Jump to content

Διακοπή συμβολαίου σταθερής τηλεφωνίας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω πραγματικά μπερδευτεί με το εξής θέμα, η Wind ανακοίνωσε αυξήσεις στα τιμολόγιά της και αναφέρει μάλιστα πως όσοι πελάτες της επηρεάζονται μπορούν να καταγγείλουν την σύμβαση τους αζημίως. Με αυτήν την λογική δέχτηκα μια προσφορά από την Nova-Forthnet, στη συνέχεια με κάλεσαν από την Wind να με ρωτήσουν γιατί αλλάζω πάροχο, και για να μην πολυλογώ με διαβεβαιώσαν πως το δικό μου συμβόλαιο (πακέτο) δεν επηρεάζετε από τις αυξήσεις και αν το διακόψω θα πληρώσω πέναλτι, θα σταθώ εδώ και θα αναρτήσω μόνο δυο περιπτώσεις τιμολογιακών αυξήσεων τις εν λόγο εταιρείας που έχω την εντύπωση πως επηρεάζει όλα τα συμβόλαια για έναν και μόνο λόγο, διότι αν ξεπεράσει κάνεις το πρόγραμμα του συμβολαίου θα έρθει αντιμέτωπος με το νέο καθεστώς τιμολογιακών αυξήσεων, θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω όποιος είναι γνώστης του θέματος, να μου δώσει τα φώτα του γιατί πραγματικά με έχουν μπερδέψει, προσωπικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι επηρεάζομαι από τις συγκεκριμένες αυξήσεις δλδ αν ξεπεράσω τα 300 λεπτά προς κινητά που μου δίνει στο πρόγραμμα που έχω ι, τότε δεν έρχομαι αντιμέτωπος με τις αυξήσεις της Wind;

 

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς εθνικά σταθερά από 0,14€ σε 0,31€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς εθνικά κινητά από 0,5699€ σε 0,7192€

tfragias:cool:
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το double play σαφως επηρεαζεσαι και με αυξηση παγιου συν την χρεωση αναγνωρισης κλησης και ψηφιακων ευκολιων.πρεπει να περιμενεις να σου ερθει ο λογαριασμος που θα γραφει μεσα αυτες τις αυξησεις και μετα εχεις εναν μηνα περιθωριο να φυγεις αζημιως.

για να φυγεις πρεπει να απς σε ενα καταστημα wind και να κανεις καταγγελια της συμβασης λογω αυξησεων και μετα φορητοτητα οπου γουσταρεις.

επειδη ειμα ιακριβως ιδια περιπτωση και σκεφτομαι κ ιεγω την nova τι προσφορα δεχτηκες και απο που;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Triple Play αλλά τι σημασία έχει αν ξεπεράσω πχ τα 300 λεπτά προς κινητά η χρέωση γίνετε ανά λεπτό οπότε επηρεάζομαι κι εγώ έτσι δεν ειναι;

Η προσφορά της Nova έγινε τηλεφωνικός, και με 32 ευρώ τελική τιμή μου δίνει απεριόριστα εθνικά σταθερά, υπεραστικά, vdsl από 45 έως 50 mbps και 30 λεπτά προς κινητά και το πακέτο τηλε χωρίς τα αθλητικά, 2 κανάλια ντοκιμαντέρ κάποια με σειρές ταινιες, μουσικά, κλπ δεν τα θυμάμαι ολα αν σ ενδιαφέρει να δω το συμβόλαιο....

tfragias:cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Triple Play αλλά τι σημασία έχει αν ξεπεράσω πχ τα 300 λεπτά προς κινητά η χρέωση γίνετε ανά λεπτό οπότε επηρεάζομαι κι εγώ έτσι δεν ειναι;

Η προσφορά της Nova έγινε τηλεφωνικός, και με 32 ευρώ τελική τιμή μου δίνει απεριόριστα εθνικά σταθερά, υπεραστικά, vdsl από 45 έως 50 mbps και 30 λεπτά προς κινητά και το πακέτο τηλε χωρίς τα αθλητικά, 2 κανάλια ντοκιμαντέρ κάποια με σειρές ταινιες, μουσικά, κλπ δεν τα θυμάμαι ολα αν σ ενδιαφέρει να δω το συμβόλαιο....

 

Ωραίο "κόλπο" βρήκαν (ΑΝ ως τώρα δεν έχεις ξεπεράσει το όριο "δωρεάν" λεπτών ομιλίας από το σταθερό σου Triple play, Άρα το ίδιο πιθανόν κ για το μέλλον): ΑΚΟΜΑ και γραπτώς να το απαιτήσεις από τη Wind ότι "Δεν επηρεάζεσαι" από τις αλλαγές....

 

Ποιός τρώει τόσα λεπτά απ΄το σταθερό του άλλωστε;

 

Άντε και στα 5000΄ προς κινητά με 50€ πάγιο.....Και εις ανώτ€ρα:

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/triple-play/wind-triple-play-2

 

Wind_3play_23_9_2017.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σε περίπτωση που ναι μεν γίνει καταγγελία σύμβασης , άλλα τελικά αποφασίσει κάποιος να μην κάνει καμιά κίνηση με φορητότητα, το παλαιό συμβόλαιο μένει εν ενεργεία, ή σε βγάζουν εκτός συμβολαίου λόγο καταγγελίας ?

 

τελικά από ότι κατάλαβα με αυτές τις διαδικασίες μόνο χαμένος μπορείς να βγεις στο τέλος ..

Link to comment
Share on other sites

καταγγελια συμβασης σημαινει διακοπη γραμμης,οποτε αν δεν γινει φορητοτητα αλλου,κοβεται η γραμμη τελειως. Σε αντιθεση με οτι γραφτηκε παραπανω,νομιζω οτι η σωστη διαδικασια ειναι πρωτα αιτηση φορητοτητας και μετα ενημερωση του παροντος παροχου για καταγγελια συμβασης μεσω της φορητοτητας λογω αυξησεων. Αν υπαρχει και αναφερεται και ο αριθμος αιτησης της φορτητοτητας ακομα καλυτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το Triple Play αλλά τι σημασία έχει αν ξεπεράσω πχ τα 300 λεπτά προς κινητά η χρέωση γίνετε ανά λεπτό οπότε επηρεάζομαι κι εγώ έτσι δεν ειναι;

 

Η συγκεκριμενη αλλαγη που αναφερεις αφορα ολα τα εμπορικα και μη εμπορικα προγραμματα σταθερης και ιντερνετ,ετσι λεει η ανακοινωση. Στην περιπτωση σου ομως υπαρχει το ενδεχομενο οπως σου ειπαν να μην ισχυει,καθοτι ειναι αυτονομο συνδυαστικο σταθερης/ιντερνετ και κινητης.Οπως λεει ο dim74 θα πρεπει να αναφερεται στον τελευταιο λογαριασμο η σχετικη ανακοινωση. Λογικα οι λογαριασμοι που εκδοθηκαν ως 13/10 πρεπει να αναφερουν αν επηρεαζονται απο τις αλλαγες.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το προηγούμενο μήνυμα μου,μαλλον τελικα απαιτούν πρώτα καταγγελία και μετα φορητότητα. Οπως επισης γράφτηκε στο νήμα της σταθερής wind (ριξτε μια ματιά και εκεί) λένε οτι η καταγγελία μονο συμβασης χωρις φορητοτητα σημαίνει απλά ακύρωση συμβολαίου και οχι διακοπή γραμμής.

Μπλεγμένα λίγο τα πραγματα,καλύτερα να μιλησετε πρώτα μαζί τους πριν την όποια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα

Μου έστειλαν κι εμένα λογαριασμό (wind) με τις νέες χρεώσεις και όπως με συμβουλεύσατε στο νημα της wind τους κάλεσα στο τηλ. για να μου πουν πόσο αυξάνεται ο λογαριασμός . Είναι 3€ άρα θα είμαι στα 21,69€ και μην έχοντας κάποια καλύτερη προσφορά σκεφτόμουν να παραμείνω .

Όμως έκανε η Vodafone προσφορά μέσω sms στο γιό μου (νέος φοιτιτής) και μόνο για τους νέους φοιτητές στα 15€ . Το πακέτο περιλαμβάνει adsl έως 24 mbps , δωράν σταθερά και κάποια λεπτά προς κινητά και χωρίς τέλος μεταβίβασης ή (και) ενεργοποίησης νέας γραμμής . Η τιμή είναι πολύ δελεαστική αλλά υπάρχει η εξής δυσκολία : Η υπάρχουσα γραμμή είναι στο όνομά μου , ενώ για τη Vodafone θα πρέπει να είναι στο όνομα του γιού μου . Σκέφτομαι να κάνω το εξής και διορθώστε με παρακαλώ άν κάνω λάθος :

Κάνω καταγγελία της σύμβασης στη Wind και διακοπή γραμμής (Κάποιος είχε πεί οτι πληρώνω και κάποιο χρηματικό ποσό διότι το χαμηλό πάγιο είναι απο προσφορά) . Επίσης χάνω και τον αριθμό και παίρνω καινούργιο απο τη Vodafone .

Υπάρχει άλλος τρόπος να μεταβώ στη Vodafone χωρίς να χάσω τον αριθμό ;

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελια στη Wind και μετα στη Voda το ιδιο νουμερο στο ονομα του γιου σου.Μετα ασε τη Wind να κουρεύεται

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,αλλά μηπως θα πρέπει να γίνει η μεταβίβαση πριν τη φορητότητα για να συμπιπτουν τα στοιχεία?

Υ.γ. η μεταβίβαση στη wind χρεώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω απλα θα χασεις χρονο αν το κανεις ετσι γιατι θα πρεπει να εκδοθει ο επομενος λογαριασμος στη Wind με το ονομα του γιου

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τα 5€ της δράσης ευρυ-where για πρωτοετείς (πέρσι 3€) https://www.eury-where.gr/

δίνουν "επιδότηση" για 12 μήνες.

 

Μετά;

 

Υ.Γ.: Υπάρχουν κ φθηνότ€ρα (-5€ σε ό,τι γράφει): http://www.cyta.gr/el/ypiresies/eury-where

 

ΜΟΝΟ για το πρώτο 12μηνο έκπτωση 5€/μήνα!!

Μετά; (Σε 24μηνο συμβόλαιο): Κανονικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω απλα θα χασεις χρονο αν το κανεις ετσι γιατι θα πρεπει να εκδοθει ο επομενος λογαριασμος στη Wind με το ονομα του γιου

 

Send By Opto

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να περαστεί στο ονομα του γιου στην νεα εταιρεία απευθείας. Εχω την εντυπωση οτι για τη διαδικασια της φορητότητας πρέπει να συμπιπτουν τα στοιχεία που δινονται στην νεα εταιρεία με αυτα που εχουν δηλωθει στην παλια. Ονοματεπώνυμο,ΑΔΤ,ΑΦΜ. Αν κατι δεν συμπίπτει δεν προχωράει η φορητοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Απ´ ότι φαίνεται θέλει ψάξιμο ... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

υπάρχει συμβόλαιο σε ισχύ το οποίο ανανεώθηκε πέρισυ.Συνολικά έτη ως πελάτης στον πάροχο είμαι 9.Αν αποδεχθώ προσφορά από άλλον πάροχο πρέπει να πληρώσω τη ρήτρα για διακοπή συμβολαίου;

Το ποσό το οποίο πρέπει να πληρώσω είναι μεταβαλλόμενο αναλόγως του διαστήματος που εκκρεμεί μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ;;

Υπάρχουν λόγοι οι οποίοι να αποδεικνύουν κακή χρήση υπηρεσιών ;

Link to comment
Share on other sites

Αν σπάσεις το συμβόλαιο θα χρειαστεί να πληρώσεις την σχετική ρήτρα.

Οι όροι υπολογισμού του πσού αναφέρονται στο συμβόλαιο σου και είναι διαφορετικοί σε κάθε πάροχο, άρα δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα , μή γνωρίζοντας τον πάροχο.

Για το ερώτημα αν υπάρχουν λόγοι για κακή χρήση υπηρεσιών νομίζω ότι αρμόδιος να απαντήσεις είσαι εσύ. Υπάρχουν ;

Link to comment
Share on other sites

Διακοπή λόγω θανάτου: στους όρους χορήγησης της υπηρεσίας, αναφέρεται ότι ο θάνατος αποτελεί και λήξη της σύμβασης ανάμεσα στα δύο μέρη (πελάτης-εταιρία). Προφανώς και εμπίπτει και στην "ανώτερη βία".

 

Έρχεται λοιπόν τελικός λογαριασμός με διάστημα χρήσης περίπου δύο μήνες μετά την αίτηση διακοπής (συνοδευόμενη από το σχετικό πιστοποιητικό θανάτου, όχι στο μιλητό θέλω να διακόψω γιατί έτσι θέλω) συν τέλη διακοπής της υπηρεσίας 121 ευρώ.

 

Αυτό τώρα θεωρείται νόμιμο ή είναι "θα τα στείλουμε και αν τα πληρώσεις κερδίσαμε"; Αύριο θα προσπαθήσω να μιλήσω και με την "προσωπική σύμβουλο" αλλά και με την ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

O Πεθαμένος αποκλείεται να πληρώσει . Όσο αφορά τους κληρονόμους το βρίσκω αρκετά δύσκολο να ψάχνει η Cosmote ποιός είναι ο κληρονόμος. Οπότε ίσως μπορεις και να το αγνοήσεις .

Αλλά για καλό και για κακό κινήγησε το.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...