Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως από όταν το πήρα κατά διαστήματα και χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω κάθε πότε, δεν με άκουγαν ή δεν άκουγα καθόλου το συνομιλητή μου. Σαν να νεκρωνονταν τελείωσ η γραμμή ενώ κυλούσε κανονικά ο χρόνος της συνομιλίας. Μάλιστα μου έλεγαν ότι με άκουγαν όταν εγώ δεν άκουγα τίποτα. Απογοητεύτηκα και άλλαξα συσκευή. Βασικά μου κακοφανηκε που είχε πρόβλημα η πιο βασικη του λειτουργία. Μάλιστα και σε έναν πελάτη μου με το ίδιο τηλέφωνο συνέβη ακριβώς το ίδιο και αναγκάστηκε να το επιστρέψει 2 φορές. Και τα δύο καινούρια είχαν το ίδιο πρόβλημα στις κλήσεις. Πιο συγκεκριμένα αξίζει να σημειωθεί ότι όταν μιλούσα με ακουστικό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Όταν μιλούσα από τη συσκευή μερικές φορές και Όχι πάντα δεν ακούγονταν ο συνομιλητής ή άλλες φορές δεν ακουγομουν εγώ.

 

Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και σε εμένα. Μερικές φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης άκουγα έναν δυνατό θόρυβο για κανά λεπτό και μετά ή έπεφτε η γραμμή ή άκουγα κανονικά. Άλλαξα εταιρεία κινητής και δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε ποτέ.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγει με το face Id μετά χρειάζεται swipe up με το χέρι για να μπει στο menu έτσι????

Αυτό δεν το κάνει λίγο κουραστικό κ αργό??:worry:

 

Λογικά θα το αλλάξουν αυτό σε επόμενες εκδόσεις

Δεν ξέρω βέβαια εάν έχει γίνει για να μπορείς να έχεις χρόνο στην οθόνη κλειδώματος. Ειδοποιήσεις και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και σε εμένα. Μερικές φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης άκουγα έναν δυνατό θόρυβο για κανά λεπτό και μετά ή έπεφτε η γραμμή ή άκουγα κανονικά. Άλλαξα εταιρεία κινητής και δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε ποτέ.

 

Με την ακύρωση θορύβου τηλεφώνου στην προσβασιμότητα και ακοή παίξατε καθόλου ;Και στις γυναίκας μου κάτι δεν πήγαινε καλά την έβαλα στο ΟΝ του έκανα μια επανεκκίνηση το δοκίμασα μερικές φορές και ακούγεται καμπάνα ...αν και δεν με συμφέρει που το έφτιαξα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα το αλλάξουν αυτό σε επόμενες εκδόσεις

Δεν ξέρω βέβαια εάν έχει γίνει για να μπορείς να έχεις χρόνο στην οθόνη κλειδώματος. Ειδοποιήσεις και λοιπά

 

Για πιο λόγο να το αλλάξουν; Έτσι είναι το σωστό. Εγώ κάθε φορά που κοιτάω το κινητό δεν θέλω να πάει στο μενού παρά μόνο να βλέπω τις ειδοποιήσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με την ακύρωση θορύβου τηλεφώνου στην προσβασιμότητα και ακοή παίξατε καθόλου ;Και στις γυναίκας μου κάτι δεν πήγαινε καλά την έβαλα στο ΟΝ του έκανα μια επανεκκίνηση το δοκίμασα μερικές φορές και ακούγεται καμπάνα ...αν και δεν με συμφέρει που το έφτιαξα :lol:

 

Πρόβλημα παρόχου κινητής τηλεφωνίας ήτανε όπως αποδείχτηκε στη περίπτωση μου. Άλλαξα πάροχο (έληξε το συμβόλαιο) και όλα μια χαρά.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα παρόχου κινητής τηλεφωνίας ήτανε όπως αποδείχτηκε στη περίπτωση μου. Άλλαξα πάροχο (έληξε το συμβόλαιο) και όλα μια χαρά.

 

Πήγες από ποιόν σε ποιόν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μου βγάζει τις μέρες στα Ελληνικά, πράγμα το οποίο ήταν δεδομένο στο προηγούμενο iphone 5(IOS 8.4). Νομίζω όταν το σέταρα πρώτη φορά τις έβγαζε(εκτός αν έμεινα στο νομίζω...). Εχω τη γλώσσα στα Αγγλικά US και τις Region settings κανονικά στα Ελληνικά. Στο προηγούμενο iphone είχε και μια ρύθμιση "Advanced" απο την οποία ρύθμιζες την εμφάνιση. Έχω χάσει μήπως επεισόδια...
Link to comment
Share on other sites

Από wind πήγα σε Cosmote.

 

Εμένα μου το έκανε συνεχεια με cosmote πάντως. Δεν ήταν από το δίκτυο αλλά θέμα προφανώς στο software που δεν έλεγε να λύσει η Apple από το Νοέμβριο ακόμα. Απλά γίνεται σποραδικα και δεν ενοχλεί πολλούς...

Μάλιστα, εχει πάρει και διαστάσεις στο διαδίκτυο. Με λίγο ψάξιμο μπορείτε να βρείτε σχετικά θέματα.... https://appletoolbox.com/2017/12/call-sound-issues-with-iphone-x-or-iphone-8-how-to-fix/

Edited by ramnoz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Μια ερωτηση ρε παιδια, Εχω ενα αξιοσεβαστο ποσο επιδοτηση και σκεφτομαι σοβαρα να παρω το ipone x ή το iphone 8 plus. Τι προτεινετε παιδια.

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Μια ερωτηση ρε παιδια, Εχω ενα αξιοσεβαστο ποσο επιδοτηση και σκεφτομαι σοβαρα να παρω το ipone x ή το iphone 8 plus. Τι προτεινετε παιδια.

 

Aν δε σε ενοχλουν τα μεγαλα περιθωρια και το μεγεθος πηγαινε σε i8 Plus, αλλιως στο X!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Μια ερωτηση ρε παιδια, Εχω ενα αξιοσεβαστο ποσο επιδοτηση και σκεφτομαι σοβαρα να παρω το ipone x ή το iphone 8 plus. Τι προτεινετε παιδια.

 

Χ λόγω νέου design, amoled και μεταπωλητικής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει κι από τα δύο, κι αυτή τη στιγμή είμαι με το Χ, θα σου πω το Χ, γιατί είναι πιο βολικό το μέγεθος, πιο ελαφρύ, πιο μοντέρνα σχεδίαση, μόλις μάθεις την χρήση χωρίς κουμπί δεν θες να ξαναδείς κουμπί σε συσκευή, και τέλος η οθόνη που είναι ανώτερη (όχι ότι είναι χάλια του 8).
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το 8 plus ,μου έχει ανοίξει η όρεξη να δοκιμάσω το χ!!!!

Εκεί που κολλάω είναι στο ποσο εξυπηρετικο είναι το face Id στην καθημερινή χρήση!!!ψιλό φοβάμαι κιόλας μήπως μου φανεί μικρότερη η οθόνη:p

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το 8 plus ,μου έχει ανοίξει η όρεξη να δοκιμάσω το χ!!!!

Εκεί που κολλάω είναι στο ποσο εξυπηρετικο είναι το face Id στην καθημερινή χρήση!!!ψιλό φοβάμαι κιόλας μήπως μου φανεί μικρότερη η οθόνη:p

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιείς. Εγώ δεν το έχω καν δοκιμάσει!

Όσο για την οθόνη, πώς να σου φανεί μικρότερο κάτι που είναι μεγαλύτερο;:lol:

 

Απλά προχώρα!:)

grsaint13
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιείς. Εγώ δεν το έχω καν δοκιμάσει!

Όσο για την οθόνη, πώς να σου φανεί μικρότερο κάτι που είναι μεγαλύτερο;:lol:

 

Απλά προχώρα!:)

 

 

Την έχουν μακρυνει λίγο κ φαίνεται ότι στο 8plus είναι μεγαλύτερη :p

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του Χ είναι μεγαλύτερη στο μενού, στο αρχική οθόνη, κλπ. Αν βάλεις να δείς βίντεο/youtube, είναι λίγο μικρότερη του 8 Plus, γιατί χάνει τα δεξιά-αριστερά κενά. Αν πάλι την μεγενθύνεις, χάνεις πάνω κάτω από την εικόνα, και έχεις και το notch από την μιά μεριά! Αλλά ξαναλέω, στο σύνολο της, στην καθημερινότητα (fb/instagram/κλπ) είναι μεγαλύτερη.

 

 

Sent from my iPhone X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του Χ είναι μεγαλύτερη στο μενού, στο αρχική οθόνη, κλπ. Αν βάλεις να δείς βίντεο/youtube, είναι λίγο μικρότερη του 8 Plus, γιατί χάνει τα δεξιά-αριστερά κενά. Αν πάλι την μεγενθύνεις, χάνεις πάνω κάτω από την εικόνα, και έχεις και το notch από την μιά μεριά! Αλλά ξαναλέω, στο σύνολο της, στην καθημερινότητα (fb/instagram/κλπ) είναι μεγαλύτερη.

Sent from my iPhone X using Tapatalk

 

Aκριβώς όπως το περιγράφεις είναι.

Σε safari, fb, twitter, spotify και σε όλους τους messengers που είναι εφαρμoγές που εκκμεταλλεύονται όλη την οθόνη ανεξαρτήτως ratio, το Χ εμφανίζει περισσότερο περιεχόμενο σε σχέση με το 8 Plus.

To μόνο σενάριο που κερδίζει το 8Plus είναι τα βίντεο, επειδή η οθόνη του είναι 16/9 και ταιριάζουν απολύτως τα κάδρα των βίντεο στην οθόνη του.

 

Γενικά ως εμβαδόν οθόνης το Χ είναι κατά ένα τετραγωνικό εκατοστό μεγαλύτερο από το 8 Plus.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8131&idPhone2=8858

Link to comment
Share on other sites

Και γω στην αρχή το φοβήθηκα το X και πήρα 8 plus .παρα πολύ καλό σε όλα αλλά αφού είδα ότι δεν έβγαλε προβλήματα το Χ είπα να το δοκιμάσω αφού έδωσα καλά το 8 plus .πραγματικα είναι πολύ καλό σε όλα και καταλαβαίνεις ότι έχεις κινητό επόμενης γενιάς από το 8 plus .το faceid δουλεύει παρά πολύ καλά αν και δεν το περίμενα γιατί σαν τεχνολογία μου αρέσει πιο πολύ το Touch ID .καμερα πιο καλή σαν σύνολο από το 8 plus και οθόνη φοβερή με σωστό μέγεθος συσκευής .
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς όπως το περιγράφεις είναι.

Σε safari, fb, twitter, spotify και σε όλους τους messengers που είναι εφαρμoγές που εκκμεταλλεύονται όλη την οθόνη ανεξαρτήτως ratio, το Χ εμφανίζει περισσότερο περιεχόμενο σε σχέση με το 8 Plus.

To μόνο σενάριο που κερδίζει το 8Plus είναι τα βίντεο, επειδή η οθόνη του είναι 16/9 και ταιριάζουν απολύτως τα κάδρα των βίντεο στην οθόνη του.

 

Γενικά ως εμβαδόν οθόνης το Χ είναι κατά ένα τετραγωνικό εκατοστό μεγαλύτερο από το 8 Plus.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8131&idPhone2=8858

 

Ανάλογα το βίντεο

Πχ μερικά βίντεο στο Netflix παίζουν full screen σε ανάλυση 18/9

Στο iPhone plus αφήνει κάποια κενά και μου την σπάει λίγο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι τα φώτα σας

Κάτοχος iphone X 256, windows 10, itunes τελευταία έκδοση, SSD σκληρός με εικόνες

100GB φωτογραφίες σε φακέλους στις εικόνες μου από προηγούμενα κινητά

Συγχρονισμός πρώτη φορά, μεταφορά φωτογραφιών και εμφάνισή τους στις τοποθεσίες, αλλά όχι εμφάνιση σε φακέλους στο κινητό.

Συνεχείς προσπάθειες συγχρονισμού διάρκειας >12 ωρών, αδυναμία αφαίρεσης φωτογραφιών-αποτυχία συγχρονισμού

Επαναφορά iphone, σετάρισμα ως νέο, και πάλι τα ίδια. Εμφάνιση χώρου στο iphone από φωτογραφίες που αντιστοιχεί στις φωτογραφίες, αλλά αδυναμία εμφάνισης σε φακέλους και αδυναμία εκ νέου συγχρονισμού-αφαίρεσης φωτογραφιών

ΥΓ

στην πρώτη προσπάθεια δεν κατάφερε να αντιγράψει 4k video τραβηγμένο από iphone, όπως και στη συνέχεια

Τι λέτε? πρόβλημα με SSD? καμία ιδέα???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 8+ και εδώ και μία εβδομάδα κόλλησα Χ-ίτιδα :)

Από εκεί που δεν ψηνόμουν καθόλου μου έχει μπει το μικρόβιο. Μοναδική μου επιφύλαξη (ενδεχομένως και αρκετών) είναι η απουσία Touch Id και η χρήση αποκλειστικά του Face id.

Οπότε αναγκαστικά θέλω να ρωτήσω κατόχους που πήγαν στο Face id πως τους φαίνεται? Είναι εύκολο στη καθημερινότητα? Είναι τουλάχιστον το ίδιο εύκολο με το Touch?

Η μπαταρία πως είναι σε σχέση με το 8+ ? Καλύτερη ή χειρότερη (ενδεχομένως καλύτερης οθόνης?)

 

Αυτά τα ολίγα :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 8+ και εδώ και μία εβδομάδα κόλλησα Χ-ίτιδα :)

Από εκεί που δεν ψηνόμουν καθόλου μου έχει μπει το μικρόβιο. Μοναδική μου επιφύλαξη (ενδεχομένως και αρκετών) είναι η απουσία Touch Id και η χρήση αποκλειστικά του Face id.

Οπότε αναγκαστικά θέλω να ρωτήσω κατόχους που πήγαν στο Face id πως τους φαίνεται? Είναι εύκολο στη καθημερινότητα? Είναι τουλάχιστον το ίδιο εύκολο με το Touch?

Η μπαταρία πως είναι σε σχέση με το 8+ ? Καλύτερη ή χειρότερη (ενδεχομένως καλύτερης οθόνης?)

 

Αυτά τα ολίγα :)

 

Sιγουρα οχι οσο πρακτικο οσο ειναι το δακτυλικο, αλλα τουλαχιστον ειναι ακριβες και λειτουργει και με γυαλια.

Απο κει και περα εχει επιλογη να ξεκλειδωνει χωρις να χρειαζεται να κοιταξεις απευθειας την οθονη, αλλα μειωνεται ετσι η ασφαλεια.

Εξακολουθω να θεωρω το δακτυλικο ανωτερο...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 8+ και εδώ και μία εβδομάδα κόλλησα Χ-ίτιδα :)

Από εκεί που δεν ψηνόμουν καθόλου μου έχει μπει το μικρόβιο. Μοναδική μου επιφύλαξη (ενδεχομένως και αρκετών) είναι η απουσία Touch Id και η χρήση αποκλειστικά του Face id.

Οπότε αναγκαστικά θέλω να ρωτήσω κατόχους που πήγαν στο Face id πως τους φαίνεται? Είναι εύκολο στη καθημερινότητα? Είναι τουλάχιστον το ίδιο εύκολο με το Touch?

Η μπαταρία πως είναι σε σχέση με το 8+ ? Καλύτερη ή χειρότερη (ενδεχομένως καλύτερης οθόνης?)

 

Αυτά τα ολίγα :)

 

Μια χαρά είναι το Face ID .Δεν το περίμενα τόσο βολικό. Με το που το κοιτάξεις ξεκλειδώνει σε χρόνο dt

Το πήρε η γυναίκα μου αλλά εγώ το σετάρισα

Από μπαταρία σε σχέση με το 6αρακι μου καμμία σχέση αλλά σχετικά με το δικό σου δεν πιστεύω να είναι ανώτερο

Για μένα είναι βαρύ λόγω τζαμιών

Νταξ ...είναι ποιότητα όπως όλα τα apple αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας

Να μου πεις αν το έπαιρνα ;.ΟΧΙ λόγω βάρους και μέγεθος Επιασα το 6αρακι μου και μου φάνηκε πούπουλο

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το Face ID .Δεν το περίμενα τόσο βολικό. Με το που το κοιτάξεις ξεκλειδώνει σε χρόνο dt

Το πήρε η γυναίκα μου αλλά εγώ το σετάρισα

Από μπαταρία σε σχέση με το 6αρακι μου καμμία σχέση αλλά σχετικά με το δικό σου δεν πιστεύω να είναι ανώτερο

Για μένα είναι βαρύ λόγω τζαμιών

Νταξ ...είναι ποιότητα όπως όλα τα apple αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας

Να μου πεις αν το έπαιρνα ;.ΟΧΙ λόγω βάρους και μέγεθος Επιασα το 6αρακι μου και μου φάνηκε πούπουλο

 

Αν σου φαίνεται βαρύ το Χ που να έπιανες το 8+ που είναι ακόμη πιο βαρύ :D

Το πιο σουλουπωμένο μέγεθος είναι ένα θετικό, πάντα έβρισκα το + από καταβολής υπερβολικό μεγάλο για την οθόνη που πρόσφερε. Ίσως τη καλύτερη σχέση την έχει η Samsung με τα edge και ενδεχομένως το Χ.

Η απορία μου με το ρημάδι το face id εχει να κάνει και με το σκοτάδι. Πόσο αξιόπιστο είναι εκεί?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...