Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχεις βάλει magisk με το update του Νοεμβρίου; Αν ναι, πώς;

 

Είμαι σε κινητό τώρα και δεν μπορώ εύκολα να δώσω λινκσ.

 

Βάζεις το κινητό σε fastboot και συνδέεσαι με υπολογιστή. Κάνεις boot μέσω fastboot σε twrp και περνάς το magisk. Κάνεις reboot και όλα οκ.

 

Δε θυμάμαι ποιες εκδόσεις θέλεις για magisk zip και magisk manager ή αν παίζουν κάποιο ρόλο.

 

ΥΓ

Αν δώσεις εντολή fastboot boot twrp μόνο μπουταρει προσωρινά σε twrp και δεν την εγκαθιστά μόνιμα. Έτσι μπορείς να κάνεις κανονικά και τις επίσημες αναβαθμίσεις ( δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά ισχύει)

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποίησα κάτι πέριεργο με τις gcams. Με την έκδοση 4 έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στα σκοτάδια (δηλαδή iso>3200). Παρόλα αυτά όταν το iso είναι μικρότερο από 3200 (πχ 1600) τότε έχεις καλύτερο αποτέλεσμα (περισσότερη λεπτομέρια) με την έκδοση 5.1.

 

Επιπλέον αν βάλεις "Config Camera HDR+: Pixel 2016 ZSL" και αφήσεις το hdr+ στο auto, τότε βγάζει αστραπιαία τη φωτογραφία και συνεχίζει να έχει καλύτερο αποτέλεσμα σε αυτά τα επίπεδα φωτισμού. Προσοχή βέβαια να έχει νετάρει σωστά πριν τραβήξετε αφού βγάζει αστραπιαία ενώ είναι και πιο επιρρεπες σε camera shake (σχεδόν όσο και της stock). Το καλό ειναι ότι μπορείτε να έχετε εγκατεστημένες και τις δύο. Έτσι λοιπον έχω καταλήξει στα εξής

 

- Εσωτερικό φωτισμό, μέτριο φωτισμό (iso<3200) ή ίσως και μέρα (ανάλογα αν σας αρέσουν τα χρώματα τους hdr+) με την τελευταία 5.1 του Arnova με το hdr+ στο auto και ρυθμίσεις

  • Config: Pixel 2016 Zsl Hdr
  • Model: Nexus 6p
  • HDR+: Super High (έχει σημασία μόνο όταν βάζεις hdr+ on)
  • Σύνθετες ρυθμίσεις-> στοιχεία ελέγχου hdr+ (το ενεργοποιείτε)

- Χαμηλότερος φωτισμός (iso>=3200) την έκδοση 4 του BSG με το hdr+ στο always on και ρυθμίσεις

  • Model: Nexus 6P
  • Config: Nexus6 Hdr+ Auto
  • Buffer size: 3
  • Total imagereader: 15
  • hdr+ burst: 8(nexus 6)
  • Calculation hdr+: AllExpConfig

- Όταν βγάζω ακίνητα τοπία σε χαμηλό φωτισμό και δεν υπάρχει βιασύνη, τότε τραβάω με την 5.1 και με το hdr+ always on

- Την ημέρα όταν θέλω να βγάλω κάτι με ζουμ ή πορτρέτο την στοκ. Ενδεχομένως την ημέρα να σας αρέσουν γενικότερα τα χρώματα/φυσικότητα της stock. Οπότε απλά δοκιμάστε μήπως βγάζετε τελικά την ημέρα μόνιμα με stock.

 

Ένα τρικ για να περιορίσετε το camera shake με την 5.1 είναι να κρατάτε πατημένο το shutter button και μετά απλά να το σηκώσετε απαλά. Εναλλάκτικά βάλτε χρονόμετρο 3 seconds.

Ένα άλλο αρνητικό της 5.1 έναντι της 4 είναι ότι έχει για τα γούστα μου πιο αφύσικα χρώματα. Από την άλλη, σε iso πχ 800 έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα τόσο από τη στοκ όσο και απο την gcam 4.

Τέλος να σημειωθεί ότι στο auto έχει μικρότερη βελτίωση στο dynamic range από ότι στο always on. Βέβαια την ημέρα, λόγω υψηλού shutter speed, μπορείτε να το γυρνάτε στο on αφού δεν θα αργήσει τόσο πολύ (κάνει κάπου 1 second). Σίγουρα βέβαια το zsl είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα όταν τραβάς κάποια γρήγορη φωτογραφία

 

Κλείνοντας αυτό το βορβαδισμό από κάμερες και ρυθμίσεις, να πω ότι δεν είναι ανάγκη να εξετάζετε τόσες διαφορετικές περιπτώσεις. Αν δεν έχετε την όρεξη να ψάχνεστε τόσο απλά επιλέξτε βάσει του τι θέματα τραβάτε κατά μέσο όρο ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρεα ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Πολύ χρήσιμες. :)

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Γιάννη. Βέβαια αυτά που προτείνω εδώ δεν σημαίνει ότι είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις για άλλα κινητά.

 

πχ το redmi note 4 έχει πολύ θόρυβο και hot pixels. Εκεί λοιπόν προτιμάμε πιο επιθετικό NR όπως "Pixel 2" στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις root με magisk αντι supersu και επιλέγεις σε ποιες εφαρμογές θες να μη φαίνεται το root.

Σε μένα παίζει κανονικά.

Ευχαριστω πολυ

Οταν κανω τη διαδικασια boot σε recovery , μπαινει στο μενου του twrp. Μετα ομως δεν μπορω να μεταφερω τα αρχεια που θελω (magisk και twrp ) για να τα φλασαρω. Στο Pc βλεπει την συσκευη ,αλλα μονο ως εικονιδιο.Απο τα windows και με το κινητο σε κατασταση android κανω αντιγραφη ,αλλα σε κατασταση twrp boot δεν τα βλεπω.Ουτε στο sdcard,ουτε καπου αλλου.....Help...!!Δεν εχω sd στο κινητο.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ

Οταν κανω τη διαδικασια boot σε recovery , μπαινει στο μενου του twrp. Μετα ομως δεν μπορω να μεταφερω τα αρχεια που θελω (magisk και twrp ) για να τα φλασαρω. Στο Pc βλεπει την συσκευη ,αλλα μονο ως εικονιδιο.Απο τα windows και με το κινητο σε κατασταση android κανω αντιγραφη ,αλλα σε κατασταση twrp boot δεν τα βλεπω.Ουτε στο sdcard,ουτε καπου αλλου.....Help...!!Δεν εχω sd στο κινητο.:wacko:

 

Εφόσον έχεις περάσει τα αρχεία στο κινητό ενώ είναι κανονικά ανοιχτό κάνε boot σε twrp. Από την twrp θα πας install και θα πλοηγηθείς στο μέρος που έχεις κάνει copy τα αρχεία. Μετά θα τα διαλέξεις και θα τα εγκαταστήσει. Δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις τα αρχεία από τον υπολογιστή σου στο κινητό ενώ είναι στην twrp το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις περάσει τα αρχεία στο κινητό ενώ είναι κανονικά ανοιχτό κάνε boot σε twrp. Από την twrp θα πας install και θα πλοηγηθείς στο μέρος που έχεις κάνει copy τα αρχεία. Μετά θα τα διαλέξεις και θα τα εγκαταστήσει. Δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις τα αρχεία από τον υπολογιστή σου στο κινητό ενώ είναι στην twrp το κινητό

 

Aυτο ειναι το προβλημα. Δεν βλεπει απο twrp boot τα αρχεια. :mad:

εχω κανει unlock, usb debugging on

ξεχναω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι το προβλημα. Δεν βλεπει απο twrp boot τα αρχεια. :mad:

εχω κανει unlock, usb debugging on

ξεχναω κατι?

 

Μου φαίνεται δύσκολο αυτό που λες. Πέρασε τα χύμα στο κινητό μην τα βάλεις σε κάποιον φάκελο. Και δοκίμασε ξανά.

 

Κάτσε τώρα είδα κάτι που λες. Το twrp γτ θες να το περάσεις και αυτό σαν αρχείο στο κινητό σου; το αρχείο twrp(αφού το ονομάσεις recovery) το έχεις στον φάκελο που έχεις το adb και έτσι όταν δώσεις την εντολή boot to recovery μέσω cmd να σε πάει εκεί.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Βαλε σωστους fastboot drivers, αυτο ειναι το θεμα σου.

Έχω δοκιμάσει με βάση το προτείνει ο κάθε αρθρογράφος . Αν κάποιος έχει δοκιμάσει ο ίδιος ας μου δώσει ένα link για win 10

Ευχαριστώ πολυ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάθει πλάκα με την μπαταρία αυτές τις μέρες που το έχω. Σε δεδομένα χαλάει λίγοτερο μπαταρία (4g) και έχει και πολύ καλό standby .
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τους εβαλα. Ακομη το ιδιο προβλημα. Εβαλα και μια microSd με τα ζιπαρισμενα αρχεια που θελω να φλασαρω. Boot με twrp, δεν βλεπει την καρτα,ουτε την εσωτερικη εννοειται,ουτε οταν παω να κανω mount.Τοτε εμφανιζει μονο το system. Οταν ειμαι σε android κατασταση ο file expolrer τα βλεπει ολα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Από σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του XIAOMI Mi A1 :happy:

Το αγόρασα από Ελλάδα (επίσημη εισαγωγή Infoquest).

Τι είναι τώρα αυτά που διαβάζω για boot, twrp κλπ...

Πρέπει να κάνω κάτι?

Έκανε μόνο του μια αναβάθμιση Android και έπειτα πέρασα τις περισσότερες από τις εφαρμογές που ήθελα.. και πάει σφαίρα!

Τώρα ψάχνω καποιο καλό προγραμμα για την "συλλογη φωτογραφιών". Έχετε κάποιο να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Από σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του XIAOMI Mi A1 :happy:

Το αγόρασα από Ελλάδα (επίσημη εισαγωγή Infoquest).

Τι είναι τώρα αυτά που διαβάζω για boot, twrp κλπ...

Πρέπει να κάνω κάτι?

Έκανε μόνο του μια αναβάθμιση Android και έπειτα πέρασα τις περισσότερες από τις εφαρμογές που ήθελα.. και πάει σφαίρα!

Τώρα ψάχνω καποιο καλό προγραμμα για την "συλλογη φωτογραφιών". Έχετε κάποιο να προτείνετε?

Εγώ φίλε μου έβαλα το quick pic κ είναι μια χαρά για τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Όντως την αυτονομία την περίμενα μικρότερη, δηλαδή 25% μικρότερη από rn4 αλλά τελικά η ψαλίδα είναι αρκετά μικρότερη.

Έβγαζα 8 ώρες sot με rn4 και τώρα βγάζω κάπου 7 ώρες με το mi a1.:)

 

Παρεμπιπτόντως είχα ρουταρει χωρίς να εγκαταστήσω twrp και μετά κατέβασα supersu από το playstore. Μπορώ έστω εκ των υστέρων να το αφαιρέσω, να βάλω magisk και να έχω ota updates? Φαντάζομαι πρέπει να φορτώσω και το αυθεντικό build.prop?

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα μιας και όταν ρουτάρω συνήθως βάζω custom rom.

 

Καλημέρα σας!

Από σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του XIAOMI Mi A1 :happy:

Το αγόρασα από Ελλάδα (επίσημη εισαγωγή Infoquest).

Τι είναι τώρα αυτά που διαβάζω για boot, twrp κλπ...

Πρέπει να κάνω κάτι?

Έκανε μόνο του μια αναβάθμιση Android και έπειτα πέρασα τις περισσότερες από τις εφαρμογές που ήθελα.. και πάει σφαίρα!

Τώρα ψάχνω καποιο καλό προγραμμα για την "συλλογη φωτογραφιών". Έχετε κάποιο να προτείνετε?

 

Αυτά θα τα κάνεις μόνο αν θες να αλλάξεις κάμερα. Αν είσαι ικανοποιημένη με την κάμερα του, δεν χρειάζεται να ασχοληθεις

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έβγαλε 4 ώρες οθόνη σε 24 ώρες που είναι ανήκουστο για τη χρήση που κάνω.

 

Μακάρι να κρατήσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα τα κάνεις μόνο αν θες να αλλάξεις κάμερα. Αν είσαι ικανοποιημένη με την κάμερα του, δεν χρειάζεται να ασχοληθεις

 

Αν υπάρχει τρόπος να γίνει καλύτερη η κάμερα.. γιατί να μην το προσπαθήσω?

Υπάρχει κάπου συγκεντρωμένος κάποιος οδηγός για τις κινήσεις που πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τρόπος να γίνει καλύτερη η κάμερα.. γιατί να μην το προσπαθήσω?

Υπάρχει κάπου συγκεντρωμένος κάποιος οδηγός για τις κινήσεις που πρέπει να κάνω?

 

Αν δεν σε νοιάζουν τα Updates είναι αρκετά ευκολο. Αν πάλι θες ota updates, δες τον οδηγό που έβαλα στο πρώτο μήνυμα.

 

Αφου ρουτάρεις με αυτό το τροπο θα προσθέσεις στο build.prop αυτή τη σειρά persist.camera.HAL3.enabled=1 . Προσοχή, πριν τι κάνεις, τράβα ένα back up του αρχείου ώστε να το επαναφορτώσεις πισω πριν κάποιο update.

 

Υπόψιν, πριν χρησιμοποιήσεις εγγύηση θα πρέπει να το φέρεις σε εργοστασιακή κατάσταση, δηλαδή να φλασάρεις μέσω ενός προγράμματος κάποια official rom και να εχεις τικάρει την επιλογή κλειδώματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιάζουν τα Updates είναι αρκετά ευκολο. Αν πάλι θες ota updates, δες τον οδηγό που έβαλα στο πρώτο μήνυμα.

 

Αφου ρουτάρεις με αυτό το τροπο θα προσθέσεις στο build.prop αυτή τη σειρά persist.camera.HAL3.enabled=1 . Προσοχή, πριν τι κάνεις, τράβα ένα back up του αρχείου ώστε να το επαναφορτώσεις πισω πριν κάποιο update.

 

Υπόψιν, πριν χρησιμοποιήσεις εγγύηση θα πρέπει να το φέρεις σε εργοστασιακή κατάσταση, δηλαδή να φλασάρεις μέσω ενός προγράμματος κάποια official rom και να εχεις τικάρει την επιλογή κλειδώματος.

 

Διαβάζοντας την απάντησή σου ξέρεις τι θυμήθηκα?

Αυτήν την διαφήμιση :

χαχαχαχαχαχαχα...

 

Τελικά τώρα που το ξανασκέφτομαι... είναι τέλεια η κάμερα του !!!!! (χαχαχαχαχα...)

Σ ευχαριστώ πάντως για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα και αυτονομία ειναι οπως τα γραφει το review? Πολύ καλη αυτονομία λογω SoC και μετρια συνολικα καμερα?

Υπάρχει 3rd party camera app που να αποδίδει καλύτερα?

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα και αυτονομία ειναι οπως τα γραφει το review? Πολύ καλη αυτονομία λογω SoC και μετρια συνολικα καμερα?

Υπάρχει 3rd party camera app που να αποδίδει καλύτερα?

 

Kινητο των 230€ ειναι, λογικο δεν ειναι να ειναι μετριες οι φωτο;

 

Με gcam εχεις καλυτερο αποτελεσμα, με λιγο ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα και τι ζητάει ο κάθε ένας, εμένα με καλύπτει πλήρως η κάμερα τού κινητού με την στοκ εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...