Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα τσεκαρω κάμερα όταν έχω ευκαιρία με την 131, καθώς και Google Maps Location History μπας και άλλαξε κάτι, αλλά το πρώτο που βρήκα (δεν ξέρω μήπως υπήρχε και στην 129 αλλά δεν το είχα δει) είναι ότι πλέον έχουν προσθέσει στα mobile Data να βάζεις ημερομηνία εκκίνησης του Cycle (Start Day), κάτι που απ'το emui 5 μέχρι τώρα είχαν αφαιρέσει...

 

Edit: Τράβηξα καμια 20αρια φωτό εντός του σπιτιού, με 20mp και 12mp, με autofocus και manual, με φλας (που απεχθάνομαι) και χωρίς, με HDR και full auto. Δεν βλέπω διαφορά σε σχέση με πριν. Πολύς θόρυβος ο οποίος με manual focus βελτιώνεται προφανώς. Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πραγματικά μπορεί να έχω αστοχία υλικού (πρόβλημα στο hardware), έπειτα απ όσα λέτε... Δε γίνεται όμως πχ στο 1 μέτρο το "αντικείμενο", με χαμηλό φωτισμό δίπλα του, με φλας να εμφανίζεται όπως πρέπει το μαλλί, και χωρίς φλας, είτε με manual focus, είτε με auto, με και χωρίς HDR να έχω τόσο blurring. Στο 1 μέτρο πραγματικά. Δυστυχώς επειδή είναι παιδί δε μπορώ να ανεβάσω φωτό να το αποδείξω. Αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν εγώ είχα καλομάθει τόσο απο DSLR και κυρίως Nexus 6p, ή μήπως όντως έχω θέμα hardware.

 

Εκανα εγκατάσταση της .131 μέσω FF και όντως ισχύει ότι έχει προστεθεί Start Day. Επίσης μία ακόμη αλλαγή είναι ότι έχει προστεθεί το Security Patch February της Google.

Τέλος από ότι είδα έχει αφαιρεθεί η επιλογή RCS στα μηνύματα, τουλάχιστον σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Τo update δεν το παιρνουν ολα τα 10 pro ταυτοχρονα? Γιατι εμενα βγαζει οτι δεν εχω ενημερωση ακομα?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είχε update το Instagram και πλέον δεν λειτουργεί. Ανοίγει και μερικά δευτερόλεπτα μετά κρασαρει και κλείνει. Μπορεί να το επιβεβαιώσει και κάποιος αλλος;

 

Και με μένα κανένα πρόβλημα. Σφαίρα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε θα φτιάξουν το πρόβλημα με τα widget που δεν κάνουν refresh στο Nova. Το είχα και στο mate 9 αυτό το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα; το φτιάξουν το πρόβλημα με τα widget που δεν κάνουν refresh στο Nova να δούμε. Το είχα και στο mate 9 αυτό το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό είχα γράψει πριν 2-3 μέρες. Άλλαξα ρύθμιση από τις ρυθμίσεις της μπαταρίας για τις εφαρμογές που έχω τα widget και δουλεύουν κανονικά απο τότε, προς το παρόν.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ. Μέσα στο σπίτι αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα Πολύ θόρυβο για το τίποτα. Στο manual mode Σαφώς πιο καλύτερα τα αποτελέσματα. Παρατήρησα Και κάτι ακόμα: τράβηξα δύο ακριβώς ίδιες φωτογραφίες τη μία κανονικά και την άλλη την έκανα ζουμ. Στην πρώτη φωτογραφία όταν έκανα ζουμ από την εφαρμογή των φωτογραφιών Είχε πάρα πολύ θόρυβο Στη δεύτερη Επειδή είχα κάνει το ζουμ μέσα από την κάμερα η φωτογραφία ήταν πολύ πιο καθαρή. Δεν ξέρω Γιατί συμβαίνει αυτό. Σε εξωτερικό περιβάλλον η κάμερα πολύ καλή μέσα σε σπίτι ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Γενικά η κάμερα μέχρι ώρας μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα και θετικά και αρνητικά. Στο θέμα της κάμερας έχω καταλάβει ότι το κινητό πονάει Στο θέμα θορύβου - sharpness.

 

Έχω την έκδοση 129. Μέχρι στιγμής οι φωτογραφίες που τραβάει το mate σε εξωτερικούς χώρους και ειδικότερα το dynamic range του κινητού δεν παίζονται (βοηθάει σε αυτό και η αυτόματη αναγνώριση σκηνικών). Επίσης έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό και οι νυχτερινές εξωτερικές φωτο. Τέλος, το πορτραίτο την ημέρα δεν παίζεται. Είναι να βάλεις τη φώτο σε περιοδικό. Αντιθέτως, το πορτραίτο σε χαμηλό φωτισμό έχει πρόβλημα και είναι και ο λόγος που έχω βάλει το google camera mod. Το portarit mode τη νύχτα σου βγάζει το πρόσωπο λες και σου έχουν πετάξει μουστάρδα στα μούτρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση 129. Μέχρι στιγμής οι φωτογραφίες που τραβάει το mate σε εξωτερικούς χώρους και ειδικότερα το dynamic range του κινητού δεν παίζονται (βοηθάει σε αυτό και η αυτόματη αναγνώριση σκηνικών). Επίσης έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό και οι νυχτερινές εξωτερικές φωτο. Τέλος, το πορτραίτο την ημέρα δεν παίζεται. Είναι να βάλεις τη φώτο σε περιοδικό. Αντιθέτως, το πορτραίτο σε χαμηλό φωτισμό έχει πρόβλημα και είναι και ο λόγος που έχω βάλει το google camera mod. Το portarit mode τη νύχτα σου βγάζει το πρόσωπο λες και σου έχουν πετάξει μουστάρδα στα μούτρα.

 

Πια εκδοση της google camera εχεις , εμενα μονο μια μου παιζει (και χωρις να παιζει το hdr+) και αυτη στα πορτραιτα βγαζει μια μπλε αποχρωση που κανει την φωτογραφια αχρηστη, η εκδοση που εχω ειναι αυτη : GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V7beta-test-2

Link to comment
Share on other sites

Το Google Maps Location History ΔΕΝ έχει διορθωθεί ούτε σε αυτή την έκδοση. Και πλέον είμαι πεπεισμένος ότι έχει να κάνει με της ρυθμίσεις του emui για background processing. Δεν είναι τυχαίο ότι οπότε το κινητό ήταν σε χρήση (η οθόνη ανοιχτή δλδ), κατέγραψε κανονικά της πορείες στους δρόμους, ενώ όταν είχε ώρα να χρησιμοποιηθεί, απλά κατέγραψε τα αρχικά και τελικά σημεία και αυτά με μία ευθεία γραμμή. Κοινώς απαράδεκτο. Και ακόμα πιο απαράδεκτο είναι ότι η Huawei, έχει επιλέξει και για το Google Maps να μη σε αφήνει να το βάλεις σε Ignore Battery Optimization (δεν το εμφανίζει καν)... Δλδ ότι ακριβώς και με το messaging app που είχα αναφέρει πριν, με αποτέλεσμα να εξαφανίζονται οι ειδοποιήσεις sms μετά από ώρες.

 

Έχω αρχίσει να κουράζομαι με τη Huawei. Τρομερή συσκευή/hardware, αλλα ότι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου σε software. Σε απλά πράγματα καθημερινότητας, είναι λες και η Huawei θέλει να μας κάνει τη ζωή μας δύσκολη. Και μέχρι στιγμής ανούσια updates (ουσιαστικά το μόνο ουσιαστικό είναι τα Google security patches, δλδ ούτε καν δική τους δουλειά). Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το δώσω και να πάω στο επόμενο. Αν μπορούσα πραγματικά θα ήμουν σε δίλημμα. Γιατί τι να το κάνεις το φοβερό hardware αν σε παιδεύει στην καθημερινότητα σου με όλα αυτά τα μικροπροβλήματα του λειτουργικού...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κάποιος της θήκη Frosted της Nilkkin;

Αν ναι, ας βάλει καμιά φωτογραφία και ας πει δυο λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Πια εκδοση της google camera εχεις , εμενα μονο μια μου παιζει (και χωρις να παιζει το hdr+) και αυτη στα πορτραιτα βγαζει μια μπλε αποχρωση που κανει την φωτογραφια αχρηστη, η εκδοση που εχω ειναι αυτη : GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V7beta-test-2

 

https://drive.google.com/file/d/1Lg4uuoiWM4c_XS8KZp4NXOsFkIY4M50B/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

https://eurekachoice.com/collections/huawei-cases/products/full-protective-transparent-case-for-huawei-mate-10-pro

Παιδιά παρήγγειλα την πιο πάνω θήκη στα 11,5€ . Την έχει πάρει κάποιος ή είναι τίποτα μούφα;;

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Google Maps Location History ΔΕΝ έχει διορθωθεί ούτε σε αυτή την έκδοση. Και πλέον είμαι πεπεισμένος ότι έχει να κάνει με της ρυθμίσεις του emui για background processing. Δεν είναι τυχαίο ότι οπότε το κινητό ήταν σε χρήση (η οθόνη ανοιχτή δλδ), κατέγραψε κανονικά της πορείες στους δρόμους, ενώ όταν είχε ώρα να χρησιμοποιηθεί, απλά κατέγραψε τα αρχικά και τελικά σημεία και αυτά με μία ευθεία γραμμή. Κοινώς απαράδεκτο. Και ακόμα πιο απαράδεκτο είναι ότι η Huawei, έχει επιλέξει και για το Google Maps να μη σε αφήνει να το βάλεις σε Ignore Battery Optimization (δεν το εμφανίζει καν)... Δλδ ότι ακριβώς και με το messaging app που είχα αναφέρει πριν, με αποτέλεσμα να εξαφανίζονται οι ειδοποιήσεις sms μετά από ώρες.

 

Έχω αρχίσει να κουράζομαι με τη Huawei. Τρομερή συσκευή/hardware, αλλα ότι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου σε software. Σε απλά πράγματα καθημερινότητας, είναι λες και η Huawei θέλει να μας κάνει τη ζωή μας δύσκολη. Και μέχρι στιγμής ανούσια updates (ουσιαστικά το μόνο ουσιαστικό είναι τα Google security patches, δλδ ούτε καν δική τους δουλειά). Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το δώσω και να πάω στο επόμενο. Αν μπορούσα πραγματικά θα ήμουν σε δίλημμα. Γιατί τι να το κάνεις το φοβερό hardware αν σε παιδεύει στην καθημερινότητα σου με όλα αυτά τα μικροπροβλήματα του λειτουργικού...

 

Εσείς έχετε εμβαθύνει πολύ. Ποιο είναι το Google maps history και τι κάνει;;; Αυτό που λες για τις ειδοποιήσεις των sms εάν εννοείς να φαίνεται η ειδοποίηση (σαν αριθμός) πάνω στην εφαρμογή εμένα μου την κρατάει συνεχώς μέχρι να την δω. Μάλιστα μια μέρα μια συγκεκριμένη ειδοποίηση την είχα τρεις μέρες και εάν δεν την έβλεπα δεν θα έφευγε ο αριθμός από πάνω. Το τσεκαρα και εχθές το βράδυ. Έχουν περάσει 12 ώρες και φαίνεται κανονικά. Εάν εννοείς αυτό φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

https://eurekachoice.com/collections/huawei-cases/products/full-protective-transparent-case-for-huawei-mate-10-pro

Παιδιά παρήγγειλα την πιο πάνω θήκη στα 11,5€ . Την έχει πάρει κάποιος ή είναι τίποτα μούφα;;

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

.

 

ειχα παραγγειλει απο εκει μια θηκη στα 19,99$ ,αλλα ενας φιλος εβαλε λινκ απο ebay και την πηρα απο εκει με 4$. μια χαρα ειναι.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/For-Huawei-Mate-10-Pro-P10-Plus-Slim-Hybrid-TPU-Clear-ShockProof-Case-Cover-Skin/332491667410?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=541555911732&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

ακυρωσα την παραγγελια απο eureka και παρολα αυτα μου ηρθε η θηκη και την εχω σφραγισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχει κανένας πρόβλημα στο Bluetooth; Ενώ συνδέω κανονικά ένα JBL Flip ηχείο και ενα receiver της TP-LINK, αν το κλείσω το Bluetooth και το ανοίξω ξανά να συνδεθεί αυτόματα κολλάει και δεν συνδέεται σε καμία συσκευή, πρέπει να κάνω reboot την συσκευή για να συνδεθεί ξανά.
Link to comment
Share on other sites

ειχα παραγγειλει απο εκει μια θηκη στα 19,99$ ,αλλα ενας φιλος εβαλε λινκ απο ebay και την πηρα απο εκει με 4$. μια χαρα ειναι.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/For-Huawei-Mate-10-Pro-P10-Plus-Slim-Hybrid-TPU-Clear-ShockProof-Case-Cover-Skin/332491667410?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=541555911732&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

ακυρωσα την παραγγελια απο eureka και παρολα αυτα μου ηρθε η θηκη και την εχω σφραγισμενη.

 

Κρίμα γιατί θα την έπαιρνα εγώ την έχω ήδη πληρωμένη με PayPal. Στο θέμα τιμής την πάτησα αλλά δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση. Αν σας χάριζαν ένα Huawei Mate 10 pro ή ένα S9 plus Samsung ποιο θα διαλέγατε;

 

Mate εννοείται!3 φορές πήγα σε ναυαρχίδες της Samsung και τις 3 το μετάνιωσα!Πέρα από οθόνη και κάμερα δεν έχει κάτι άλλο !

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο σκέφτομαι απλα διαβάζω για θεματάκια του λειτουργικού της Huawei που με φοβίζουν λίγο. Είχα στο παρελθόν το P9 και ήμουν υπερευχαριστημένος βέβαια αλλά και με το s8 που έχω δεν έχω παράπονο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο σκέφτομαι απλα διαβάζω για θεματάκια του λειτουργικού της Huawei που με φοβίζουν λίγο. Είχα στο παρελθόν το P9 και ήμουν υπερευχαριστημένος βέβαια αλλά και με το s8 που έχω δεν έχω παράπονο.

 

Εγώ φίλε μ δεν έχω κανένα παράπονο!Ούτε ένα λαγκ,ούτε μια επανεκκίνηση τπτ!Από την πρώτη μέρα που βγήκε το έχω και είναι άριστο!Τώρα κάτι θέματα που λένε είναι για τους πολύ ψαγμενους!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

ειχα παραγγειλει απο εκει μια θηκη στα 19,99$ ,αλλα ενας φιλος εβαλε λινκ απο ebay και την πηρα απο εκει με 4$. μια χαρα ειναι.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/For-Huawei-Mate-10-Pro-P10-Plus-Slim-Hybrid-TPU-Clear-ShockProof-Case-Cover-Skin/332491667410?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=541555911732&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

ακυρωσα την παραγγελια απο eureka και παρολα αυτα μου ηρθε η θηκη και την εχω σφραγισμενη.

 

Εγώ την έλαβα από ebay, αλλά διαφέρει λίγο..}Δεν έχει το πλαστικό κομμάτι μεταξύ δακτυλικου αποτυπώματος και κάμερας και στο ηχείο στη κάτω πλευρά δεν είναι με τρύπες αλλά ενιαίο το κενό..

Link to comment
Share on other sites

 

Εσείς έχετε εμβαθύνει πολύ. Ποιο είναι το Google maps history και τι κάνει;;; Αυτό που λες για τις ειδοποιήσεις των sms εάν εννοείς να φαίνεται η ειδοποίηση (σαν αριθμός) πάνω στην εφαρμογή εμένα μου την κρατάει συνεχώς μέχρι να την δω. Μάλιστα μια μέρα μια συγκεκριμένη ειδοποίηση την είχα τρεις μέρες και εάν δεν την έβλεπα δεν θα έφευγε ο αριθμός από πάνω. Το τσεκαρα και εχθές το βράδυ. Έχουν περάσει 12 ώρες και φαίνεται κανονικά. Εάν εννοείς αυτό φυσικά.

 

Google Maps Location History είναι επιλογή μέσα στο Google Maps για να σου κάνει καταγραφή το που και πότε ακριβώς πήγες. Κοινώς σε "καταγράφει" όλη μέρα για να το πούμε απλά. Δεν είναι ξεχωριστό app, είναι επιλογή στο Maps.

Η αλήθεια είναι ότι δεν παρατήρησα αν το dot (δεν το έχω εγώ με αρίθμηση), εμφανιζόταν ακόμα. Αλλά στο Notification Bar (pull down) είχε εξαφανιστεί η ειδοποίηση. Και αυτό μου συνέβαινε και παλιότερα και ήταν ο σκοπός που έβαλα το Google Messages γιατί μπορούσα να το επιλέξω και στο Ignore Battery Optimization. Αλλά είπα να ξαναδοκιμάσω το default.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ φίλε μ δεν έχω κανένα παράπονο!Ούτε ένα λαγκ,ούτε μια επανεκκίνηση τπτ!Από την πρώτη μέρα που βγήκε το έχω και είναι άριστο!Τώρα κάτι θέματα που λένε είναι για τους πολύ ψαγμενους!

 

Δλδ τα προβλήματα ενός λειτουργικού είναι μόνο το λαγκ και οι επανεκκινήσεις ? Απλά πράγματα καθημερινότητας, όπως είναι το aggresive kill των background apps του emui, και όλα τα άλλα που έχουμε αναφέρει, είναι για τους πολύ ψαγμένους ? Το γεγονός οτι τόσες εταιρείες έχουν βγάλει ειδικές οδηγίες για την λειτουργία των apps τους (όπως πχ στο σύνολό τους όσοι βγάζουν trackers) ειδικά για τη Huawei (δλδ για το emui), είναι για ψαγμένους ?

 

 

ps. Βλέπει κανείς απ όσους έβαλαν την 131 χειρότερη κατανάλωση ? Εγώ μετά από 4 φορτίσεις, τη βλέπω χειρότερη τη μπαταρία.

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...