Jump to content

Αγορά Apple phone (?) Χρήστης android


Spod
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά δεν έχω καταλάβει καν τη ρωτάς/ζητας. Θες ενα πιο/πληρες φορτωμενο ui? Επίσης καλό θα ήταν να μην κάνουμε χαρακτηρισμούς.

 

Αν θες βοήθεια συμπλήρωσε για αρχή τη φόρμα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακοπροαίρετος ο χαρακτηρισμός. Εννοούσα ότι λίγοι έχουν στην κατοχή iphone, από αυτούς που ασχολούνται με αυτό το section.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 550 euro

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 4.7-5.2

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Με ενδιαφέρει το επίσημο support.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; Δε με απασχολεί

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Τίποτε από αυτά δεν είναι μέσα στις απαιτήσεις μου

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Μόνο αγγλικό μενού

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει η καλή οθόνη και ο στερεφωνικός ήχος.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, αξιοπιστία, αυτονομία, καμερα

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Redmi Note 3 Pro ως μεταβατική από το OnePlus5

 

Η ερώτηση είναι η εξής.

Με βάσει τα παραπάνω, τη χρήση του ΛΣ σε συνδυασμό με το macbook pro που διαθέτο (macOS) θα άξιζε να πάω σε iphone7 ή καλύτερα να κοιτάξω κάτι σε Android (S8, OP5 ξανά κ.ο.κ.). Δε θέλω πια να ασχολούμαι με φλασαρίσματα custom rom κτλ, απλά θέλω κάτι να δουλεύει.

Αυτό που με χάλασε και έδωσα το OP5 είναι ότι δεν βελτίωναν την κάμερα σε νυχτερινές λήψεις, καθώς και η απουσία OIS (hw).

Edited by Spod
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όντως θα περίμενα το λογισμικό του ois να είναι πιο συμβατό με το Macbook σου. Από την άλλη δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το βολέψεις και με android. Τι είναι αυτό που θες να κάνες και δεν μπορούσες με android?

 

Όσον αφορά το λογισμικό, το op είναι σχεδόν stock android. Δεν σημαίνει όμως το ίδιο και για τις άλλες εταιρείες. Άλλες εταιρείες μπορεί να έχουν πιο κατάλληλο για τα γούστα σου ui. Αυτό όμως που δεν κατάλαβα είναι για ποιο λόγο άλλαζες roms και πως σχετίζεται αυτό με το macbook?

 

Όσον αφορά τη κάμερα, κάτι μάλλον έχεις γράψει λάθος. Λες ότι ο λόγος που έφυγες από το op5 ήταν η κάμερα που αντικειμενικά δεν είναι κακή. Από την άλλη, στην ερώτηση 8 το έχεις βάλει τελευταίο σε σειρά. Μήπως τελικά την έχεις πρώτη σε προτεραιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όντως θα περίμενα το λογισμικό του ois να είναι πιο συμβατό με το Macbook σου. Από την άλλη δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το βολέψεις και με android. Τι είναι αυτό που θες να κάνες και δεν μπορούσες με android?

 

Όσον αφορά το λογισμικό, το op είναι σχεδόν stock android. Δεν σημαίνει όμως το ίδιο και για τις άλλες εταιρείες. Άλλες εταιρείες μπορεί να έχουν πιο κατάλληλο για τα γούστα σου ui. Αυτό όμως που δεν κατάλαβα είναι για ποιο λόγο άλλαζες roms και πως σχετίζεται αυτό με το macbook?

 

Όσον αφορά τη κάμερα, κάτι μάλλον έχεις γράψει λάθος. Λες ότι ο λόγος που έφυγες από το op5 ήταν η κάμερα που αντικειμενικά δεν είναι κακή. Από την άλλη, στην ερώτηση 8 το έχεις βάλει τελευταίο σε σειρά. Μήπως τελικά την έχεις πρώτη σε προτεραιότητα;

 

Για τις roms το λέω, διότι με ανάγκαζε με τα ads να κάνω root για adaway, άρα οι νέες ρομ έπρεπε να περαστούν με χέρι και όχι με ΟΤΑ. Επίσης έχω βαρεθεί γενικά με τις roms και ήθελα απλά tap n update.

 

Η κάμερα είναι σημαντική όταν πάω ταξίδια. Νυχτερινές λήψεις είναι χάλι. Το iphone 6s είχε καλύτερες.

Το OP5 είναι στοκ, είναι άψογο σε πολλά θέματα και κυρίως σε SoT που φθάνει 6-7 ώρες, αλλά έχει και τα αρνητικά. Ένα από αυτά είναι ότι κάθε μισό (με τα Τ μοντέλα) και 1 χρόνο, η εταιρία προχωρά στο επόμενο και σταματάει να διαθέτει αξουσάρ και ουσιαστικές ενημερώσεις. Αυτό με ξενέρωσε λίγο.

 

Ναι, καλύτερα ας βάλουμε = . Θέλω αξιοπιστία = μπαταρία = κάμερα στην πρώτη θέση.

 

Τέλος, το αρνητικό με το macbook είναι ότι το google drive είναι battery hungry. Επίσης δεν βρίσκω τρόπο να μεταφέρω αρχεία over the air χωρίς καλώδια, κάτι που με βολεύει και θα το είχα με iphone.

Χαζοπράγματα δηλαδή, για την καθημερινή διευκόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα από όλα το iphone 6s έχει κατώτερη κάμερα από oneplus 5. Αυτό μπορείς να το δεις τόσο σε reviews όσο και στο απλο συγκριτικό του gsmarena http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=7242&idPhone2=6378&idPhone3=8647 (βάλτο 12mpixel για να είναι πιο δικαιο). Τις σύγκρινες σε μεγάλη οθόνη ή μόνο από το κινητό;

 

Δεύτερον το iphone 6s έχει σαφέστατα κατώτερη αυτονομία από ότι το op5. Οπότε ακόμα και αν ρουφάει το onedrive δεν σημαίνει ότι θα χει κατώτερη αυτονομία. Άλλωστε ποιος σου είπε ότι αντίστοιχα το icloud δεν θα ρουφάει;

 

Όσον αφορά την μεταφορά αρχείων, δοκίμασες ftp προγράμματα όπως το airdroid? Τέλος, αν δεν θες να φλασάρεις τα updates, τότε απλά μη ρουτάρεις ;)

 

Σαν συσκευή θα σου πρότεινα είτε το s8 είτε το iphone 7

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

τελικά μου έδωσαν ένα 7αρι και δε μου άρεσε καθόλου το ios. Οπότε κοιτάω για android. Είμαι ανλαμεσα σε s8, mate 9, op5 6/64.

 

Πριν παρεις οτιδηποτε, αντι να τα γλυκοκοιτας και να περιμενεις απο τον καθε εναν στο forum να σου πει μια γνωμη, δεν πας σε ενα μαγαζι να τα δεις και live?

 

Ενταξει δεν λεω οτι μετα απο 10-15 λεπτα με μια συσκευη θα μπορεσεις να εχεις αποψη κλπ αλλα θα εχεις μια ιδεα για το πως νιωθεις την συσκευη στο χερι σου κλπ.

 

Εγω που εχω κινητο απο την κινα, πριν το αγορασω εκανα ενα καλο ψαξιμο για να δω αρνητικα και θετικα που ειχαν αναφερει οι reviewers. Αφου μιλας ομως για S8, κλπ μπορεις να εχεις το προνομιο οχι μονο να δεις reviews, αλλα να πας και δεις αν αυτα που αναφερουν ως αρνητικα / θετικα σε καλυπτουν / ενοχλουν.

 

Καλες αγορες οτι και αν παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ήδη. Έχω γυρίσει τα μαγαζιά και τα έχω δει όλα.

Από θέμα αίσθησης είναι το iPhone 7 ο,τι καλύτερο έπιασα. Κανένα δε συγκρίνεται μαζί του.

Το s8 και το s8+ είναι μακρόστενα και μου θυμίζουν τηλεκοντρόλ.

Έχουν υπέροχη οθόνη και κάμερα.

Ωστόσο αν θα πήγαινα σε android θα πήγαινα σε oneplus5 ξανά. Δεν έχει κυρτή οθόνη που με αγχωνει και έχει πολύ καλές διαστάσεις. Επίσης παίρνει συχνότερα updates από Samsung.

 

Στο iPhone με ξενίζει το λογισμικό και το ένα πλήκτρο να πω την αλήθεια.

 

Είμαι ανάμεσα σε 7 και oneplus5 JCC. Ίσως ήταν λάθος που το έδωσα τελικά. Θα δω μέσα στην επόμενη βδομάδα

 

Τέλος αξίζει να σημειώσω τη φοβερή μπαταρία του op5 με 6-7 SoT.

Edited by Spod
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ήδη. Έχω γυρίσει τα μαγαζιά και τα έχω δει όλα.

Από θέμα αίσθησης είναι το iPhone 7 ο,τι καλύτερο έπιασα. Κανένα δε συγκρίνεται μαζί του.

Το s8 και το s8+ είναι μακρόστενα και μου θυμίζουν τηλεκοντρόλ.

Έχουν υπέροχη οθόνη και κάμερα.

Ωστόσο αν θα πήγαινα σε android θα πήγαινα σε oneplus5 ξανά. Δεν έχει κυρτή οθόνη που με αγχωνει και έχει πολύ καλές διαστάσεις. Επίσης παίρνει συχνότερα updates από Samsung.

 

Στο iPhone με ξενίζει το λογισμικό και το ένα πλήκτρο να πω την αλήθεια.

 

Είμαι ανάμεσα σε 7 και oneplus5 JCC. Ίσως ήταν λάθος που το έδωσα τελικά. Θα δω μέσα στην επόμενη βδομάδα

 

Τέλος αξίζει να σημειώσω τη φοβερή μπαταρία του op5 με 6-7 SoT.

 

Καλό, χρυσό το 7 αλλά αν δεν σου άρεσε το ios καλύτερα πάρε το oneplus. Ειδικά αν θες να το κρατήσεις για καιρό δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το 8/128 γιατί είναι πιο future proof.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν τα κρατάω πάρα πολύ και δεν νομίζω ότι θα το κρατήσω τόσο ρε συ. Σκέψου ότι έχω αλλάξει 4 κινητά μέσα στο 17. RedmiNote 2 - Redmi note 3 pro - Oneplus 3t - Oneplus5

 

Απλά τώρα είμαι με το 3 pro και δε μπορώ ρε συ. Έχω συνηθίσει από oneplus ποθ όλα δουλεύουν τέλεια. Κλειδώνει άμεσα gps, πολύ καλή μπαταρία και με νοβα είναι όλα τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και να μην το κρατήσεις πολύ δεν είναι πρόβλημα γιατί έτσι κι αλλιώς τα oneplus κρατάνε την αξία τους και σαν μεταχειρισμένα. Επίσης, αφού σου φαίνονται όλα τέλεια στο oneplus, γιατί το σκέφτεσαι ακόμα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...