Jump to content

Ευτυχία


Jonhis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Στα μικρά και ταπεινά

ψαξε τα παντοτεινα"

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το βλέπω θεολογικά το θέμα

 

Μα και εγώ όταν είπα ότι ευτυχία είναι να έχεις αγάπη στη καρδιά σου είχα ΚΑΙ αυτό υπόψην μου

Αλλά φαντάζομαι ότι το θέμα είναι λίγο πιο φλού από τόσο βαριές σκέψεις.

Το να πιστεύεις στο Θεό και να προσπαθείς να ζεις πνευματική ζωή αυτό σε βάζει σε κατάσταση ευτυχίες

Ολα τα υπόλοιπα είναι στιγμές ευτυχίας

Αλλο κατάσταση ευτυχίας και άλλο στιγμές ευτυχίας

Πχ ένας Αγιος που μαρτύρησε και του έκαναν τα χίλια μύρια βασανιστήρια λίγο πριν τον αποκεφαλίσουν πχ δεν νομίζω ότι αυτό είναι στιγμή ευτυχίας.

Είναι κατάσταση εσωτερική

Αυτή ίσως είναι η σημαντική διαφορά της πνευματικής ευτυχίας από αυτή της ικανοποίησης εγωιστικών κινήτρων

Οπότε το θέμα "τι είναι ευτυχία για σας" είναι κάτι πολύ δύσκολο να απαντηθεί γιατί πάντα θα μένει κάτι απ'έξω

Ευτυχία είναι όλα

Ολα εκείνα που μας κάνουν να χαμογελάμε

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχια ειναι να χτυπαει το βουβο τηλεφωνο και απο την αλλη ακρη της γραμμης ν' ακους τη φωνη της!

Ευτυχια ειναι σε μια μουντη, συννεφιασμενη ημερα να βλεπεις το χαμογελο της και να σου φτιαχνει η διαθεση!

Ευτυχια ειναι καθε τι απραγματοποιητο που προσδοκουμε να γινει!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

ryback mhpos mperdeyeis thn eytuxia me ton erota kai thn agaph?de leo einai arhkta syndedemena metaksu tous alla esy me ta grafomena sou eytyxismenos eisai xarh mono mias kopelas...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μεγάλο θέμα αυτό.εγώ πιστεύω ευτυχία είναι κάτι το υποκειμενικό και ο κάθε ένας έχει διαφορετική αντίληψη και ο καθένας είναι ευτυχισμένος με διαφορετικά πράγμτα.

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Ayto poy prepei na lavoyme sovara yposphn einai oti h eytyxia einai proskairh,otan den sthrizetai stis hthikes aksies.

Kai kati allo.H eytyxia den prepei se kamia periptosh na sysxetizetai h kai na taytizetai me thn hdonh.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση, υποχρεώσεις δεν με άφησαν να απαντήσω νωρίτερα. Θέλω να πώ πως η άποψη η δικιά μου για την ευτυχία είναι να μπορείς να ξυπνάς το πρωί και να ξέρεις οτι είσαι καλά , ολα αυτά που αγαπάς να είναι καλά. Αυτά τα γράφω γιατί αναρωτιέμαι αν υπάρχουν άλλοι που να αρκούνται σε αυτά που έχουν. Βεβαίως και όλα τα υπόλοιπα είναι καλά και να μην βγαίνει μπλέ η οθόνη του υπολογιστή, και να σε περιμένουν δέκα αυτοκίνητα κάτω απο το σπίτι ( αν και είναι λίγο πλεονασμός ), βέβαια όλα αυτά και άλλα πολλά μπορείς να τα αποκτήσεις αλλά θα πρέπει να εργαστείς και πάνω από όλα ευτυχία και αισιοδοξία, χαρούμενα χαμόγελα το πρωί μια καλημέρα στον συνάνθρωπο και αμέσως δημιουργείς ευτυχισμένες στιγμές που κρατάνε όλη μέρα. Οπως λέω καμιά φορά σε φίλους Make my day
Φιλικά
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τα επίπεδα της ευτυχίας κάθε ανθρώπου ελέγχονται κατά το ήμισυ από το γενετικό του προφίλ, υποδεικνύει μελέτη Βρετανών και Αυστραλών ερευνητών.

 

«Μαζί με τη ζωή και τη ελευθερία, η αναζήτηση της ευτυχίας είναι βασική ανθρώπινη επιθυμία» σχολιάζει στο BBC ο Αλεξάντερ Ουέις του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου, επικεφαλής της μελέτης που δημοσιεύεται στην επιθεώρηση Psychological Science.

 

«Αν και η ευτυχία εξαρτάται από ένα μεγάλο φάσμα εξωτερικών επιδράσεων, διαπιστώσαμε ότι υπάρχει μια κληρονομική παράμετρος της ευτυχίας που μπορεί να εξηγηθεί πλήρως από τη γενετική αρχιτεκτονική της προσωπικότητας» υποστηρίζει.

 

Πηγή: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=879639&lngDtrID=252

in.gr

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχισμένος ειναι ο άνθρωπος που η τελευταια σκεψη πριν κοιμηθει ειναι:"μια ακόμη χαρουμενη μέρα τελειωσε, τι ωραια που ηταν"! και η η πρωτη οταν ξυπνήσει:"Τέλεια!Ξημέρωσε επιτέλους!Ας περάσω όμορφα".

Βρεστε μου ενα τέτοιον άνθρωπο. Υπαρχει?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

eutixia einai na eisai ikanopoihmenos me oti exeis! oute h ugeia einai eutixia, oute o erwtas oute ta lefta! An htan etsi oloi oi ugeieis kai plousioi tou kosmou tha htan eutixismenoi! O tropos pou vlepeis ti zwh fernei eutixia
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

eutixia einai na eisai ikanopoihmenos me oti exeis! oute h ugeia einai eutixia, oute o erwtas oute ta lefta! An htan etsi oloi oi ugeieis kai plousioi tou kosmou tha htan eutixismenoi! O tropos pou vlepeis ti zwh fernei eutixia

 

Συμφωνώ σε αυτά που λες εκτός απο αυτό "oute h ugeia einai eutixia". Το να έχεις ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας παίζει σημαντικό ρόλο.. όχι μόνο στο ίδιο το άτομο αλλά και σε κοντινά του πρόσωπα..

Link to comment
Share on other sites

navi na exeis ugeia de fernei eutixia...an kapoios pethainei omws kai exei kathari ti sunhdhsh tou tha einai pio eutixismenos apo kapoion pou einai ugeieis kai exei perasei mia zwh sth mizeria....

ligo ap' ola einai kalo yia na einai kaneis eutixismenos alla na mh zhtame perisotera ap oti exoume yiati mesa sti prospatheia na to katakthsoume xanoume to noima tis zwhs

exeis akousei pou lene "people are so busy with their lives, they don't have time to live.."? (egw to vgala:D)

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

HellasLover αν αυτός που πεθαίνει απο κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας δεν νομίζω να νιώθει ευτυχισμένος και ειδικά αν είναι νέος.. Σίγουρα θα τον προβληματίζει οτι οι άνθρωποι που τον αγαπούν θα στενοχωρηθούν. Εκτός αν είναι αναίσθητος!! Δεν νομίζω να νιώθουν ευτυχισμένοι και οι άλλοι που χάνουν ένα αγαπημένο τους πρόσωπο! Όπως σου είπα ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας επηρεάζει όχι μόνο το ίδιο το άτομο, αλλά και τα κοντινά του πρόσωπα! Δεν μιλάω για πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεται, αλλά για κάτι σοβαρό και ειδικά απο άτομα όχι μεγάλης ηλικίας.
Link to comment
Share on other sites

ygeia kai mono ygeia...

ola ta alla einai apla to kerasaki sthn tourta

 

+1.000.000.000.000.000

τι να το κανεις το ενα και το αλλο αν δεν εχεις την υγεια σου.?

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ!

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ..:)

Link to comment
Share on other sites

kala den eipa na mathei kaneis oti exei aids h karkino (makrua apo mas!) kai na kserathei sta gelia..apla lew oti uparxoun ugeiestatoi athrwpoi pou den einai xaroumenoi, eno alloi se anaphriko karotsaki zoune pio eutixismena yiati ta xoun kala me ton eauto tous kai vlepoun ti zwh me diaforetiko mati kai lene "uparxoun kai xeirotera"

 

h ugeia einai to pan yia tous aplous anthrwpous pou den anazhtane ta ploutoi, ti doksa ktl alla dusthxos poloi ligoi anthrwpoi einai autoi. exeis skeftei pote yiati phgainoume panephstimia(ektos ti morfosh) yiati theloume wraia autokinhta, megala spitia, na pantreutoume kapoion/a me prika, na vroume kalh douleia....? yiati zoume se mia koinwnia pou ta lefta einai to pan, etsi toulaxiston pisteuoun oi perisoteroi

 

sumfwnw oti h ugeia erxete prwta alla mexri na arrwsthsoume kaneis de tin skeftete

 

parto k allios: ti einai dustixia? de tha mou peis einai na mhn eisai ugeieis kai mono.....dustixia einai na min exeis kanenan pou na se agapaei, na min exeis tipota pou na sou anhkei, na mi se thelei kaneis, na sou kleidwnontai ta themata sto myphone:p kai genikotera na eisai ena "tipota"-ara ta antitheta ap auta fernoun eutixia

 

me liga logia oti sou leipei kai se kanei diaforetiko apo tous allous sou fernei dustixia

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι η ευτυχια και πως μπορουμε να την αποκτησουμε?χμ αν ειχα την απαντηση δεν θα ημουν πισω απο ενα χαζο notebook σιγουρα.

πιστευω οτι καποια πραγματα ειναι στο χερι μας ομως τα βασικα ειναι στα γυρισματα της μοιρας που δυστυχως κανεις μας δεν ξερει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

...an kapoios pethainei omws...

 

kala den eipa na mathei kaneis oti exei aids h karkino (makrua apo mas!) kai na kserathei sta gelia..

 

Μόλις διάβασα το πάνω.. το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το aids και ο καρκίνος. Αν και πιστεύω πως και το aids πλέον μπορεί να αντιμετωπιστεί.. έχω διαβάσει πράγματα και έχω ενημερωθεί αρκετά για το aids. Τσπ. Το πρώτο που έγραψες είναι αντίθετο με το δεύτερο.. Πάντως συμφωνώ σε όλα όσα έχεις γράψει στο τελευταίο σου post!!

Link to comment
Share on other sites

να ζεις καθε στιγμη της ζωης σου,να εισαι υγιης(εσυ&οσοι αγαπας&οχι μονο)!να μην εχεις απαραιτητα του κοσμου τα λεφτα αλλα τοσα οσα χρειαζεσαι για να ζεις μια καλη ζωη!να νιωσεις στο τελος της ζωης σου οτι τελικα αξιζε αυτο το ''μακρυ ταξιδι''&υπηρξες σαυτον τον κοσμο για καποιο λογο!γενικα να νιωθεις <<ευτυχισμενος>>..ισως απλα να μην περηγραφεται με λογια!:)
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η ευτυχία είναι υποκειμενική...

 

Για μένα, είναι να να τα έχεις όλα...χρήμα, πλούσια κοινωνική και ερωτική ζωή, επιτυχία στα επαγγελματικά...κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καποιος ειπε"ευτυχω ισον αγνοω προσωριινα τη δυστυχια".

για εμενα ευτυχια ειναι να πηγαινουν ολα στη ζωη σου οπως τα θελεις,οπως τα ονειρευεσαι...η ευτυχια,οπως αλλωστε υποστηριξαν πολλοι απο τις απαρχες τις φιλοσοφικης σκεψης,εξαρταται απο εμας τους ιδιους...

Link to comment
Share on other sites

Η ευτυχία είναι υποκειμενική...

 

Για μένα, είναι να να τα έχεις όλα...χρήμα, πλούσια κοινωνική και ερωτική ζωή, επιτυχία στα επαγγελματικά...κλπ

 

 

Συμφωνω απολυτα!!:clap: :clap: :clap: Κ εγτω την ευτυχια καπως ετσι την φανταζομαι! Φυσικα πρωτα απο ολα υγεια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ευτυχία είναι να είναι οι άνθρωποι μου καλά και να είναι δίπλα μου!!! Απλά!!!

 

Eτσι ακριβος!!!

Τι πιο απλο και ομορφο!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...