Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να έχω 4g στην θέση κάρτα σιμ2;

 

Στη θέση που θα επιλέξεις να έχει internet μπορείς να επιλέξεις και τον τύπο του δικτύου, οπότε ναι. Νομίζω στην 7 μπορούσες να επιλέξεις διαφορετικά δίκτυα για κάθε κάρτα και στην 8 χάθηκε η επιλογή αλλά μπορεί και να μη θυμάμαι καλά. Χωρίς να το έχω δοκιμάσει εκτεταμένα φαίνεται να θυμάται την επιλογή, δηλαδή αν διαλέξεις 2G στη πρώτη και μετά γυρίσεις το internet στη δεύτερη και βάλεις 4g νομίζω παραμένει η πρώτη κάρτα σε 2g.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι περίεργος και δεν ξέρω, γιατί δεν έχουν βγάλει το gcam με πληρωμή;

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω το εξής και δε ξέρω πως γίνεται : θέλω να ξεκλειδώνω την οθόνη με δακτυλικο αποτύπωμα και αν πάει κάποιος άλλος να την ξεκλειδώσει να μην μπορεί ή να πρέπει να βάλει ένα 4ψηφιο pin. Γίνεται;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι περίεργος και δεν ξέρω, γιατί δεν έχουν βγάλει το gcam με πληρωμή;

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λεφτά υπάρχουν... Δόξα αναζητούν.

 

Παιδιά θέλω να κάνω το εξής και δε ξέρω πως γίνεται : θέλω να ξεκλειδώνω την οθόνη με δακτυλικο αποτύπωμα και αν πάει κάποιος άλλος να την ξεκλειδώσει να μην μπορεί ή να πρέπει να βάλει ένα 4ψηφιο pin. Γίνεται;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν ενεργοποιήσεις το δακτυλικό αποτύπωμα, έτσι θα είναι.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μόλις ξανά και δουλεύει. Δε θες την μικρή γκρι μπάρα που βγάζει τα εικονίδια κατάστασης και στις περισσότερες εφαρμογές είναι στη κορυφή της οθόνης μόνιμα, αλλά τη μεγάλη λευκή οθόνη που έχει τα κουμπιά χειρισμού WiFi, φακού, κλπ και που εμφανίζεται όταν συνεχίσεις να τραβάς προς τα κάτω. Όταν τη δεις με τα πλαϊνά κουμπιά ελέγχεις την ένταση, νωρίτερα δε δουλεύει

 

Ναι ναι κατάλαβα για ποια μπάρα μηλάς αλλά διστυχώς σε εμένα δεν δουλεύει . Με το που εμφανίζεται η μεγάλη οθόνη πατάω τα πλαινά κουμπιά όπως μου λές αλλά αυξομιώνεται μόνο η ένταση της κλήσης και όχι της έντασης των headphones .

 

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λεφτά υπάρχουν... Δόξα αναζητούν.

 

 

 

Αν ενεργοποιήσεις το δακτυλικό αποτύπωμα, έτσι θα είναι.

Όχι δεν λειτουργεί έτσι. Κάποιο άλλο τρόπο θέλει, εκτός κι αν δε το κάνει αυτό το κινητό μας. Εντύπωση μου κάνει..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι κατάλαβα για ποια μπάρα μηλάς αλλά διστυχώς σε εμένα δεν δουλεύει . Με το που εμφανίζεται η μεγάλη οθόνη πατάω τα πλαινά κουμπιά όπως μου λές αλλά αυξομιώνεται μόνο η ένταση της κλήσης και όχι της έντασης των headphones .

 

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

Και όπως σου πετάξει αυτή τη μπάρα που λες εσύ που αυξομειώνεται η ένταση της κλήσης, πατά το βελάκι δεξια της, και θα σου αναπτύξει όλες τις μπάρες ήχων, εκεί θα δεις και των πολυμέσων.

Καλή ακρόαση.

 

 

Όχι δεν λειτουργεί έτσι. Κάποιο άλλο τρόπο θέλει, εκτός κι αν δε το κάνει αυτό το κινητό μας. Εντύπωση μου κάνει..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε χάνω. Τι εννοείς;

Αν ενεργοποιήσεις το δακτυλικό αποτύπωμα έχεις μόνο δύο τρόπους να μπεις. Η με το δακτυλικό ή με pin/μοτίβο, και μόνο το δάχτυλο σου ή όποιος ξέρει το pin-μοτίβο μπορεί να μπει στις λειτουργίες του κινητού...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι κατάλαβα για ποια μπάρα μηλάς αλλά διστυχώς σε εμένα δεν δουλεύει . Με το που εμφανίζεται η μεγάλη οθόνη πατάω τα πλαινά κουμπιά όπως μου λές αλλά αυξομιώνεται μόνο η ένταση της κλήσης και όχι της έντασης των headphones .

 

Α τότε πάτα στα δεξιά πάνω στη μπάρα έντασης που εμφανίζεται το σύμβολο ανάπτυξης και θα σου βγάλει ένταση μέσων και ξυπνητήριων. Είναι λίγο ταχυδακτυλουργικό το όλο πράγμα αλλά γίνεται.

 

(Δεν είχα δει ότι είχε απαντηθεί ήδη)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργό το αποτύπωμα. Αν βάλω το δάκτυλο μου στον αισθητήρα ανοίγει αυτόματα η οθόνη.

Αν όμως πάει κάποιος άλλος να το ανοίξει απλά σύρει την οθόνη και ανοίγει ενώ εγώ θέλω να πρέπει να βάλει κωδικό ή μοτίβο ώστε να μη μπορεί να το ανοίξει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργό το αποτύπωμα. Αν βάλω το δάκτυλο μου στον αισθητήρα ανοίγει αυτόματα η οθόνη.

Αν όμως πάει κάποιος άλλος να το ανοίξει απλά σύρει την οθόνη και ανοίγει ενώ εγώ θέλω να πρέπει να βάλει κωδικό ή μοτίβο ώστε να μη μπορεί να το ανοίξει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πως το έκανες αυτό lol?

 

Ξαναβαλε αποτύπωμα και για μπακαπ βάλε πιν ή πατερν.

 

Πάντα ζητάει εναλλακτικό τρόπο κλειδώματος, δεν ξέρω γιατί εσύ δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα το ξαναδοκίμασα και έβαλα να έχει ενεργό το αποτύπωμα και να ζητάει pin αν δε βάλω αποτύπωμα. Το θέμα είναι ότι δεν είναι άμεσο αυτό δλδ πρέπει να περάσει γύρω στο 1 λεπτό για να ζητήσει και πάλι pin αλλιώς η οθόνη ξεκλειδώνει χωρίς κωδικό. Γίνεται να αλλάξω αυτό το χρονικό διάστημα ;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα το ξαναδοκίμασα και έβαλα να έχει ενεργό το αποτύπωμα και να ζητάει pin αν δε βάλω αποτύπωμα. Το θέμα είναι ότι δεν είναι άμεσο αυτό δλδ πρέπει να περάσει γύρω στο 1 λεπτό για να ζητήσει και πάλι pin αλλιώς η οθόνη ξεκλειδώνει χωρίς κωδικό. Γίνεται να αλλάξω αυτό το χρονικό διάστημα ;

 

Πως το κάνεις αυτό;

Εδώ από τότε που σβήνει η οθόνη, αμέσως θέλει αποτύπωμα ή πατερν.

 

Σβήσε τα πάντα όλα από ασφάλεια και βάλε από την αρχή αποτύπωμα, με μπακαπ πιν. Και ποτέ δεν πρέπει να σου ζητάει απλό swipe.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δε το ζητάει απευθείας. Απλά κλείνει η οθόνη και ανοίγω με απλό swype

 

Aαααα, εννοείς ότι το αφήνεις να κλείσει μόνο του.

Έχει 5" από τότε που γίνεται μαύρη η οθόνη μέχρι να ζητήσει pin ή pattern.

 

Αν θες να είναι μηδέν, έχει επιλογή εκεί που ορίζεις το πιν ή το πατερν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργό το αποτύπωμα. Αν βάλω το δάκτυλο μου στον αισθητήρα ανοίγει αυτόματα η οθόνη.

Αν όμως πάει κάποιος άλλος να το ανοίξει απλά σύρει την οθόνη και ανοίγει ενώ εγώ θέλω να πρέπει να βάλει κωδικό ή μοτίβο ώστε να μη μπορεί να το ανοίξει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως έχει προσθέσει κάποια "Ασφαλή συσκευή"? Π.χ. κάποιο bluetooth ακουστικό, ώστε όταν είναι συνδεδεμένο να μη ζητάει κωδικό? Ή κάποιο smartwatch, ή ασφαλής τοποθεσία (όταν είσαι σπίτι να μη ζητά κωδικό)? Τσέκαρε το μέσα από τις ρυθμίσεις -> Ασφάλεια και τοποθεσία --> Smart lock.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι αν δεν χρησιμοποιήσω το κινητό για μια ώρα ή παραπάνω, οι εφαρμογές που μένουν στα recents είναι μόνο πέντε

Είναι χαρακτηριστικό του oreo ή δεν μας φτάνουν τα 4gb μνημης

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι αν δεν χρησιμοποιήσω το κινητό για μια ώρα ή παραπάνω, οι εφαρμογές που μένουν στα recents είναι μόνο πέντε

Είναι χαρακτηριστικό του oreo ή δεν μας φτάνουν τα 4gb μνημης

Δεν θέλω να σε βγάλω ψεύτη προς θεού,αλλά δεν παίζει αυτο με τίποτα σε εμένα και σε κανέναν πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δε το ζητάει απευθείας. Απλά κλείνει η οθόνη και ανοίγω με απλό swype

 

ρυθμισεισ

ασφαλεια τοποθεσια

κλειδομα οθονης (πατα στο γραναζι)

αυτοματο κλειδομα

αμεσα...

 

:D

 

αν δεν εχεισ καποιο ρολοι πχ χιαομι band .... τοτε εισια κομλε

Link to comment
Share on other sites

Και όπως σου πετάξει αυτή τη μπάρα που λες εσύ που αυξομειώνεται η ένταση της κλήσης, πατά το βελάκι δεξια της, και θα σου αναπτύξει όλες τις μπάρες ήχων, εκεί θα δεις και των πολυμέσων.

Καλή ακρόαση.

 

Ναι οκ το κατάλαβα , πατάω το βελάκι δεξιά της, μου αναπτύσει τίς 3 μπάρες ήχων(πολυμέσων,κλήση,ξυπνητήρι) το πηγαίνω δεξιά-αριστερά το ρυθμηστικό των πολυμέσων αλλά διστυχώς δεν κάνει τίποτα.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..να ρωτήσω,αν θέλεις να κάνεις μια κλήση και δεν θες ν φανεί ο αριθμός σου πως τ ρυθμίζεις?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..να ρωτήσω,αν θέλεις να κάνεις μια κλήση και δεν θες ν φανεί ο αριθμός σου πως τ ρυθμίζεις?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλική συμβουλή, ολόκληρες τις λέξεις και όχι 'ν' και 'τ'

 

Επίσης, η ερώτηση σου είναι γενική και όχι σχετική με το μι Α1, δεν ταίριαζει εδώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θέλω να σε βγάλω ψεύτη προς θεού,αλλά δεν παίζει αυτο με τίποτα σε εμένα και σε κανέναν πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο φίλος δεν εννοεί ότι φεύγουν οι κάρτες από τα recents,οι κάρτες είναι πάντα εκεί.

 

Εννοει ότι τις σβήνει από την μνήμη, δηλαδή πατάς πάνω στην κάρτα αλλά και πάλι πρέπει να φορτώσει την εφαρμογή από την αρχή.

 

Αυτό συμβαίνει στο μι Α1, και για μένα είναι θεμιτό, γι'αυτό και έχει σοβαρή μπαταρία το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλική συμβουλή, ολόκληρες τις λέξεις και όχι 'ν' και 'τ'

 

Επίσης, η ερώτηση σου είναι γενική και όχι σχετική με το μι Α1, δεν ταίριαζει εδώ.

Ρώτησα γιατί δεν το βρίσκω από τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου κινητού

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ το κατάλαβα , πατάω το βελάκι δεξιά της, μου αναπτύσει τίς 3 μπάρες ήχων(πολυμέσων,κλήση,ξυπνητήρι) το πηγαίνω δεξιά-αριστερά το ρυθμηστικό των πολυμέσων αλλά διστυχώς δεν κάνει τίποτα.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου

Καλημέρα

 

Να είσαι καλά αλλά πολύ περίεργο. Μάλλον δεν καταλαβαίνει ότι έχεις συνδέσει ακουστικά γιατί εμένα κατευθείαν αλλάζει την ένταση στα μέσα αντί για το τηλέφωνο. Δοκίμασε κάποια αλλά ακουστικά αν θες δε ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλική συμβουλή, ολόκληρες τις λέξεις και όχι 'ν' και 'τ'

 

Επίσης, η ερώτηση σου είναι γενική και όχι σχετική με το μι Α1, δεν ταίριαζει εδώ..

 

Τον διώχνεις απ το θέμα δλδ;

 

Που ακριβώς πρέπει να ρωτήσει για τις ρυθμίσεις του mia1;

Δεν τον ενδιαφέρει η απόκρυψη του στυλ #31#, ψάχνει το μενού του ΜΙΑ1 που ενεργοποιεί και απενεργοποιεί την απόκρυψη.

 

Αν δεν έχει θέση εδώ αυτή η ερώτηση να ζητήσω εγώ εκ μέρους του συγγνώμη...

 

 

 

Τρείς τελείες...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...