Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός πως να ενεργοποιήσουμε το WiFi Calling της Cosmote στο Mi A1 (xiaomi-miui.gr)

 

Ελπίζω να είμαι κατανοητός στον οδηγό. Το έχω δοκιμάσει στη συσκευή μου. Το mbn προφίλ της Cosmote το πήρα από το Mi A2 Lite :lol:

 

Ακολουθείτε προσεκτικά το κάθε βήμα, μην τα διαβάζετε περιλιπτικά.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ξανατσεκάρειςεις το link; Φαίνεται ότι δε λειτουργεί. :(

 

Το διόρθωσα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ζήτω μια χάρη, όταν έρθει η ενημέρωση Ιουλίου, δείτε άμα το WiFi Calling κάνει φτερά. Αν και μιλώντας με developer, το PDC κάνει εγγραφή στην NVRAM και δεν αλλάζει την τιμή ενός αρχείου ή δεν σβήνει ένα αρχείο που έχει προστεθεί χειροκίνητα, θα παρακαλούσα να αναφέρετε ανά συνέβη κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση. Ολοκλήρωσε με επιτυχία τον οδηγό και είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί τον τελευταίο καιρό. Μόνο ένα πρόβλημα βρήκα. Κάλεσα φίλο που έχει Mi 8 με VoLTE (Cosmote και οι 2) ενεργοποιημένο και αντί να ακούμε ο ένας τον άλλον ακούγαμε ηλεκτρονικά παράσιτα. Νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι υπάρχει σαν πρόβλημα σε VoLTE<>VoLTE επικοινωνία σε Cote?

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία άλλη απορία. Είμαι με Vodafone CU και Full ικανοποιημένος με την εταιρία σαν εταιρία σε ότι προσφέρει, για τα Ελληνικά δεδομένα πάντα μιλώντας, από το '95 που είμαι συνδρομητής της και τις έχω δοκιμάσει και τις υπόλοιπες μέσα στα χρόνια.

Στο θέμα μας, έχει να κάνει με το VoLTE και το Mi A1. Επειδή το παρατήρησα πριν 3-4 από τα μηνιαία updates είχε εμφανιστεί η επιλογή "enhanced 4G lte mode" στις ρυθμίσεις του mobile internet! Με το επόμενο update εξαφανίστηκε! Τέλος πάντων έχω ενεργοποιημένο το VoLTE μέσω της γνωστής εντολής *#*#86583#*#* αλλά αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος ενεργοποίησης... ;)

Το VoLTE της Vodafone λειτουργεί μία χαρά!

Απλά ήθελα να γνωρίζω αν σε κάποιον με Vodafone πάντα,αν εμφανίζει την επιλογή "enhanced 4G lte mode" στις ρυθμίσεις του mobile internet? Και τώρα που το σκέφτομαι και από COTE θα με ενδιέφερε!

Έχω στείλει ήδη report στην Xiaomi μέσω του ενσωματωμένου App και αναμένουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία άλλη απορία. Είμαι με Vodafone CU και Full ικανοποιημένος με την εταιρία σαν εταιρία σε ότι προσφέρει, για τα Ελληνικά δεδομένα πάντα μιλώντας, από το '95 που είμαι συνδρομητής της και τις έχω δοκιμάσει και τις υπόλοιπες μέσα στα χρόνια.

 

Στο θέμα μας, έχει να κάνει με το VoLTE και το Mi A1. Επειδή το παρατήρησα πριν 3-4 από τα μηνιαία updates είχε εμφανιστεί η επιλογή "enhanced 4G lte mode" στις ρυθμίσεις του mobile internet! Με το επόμενο update εξαφανίστηκε! Τέλος πάντων έχω ενεργοποιημένο το VoLTE μέσω της γνωστής εντολής *#*#86583#*#* αλλά αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος ενεργοποίησης... ;)

 

Το VoLTE της Vodafone λειτουργεί μία χαρά!

 

Απλά ήθελα να γνωρίζω αν σε κάποιον με Vodafone πάντα,αν εμφανίζει την επιλογή "enhanced 4G lte mode" στις ρυθμίσεις του mobile internet? Και τώρα που το σκέφτομαι και από COTE θα με ενδιέφερε!

 

Έχω στείλει ήδη report στην Xiaomi μέσω του ενσωματωμένου App και αναμένουμε... ;)

 

Κοίτα, η επιλογή υπήρχε από τη στιγμή που η Voda είχε ενεργό μόνο το WiFi Calling. Μετά, όταν ενεργοποιήθηκε το VoLTE, έκανε VoLTα η επιλογή αλλά ενεργή μέσω του κρυφού κωδικού. Επίσημα η Voda δεν θα το βάλει στη λίστα, ας το ξεχάσουμε αυτό :lol:

 

Τα report δυστυχώς δεν τα βλέπουν τώρα γιατί φτάνει EOL η συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γρήγορη ερώτηση. Ολοκλήρωσε με επιτυχία τον οδηγό και είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί τον τελευταίο καιρό. Μόνο ένα πρόβλημα βρήκα. Κάλεσα φίλο που έχει Mi 8 με VoLTE (Cosmote και οι 2) ενεργοποιημένο και αντί να ακούμε ο ένας τον άλλον ακούγαμε ηλεκτρονικά παράσιτα. Νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι υπάρχει σαν πρόβλημα σε VoLTEVoLTE επικοινωνία σε Cote?
Δούλεψε σε εσένα το WiFi Calling? Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Δούλεψε σε εσένα το WiFi Calling?

 

Ναι ναι. Παιζει απροβληματιστα. Χθες που ακολούθησα τον οδηγό πρέπει να μίλησα όσο κανένα άλλο βράδυ στο τηλέφωνο για να το χαρώ.

Το μόνο θέμα είναι με το VOLTE που είναι κι αυτό ενεργό

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι. Παιζει απροβληματιστα. Χθες που ακολούθησα τον οδηγό πρέπει να μίλησα όσο κανένα άλλο βράδυ στο τηλέφωνο για να το χαρώ.

Το μόνο θέμα είναι με το VOLTE που είναι κι αυτό ενεργό

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το VoLTE και το VoWiFi πάνε πακέτο. Απλά, πάνε στο dialer, στις 3 κουκίδες, Ρυθμίσεις, Λογαριασμοί Κλήσης, Cosmote, Κλήσεις μέσω WiFi, και επέλεξε το η προτεραιότητα να είναι μέσω κινητής. Βέβαια μπορείς να επιλέξεις μέσω WiFi αλλά τα SMS δεν θα λαμβάνεις ούτε θα μπορείς να στείλεις, επειδή κανένας πάροχος δεν το υποστηρίζει αυτο, δηλαδή τα SMS over VoWiFi.

Όταν το VoLTE είναι ενεργό, το VoWiFi είναι κλειστό, εκτός άμα το σήμα κινητής είναι ποιο τραγική όσο δεν γίνεται, τότε μπορεί να κάνει εναλλαγή.

 

Όσο για τα ηλεκτρονικά παράσιτα που ανέφερες, ίσως να φταίει ο πάροχος.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE και το VoWiFi πάνε πακέτο. Απλά, πάνε στο dialer, στις 3 κουκίδες, Ρυθμίσεις, Λογαριασμοί Κλήσης, Cosmote, Κλήσεις μέσω WiFi, και επέλεξε το η προτεραιότητα να είναι μέσω κινητής. Βέβαια μπορείς να επιλέξεις μέσω WiFi αλλά τα SMS δεν θα λαμβάνεις ούτε θα μπορείς να στείλεις, επειδή κανένας πάροχος δεν το υποστηρίζει αυτο, δηλαδή τα SMS over VoWiFi.

Όταν το VoLTE είναι ενεργό, το VoWiFi είναι κλειστό, εκτός άμα το σήμα κινητής είναι ποιο τραγική όσο δεν γίνεται, τότε μπορεί να κάνει εναλλαγή.

 

Όσο για τα ηλεκτρονικά παράσιτα που ανέφερες, ίσως να φταίει ο πάροχος.

παιδιά μήπως γνωρίζει κάτι αν και η wind το έχει ενεργοποίηση?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

------------------------------------------------ Edited by zurabi_97
Διεγραμμένο μήνυμα. Νέο μήνυμα στο #6636 του νήματος.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως γνωρίζει κάτι αν και η wind το έχει ενεργοποίηση?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε subforum σχετικά με το VoLTE & VoWiFi της Wind, θα πάρεις τηλέφωνο στο 13700 για να ενεργοποιηθεί. Εν τω μεταξύ, στο modem δεν υπάρχει το configuration της Wind, όποτε στον οδηγό ποιο πάνω, δοκίμασε το configuration της Wind (κάνε backup το το EFS & Persist) (το configuration είναι από το Mi A2 jasmine_sprout).

 

EDIT: Δοκίμασε και το config απ' το Mi A3 ίσως δουλέψει CONFIGURATION

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση Ιουλίου! ;)

 

Έχει εμφανιστεί από εχθές.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχει εμφανιστεί από εχθές.

 

Ε για να την είδα σήμερα το πρωί, από χθες το βράδυ θα έχει εμφανιστεί... :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και λίγες βδομάδες, αγόρασα και συνέδεσα στο κινητό bluetooth ακουστικό.

 

Έχω το εξής πρόβλημα όμως.

 

Όταν είναι συνδεδεμένο το ακουστικό, εκτός από τον ήχο κλήσης που παίζει κανονικά, ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος ήχος ειδοποίησης δεν ακούγεται. Μόλις αποσυνδέσω το ακουστικό, όλοι οι ήχοι παίζουν κανονικά.

 

Έψαξα στις ρυθμίσεις των ειδοποιήσεων και δεν βρήκα κάτι. Ξέρει κανείς αν είναι πρόβλημα ή αν απλά είμαι τυφλός και είναι κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο BT και εντός του συνδεδεμένου headset όπου θα απενεργοποιήσεις τα media. Επίσης θα σου κρατάει η μπαταρία του handsfree πολύ παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο BT και εντός του συνδεδεμένου headset όπου θα απενεργοποιήσεις τα media. Επίσης θα σου κρατάει η μπαταρία του handsfree πολύ παραπάνω.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήρα το Xiaomi Mi Band 5 κι έχω εντοπίσει πως όταν είναι συνδεδέμενα μεταξύ τους (bluetooth) το internet (wi-fi) σέρνεται στο κινητό.

 

Έχει κάποιος άλλος τον αντίστοιχο συνδυασμό;

 

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει; :dash:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Xiaomi Mi Band 5 κι έχω εντοπίσει πως όταν είναι συνδεδέμενα μεταξύ τους (bluetooth) το internet (wi-fi) σέρνεται στο κινητό.

 

Έχει κάποιος άλλος τον αντίστοιχο συνδυασμό;

 

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει; :dash:

 

Και το bluetooth και το wifi παίζουν στα 2.4GHz. Είναι γνωστό πρόβλημα σε πολλές συσκευές αυτό το πράμα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Xiaomi Mi Band 5 κι έχω εντοπίσει πως όταν είναι συνδεδέμενα μεταξύ τους (bluetooth) το internet (wi-fi) σέρνεται στο κινητό.

 

Έχει κάποιος άλλος τον αντίστοιχο συνδυασμό;

 

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει; :dash:

 

Αν έχει το router σου 5Ghz δοκίμασε να συνδεθείς μέσω αυτής της μπάντας ;)

Link to comment
Share on other sites

Και το bluetooth και το wifi παίζουν στα 2.4GHz. Είναι γνωστό πρόβλημα σε πολλές συσκευές αυτό το πράμα.

 

Αν έχει το router σου 5Ghz δοκίμασε να συνδεθείς μέσω αυτής της μπάντας ;)

 

Ok. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Δυστυχως υποστηριζει μονο 2.4 Ghz.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Η 10.0.24.0 ενημέρωση Αυγούστου 2020 είναι διαθέσιμη.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Η 10.0.24.0 ενημέρωση Αυγούστου 2020 είναι διαθέσιμη.

 

Εμένα δεν μου την εμφανίζει ακόμα.

Την πέρασες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...