Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια Spigen η οποία πιστεύω αν τη βάλεις δε χρειάζεσαι και τζαμακι...

Αν μου χει πέσει κάτω... Όταν πέφτει ακούγεται ένας ήχος σαν να πέφτει λάστιχο.. Απόλυτη εφαρμογή στη συσκευή και πολύ κομψή.. Είναι ακριβή αλλά πιστεύω τα αξίζει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω είναι κανονικά επιλεξιμη... Εγώ τα έχω κλειστά όλα αυτά! Το λέει ξεκάθαρα...

Ρυθμίσεις - Google - swipe down και θα το βρεις..

 

Τελικά έπρεπε να πάω και στο "δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά xperia" και να πατήσω σύνδεση στον εφεδρικό λογαριασμό. Μετά από αυτό όλα καλά, άρχισε να κάνει backup και η επιλογή έχει γίνει επιλέξιμη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ. Εντυπώσεις απ αύριο

 

καλοριζικο...θα δεις οτι τα χρηματα που εδωσες επιασαν τοπο !!!!

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο...θα δεις οτι τα χρηματα που εδωσες επιασαν τοπο !!!!

 

Η πωλήτρια πραγματικά υπερπροσπάθησε να μου πουλήσει το P10 αλλά τελικά επέμεινα στο ΧΖ1. Και αυτη τη στιγμη είμαι πολύ χαρούμενος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πήρα σήμερα το απόγευμα από Κοτσοβολο για δώρο στη γυναίκα. Βέβαια δεν της το έχω δώσει ακόμα. Το ρυθμίζω και καλα

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ πριν λίγο, επιτέλους....., πρώτη εντύπωση θετική, ποιοτική συσκευή, τα υπόλοιπα αύριο
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια σε όλους τους νέους κατόχους!

Σημαντική αναβάθμιση πήρε με το Android 9 το Super slow motion 960fps που πλέον είναι διαθέσιμο και σε Full HD όπως στο ΧΖ3.. (Για ενημέρωση πριν ήταν μέχρι 720 . Φυσικά υπάρχει επιλογή στο μενού που επιλέγεις ανάλυση που θες να κάνεις το Slow motion)

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι κι αν πω για το τηλέφωνο είναι λίγο. Μιλάμε για μια συσκευή επιπέδου και ειδικά για την τιμη που το αγόρασα ήταν μονόδρομος. Είχα καιρό να πιάσω στα χέρια μου ναυαρχίδα (Aπ το S3 το 2013) και η απόδοση του ΧΖ1 με αφήνει άφωνο.

- Αρχικά το κινητό στο μαύρο χρωμα είναι όντως κόσμημα. Είναι πολύ ανετο στό κράτημα, το δακτυλικό αποτύπωμα στο πλάι με βόλεψε αμέσως, τα bezels δεν ενοχλούν καθόλου και η αναλογία οθόνης 16:9 είναι μια χαρά.

- Οσο για την ποιότητα της οθόνης, είναι φανταστική με πολυ ζωντανά χρώματα και μεγάλη πυκνότητα πιξελ.

- Τα στερεοφωνικά ηχεία ακουγονται καμπάνα και με πολυ καλή ποιότητα ήχου.

- Οι κάμερες μου έκαναν πολύ καλή πρώτη εντύπωση αν και σίγουρα θα γράψω περισσότερα σχετικα μ αυτές όταν θα έχω αρκετά δείγματα.

- Από απόδοση είναι πολυβόλο. Δε χρειάζεται να πώ κάτι άλλο.

- Και τέλος θεωρώ υπέροχο το γεγονός πως μόλις το άνοιξα μου ήρθε αμέσως και το PIE.

 

Τι άλλο να πω;;;

Ευχαριστώ ξνα όλους εσάς που μου το προτείνατε

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω μερικες εντυπωσεις ,

1. σαν ποιοτητα συσκευης αριστη ,οπως και το design του ειναι πολυ καλο ,μ αρεσε ,

2.ο ηχος επισης πολυ καλος ,καμπανα ακους και ακουγεσαι ,δυνατος ,

3.η οθονη του ειναι πολυ καλη αλλα οχι τελεια ,ενα σκαλοπατι κατω απο amoled

4.σαν ταχυτητα τι να πω, αστραπη ,απλα δεν υπαρχει

5.wifi ,τι ταχυτητα ειναι αυτην; με το που το ανοιγεις εχει ειδη συνδεθει

 

Παμε και λιγο στο τι δεν μου αρεσε

1.καμερα, την ημερα πολυ καλες ,την νυχτα ουτε κρυο ,ουτε ζεστη ,καταφερα χτες βραδυ να βγαλω καλη αλλα και χαλια ,ρυθμιζοντας λιγο το iso , δεν ξερω τι αλλο να ρυθμισουμε για καλυτερα αποτελεσματα, οποιος γνωριζει ας μας πει

2. τα home buttons, καλα ειναι δυνατον να μην μπορουμε αν θελουμε να τα διωχνουμε οποια στιγμη θελουμε; εκτος αν γινεται και δεν το βρηκα

3.Αν ειχε 5,5 οθονη θα ηταν τελειο

 

Για την μπαταρια ακομη δεν εχω αποψη ,επισης εχω εναν φορτιστη qc3 ,ποσο χρονο χρειαζεται για πληρη φορτιση; θελει να ρυθμισουμε κατι; με το που το συνδεω δεν γραφει για αργη η γρηγορη φορτιση ,τ αναφερει καπου; πανω απο μια ωρα μου κανει για πληρη φορτιση ,πχ το εβαλα στην πριζα στο 10% και μετα απο μια ωρα ηταν στο 75% ,με φορτιστη qc.3 ,πολυ αργη φορτιση ,

edit 2 ωρες και 10 λεπτα και ακομη στο 96%

 

Αυτα προς το παρων ,σε γενικες γραμμες και στην τιμη των 229 ευρω αξιζει ,για τα 600 που εκανε οταν κυκλοφορησε οχι ,ισως δεν εχω δει καποιες αλλες δυνατοτητες που να δικαιολογουν αυτην την τιμη

 

Τωρα αντε να δουμε πως να περασουμε το firmware της cosmote, μεγαλο φαουλ κατεμε ,επρεπε να μην χρειαζοταν ,υπαρχει περιπτωση με καποιο update να γινει; κανεις δεν ξερει

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω μερικες εντυπωσεις ,

1. σαν ποιοτητα συσκευης αριστη ,οπως και το design του ειναι πολυ καλο ,μ αρεσε ,

2.ο ηχος επισης πολυ καλος ,καμπανα ακους και ακουγεσαι ,δυνατος ,

3.η οθονη του ειναι πολυ καλη αλλα οχι τελεια ,ενα σκαλοπατι κατω απο amoled

4.σαν ταχυτητα τι να πω, αστραπη ,απλα δεν υπαρχει

5.wifi ,τι ταχυτητα ειναι αυτην; με το που το ανοιγεις εχει ειδη συνδεθει, επισης εχει δυνατο δεκτη

 

Παμε και λιγο στο τι δεν μου αρεσε

1.καμερα, την ημερα πολυ καλες ,την νυχτα ουτε κρυο ,ουτε ζεστη ,καταφερα χτες βραδυ να βγαλω καλη αλλα και χαλια ,ρυθμιζοντας λιγο το iso , δεν ξερω τι αλλο να ρυθμισουμε για καλυτερα αποτελεσματα, οποιος γνωριζει ας μας πει

2. τα home buttons, καλα ειναι δυνατον να μην μπορουμε αν θελουμε να τα διωχνουμε οποια στιγμη θελουμε; εκτος αν γινεται και δεν το βρηκα

3.Αν ειχε 5,5 οθονη θα ηταν τελειο

 

Για την μπαταρια ακομη δεν εχω αποψη ,επισης εχω εναν φορτιστη qc3 ,ποσο χρονο χρειαζεται για πληρη φορτιση; θελει να ρυθμισουμε κατι; με το που το συνδεω δεν γραφει για αργη η γρηγορη φορτιση ,τ αναφερει καπου; πανω απο μια ωρα μου κανει για πληρη φορτιση ,πχ το εβαλα στην πριζα στο 10% και μετα απο μια ωρα ηταν στο 75% ,με φορτιστη qc.3 ,πολυ αργη φορτιση ,

edit 2 ωρες και 10 λεπτα και ακομη στο 96%

 

Αυτα προς το παρων ,σε γενικες γραμμες και στην τιμη των 229 ευρω αξιζει ,για τα 600 που εκανε οταν κυκλοφορησε οχι ,ισως δεν εχω δει καποιες αλλες δυνατοτητες που να δικαιολογουν αυτην την τιμη

 

Τωρα αντε να δουμε πως να περασουμε το firmware της cosmote, μεγαλο φαουλ κατεμε ,επρεπε να μην χρειαζοταν ,υπαρχει περιπτωση με καποιο update να γινει; κανεις δεν ξερει

Για τη κάμερα σε νυχτερινή πρέπει να παίξεις με το κλειστρο οπωσδήποτε και με το iso για χεράτη.. Αν έχεις τρίποδο το κατεβάζεις κάτω 0,5 sec και εκεί γίνεται η νύχτα μέρα και πεντακάθαρα... Στο αυτόματο νύχτα υστερεί.. Όσο για τα 600 που λες... πέρισυ τα άξιζε διότι ήταν το πρώτο κινητό με Android 8. Out of the box και το πρώτο με Super slow motion video καθώς και το πρώτο με 3D scanner και το πρώτο με τεχνητή νοημοσύνη που θα το δεις και μόνο σου πόσο καλύτερο θα γίνει το κινητό σε 10 μέρες και από ταχύτητα και από μπαταρία...

Αυτά! Είπαμε τα 230€ είναι χάρισμα.....

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Για τη κάμερα σε νυχτερινή πρέπει να παίξεις με το κλειστρο οπωσδήποτε και με το iso για χεράτη.. Αν έχεις τρίποδο το κατεβάζεις κάτω 0,5 sec και εκεί γίνεται η νύχτα μέρα και πεντακάθαρα... Στο αυτόματο νύχτα υστερεί.. Όσο για τα 600 που λες... πέρισυ τα άξιζε διότι ήταν το πρώτο κινητό με Android 8. Out of the box και το πρώτο με Super slow motion video καθώς και το πρώτο με 3D scanner και το πρώτο με τεχνητή νοημοσύνη που θα το δεις και μόνο σου πόσο καλύτερο θα γίνει το κινητό σε 10 μέρες και από ταχύτητα και από μπαταρία...

Αυτά! Είπαμε τα 230€ είναι χάρισμα.....

OK φίλε, ευχαριστώ, πως κατεβάζω το κλείστρο 0,5, έχει επιλογή; επίσης γιατί αργεί τόσο πολύ να φορτίσει;

Link to comment
Share on other sites

OK φίλε, ευχαριστώ, πως κατεβάζω το κλείστρο 0,5, έχει επιλογή; επίσης γιατί αργεί τόσο πολύ να φορτίσει;

 

Στη κάμερα πας λειτουργίες μετά μη αυτόματα και εκεί θα δεις όλες τις παραμέτρους... Το κλειστρο είναι το Ss...

Όσο για τη φόρτιση Ναι αργεί... δε γίνεται κάτι... Άντε με ένα πιο γρήγορο φορτιστή να κερδίσεις κάνα τέταρτο... Γενικά στη Sony οι πολύ γρήγορες φορτίσεις για κάποιο Λόγο τις αποφεύγουν.. Βέβαια θα δεις ότι η μπαταρία σου μετά από 2 η 3 χρόνια θα είναι υγιεστατη (εμπειρία από Xperia mini , Z5 compact ) αλλά δε παύει να είναι ένα κουσούρι πουμισως να γίνεται Και για καλό..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω και παλι, παντως θα προτιμουσα να φορτιζει σε μιση ωρα και ας ηθελα αλλαγη μπαταριας σε 2 χρονια ,με qc3 και κανει πανω απο 2 ωρες για μπαταρια 2700 mh,απλα ειναι για κλαματα ,για ποια γρηγορη φορτιση μιλαει η sony; μαλλον μας δουλευει
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν λίγο φόρτισε από 40 σε 80 σε περίπου λιγότερο από 30 λεπτά,αργά η γρήγορα είναι αυτό;ιδέα δεν εχω!

Πάντως σίγουρα φρενάρει μετά τα 90 όπου και ανάβει πράσινο λαμπάκι σαν να σου λέει βγαλτο λαού λαού έτοιμο είναι.

Με qc 3.

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω και παλι, παντως θα προτιμουσα να φορτιζει σε μιση ωρα και ας ηθελα αλλαγη μπαταριας σε 2 χρονια ,με qc3 και κανει πανω απο 2 ωρες για μπαταρια 2700 mh,απλα ειναι για κλαματα ,για ποια γρηγορη φορτιση μιλαει η sony; μαλλον μας δουλευει

 

Έχεις απενεργοποιήσει την φροντίδα μπαταρίας από τις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απενεργοποιήσει την φροντίδα μπαταρίας από τις ρυθμίσεις?

 

Οχι φιλε, να το κανω; εχει διαφορα;

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω και παλι, παντως θα προτιμουσα να φορτιζει σε μιση ωρα και ας ηθελα αλλαγη μπαταριας σε 2 χρονια ,με qc3 και κανει πανω απο 2 ωρες για μπαταρια 2700 mh,απλα ειναι για κλαματα ,για ποια γρηγορη φορτιση μιλαει η sony; μαλλον μας δουλευει
Δεν μπορεί με τον qc3 να σου κάνει πάνω από δύο ώρες εσένα . Έχω τον φορτιστή του g6 που είναι qc3 και κάνει περίπου 40 λεπτά μέχρι το 70% και άλλο όσο για 100 %.

Πάνω από 2 ώρες κάνει με τον δικό του .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι φιλε, να το κανω; εχει διαφορα;
Η φροντίδα μπαταρίας παρατηρεί το μοτίβο που έχεις στην φόρτιση , αν πχ το βάζεις κάθε βράδυ και επιμηκύνει τον χρόνο φόρτισης για να διατηρήσει την μπαταρία σε καλο επίπεδο σε βάθος χρόνου .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί με τον qc3 να σου κάνει πάνω από δύο ώρες εσένα . Έχω τον φορτιστή του g6 που είναι qc3 και κάνει περίπου 40 λεπτά μέχρι το 70% και άλλο όσο για 100 %.

Πάνω από 2 ώρες κάνει με τον δικό του .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η φροντίδα μπαταρίας παρατηρεί το μοτίβο που έχεις στην φόρτιση , αν πχ το βάζεις κάθε βράδυ και επιμηκύνει τον χρόνο φόρτισης για να διατηρήσει την μπαταρία σε καλο επίπεδο σε βάθος χρόνου .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Αρα φιλε η φροντιδα προστασιας δεν παιζει ρολο στην προκειμενη περιπτωση ,οσο για τον φορτιστη το δοκιμασα με ενα blitzwolf qc3 https://www.blitzwolf.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-QC3.0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-with-Power3S-Tech-p-56.html , να μην ειναι συμβατος; εχω και ενα qc2 απο samsung τον οποιο θα τον δοκιμασω αυριο

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη απορια ,στα settings πως βαζουμε μαυρο θεμα;

 

πατας παρατεταμενα την οθονη, επιλεγεις θεματα, αν το εχει το επιλεγεις, αλλιως πας στο ληψη περισσοτερων θεματων

Link to comment
Share on other sites

Με την Pie (9) μήπως εννοείς; Σε ποιον τομέα;

Παιδιά με την ορεο άλλαξε κάτι?

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...