυση ειναι να περασεις την εφαρμογη EMUI tweaker και να εμφανισεις το shortcut για την αλλαγη γραματοσειρας και μια ακομα λυση ειναι μεσω adb αλλα καλυτερα μην μπλεξεις γιατι αν δεν ξερεις μπορει να κανεις ζημια.

 

 

 

Σου εχω την καλυτερη λυση καθαρισμου, ενα μαλακο πινελο νουμερο 60 και το καθαριζεις τελεια. Πρωτα περνας με το πινελο τα παντα να φυγουν οι σκονες και μετα με ενα μαλακο πανι καθαριζεις το screen protector. Μετα μια γρηγορη παλι με το πινελο και τελος.

Αν το κανεις απλα με το πανι θα δεις οτι γυρω απο το screen protector και τους πισω φακους της καμερα μαζευει, ενω αν το περασεις με το πινελο απαλα απαλα καμποσες φορες φευγουν ολα.

 

Μωρέ και πινελάκι παίζει και μέγιστη προσοχή.. Αλλά, προφανώς, η πλάτη έχει ευαισθησία.. Τσέκαρε σχολαστικά , σε δυνατό φως το δικό σου.. Ενώ, το mate 9 που είχα, λόγω αλουμινίου δεν είχε το παραμικρό... Μας έφαγαν οι ομορφάδες και τα γυάλινα σκαριά..

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και πινελάκι παίζει και μέγιστη προσοχή.. Αλλά, προφανώς, η πλάτη έχει ευαισθησία.. Τσέκαρε σχολαστικά , σε δυνατό φως το δικό σου.. Ενώ, το mate 9 που είχα, λόγω αλουμινίου δεν είχε το παραμικρό... Μας έφαγαν οι ομορφάδες και τα γυάλινα σκαριά..

 

Σωστό σε βρίσκω.

Εγώ πήρα μια θήκη Ringke διάφανη και είχε μέσα ζελατίνα για την πλάτη του κινητού. Την πέρασα και πιστεύω ότι θα είναι ΟΚ από αυτό το θέμα.

Είχα διαβάσει για την συγκεκριμένη ότι δίνει την ζελατίνα και ήταν ένας λόγος που την προτίμησα σε σχέση με άλλες, πχ spigen.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και πινελάκι παίζει και μέγιστη προσοχή.. Αλλά, προφανώς, η πλάτη έχει ευαισθησία.. Τσέκαρε σχολαστικά , σε δυνατό φως το δικό σου.. Ενώ, το mate 9 που είχα, λόγω αλουμινίου δεν είχε το παραμικρό... Μας έφαγαν οι ομορφάδες και τα γυάλινα σκαριά..

 

Nτάξει μην συγκρίνεις και εσύ ανόμοια πράγματα τώρα.:p Η κατασκευή του Mate 9 δεν είχε αντίπαλο. Ό,τι πιο στιβαρό, έχω πιάσει ποτέ και πάρα πολύ όμορφη συνολικά συσκευή. Και να πεις ότι βάλανε γυαλί στο 10 για να μπορέσουν να ενσωματώσουν ασύρματη φόρτιση...

Εμένα, μάλιστα, και ενός άλλου φίλου από,τι θυμάμαι από εδώ μέσα είχε και από το εργοστάσιο ένα "θεματάκι" στην πλάτη του κάτω από το γυαλί σαν να έχει πέσει λίγο παραπάνω χρώμα σε ένα συγκεκριμένο σημείο και έκανε γρομπαλάκι πολύ σαν μύτη της βελόνας.:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και πινελάκι παίζει και μέγιστη προσοχή.. Αλλά, προφανώς, η πλάτη έχει ευαισθησία.. Τσέκαρε σχολαστικά , σε δυνατό φως το δικό σου.. Ενώ, το mate 9 που είχα, λόγω αλουμινίου δεν είχε το παραμικρό... Μας έφαγαν οι ομορφάδες και τα γυάλινα σκαριά..

 

Καταλαβα αλλα αυτες τις "γρατσουνιες" [πυ ειναι τοσο επιφανιακες που φαινονται μονο με πολυ φως και να πευτει με συγκεκριμενη γωνια δεν μπορεις να τις αποφυγεις ποτε. Τις ιδιες "γρατσουνιες" θα ειχε και το mate 9 αλλα λογω του οτι το αλουμινιο ειναι σχεδιαστικα σαν γρατσουνισμενο δεν σου φαινοταν ενω το γυαλι που ειναι καθαρο και η παραμικρη φθορα φαινεται.

Αν ειναι μετα απο 7 μηνες να εχεις μονο αυτες τις φθορες τοτε να εισαι και ευχαριστημενος γιατι οπως σου ειπα δεν μπορεις να τις αποφυγεις και ειναι φυσικες φθορες. Δες κατι αλλες συσκευες που μετα απο 7 μηνες ειναι λες και το ειχε ο αλλος 3 χρονια.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Και συ τέκνον Βρούτε pubg? Να κάνουμε ομάδα να σκοτώνουμε μπαρμπαδέλια

 

Sent from my Mate 10 pro

 

Γιατι οχι.να σκοτώνουμε οτι κινείται :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίζω κι εγώ pubg. Τις δοκίμασα όλες τις επιλογές. Στην εξοικονόμηση δεν παίζει καλά. Στην λειτουργία παιχνίδια δεν είδα καμιά διαφορά. Τελικά το άφησα στην έξυπνη λειτουργία. Να πω όμως ότι παίζω με τα γραφικά στο balanced. Βέβαια και τέρμα να τα βάλεις πάλι παίζεις άνετα το παιχνίδι. Απλά νομίζω ότι πιο χαμηλά είναι πιο ομαλή η κίνηση.

 

Εγω το είχα στο HD και στο high τα frame rate οταν μου έκανε κολλήματα.τωρα το εβαλα στο smooth και medium και για την ωρα δεν κολλάει .θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πλάτη του είναι ανθεκτική ,3 φορές μου έπεσε με τον ίδιο τρόπο από καναπέ σε πλακάκι και δεν έπαθε τπτ. Δεν θέλω να θυμάμαι το s7 edge που πλήρωσα μια πλάτη μόνο κ μόνο επειδή από το μπουφάν ακούμπησε στη πόρτα του αυτοκινήτου. Χωρίς θήκη μιλάω και στις δύο περιπτώσεις

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια πιο τεχνική ερώτηση για την κάμερα γιατί κάποιοι εδώ το κατέχουν καλά το θέμα.

 

Τί χρησιμοποιείτε για να βγάλετε μία φωτογραφία τοπίου με το χέρι σας σε συνθήκες καλού φωτισμού (αν δε βάλετε το auto);

 

Δοκίμασα τα εξής χθες: 1. HDR 2. Wide Aperture 3. Auto. Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω διαφορές. Ειδικά μεταξύ HDR και Wide Aperture δε διακρίνω κάτι με το άπειρο μάτι μου. 'Eχω παρατηρήσει ότι το Wide Aperture αν πάει να κάνει focus κάπου κοντά τότε θολώνει το υπόλοιπο σαν να βγάζει πορτραίτο. Υπάρχει κάποιος υποτυπώδης οδηγός για τα θετικά και αρνητικά του κάθε mode?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λοιπόν μετά από αρκετές μέρες με την 148 και 2-3 με την 150 καταλαβαίνω ότι ο μετρητής της μπαταρίας πέφτει λίγο πιο γρήγορα όταν το χρησιμοποιώ το κινητό. Βέβαια στο σύνολο να πω την αλήθεια δεν παρατηρώ κάποια ιδιαίτερη αλλαγή σε σχέση με πριν με την 145 πχ.. Ίσως πριν δεν το μετρούσε ακριβώς και το μετράει τώρα καλύτερα ή το αντίθετο

Α να προσθέσω ότι το κινητό είναι από clean install από την 145 στην 148, και την 150 την πέρασα OTA από πάνω

Edited by apollodelphi
Link to comment
Share on other sites

Nτάξει μην συγκρίνεις και εσύ ανόμοια πράγματα τώρα.:p Η κατασκευή του Mate 9 δεν είχε αντίπαλο. Ό,τι πιο στιβαρό, έχω πιάσει ποτέ και πάρα πολύ όμορφη συνολικά συσκευή. Και να πεις ότι βάλανε γυαλί στο 10 για να μπορέσουν να ενσωματώσουν ασύρματη φόρτιση...

Εμένα, μάλιστα, και ενός άλλου φίλου από,τι θυμάμαι από εδώ μέσα είχε και από το εργοστάσιο ένα "θεματάκι" στην πλάτη του κάτω από το γυαλί σαν να έχει πέσει λίγο παραπάνω χρώμα σε ένα συγκεκριμένο σημείο και έκανε γρομπαλάκι πολύ σαν μύτη της βελόνας.:confused:

Εγώ ήμουν ο φίλος με το πρόβλημα.. Το είχα αλλάξει..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχετικά με την αυτονομια με την 150 ήδη βλέπω ότι επανήλθε . Και δεν έκανα ούτε wipe cashe. Τώρα ήρθε στα φυσιολογικά της

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν ξέρω αν έχω κάνει κακό στην μπαταρία που στους 8 μήνες που βρίσκεται στην κατοχή που, του έχω κάνει 5-6 επαναφορες εργοστασιακών ρυθμίσεων!! Σε κάποια άρθρα διαβάζω ότι παίζει ρόλο η πολύ συχνή επαναφορά, σε άλλα λένε ότι δεν επηρεάζει αρνητικά κάπου..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχετικά με την αυτονομια με την 150 ήδη βλέπω ότι επανήλθε . Και δεν έκανα ούτε wipe cashe. Τώρα ήρθε στα φυσιολογικά της

 

Στάλθηκε από Χαβάη

 

Ήταν κάτι παροδικό λοιπόν. Μια χαρά, γλίτωσες και τον κόπο.

 

Βέβαια δεν ξέρω αν έχω κάνει κακό στην μπαταρία που στους 8 μήνες που βρίσκεται στην κατοχή που, του έχω κάνει 5-6 επαναφορες εργοστασιακών ρυθμίσεων!! Σε κάποια άρθρα διαβάζω ότι παίζει ρόλο η πολύ συχνή επαναφορά, σε άλλα λένε ότι δεν επηρεάζει αρνητικά κάπου..

 

Όχι βρε φίλε! Τι να πειράξει η επαναφορά την μπαταρία. Τα νεύρα σου μπορεί να τα πειράξει, αφού θα έχεις να το ξαναστείνεις.

Την μπαταρία όχι.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ στις 2 από τις 3 συσκευές την 150 αλλά έχω ένα πρόβλημα στην μια. Δεν μου κατεβάζει τις εφαρμογές από το playstore. Δείχνει ότι ξεκινάει αλλά ούτε καν δείχνει ότι να κατεβαίνει . Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ στις 2 από τις 3 συσκευές την 150 αλλά έχω ένα πρόβλημα στην μια. Δεν μου κατεβάζει τις εφαρμογές από το playstore. Δείχνει ότι ξεκινάει αλλά ούτε καν δείχνει ότι να κατεβαίνει .

 

Δοκίμασε να σβήσεις δεδομένα και cache. Αν δεν συνέλθει κάνε απενεργοποίηση της εφαρμογής να γυρίσει στην προεγκατεστημένη έκδοση και δοκίμασε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μας βλέπω καρφι για Android 9. Παρμένο από xda ebb45384cfe31fdca3598d884b51c934.jpg

 

Sent from my Mate 10 pro

Είναι η beta που κυκλοφορεί στο funkey. Εγώ θα ξαναπώ ότι προτιμώ 8.1 για την συσκευή μας. Πιστεύω θα τρέχει καλύτερα

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα την 9 με ψιλόφιβισε στην αρχή είχε αρκετά lag αλλά έστρωσε με wipe partition.. τώρα πάει σφαίρα
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπαταρίας με την 150, νομίζω οτι δε παρατηρώ αισθητή διαφορά Edited by rapsodos1979_
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...