Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το site έχει ασάφειες στη συγκριση γιατί το 5X τραβάει βιντεάκια ακριβώς στο ίδιο μέγεθος με το Α1 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 30 fps, 1280x720 @ 120 fps.Και δεν αναφέρει και gorilla glass του Α1. Και στα features της κάμερας λάθος γράφει γιατί είναι τα ίδια

 

Καλά ναι, μάλλον εντελώς αναξιόπιστο δείχνει. Με την οθόνη όμως; Έχει διαφορά το note 4x με το 5x; Λέτε να έβαλε άλλες οθόνες η xiaomi;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω παιδια, αυτό το gearbest δινει εγγύηση; Πρωτη φορα θα κανω παραγγελια και δεν ξερω τι παιζει γενικοτερα.

 

Ένα χρόνο από το κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό που γράφει για το SAR τοτε δυστυχώς είναι αποτυχία η συσκευή..

 

http://www.mi.com/en/certification/rfexposure/

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό που γράφει για το SAR τοτε δυστυχώς είναι αποτυχία η συσκευή..

 

http://www.mi.com/en/certification/rfexposure/

 

Προσπαθω να καταλαβω τις τιμες που δινουν...

Το Mi A1 εχει:

  • Head:1.75W/Kg
  • Body:0.760W/Kg

Ενω το Mi Mix 2:

  • Head:0.390W/Kg
  • Body:1.770W/Kg

Τα Head και Body values σαν μεγεθη ειναι αντιστροφα στις δυο συσκευες. Πως γινεται αυτο; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω τις τιμες που δινουν...

Το Mi A1 εχει:

  • Head:1.75W/Kg
  • Body:0.760W/Kg

Ενω το Mi Mix 2:

  • Head:0.390W/Kg
  • Body:1.770W/Kg

Τα Head και Body values σαν μεγεθη ειναι αντιστροφα στις δυο συσκευες. Πως γινεται αυτο; :worry:

 

βασικά τι μετράμε ακριβώς ;

αφού δεν έχουν καμία σχέση οι συσκευές , ούτε καν "σχεδιαστικά" άρα προς τι η απορία ;

ειδικά μου έχεις το mix που είναι ,ας το πω απλά ,"ειδική" συσκευή σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες

Link to comment
Share on other sites

βασικά τι μετράμε ακριβώς ;

αφού δεν έχουν καμία σχέση οι συσκευές , ούτε καν "σχεδιαστικά" άρα προς τι η απορία ;

ειδικά μου έχεις το mix που είναι ,ας το πω απλά ,"ειδική" συσκευή σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες

 

Μαλλον δεν καταλαβες οτι δεν συγκρινω τις συσκευες, αλλα τα νουμερα.

Στο Mix το head value ειναι κατα πολυ μικροτερο απο το body value, ενω στο Α1 το αντιστροφο.

Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες οτι δεν συγκρινω τις συσκευες, αλλα τα νουμερα.

Στο Mix το head value ειναι κατα πολυ μικροτερο απο το body value, ενω στο Α1 το αντιστροφο.

Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω.

 

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι θέλω να πω

Προφανώς και συγκρίνεις τα νούμερα , ναι φαίνονται περίεργα (λες και μπέρδεψαν το body με το head) αλλά η σύγκριση σου θα έπρεπε κάπως να ήταν μεταξύ πιο "παρόμοιων" σχεδιαστικά συσκευών γιατί το mi mix μπορεί να έχει τις ιδιαιτερότητες του

 

π.χ δες το mi max

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο επεξεργαστής τι λεει από δυναμη και multitasking; ξερουμε πως θα τα παει; ερχομενος απο kirin και mate 7 λετε ειναι καλυτερος ή οχι; με ενιαφερει για facebook, youtube, browser, μουσικη, insta και τετοια. παιχνιδια δεν εχω παιξει ποτε και δεν νομιζω να μου κεντρίσουν ποτε το ενδιαφέρον

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

με ενιαφερει για facebook, youtube, browser, μουσικη, insta και τετοια. παιχνιδια δεν εχω παιξει ποτε και δεν νομιζω να μου κεντρίσουν ποτε το ενδιαφέρον

 

μια χαρά θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

 

εγώ το παρήγγειλα από ibuygou. είναι προπαραγγελία βέβαια αλλά θα έρθει από Ευρωπαική αποθήκη και αν πάθει άτι το κινητό πάει σε ένα επισκευαστικό κέντρο στην Ευρώπη και όχι Κίνα. τελική τιμή 210 ευρώ. αρκετά καλύτερη από gearbest, banggood.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

 

εγώ το παρήγγειλα από ibuygou. είναι προπαραγγελία βέβαια αλλά θα έρθει από Ευρωπαική αποθήκη και αν πάθει άτι το κινητό πάει σε ένα επισκευαστικό κέντρο στην Ευρώπη και όχι Κίνα. τελική τιμή 210 ευρώ. αρκετά καλύτερη από gearbest, banggood.

 

σε τι χρωμα φιλε μου; κι εγω μαλλον για εκει παω. ηθελα καιρω να παω σε xiaomi και συσκευη με android one κιολας ειναι σαν να εχει ενα mid rage nexus-pixel. με ενδιαφερει λιγο η καμερα να δω ακομα για low light και εφυγε παραγγελια.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι θέλω να πω

Προφανώς και συγκρίνεις τα νούμερα , ναι φαίνονται περίεργα (λες και μπέρδεψαν το body με το head) αλλά η σύγκριση σου θα έπρεπε κάπως να ήταν μεταξύ πιο "παρόμοιων" σχεδιαστικά συσκευών γιατί το mi mix μπορεί να έχει τις ιδιαιτερότητες του

 

π.χ δες το mi max

 

Απλα μου φαινεται περιεργο μια συσκευη οταν την εχεις στην τσεπη (body value) να εχει μεγαλυτερο SAR απ οτι οταν την κρατας στο αυτι (head value). :confused:

Link to comment
Share on other sites

σε τι χρωμα φιλε μου; κι εγω μαλλον για εκει παω. ηθελα καιρω να παω σε xiaomi και συσκευη με android one κιολας ειναι σαν να εχει ενα mid rage nexus-pixel. με ενδιαφερει λιγο η καμερα να δω ακομα για low light και εφυγε παραγγελια.

 

το μαύρο πήρα. εντάξει από κάμερα μην περιμένεις θαύματα. για το software το χτύπησα και εγώ, σε συνδυασμό με hardware από xiaomi είναι πολύ καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,ειμαι καινούργιος γενικά στην αγορά κινητών ηλεκτρονικά και επειδή μου είπαν ότι τώρα τελευταία το τελωνείο βαράει όταν στέλνονται από τις αποθήκες στην κίνα και σκάει έξτρα θέλω να ρωτήσω και εδώ.έχετε καμία πρόταση από κάποιο σάιτ έτσι ώστε να μην μας βγει η ψυχή με τα μεταφορικά?μια πλήρης τιμή.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

 

εγώ το παρήγγειλα από ibuygou. είναι προπαραγγελία βέβαια αλλά θα έρθει από Ευρωπαική αποθήκη και αν πάθει άτι το κινητό πάει σε ένα επισκευαστικό κέντρο στην Ευρώπη και όχι Κίνα. τελική τιμή 210 ευρώ. αρκετά καλύτερη από gearbest, banggood.

 

το μαγαζί το γνωρίζεις ? Τσεκαρισμένα στέλνει από Ευρώπη ?

7-10 λέει ότι θα έχει στοκ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

το μαγαζί το γνωρίζεις ? Τσεκαρισμένα στέλνει από Ευρώπη ?

7-10 λέει ότι θα έχει στοκ

 

Ναι το γνωρίσω το μαγαζί, έχω πάρει και άλλες φορές από εκεί.

Δεν στέλνει όλα τα κινητά από Ευρώπη, μόνο όσα λένε eu warehouse. Και το συγκεκριμένο θα το στείλει με dhl και λέει θα κάνει 2-3 μέρες να έρθει. Το μόνο αρνητικό είναι η ημερομηνία ότι είναι λίγο μακριά. Εγώ έριξα παραγγελία για να μην χάσω ένα κουπόνι - 10$ που έχει (BUY199GET10$OFF). Σημαντικό επίσης είναι το service τους που βρίσκεται Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει κι εμενα το συγκεκριμενο, ειναι το Mi A1 χωρις την Β20, σωστα;

Δεν ειναι το Mi A1/5X που εχει την Β20.

 

Στάλθηκε από το Mi Max 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει κι εμενα το συγκεκριμενο, ειναι το Mi A1 χωρις την Β20, σωστα;

Δεν ειναι το Mi A1/5X που εχει την Β20.

 

Στάλθηκε από το Mi Max 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

που είδες για MI A1 χωρίς την Β20 ;

ένα είναι το Mi A1

το Mi 5x είναι άλλο , μπορεί να έχουν ίδια χαρακτηριστικά αλλά μη τα μπερδεύουμε και μπερδεύουμε κι τον κόσμο

βγάλτε από το μυαλό σας την ονομασία Mi A1/5X , μη την γράφετε καν

Link to comment
Share on other sites

που είδες για MI A1 χωρίς την Β20 ;

ένα είναι το Mi A1

το Mi 5x είναι άλλο , μπορεί να έχουν ίδια χαρακτηριστικά αλλά μη τα μπερδεύουμε και μπερδεύουμε κι τον κόσμο

βγάλτε από το μυαλό σας την ονομασία Mi A1/5X , μη την γράφετε καν

Μα κι εγώ μπερδεμένος είμαι και πάω ψάχνοντας.:)

Το είδα στο site που πρότεινε ένα μέλος, για να βλέπουμε εκ του ασφαλούς τι μπάντα υποστηρίζει το κάθε κινητό.

https://www.frequencycheck.com/models?utf8=%E2%9C%93&q%5Bfull_name_cont%5D=xiaomi+mi+a1&q%5Bdevice_brand_id_eq%5D=&q%5Bfrequency_bands_id_eq%5D=&commit=Search

 

Αν κοιτάξεις, το πρώτο στη λίστα είναι το Mi A1 που δεν υποστηρίζει και ακριβώς από κάτω έχει το Mi A1/5Χ που έχει την Β20.

 

Κι αυτός εδώ ξεχωριστά τα παρουσιάζει. Έχουν και τα δυο τη Β20;

 

https://www.mymegastore.gr/product/xiaomi-mi-a1-dual-4gb64gb-blackellinika-menu-doro-fidget-spinner/

 

https://www.mymegastore.gr/product/xiaomi-mi-a15x-dual-4gb64gb-gold-ellinika-menu/

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

το μαύρο πήρα. εντάξει από κάμερα μην περιμένεις θαύματα. για το software το χτύπησα και εγώ, σε συνδυασμό με hardware από xiaomi είναι πολύ καλή επιλογή

 

απ ότι ειδα στο gsmarena βγαζει αξιολογες φωτο και σε low light. Βασικά καλό long explosure να κανει και τα υπόλοιπα ενταξει. δεν ψαχνουμε αποτελέσματα dslr απο κινητά πλέον ουτε πρόκειται ποτέ να φτάσουμε σε τέτοιο αποτέλεμσα.

 

Βασικά εγώ μετά από 5 χρονια huawei θέλω ν αλλάξω εταιρεία (γτ την ανεβασαν κι αυτοι την τιμή), κι επειδή τα pixel που έχουν το pure android που επιθυμώ κανουν 500+ είπα να επιλέξω αυτό που έχει και android one. Μου αρέσουν επίσης το mi note 3 αλλά αρκετά ακριβο γι τα 200+ που θέλω να δίνω πλεον σε κινητά και το mi 5s αλλά φοβαμαι δακτυλικό και μικρότερη οθόνη. Πιστεύο με το mi a1 θα κάνω την καλύτερη επιλογή, ισχυρό, αξιοπρεπείς καμερα, multitasking επιπέδου και τελειο αλαγκαριστο λογισμικό. Για να δούμε. Καλορίζικο παντως.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίσω το μαγαζί, έχω πάρει και άλλες φορές από εκεί.

Δεν στέλνει όλα τα κινητά από Ευρώπη, μόνο όσα λένε eu warehouse. Και το συγκεκριμένο θα το στείλει με dhl και λέει θα κάνει 2-3 μέρες να έρθει. Το μόνο αρνητικό είναι η ημερομηνία ότι είναι λίγο μακριά. Εγώ έριξα παραγγελία για να μην χάσω ένα κουπόνι - 10$ που έχει (BUY199GET10$OFF). Σημαντικό επίσης είναι το service τους που βρίσκεται Ευρώπη.

 

το κουπόνι έληξε δυστυχώς..... κρίμα.....αν βρεις κάποιο από το μαγαζί αυτό ρίξε μία ενημέρωση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

το κουπόνι έληξε δυστυχώς..... κρίμα.....αν βρεις κάποιο από το μαγαζί αυτό ρίξε μία ενημέρωση

 

Για προχώρα την παραγγελία. Και εμένα μου λέει ότι έχει χρησιμοποιηθεί αλλά τελική τιμή μου βγάζει 251$ αντί για 261 όσο το πήρα και εγώ δηλαδή.

 

Βασικά εγώ μετά από 5 χρονια huawei θέλω ν αλλάξω εταιρεία (γτ την ανεβασαν κι αυτοι την τιμή), κι επειδή τα pixel που έχουν το pure android που επιθυμώ κανουν 500+ είπα να επιλέξω αυτό που έχει και android one. Μου αρέσουν επίσης το mi note 3 αλλά αρκετά ακριβο γι τα 200+ που θέλω να δίνω πλεον σε κινητά και το mi 5s αλλά φοβαμαι δακτυλικό και μικρότερη οθόνη. Πιστεύο με το mi a1 θα κάνω την καλύτερη επιλογή, ισχυρό, αξιοπρεπείς καμερα, multitasking επιπέδου και τελειο αλαγκαριστο λογισμικό. Για να δούμε. Καλορίζικο παντως.

 

Και εγώ pixel ήθελα αλλά οι τιμές είναι αστείες.

 

Ευχαριστώ πιστεύω θα είναι αρκετά καλό τηλέφωνο

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Για προχώρα την παραγγελία. Και εμένα μου λέει ότι έχει χρησιμοποιηθεί αλλά τελική τιμή μου βγάζει 251$ αντί για 261 όσο το πήρα και εγώ δηλαδή.

 

όχι, μένει στα 261 και το επόμενο βήμα είναι να κάνω chekout στο paypal

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αύριο θα πάω να πάρω το Mi A1 ή Mi 5X, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Πρέπει και σε αυτό να έχουμε το νου μας, όπως στα περισσότερα xiaomi, ή από τη μάνα του βγαίνει με τη Β20;

Πρέπει δηλαδή να κοιτάξουμε να είναι global, να έχει ένα συγκεκριμένο αριθμό μοντέλου και άλλα τέτοια ή όποιο και να πάρω θα είμαι μια χαρά;

 

Επίσης υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ Mi A1 και Mi 5X;

Υπάρχει λόγος να προτιμήσω το ένα έναντι του άλλου;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...