Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον "προλαλήσαντα".

Το double tap για άνοιγμα πρακτικά έχει αντικατάσταθει με το power-fingerprint reader που πατώντας το ελαφρώς παρατεταμένα σου ανοίγει το κινητό και στο ξεκλειδώνει κιόλας. Δεν μου έχει λείψει καθόλου. Αντίθετα θα ήθελα να είχε το double tap που βάζει το κινητό σε stand by και να μην χρησιμοποιώ για αυτόν τον λόγο το power button. Αλλά όλα είναι μια συνήθεια...

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στον apex εγώ έχω ενεργοποιήσει το double tap για να κλειδώνει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το πάρω απο Κωτσόβολο. Τα ελληνικής αντιπροσωπείας έχουν ακουστικά στη συσκευασία ή να παραγγείλω?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Έχουν, αλλά της πλάκας... Αν θέλεις καλής ποιότητας πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει ακουστικά από πολλά Sony ( neo v, Xperia z, z1, z3, m5, m4, xz ,xz1) μπορώ να πω ότι τα ακουστικά για free είναι τα καλύτερα...πάντα αν συγκρίνω τα παλιά ακουστικά τον παλιών κινητών, είναι αρκετά δυνατά
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο είναι παιδιά? Μήπως βάζουν αυτά?

https://www.skroutz.gr/s/4724614/Sony-MDR-EX110AP.html

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει τα κλασικά τα παλιά όχι αυτά που μπαίνουν μέσα στο αυτί

 

Α τόσο καλά!! Ούτε καν τα MH 750 που είχε το z3!! Λογικά τη τρίτη θα το παραλάβω...Η διαφορά σε σχέση με αυτό που έχω θα είναι μεγάλη. Για όποια απορία, θα σας ενοχλήσω!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Όπως βολεύει τον καθένα είναι πχ εμένα δεν μου αρέσουν αυτά που μπαίνουν μέσα στο αυτί και μου αρέσουν οι "ψείρες"
Link to comment
Share on other sites

Α τόσο καλά!! Ούτε καν τα MH 750 που είχε το z3!! Λογικά τη τρίτη θα το παραλάβω...Η διαφορά σε σχέση με αυτό που έχω θα είναι μεγάλη. Για όποια απορία, θα σας ενοχλήσω!

 

Στην συσκευασία του xz1 έχουν τα mh750 για μένα τα πολύ ωραία ακουστικά ειναι αυτά

https://www.skroutz.gr/s/11962296/Sony-STH32.html?from=catspan&keyphrase=STH32

Είχα τα STH30

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κ εγώ σήμερα το xz1. Μου έκανε και εμένα εντύπωση οτι μέσα στην εφαρμογή γράφει οτι η εγγύση ισχύει μέχρι 25/06/20. Λες και κάποιος το είχε ενεργοποιήσει νωρίτερα. Επιπλέον είδα μέσα στο σημείο που μπαίνει το συρταράκι της sd να λείπει λίγο χρώμα(φαίνεται τρομερά δύσκολα, μόνο με πολύ φως και είναι σε πολύ μικρή επιφάνεια).Τα δικά σας πως είναι σε αυτό το σημείο? Του κουτί πάντως αν και λίγο ταλαιπωρημένο. ήταν σφραγισμένο(αγορά απο Κωτσόβολο). Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής, ενώμετέφερα μηνύματα, επαφές κλπ απο το z3, αυτό που δεν μετέφερε με τπτ είναι οι κωδικοί των wifi. Βλέπω οτι δεν υπάρχει καν πλεον σαν επιλογή στο backup. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα μεταφέρω? Είναι πάνω απο 150 δίκτυα. Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εγγύηση ξεκίνησε από τότε που αγόρασα το κινητό. Παίζει να έχει ανοιχτεί το κινητό. εγώ θα πήγαινα στον Κωτσόβολο και θα του έδειχνα την απόδειξη και μετά το μενού που δείχνει ότι έχει εγγύηση από τον 6/18 και ότι έχει ανοιχτεί το κινητό. Αν σου λένε βλακείες πάρε την Sony να μάθεις αν μπορεί το κινητό να δείχνει λάθος την εγγύηση και αν σου έλεγαν όχι τότε απαίτησε αντικαταστάση απευθείας
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κ εγώ σήμερα το xz1. Μου έκανε και εμένα εντύπωση οτι μέσα στην εφαρμογή γράφει οτι η εγγύση ισχύει μέχρι 25/06/20. Λες και κάποιος το είχε ενεργοποιήσει νωρίτερα. Επιπλέον είδα μέσα στο σημείο που μπαίνει το συρταράκι της sd να λείπει λίγο χρώμα(φαίνεται τρομερά δύσκολα, μόνο με πολύ φως και είναι σε πολύ μικρή επιφάνεια).Τα δικά σας πως είναι σε αυτό το σημείο? Του κουτί πάντως αν και λίγο ταλαιπωρημένο. ήταν σφραγισμένο(αγορά απο Κωτσόβολο). Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής, ενώμετέφερα μηνύματα, επαφές κλπ απο το z3, αυτό που δεν μετέφερε με τπτ είναι οι κωδικοί των wifi. Βλέπω οτι δεν υπάρχει καν πλεον σαν επιλογή στο backup. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα μεταφέρω? Είναι πάνω απο 150 δίκτυα.

 

εγγύηση ισχύει και πάλι για δύο χρόνια από την στιγμή που το αγόρασες εσύ. Και ότι μπορεί να είχε ενεργοποιηθεί για κάποιον έλεγχο ή για άλλους λόγους είτε από το κατάστημα είτε ακόμα πριν παραληφθεί αυτό.

 

κοιτα να δεις τι θα κανεις θα το παρεις και θα ζητησεις ενα καινουργιο απο κοτσοβολο και και οσο για τα δυκτια συνδεεις και τα δικο κινητα και μεταφερονται ολα απο το παλιο στο νεο μεσω του προγραματος απο το pc

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τηλ στο xperia support και θα με κατευθύνουν.. Κάτι άλλο παιδιά. Όταν παω να κατεβάσω μεγάλα παιχνίδια απο το store, μου κόβεται η λήψη του πρόσθετου αρχείου(1GB+) και ξεκινάει απο την αρχή..Απο χθές προσπαθώ να βάλω το gangstar vegas. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? Φαίνεται για software το θέμα..

edit: Λύθηκε το θέμα με clear cache και διαγραφή των update στην εφαρμογή του playstore.

 

οσο για τα δυκτια συνδεεις και τα δικο κινητα και μεταφερονται ολα απο το παλιο στο νεο μεσω του προγραματος απο το pc

 

Εννοείς με το xperia companion? Το δοκίμασα και δεν τα μεταφέρει..Τι έχεις κάνει εσύ?

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τηλ στο xperia support και θα με κατευθύνουν.. Κάτι άλλο παιδιά. Όταν παω να κατεβάσω μεγάλα παιχνίδια απο το store, μου κόβεται η λήψη του πρόσθετου αρχείου(1GB+) και ξεκινάει απο την αρχή..Απο χθές προσπαθώ να βάλω το gangstar vegas. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? Φαίνεται για software το θέμα..

edit: Λύθηκε το θέμα με clear cache και διαγραφή των update στην εφαρμογή του playstore.

 

 

 

Εννοείς με το xperia companion? Το δοκίμασα και δεν τα μεταφέρει..Τι έχεις κάνει εσύ?

Ναι με το xperia companion

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνεται κάποιο ποιοτικό tempered glass? Καλύτερα να είναι όλο διάφανο και curved. Πήρα της ultimate που είναι απο τα πιο ακριβά και τα χρησιμοποιούσα χρόνια στο προηγούμενο, αλλά μάλλον μου χαλάει τα χρώματα της οθόνης. Απο χθες που το τοποθέτησα δεν μου αρέσει τόσο η οθόνη. Επιπλέον οταν είναι κλειστή. καθρεφτίζει και το κάνει να φαίνεται σαν ψεύτικο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος να βαζετε γυαλια και ζελατινες και να χαλατε τα χρωματα και τη φωτεινοτητα? Γι αυτο ειναι το gorillaglass
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί για το gorila glass οτι γρατζουνιεται για πλακα..Αυτο δείχνουν δηλαδή και κάποια τεστ στο youtube.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα από τον Κωτσόβολο του Πειραιά και είδα ότι το εκθεσιακό xz1 είχε καλύτερα χρώματα και καλύτερο άσπρο(το white balance δεν κάνει θαύματα σε ένα κακό πάνελ). Μίλησα με τον τεχνικό και αύριο που είναι η τελευταία μέρα doa, θα του το αφήσω να το τσεκάρει. Μακάρι να εγκριθεί αντικατάσταση γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η οθόνη. Μου θυμίζει την κακή εμπειρία από το z1 που είχα. Λες και η sony σε κάθε "1" βάζει κιτρινιάρικες οθόνες. Περιττό να πω πόσο ασύγκριτα καλύτερο ήταν σε αυτό τον τομέα το xz που είδα. Τα χρώματα ήταν σαν amoled αλλά με σωστά άσπρα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

παιδια βγηκε νεα ενημερωση 47.1.A.12.270 http://www.xperiablog.net/forum/threads/xperia-xz1-and-xz-premium-get-august-2018-security-patches-47-1-a-12-270.20806/ για να μην ψαχνετε το patch αυγουστου τιποτα αλο

οσο για τα γυλια αν εχετε αυτην εδω την θηκη δεν την χρειαζεται https://www.sonymobile.com/global-en/products/accessories/style-cover-touch-sctg50/#gref τωρα αν το εχετε χωρις θηκη ναι να βαλετε γυαλι παντως με θηκη και γυαλι δεν καθονται καλα η το ενα η το αλο

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό είναι όντως σφαίρα, ωραία ποιότητα κλήσεων, πολύ καλή αντοχή μπαταρίας, λογικά ο SD835 βοηθάει. Φαίνεται πόσο αποδοτικός είναι και απο το γεγονός οτι δεν ζεσταίνεται κλπ. 10nm λιθογραφία είναι αυτά! Το μόνο μου θέμα είναι η οθόνη.. Και η δεύτερη συσκευή που μου έδωσαν είναι τα ίδια..Άντε λίγο καλύτερη. Τα άσπρα είναι πιο κίτρινα και τα χρώματα στο normal mode είναι πιο "ξεθωριασμένα" σε σχέση με το xz. Είχα δει μόνο το XZ πριν απο τα καινούρια μοντέλα και δεν περίμενα να έχει χειρότερη οθόνη..Πρώτη φορά γίνεται αυτό σε sony. Ξεκίνησε με χάλια οθόνες αλλά σε κάθε νεο μοντέλο ήταν καλύτερη. Αρκεί να μπείτε στο viber πχ και να ανοίξετε την ίδια εφαρμογή ακόμη και ένα τηλέφωνο κινέζικο των 120€. Δείτε πως φαίνεται το μοβ στο δικό μας και πως φαίνεται στο άλλο. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Ενδέχεται να είναι θέμα calibration. Για εμένα δηλαδή το ιδανικό θα ήταν κάτι ανάμεσα στο normal mode και στο super vivid mode. Το πρόβλημα είναι οτι δύσκολα θα πειράξει κάτι τέτοιο η sony στο επόμενο μεγάλο update. Ειδικά αν δεν υπάρξει "γκρίνια" για το θέμα. Είναι ο μόνος λόγος που το ψιλομετάνοιωσα που δεν πήγα στο s8 ακόμη και μετά απο τόσα χρόνια με xperia.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Κατοχος και εγω του κινητου και θα ηθελα να μου πειτε για θηκη.

Εχω βρει αυτην εδω Spigen-Rugged-Armor. Ποια ειναι η γνωμη σας?

Υπαρχει κατι καλυτερο? Για τζαμακι εχετε κατι να μου προτεινεται?

Στην προηγουμενη συσκευη χρησιμοποιουσα πραγματα τις ORZLY και ημουν πολυ ευχαριστημενος.

Δυστηχως απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

η θηκη ειναι καλη, αυτην εχω παρει.

Τζαμακια δοκιμασα 2 με μεγαλη αποτυχια δεν ξερω το λογω, πιθανα το στρογγυλεμα στις ακρες να εφταιγε

Link to comment
Share on other sites

η θηκη ειναι καλη, αυτην εχω παρει.

Τζαμακια δοκιμασα 2 με μεγαλη αποτυχια δεν ξερω το λογω, πιθανα το στρογγυλεμα στις ακρες να εφταιγε

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Καλο σου βραδυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...