Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανενα tempered glass απο ebay οικονομικο 3d εχει βρει κανενας? ειχα παρει ενα...αυτο εδω https://www.ebay.com/itm/Tempered-Glass-3D-Curved-Surface-Full-Cover-Screen-Protector-Film-For-SonyXperia/332423231545?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=541453444070&_trksid=p2060353.m2749.l2649

και ειχε κολλα μονο πανω κατω και μετα απο λιγες μερες ξεκολλουσε

θελω να ειναι κυρτο στις ακρες και να καλυπτει ολη την οθονη και να κολλαει σε ολη την οθονη διαφανο χωρις μαυρα περιθώρια πανω κατω...

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κάποιος ότι η οθόνη έχει κάποιο θέμα με image retention κυρίως στο navigation bar ή εμένα έχει κατσει καμία χάλια οθόνη ?

Ευτυχώς δεν είναι μόνιμο και μετά από κάνα λεπτό φεύγει αλλά κυρίως το εμφανίζει σε γκρι φόντο

 

https://forum.xda-developers.com/xperia-xz1/help/screen-burn-image-retention-t3712696

 

Και στο δικο μου ισχυει σε πολυ μικρο βαθμο ομως και οχι παντα. Δεν ενοχλει παντως

Link to comment
Share on other sites

πάντως βελτίωση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού δεν είδα όπως αναφέρετε

 

νομίζω 2 αναβαθμίσεις πίσω σε σύγκριση με redmi note4 είχε θεμα σε χαμηλό φωτισμό σε φώτο κλειστού χώρου

τώρα παλι σε δωματίου φώτο σε σχέση με onepl 5t κάθεται σχεδόν ισάξια

 

εμενα η απορία papathvas έχει σχέση με την ένταση του ήχου σε σχέση με το out of box έχει δυναμώσει; ρωτάω γιατί απο Νοέμβριο που το αγόρασα το έβαλα σε λειτουργία Απρίλη κ ήρθαν 8 αναβαθμίσεις καπάκι.

απο 471α 2 374 κατέληξε στην 471α 12 179

Edited by votis
Link to comment
Share on other sites

παντος σε παρακολούθηση βιντεο συνήθισα τα ηχεία του χζ1 κ απο θέση αλλά κ ένταση.

οταν πιάνω το 5τ με χαλάει λίγο λόγο ενός ηχείου στην περίμετρο τοποθετημένο , αλλά απο ένταση είναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Κάτοχος και εγώ πλέον του XZ1 μιας και και το ΧΖ2 το ερωτεύτηκε ο κολλητός μου και μου έδωσε 500€ + το ΧΖ1 μιας εβδομαδας...

Θα σας πω τη πλήρη αλήθεια.. Η μοναδική διαφορά που εχω δει μέχρι στιγμής στο XZ1 με ΧΖ2 είναι στο νυχτερινό Slow motion όπου το XZ2 είναι καλύτερο! Στα άλλα είναι στην ίδια κατάσταση νομίζω.. Εντάξει τα κινητά είναι καρατούμπανα

Με τον φορτιστή του υπάρχει μεγάλο θέμα καθώς είναι τρομερά αργός αλλά έβαλα του Ζ5 και είμαστε σε νορμάλ κατασταση.... Καλώς ήρθα λοιπόν..

Φυσικά το Z5 compact δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσω είναι κειμήλιο χαχαχα

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Κάτοχος και εγώ πλέον του XZ1 μιας και και το ΧΖ2 το ερωτεύτηκε ο κολλητός μου και μου έδωσε 500€ + το ΧΖ1 μιας εβδομαδας...

Θα σας πω τη πλήρη αλήθεια.. Η μοναδική διαφορά που εχω δει μέχρι στιγμής στο XZ1 με ΧΖ2 είναι στο νυχτερινό Slow motion όπου το XZ2 είναι καλύτερο! Στα άλλα είναι στην ίδια κατάσταση νομίζω.. Εντάξει τα κινητά είναι καρατούμπανα

Με τον φορτιστή του υπάρχει μεγάλο θέμα καθώς είναι τρομερά αργός αλλά έβαλα του Ζ5 και είμαστε σε νορμάλ κατασταση.... Καλώς ήρθα λοιπόν..

Φυσικά το Z5 compact δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσω είναι κειμήλιο χαχαχα

 

καλωσήρθες Πάντως το Xperia Z5 έχει τον ίδιο φορτιστή με το ΧΖ1 βγήκε καινούργια αναβάθμιση 47.1.Α.12.205

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι ακόμα στην 117 αλλά έχω ακούσει ότι καθυστερεί δύο τρεις μέρες να πάρει αναβάθμιση μετά το bootάρισμα...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι δε με χαλάει κιόλας μια χαρά είναι! Θα το κοιτάξω όταν θα έχω αρκετό χρόνο..

 

Update.. Μόλις ήρθαν και πέρασα 3 στη σειρά!

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προς το παρών που με πήραν τηλέφωνο εχει ακριβώς το ίδιο σκηνικό όταν σε παίρνουν με το XZ2 πολύ όμορφο και πολύ μοντέρνο...

Όταν το πρώτοανοιξα δεν ήταν έτσι!

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

επιδη δεν βρισκω τον dk60 φωρτιστη σκεφτομαι να παρω τον dk52 και να του βαλω εναν adapter type - c να τελειωνουμε
Link to comment
Share on other sites

φιλου στα ξαφνικα του πεταξε αυτο που ειναι στον κυκλο τι εγινε επεσε σε ελατοματικο?

https://postimg.cc/image/9w4qijhi3/

Link to comment
Share on other sites

Ναί, υπάρχει ένα θεματάκι. Να το πάει στο service. Είναι σύνηθες στα sony απ΄οτι φαίνεται. Το έχω πάθει σε z3 και απ' οτι έχω καταλάβει είναι λόγω του οτι δεν αφήνουν κάποιο κενό μεταξύ μπαταρίας και οθόνης και όταν η πρώτη φουσκώσει λίγο, πιέζει το πάνελ και κάνει αυτό το πράγμα. Αν είναι απο εκεί, θα χειροτερέψει όσο περνάει ο καιρός. Δεν είναι κάτι, το πάει στην tssolutions, και αλλάζουν μπαταρία και οθόνη. Θα το πάρει σαν καινούριο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ναί, υπάρχει ένα θεματάκι. Να το πάει στο service. Είναι σύνηθες στα sony απ΄οτι φαίνεται. Το έχω πάθει σε z3 και απ' οτι έχω καταλάβει είναι λόγω του οτι δεν αφήνουν κάποιο κενό μεταξύ μπαταρίας και οθόνης και όταν η πρώτη φουσκώσει λίγο, πιέζει το πάνελ και κάνει αυτό το πράγμα. Αν είναι απο εκεί, θα χειροτερέψει όσο περνάει ο καιρός. Δεν είναι κάτι, το πάει στην tssolutions, και αλλάζουν μπαταρία και οθόνη. Θα το πάρει σαν καινούριο.

 

3 μηνών κινητό και να βγάλει τέτοιο θέμα ούτε το Ζ5 που είχα δεν έκανε τέτοιο πράγμα σε ευχαριστώ πολύ ναι έχω δει ότι ζεσταίνεται στην περιοχή της οθονης είναι πολύ λεπτό το πάνελ και τα έχουν στρίμωξε όλα μαζί ηχεία οθόνη μπαταρία Οπότε για αυτο του βγάζει αυτό το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τον ιδιο...ασπρο λεκε εχω στο laptop της hp εδω και χρονια..https://postimg.cc/image/nqa0w6gej/

ουτε εχει μεγαλωσει ουτε και με ενοχλει.αλλα αφου υπαρχει εγγυηση πρεπει να το πας..αλλα να ρωτησεις σχετικα με την αδιαβροχοποιηση τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο σημάδι έχει και ένας φίλος σε ένα κινητό LG νομίζω. Έγινε μετά από τοπική πίεση στη οθόνη. Του είπαν ότι έχει να κάνει με ένα layer σαν φίλτρο που έχει η οθόνη το οποίο καταστράφηκε τοπικά και από εκεί περνάει πιο έντονα το backlight και δημιουργεί αυτό το φαινόμενο. Κάτι τέτοιο κατάλαβε ότι του είπαν. Ήταν εκτός εγγύησης και δεν ασχολείθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο σημάδι έχει και ένας φίλος σε ένα κινητό LG νομίζω. Έγινε μετά από τοπική πίεση στη οθόνη. Του είπαν ότι έχει να κάνει με ένα layer σαν φίλτρο που έχει η οθόνη το οποίο καταστράφηκε τοπικά και από εκεί περνάει πιο έντονα το backlight και δημιουργεί αυτό το φαινόμενο. Κάτι τέτοιο κατάλαβε ότι του είπαν. Ήταν εκτός εγγύησης και δεν ασχολείθηκε

 

Αυτό το κινητό είναι καινούργιο όχι καμία πίεση δεν ασκηθηκε με την αυθεντική θήκη είναι εχεί δύο χρόνια εγγύηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακριβως τον ιδιο...ασπρο λεκε εχω στο laptop της hp εδω και χρονια..https://postimg.cc/image/nqa0w6gej/

ουτε εχει μεγαλωσει ουτε και με ενοχλει.αλλα αφου υπαρχει εγγυηση πρεπει να το πας..αλλα να ρωτησεις σχετικα με την αδιαβροχοποιηση τι θα γινει

το επίσημο service έχει ειδικά μηχανήματα που δεν υπάρχει κανένα θέμα με την αδιαβροχοποίηση Το θέμα είναι να το δεχτεί η Sony στην εγγύηση και να μην πει ότι και καλά το βγάζω εκτός εγγύησης Γιατί έτσι γουστάρω

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κινητό είναι καινούργιο όχι καμία πίεση δεν ασκηθηκε με την αυθεντική θήκη είναι εχεί δύο χρόνια εγγύηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το επίσημο service έχει ειδικά μηχανήματα που δεν υπάρχει κανένα θέμα με την αδιαβροχοποίηση Το θέμα είναι να το δεχτεί η Sony στην εγγύηση και να μην πει ότι και καλά το βγάζω εκτός εγγύησης Γιατί έτσι γουστάρω

 

μπορεις αν εινα να το κυνηγήσεις αν σου κανουν νουμερα με την sony ιαπωνιας στέλνοντας τους mail

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπω η άλλοι να έχουν κάθετες γραμμές στην οθόνη συχνό πρόβλημα για τις οθόνες του

ΧΖ1 https://goo.gl/images/NZ6WGE

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες λοιπόν με το XZ1 ...

Ας ξεκινήσω απ το σύστημα που έχει πει η Sony ότι έχει και σε μαθαίνει σιγά σιγά τις κινήσεις σου στο κινητό και έτσι ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές και εξοικονόμει μπαταρία... Παιδιά ισχύει 1000%... Τη πρώτη φορά που το φορτίσα μου έβγαζε 3 ώρες οθόνη αυτή τη στιγμή έχω φτάσει στις 4 και φόρτιση με τη φόρτιση ανεβαίνει ο χρόνος....

Το κινητό είναι πραγματικά αστραπή σε όλα του δε ζεσταίνεται και επίσης η μεγάλη ευχάριστη έκπληξη έχει να κάνει με τη καταπληκτική κάμερα! Η οθόνη του τα σπάει και έχει εξαιρετική αυτόματη φωτεινότητα! Ποιότητα κατασκευής μου αρέσει πάρα πολύ και η συσκευή σε μαύρο που το έχω είναι εξαιρετική και στο μάτι.

Η τιμή του αυτή τη στιγμή στα 350 είναι πραγματικά δώρο Θεού και όποιος μπορεί ας πάει να το πάρει γιατί θα κρατάει μια πραγματική ναυαρχίδα σε τιμή midrange...

Πιστεύω ότι έχω κάνει τη καλύτερη μου επιλογή σε gadget τα τελευταία χρόνια... Εδώ να σημειώσω ότι το XZ2 σίγουρα είναι καλύτερο αλλά η διαφορά των 450€ δεν αντικατοπτρίζει τη πραγματικότητα Αφού δουλεύοντας και τα 2 κινητά δεν είναι μεγάλες οι διαφορές...

Πρώτο 10ημερο λοιπόν και είμαι ενθουσιασμένος από το δημιούργημα της Sony! Μακάρι να έχει και τη ποιότητα και την αντοχή του Z5 compact που αυτή τη στιγμή έχει μπει στην άκρη.... Τότε θα μιλάμε για πολύ πολύ καλή υλοποίηση!

41938844605_e149bfe06e_c.jpg2018-06-16_10-35-28 by l200kerasia, on Flickr

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες λοιπόν με το XZ1 ...

Ας ξεκινήσω απ το σύστημα που έχει πει η Sony ότι έχει και σε μαθαίνει σιγά σιγά τις κινήσεις σου στο κινητό και έτσι ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές και εξοικονόμει μπαταρία... Παιδιά ισχύει 1000%... Τη πρώτη φορά που το φορτίσα μου έβγαζε 3 ώρες οθόνη αυτή τη στιγμή έχω φτάσει στις 4 και φόρτιση με τη φόρτιση ανεβαίνει ο χρόνος....

Το κινητό είναι πραγματικά αστραπή σε όλα του δε ζεσταίνεται και επίσης η μεγάλη ευχάριστη έκπληξη έχει να κάνει με τη καταπληκτική κάμερα! Η οθόνη του τα σπάει και έχει εξαιρετική αυτόματη φωτεινότητα! Ποιότητα κατασκευής μου αρέσει πάρα πολύ και η συσκευή σε μαύρο που το έχω είναι εξαιρετική και στο μάτι.

Η τιμή του αυτή τη στιγμή στα 350 είναι πραγματικά δώρο Θεού και όποιος μπορεί ας πάει να το πάρει γιατί θα κρατάει μια πραγματική ναυαρχίδα σε τιμή midrange...

Πιστεύω ότι έχω κάνει τη καλύτερη μου επιλογή σε gadget τα τελευταία χρόνια... Εδώ να σημειώσω ότι το XZ2 σίγουρα είναι καλύτερο αλλά η διαφορά των 450€ δεν αντικατοπτρίζει τη πραγματικότητα Αφού δουλεύοντας και τα 2 κινητά δεν είναι μεγάλες οι διαφορές...

Πρώτο 10ημερο λοιπόν και είμαι ενθουσιασμένος από το δημιούργημα της Sony! Μακάρι να έχει και τη ποιότητα και την αντοχή του Z5 compact που αυτή τη στιγμή έχει μπει στην άκρη.... Τότε θα μιλάμε για πολύ πολύ καλή υλοποίηση!

41938844605_e149bfe06e_c.jpg2018-06-16_10-35-28 by l200kerasia, on Flickr

και εγώ πρώην κάτοχος z5 είμαι αλλά το βλέπω το δημιούργημα της Sony να πάω για οθόνη xz1 έπεσα σε ελαττωματική οθονη

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...