Jump to content

[Note 8] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις/ Εφαρμογές


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι δεν αμφιβάλλω, όντως είναι ποιο πακετο απο ποτε.

Για αυτό και τελικα κατεληξα στο μοντέλο με τα 256gb , ρισκάροντας λίγο περισσότερο στο θέμα της εγγύησης. Την microsd με την 2η sim την είχα έτοιμη και μάλιστα είχα και το ελληνικό μοντέλο του Note 8 . Δυστυχώς όμως ζοριζονταν υπερβολικά οπότε δεν ρίσκαρα περισσότερο. Υπόψη ότι αυτό που μένει από την sim είναι τόσο λεπτό που μπορει να σπασει κομμάτι ολόκληρο μεσα στο κινητό αν ζοριστει πολύ και δεν έχει κολληθεί πολύ καλα . Ειδικά σε όσους χρησιμοποιούν την μέθοδο του ασετον ή οινοπνεύματος για την αποκόλληση της από το πλαστικο μέρος .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για αυτό και τελικα κατεληξα στο μοντέλο με τα 256gb , ρισκάροντας λίγο περισσότερο στο θέμα της εγγύησης. Την microsd με την 2η sim την είχα έτοιμη και μάλιστα είχα και το ελληνικό μοντέλο του Note 8 . Δυστυχώς όμως ζοριζονταν υπερβολικά οπότε δεν ρίσκαρα περισσότερο. Υπόψη ότι αυτό που μένει από την sim είναι τόσο λεπτό που μπορει να σπασει κομμάτι ολόκληρο μεσα στο κινητό αν ζοριστει πολύ και δεν έχει κολληθεί πολύ καλα . Ειδικά σε όσους χρησιμοποιούν την μέθοδο του ασετον ή οινοπνεύματος για την αποκόλληση της από το πλαστικο μέρος .

Μιας και το έχεις κάνει, και επειδή σκοπεύω να το κανω οταν το χρειαστω, την microsd ποσο μας παίρνει να τη λιμαρουμε? Υπάρχει κάποιος οδηγός πάνω σε αυτο?

Η sim και να κατασταφει λίγο μας νοιάζει, γιατι 1ον δεν το κάνουμε στη βασικη μας sim αλλά στη 2η που θέλουμε να βάλουμε, και 2ον και να καταστραφει 5-10€ παίρνεις αλλη.

Οπότε το θέμα είναι η microsd ειδικά αν έχουμε καμια 128+

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έχεις κάνει, και επειδή σκοπεύω να το κανω οταν το χρειαστω, την microsd ποσο μας παίρνει να τη λιμαρουμε? Υπάρχει κάποιος οδηγός πάνω σε αυτο?

Η sim και να κατασταφει λίγο μας νοιάζει, γιατι 1ον δεν το κάνουμε στη βασικη μας sim αλλά στη 2η που θέλουμε να βάλουμε, και 2ον και να καταστραφει 5-10€ παίρνεις αλλη.

Οπότε το θέμα είναι η microsd ειδικά αν έχουμε καμια 128+

Thanks,

Δε νομίζω ότι μπορεί να στο πει με ακρίβεια αυτό κάποιος. Μας ενδιαφέρει να μειώσουμε όσο μπορούμε το πάχος της microsd και να κερδίσουμε οσα χιλιοστά του χιλιοστου μπορούμε ώστε να ισοφαρισουμε το πρόσθετο πάχος της κόλλας και της 2ης sim. Αν έχεις γυναίκα δανειζεσαι μια λίμα για τα νύχια και ενα τσιμπιδακι και ξεκινας το πείραμα .

Εγώ παντως πριν το success story κατεστρεψα μια Evo plus 64gb και 3 sim. :)

Ξαναλέω όμως ότι η περίπτωση του Note 8 είναι ακόμη δυσκολότερη, οπότε δεν θα πρότεινα να το επιχειρήσει κάποιος. Καλύτερα επιλέξτε snapdragon και 256gb αν χρειάζεται 2η sim και χωρητικότητα .

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει σε πολλά κινητά τώρα και στο νοτε και μάλιστα 2 φορές γιατί άλλαξα sd. Είχα μια evo 128 τώρα την ίδια 256. Δεν έχω λιμάρει πότε κάρτα σδ. Ξεκολλάω την σιμ από το πλαστικό προσεκτικά και με την βοήθεια αναπτήρα αλλά πολύ προσεκτικά. Βάζω ανάμεσα λίγο βενζινόκολλα και βάζω για μισή ώρα ένα συνδετήρα να κρατάει την σιμ στην σδ και ουσιαστικά την κάνει να εφάπτεται. Μπαίνει μετά πολύ σιγά και προσεκτικά και τέλος

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενας αρκετά καλος οδηγός στο xda πως να αυξησεις την αυτονομία χωρις ροοτ.

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8/how-to/rootless-maximize-battery-life-note-8-t3741192

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αφαίρεσα το πλαστικό μέρος της sim με αναπτήρα και μετά έφαγα την κάρτα sd μέχρι να φύγει το χειλάκι που έχει. Στην ουσία μπαίνουν σχετικά εύκολα στην υποδοχή αν έχεις κεντράρει σωστά την Sim και έχεις αφαιρέσει το χειλάκι της κάρτας μνήμης. Οπωσδήποτε χρήση κόλλας στιγμής και όχι uhu η ταινία διπλής όψεως.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενας τροπος μα βγαινει σε στυλ ειδοποιησης η εισερχομενη κληση και στην lockscreen οπως γινεται στην homescreen?

 

Στάλθηκε από το Note8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενας αρκετά καλος οδηγός στο xda πως να αυξησεις την αυτονομία χωρις ροοτ.

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8/how-to/rootless-maximize-battery-life-note-8-t3741192

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ συχνα το κινητο για να στελνω ίντερνετ στο σύστημα του αυτοκινήτου, ηθελα ενα πρακτικοτερο τρόπο να ενεργοποιω και να απεναργοποιω το mobile hotspot.

Ετσι εφτιαξα την παρακάτω μικρή εφαρμογή (με το tasker εχει φτιαχτεί αλλα έχω φτιαξει apk αρχείο οπότε δεν απαιτήται εγκατάσταση του tasker).

Το μονο που κανει: Το τρέχεις και απλα ενεργοποιει το mobile hotspot. Το ξανατρεχεις και το απενεργοποιει και ανοιγει το wifi.

Αμα εχεις το bxactions εγκατεστημένο οριζεις πχ με 2πλο κλικ να τρεχει η εφαρμογή αυτη που εφτιαξα.

Οποτε με κλειδωμένο το κινητο πατας το κουμπι 2 φορες και το νοτε 8 γίνεται ροουτερ που στελνει ίντερνετ σε αλλες συσκευές, με ξανα διπλό κλικ σταματαει να γίνεται ρουτερ και ενεργοποίηται ξανα το wifi. Λογικά δουλευει και σε αλλα κινητα.

Οποιος το θελει ειναι εδω:

https://www.dropbox.com/s/kew201yftnmz27q/WifiHotspotNote8Toggle.apk?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, έβαλα Dr Ketan rom αλλά κάτι δε μου αρέσει. Η Iron Man τι λέει την έχει δοκιμάσει κανείς; έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη;
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με root γιατι δεν γνωριζω καθολου και ψιλοφοβαμαι κιολας να δοκιμασω κατι τετοιο λογω απειριας.....μπορει να μου πει οποιος γνωριζει πως δουλευω την εφαρμογη disabler?εννοώ ποιες εφαρμογες πρεπει να παγωσω χωρις να κανω καμια χαζομαρα...και γενικα οτι γνωριζετε πανω σε αυτη την εφαρμογη που θα μπορουσε να με βοηθησει!
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με root γιατι δεν γνωριζω καθολου και ψιλοφοβαμαι κιολας να δοκιμασω κατι τετοιο λογω απειριας.....μπορει να μου πει οποιος γνωριζει πως δουλευω την εφαρμογη disabler?εννοώ ποιες εφαρμογες πρεπει να παγωσω χωρις να κανω καμια χαζομαρα...και γενικα οτι γνωριζετε πανω σε αυτη την εφαρμογη που θα μπορουσε να με βοηθησει!

 

Ξεκινα απο εδω, επιλεγεις να κλείσει ολο το bloatware, και προσθέτεις, αφαιρείς μετα ότι αλλο.

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/tempFileForShare_20180203-093329_zps7nuctn3k.jpg

 

Την τελική λιστα σου την σωζεις σε xtml και την ξανα φορτώνεις οποτε θες.Με τα import και export.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αρχικα κανω bloatware,επιλεγω τις εφαρμογες που θελω και μετα export to xml?

Υπαρχει κατι που να μου προτεινει ποιες εφαρμογες να παγωσω?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αρχικα κανω bloatware,επιλεγω τις εφαρμογες που θελω και μετα export to xml?

Υπαρχει κατι που να μου προτεινει ποιες εφαρμογες να παγωσω?

Αμα επιλέξεις αυτη την επιλογή που λεω, θα σου παγωσει αυτοματα μια λίστα που εχει ενσωματωμένη το πρόγραμμα. Η οποία λιστα είναι ψαγμενη ωστε να μη κλεισει τίποτα λειτουργικό, ουτε κατι σημαντικό.

Από εκει και πέρα, μπορει καποια απο αυτα που θα κλείσει, γιατι κλεινει πολλά, να τα θες.

Πχ εγω θελω τα live wallpaper.

Θα πας και θα ανοίξεις το live wallpaper picker, αν θυμάμαι καλα, οποτε θα ξανα αποκτήσεις live wallpaper.

Αν κατι το θες και δεν το βρίσκεις, πρεπει να ψαξεις λιγο.

Οταν καταλήξεις σε μια λιστα που βολεύει εσενα, με οτι εσυ θες. Πας και το σωζεις σε xml, ωστε να το έχεις αποθηκευμένο, και να μη ξανα ψάχνεσαι καθε φορα.

Το φορτώνεις καθε φορα και σου κλείνει τη δική σου προσωπική λιστα.

Γκουγκλαρετε για περισσότερα, υπάρχουν πολλες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο εδω, επιλεγεις να κλείσει ολο το bloatware, και προσθέτεις, αφαιρείς μετα ότι αλλο.

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/tempFileForShare_20180203-093329_zps7nuctn3k.jpg

 

Την τελική λιστα σου την σωζεις σε xtml και την ξανα φορτώνεις οποτε θες.Με τα import και export.

Παιδιά ποια εφαρμογή είναι αυτή?

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογη disabler μπορουμε να την βαλουμε σε αδρανεια η πρεπει να παιζει ελευθερη?

Εγω πάντως δεν την εχω εξαιρεσει απο τη βελτιστοποιηση μπαταριας και δεν εχω πρόβλημα.. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει κάποια διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας μεταξύ των επιλογών ανάλυσης της οθόνης FHD+ και WQHD+ ?

Επίσης σε ποια επιλογή έχετε την ανάλυση της οθόνης ?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει κάποια διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας μεταξύ των επιλογών ανάλυσης της οθόνης FHD+ και WQHD+ ?

Επίσης σε ποια επιλογή έχετε την ανάλυση της οθόνης ?

 

Δεν εχει διαφορα σε τιποτα. Λιγο στο sharpen.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κλείνω ένα 24ωρο με την ανάλυση της οθόνης ρυθμισμένη σε WQHD+ και δεν έχω δει καμία διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας!!! Επιβεβαιώνω κι εγώ το sharpen!!!! Αναρωτιέμαι όμως γιατί by default η ρύθμιση ήταν σε FHD+ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχει στα games δεν το έχω κοιτάξει. Ισως να βγαλεις κανα 30λεπτο παραπανω. Μου αρεσει καλυτερα η WQHD.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από 4χρονια με note3 απέκτησα κι εγω το note 8 πριν λίγες μέρες..

 

Αυτα που με ενθουσιασαν:

1. Οθόνη

2. Ποιότητα κατασκευής

3. Γενική ταχύτητα

4. Κάμερα με καλο φως

5. Features

 

Αυτα που δε με τρελλαναν αλλά ούτε με ξενέρωσαν ιδιαιτερα:

1. Κάμερα με χαμηλο φως

2. Μπαταρια

 

Αυτα που με ενοχλησαν:

1. Ότι χρειαζόμουν πάλι nova launcher για να μην έχει ελαφρό stuttering και κομπιασματα

2. Ότι στο gallery με πολλές φωτογραφίες του παίρνει κανα δευτερόλεπτο να τις εμφανίσει στο σκρολαρισμα

3. Οτι το finder app δεν εχει πάλι την ταχύτητα και αμεσότητα του spotlight των iphones και μάλιστα κόλλησε κιόλας εντελώς κάποια στιγμή και ήθελε απεγκατασταση Facebook. (κουφο)

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις/ Εφαρμογές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...