Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι, απλός το hard reset το κάνεις με τα κουμπιά power και volume, ενώ το άλλο το κάνεις από τα settings

 

Παρεμπιπτόντως, εμένα αυτό δεν έχει λειτουργήσει ποτέ... Ούτε και σε άλλο ένα ενός φίλου... Τα πατάς, γυρίζει στην γνωστή οθόνη fastboot, και μένει εκεί κολλημένο, όση ώρα και να το αφήσεις... Πατάς μετά το power για 15" και απλά κάνει κανονικό power up

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, εμένα αυτό δεν έχει λειτουργήσει ποτέ... Ούτε και σε άλλο ένα ενός φίλου... Τα πατάς, γυρίζει στην γνωστή οθόνη fastboot, και μένει εκεί κολλημένο, όση ώρα και να το αφήσεις... Πατάς μετά το power για 15" και απλά κάνει κανονικό power up

Σε εμένα λειτουργεί κανονικότατα. Απλά όταν βγει το πεσμένο τερατάκι του android, πρέπει να ξαναπατήσεις power + vol up, για να μπει σε recovery.

Τσέκαρε το παρακάτω βίντεο:

 

Edited by JimV60
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από εξαντλητική χρήση 7 ωρών η μπαταρία βρίσκεται στο 41% που είναι φυσιολογικό. Έχει λειτουργήσει μια ώρα ως GPS και το έχω σκίσει στο Facebook, Twitter, Google search, και λίγο σε άλλες εφαρμογές. Μια χαρά το βρίσκω...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από εξαντλητική χρήση 7 ωρών η μπαταρία βρίσκεται στο 41% που είναι φυσιολογικό. Έχει λειτουργήσει μια ώρα ως GPS και το έχω σκίσει στο Facebook, Twitter, Google search, και λίγο σε άλλες εφαρμογές. Μια χαρά το βρίσκω...

 

Τελικώς το gps επανήλθε; Όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έτσι δείχνει... Θέλω να το δοκιμάσω μερικές μέρες να δείξει αξιοπιστία
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς το gps επανήλθε; Όλα καλά;

 

Τζάμπα η χαρά... έπαιξε 3 φορές από χθες το απόγευμα που το έκανα reset, και απόψε τα ίδια ξανά... Αρνείται, πεισματικά όμως, να δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να επιλέξω τις φωτογραφίες μου και τα βίντεο να αποθηκεύονται στην κάρτα και όχι στο τηλέφωνο???

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα η χαρά... έπαιξε 3 φορές από χθες το απόγευμα που το έκανα reset, και απόψε τα ίδια ξανά... Αρνείται, πεισματικά όμως, να δουλέψει...

Να σε ρωτήσω κάτι; Μήπως βάζεις το google maps σε battery save mode;

Μπες στις ρυθμίσεις των εφαρμογών, βρες τους χάρτες, πάτα Σύνθετες και βάλε την εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο.

Ενημέρωσε αν σε βοήθησε αυτό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να τα έχει παίξει κάποιο core από τον επεξεργαστή , καρτα γραφικών , μνήμη και να σέρνεται;;

Να του κάνω antutu να δω πόσα βγάζει;;

Δεν είναι φυσιολογικό για 8πυρηνο πιστεύω

Τι μπορώ να κοιτάξω,

Δεν θέλω να κάνω hard reset

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι; Μήπως βάζεις το google maps σε battery save mode;

 

Όχι...

 

Μπες στις ρυθμίσεις των εφαρμογών, βρες τους χάρτες, πάτα Σύνθετες και βάλε την εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο.

Ενημέρωσε αν σε βοήθησε αυτό ή όχι.

 

Δεν βρίσκω κάτι τέτοιο...

NBlqTeg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι που ίσως ακουστεί αστείο. Διάβασα σε φόρουμς του εξωτερικού ότι για δυσλειτουργίες του gps μπορεί να ευθύνεται ακόμα και η εταιρεία κινητής που χρησιμοποιείς. Εγώ προσωπικά με vodafone δεν είχα ποτέ θέμα στο gps.

Το θέμα σου με το gps υπάρχει μόνο όταν είσαι με δεδομένα ή το κάνει και όταν έχεις wifi;

Δε δοκιμάζεις να "παίξεις" το κινητό με μια άλλη sim άλλης εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου με το gps υπάρχει μόνο όταν είσαι με δεδομένα ή το κάνει και όταν έχεις wifi;

 

Για να σου περιγράψω λίγο το πρόβλημα είναι το εξής: όταν ανοίγεις τους χάρτες παίρνει αρκετά ακριβή θέση αμέσως, στα 1-3 δευτερόλεπτα. Μόλις όμως ξεκινήσεις να κινείσαι, είτε χύμα, είτε με δηλωμένη διαδρομή, το gps μένει ακίνητο και μετά από λίγο σου λέει και το gps signal lost.

 

Δε δοκιμάζεις να "παίξεις" το κινητό με μια άλλη sim άλλης εταιρείας;

 

Λίγο δύσκολο, αλλά θα το προσπαθήσω

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο, αλλά θα το προσπαθήσω

 

Μπορεί να έχει κολλήσει κάτι στο gmaps, με άλλο πρόγραμμα δοκίμασες ?

Δοκίμασε μια με το here που είναι και δωρεάν. Κατέβασε μέσα από την εφαρμογή τους χάρτες με wifi (είναι μισό γίγα) και δες το κάποια στιγμή, δε χάνεις κάτι.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει κολλήσει κάτι στο gmaps, με άλλο πρόγραμμα δοκίμασες ?

Δοκίμασε μια με το here που είναι και δωρεάν. Κατέβασε μέσα από την εφαρμογή τους χάρτες με wifi (είναι μισό γίγα) και δες το κάποια στιγμή, δε χάνεις κάτι.

 

Και στο waze τα ίδια κάνει ακριβώς...

 

Επειδή ψιλιάστικα με αυτό που JimV60 το πρωί, το μεσημέρι απλά έβγαλα την sim και την ξαναέβαλα αφού την σκούπισα πρώτα λίγο... έκτοτε έκανα 4 διαδρομές και παίζει άριστα... Θα μας κουφάνει αν ήταν αυτό... Θα μας στείλει αδιάβαστους... :X

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες όμως, ποια εταιρεία έχεις; Σύνδεση ή καρτοκινητό; Δοκίμασε να βάλεις άλλη sim, άλλης εταιρείας. Δεν παίζει ρόλο το σκούπισμα, τυχαίο είναι, δοκίμασε με άλλης εταιρείας sim. Και αν είναι δυνατόν σύνδεση, όχι κάρτα...
Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτε συμβόλαιο έχω... Αν βρω κάρτα άλλης εταιρείας θα το δοκιμάσω... Και θα ενημερώνω γενικά τι παίζει...
Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτε συμβόλαιο έχω... Αν βρω κάρτα άλλης εταιρείας θα το δοκιμάσω... Και θα ενημερώνω γενικά τι παίζει...

Μήπως δεν έχεις βάλει 2η sim και στην θέση αυτή έχεις κάρτα μνήμης?

Πολλές φορές οι κάρτες αυτές δημιουργούν διάφορα θέματα μετά από αρκετή χρήση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις βάλει 2η sim και στην θέση αυτή έχεις κάρτα μνήμης?

Πολλές φορές οι κάρτες αυτές δημιουργούν διάφορα θέματα μετά από αρκετή χρήση.

 

Ναι είχα μία μικρή κάρτα μνήμης εκεί, την οποία αφαίρεσα... Αλλά χθες το βράδυ άρχισε πάλι τα ίδια... :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τρέχω σε γήπεδο (στίβο) το gps του Mi A1 στα 5χλμ γράφει 5.2 και γενικά η "γραμμή" είναι ότι να ναι. Με το LG G4 όλα καλά. Έχω και εγω κατα καιρούς θέματα με την πλοήγηση, να χάνει το gps και να θέλει άνοιγμα/κλείσιμο για να επανέλθει.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αρχίζει να έχει πλάκα η φάση! Δυο μέρες έχω εφαρμόσει την τεχνική, «κολλάει το gps, βγάζω sim, ξαναβάζω sim ξεκολλάει το gps»...

 

Επόμενο βήμα είναι να πάω να αλλάξω sim μπας και συνέλθει...

 

Στο μεταξύ παρατήρησα πως σε αρκετές κλήσεις δεν ακούγεται καλά ο συνομιλητής, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει. Δεν είναι γενικό το φαινόμενο, το κάνει μόνο όποτε του καπνίσει! Μπας και παίζει ρόλο και σ'αυτό η sim; Θα δοκιμάσω! 5€ έχει όλα κι όλα... Αξίζει η δοκιμή νομίζω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ που τρέχω σε γήπεδο (στίβο) το gps του Mi A1 στα 5χλμ γράφει 5.2 και γενικά η "γραμμή" είναι ότι να ναι. Με το LG G4 όλα καλά. Έχω και εγω κατα καιρούς θέματα με την πλοήγηση, να χάνει το gps και να θέλει άνοιγμα/κλείσιμο για να επανέλθει.

 

Από την πρώτη μέρα που το πήρα το είχα παρατηρήσει και στο google maps > my timeline. Σε σχέση με όποιο άλλο κινητό είχα τα τελευταία χρόνια (nexus 5 και δύο nexus 5X), βγάζει πολλές ανακρίβειες στο που και πότε είσαι... Γενικά έχει θέμα θα έλεγα με την αξιοπιστία του GPS του...

 

Ο γιος μου πριν δυο μήνες πήρε το MiA2 και μιλάμε για ΚΑΜΙΑ σχέση! Καμία όμως! Και τώρα που έπεσε η τιμή του το ζαχαρώνω λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ποια είναι η πιο εύκολη διαδικασία για να περάσω google κάμερα έχω σεκιούριτι patch του Αυγούστου και Android pie σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αρχίζει να έχει πλάκα η φάση! Δυο μέρες έχω εφαρμόσει την τεχνική, «κολλάει το gps, βγάζω sim, ξαναβάζω sim ξεκολλάει το gps»...

 

Επόμενο βήμα είναι να πάω να αλλάξω sim μπας και συνέλθει...

 

Στο μεταξύ παρατήρησα πως σε αρκετές κλήσεις δεν ακούγεται καλά ο συνομιλητής, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει. Δεν είναι γενικό το φαινόμενο, το κάνει μόνο όποτε του καπνίσει! Μπας και παίζει ρόλο και σ'αυτό η sim; Θα δοκιμάσω! 5€ έχει όλα κι όλα... Αξίζει η δοκιμή νομίζω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από την πρώτη μέρα που το πήρα το είχα παρατηρήσει και στο google maps > my timeline. Σε σχέση με όποιο άλλο κινητό είχα τα τελευταία χρόνια (nexus 5 και δύο nexus 5X), βγάζει πολλές ανακρίβειες στο που και πότε είσαι... Γενικά έχει θέμα θα έλεγα με την αξιοπιστία του GPS του...

 

Ο γιος μου πριν δυο μήνες πήρε το MiA2 και μιλάμε για ΚΑΜΙΑ σχέση! Καμία όμως! Και τώρα που έπεσε η τιμή του το ζαχαρώνω λέμε!

 

Δοκίμασε την παρακάτω εφαρμογή και ενημέρωσέ μας αν δεις διαφορά...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlab.gpsfix

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την παρακάτω εφαρμογή και ενημέρωσέ μας αν δεις διαφορά...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlab.gpsfix

 

Την εγκαθιστώ και θα σας! Θενξ!

 

Πάντως (παραδόξως) εδώ και δυο μέρες παίζει άριστα... Πιασ'τ'αυγό και κούρευτο...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την παρακάτω εφαρμογή και ενημέρωσέ μας αν δεις διαφορά...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlab.gpsfix

 

Αυτό το προγραμματάκι έκανε θαύματα στο προηγούμενο κινητό μου. Όσοι το χρησιμοποιείτε, εξαιρεστε το από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας και αν πάλι σας κλείνει, κλειδωστε το στο background. ;)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η stable gcam https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/Gcam_6.2.030_Advanced_V2.2.190716.1800-Final.apk διόρθωσε σχεδόν όλα τα προβλήματα των beta, εμένα μου έχει μόνο ένα, δε μπορεί με τίποτα να τραβήξει φωτογραφία με φλας στην πίσω κάμερα, με δε το hdr ενεργοποιημένο και φλας κρασάρει πάντα. Παρόλα αυτά την προτείνω.

 

Eχεις βρει καποιο fix διαθεσιμο? Ενω μου δουλευε παρα πολυ οκ, με το κλασσικο αργο HDR+, τωρα κρασαρει πολυ και χανω τος φωτογραφίες.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...