Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O ένας μήνας κατ' ελάχιστο στο service προκύπτει από επίσημη ενημέρωση της εταιρείας, από προσωπική εμπειρία, ή από κάτι άλλο?

Γιατί μου φαίνεται πάρα πολύ. :confused:

 

Ναι του αδερφού μου, αγορασμένο απο γιου το κόκκινο, με πρόβλημα στο δακτυλικό αποτύπωμα και έκανε 10 εργάσιμες να έρθει λόγο του οτι δεν είχαν το ίδιο χρώμα, μια βδομάδα να μιλούσαν στα τηλέφωνα οτι δεν διαπιστώνουν τίποτα...

Και μένα μου κακοφαίνεται ο μήνας αλλά γενικά η ινφο τα κάνει κάτι τέτοια...

 

Βασικά δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο για την infoquest. Πριν 8-9 μήνες ένα redmi 4 του πατέρα μου έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη πάνω στον μήνα. Το έστειλα στην infoquest με έξοδα δικά τους και το έστειλαν πίσω σε 5 εργάσιμες με καινούρια οθόνη.

 

Προφανώς στο αναγνώρισαν DOA για να είναι δικά τους τα έξοδα ή πήγες και το παραδωσες σε κάποιο κατάστημα.

 

5 εργάσιμες επειδή είχαν στοκ οθόνη.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα την προηγουμενη βδομάδα το 64gb απο ενα μαγαζί στην Ομόνοια που είδα στο skroutz. To είχε 177 τότε.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου η οθονη σε ενα σημειο κιτρινισε απο υπερθερμανση και εμεινε σημαδι που φαινεται σε ασπρο φοντο.. μου μπηκε η υποψια και αρχισα να το δουλευω σημερα μεχρι ν ανεβασει θερμοκρασια και διαπιστωσα οτι οταν ο επεξεργαστης υπερθερμανθηκε η κιτρινιλα εγινε πιο εντολη κι επεκταθηκε. μολις κρυωσε παλι μειωθηκε. ταιραστιο φαουλ απο xiaomi.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου η οθονη σε ενα σημειο κιτρινισε απο υπερθερμανση και εμεινε σημαδι που φαινεται σε ασπρο φοντο.. μου μπηκε η υποψια και αρχισα να το δουλευω σημερα μεχρι ν ανεβασει θερμοκρασια και διαπιστωσα οτι οταν ο επεξεργαστης υπερθερμανθηκε η κιτρινιλα εγινε πιο εντολη κι επεκταθηκε. μολις κρυωσε παλι μειωθηκε. ταιραστιο φαουλ απο xiaomi.

 

Ποιο ειναι το τεραστιο φαουλ; Οτι εχεις ελαττωματικη συσκευη; :blink:

Γρηγορα στο σερβις

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το τεραστιο φαουλ; Οτι εχεις ελαττωματικη συσκευη; :blink:

Γρηγορα στο σερβις

 

Δυο ερωτησεις. 1) το πηρα από σκρουτζομαγαζο. τι εγγυηση με καλύπτει; ελληνική ή θα το στείλουν πίσω στην κίνα;

2) ποσες μερες θα κανει η επισκευή

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις. 1) το πηρα από σκρουτζομαγαζο. τι εγγυηση με καλύπτει; ελληνική ή θα το στείλουν πίσω στην κίνα;

2) ποσες μερες θα κανει η επισκευή

Νομίζω πως και στις 2 ερωτήσεις μόνο το κατάστημα από όπου το πήρες μπορεί να σε απαντήσει υπεύθυνα.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κυριοι,

 

θα ήθελα την βοηθειά σας...

 

Σκεφτομαι να παρω στην συζυγο το MiA1, 4/64 μιας και ειναι σε καλη τιμή το σκεφτομαι για αντικατάσταση παλιου IPhone...

το κυριο χαρακτηριστικό που την ενδιαφέρει ειναι φωτογραφιες και χωριτικότητα...τα 64 ειναι υπεραρκετα...

απο θεμα καμερας ειναι καλο...???

 

Εχω το mimix2 και της φαινεται πολυ καλο για φωτογραφίες πως στεκεται το miA1 σε σχεση με το mimix2...???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το mi a1 δεν κάνει για φωτογραφίες, καλό είναι να κινηθείς σε κάποιο άλλο μοντέλο.

 

Η κάμερα του mia1 είναι απλά καλή και τη νύχτα τα βρίσκει σκούρα τόσο για τις κύριες οσο και για τη σελφοκαμερα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το mi a1 δεν κάνει για φωτογραφίες, καλό είναι να κινηθείς σε κάποιο άλλο μοντέλο.

 

Η κάμερα του mia1 είναι απλά καλή και τη νύχτα τα βρίσκει σκούρα τόσο για τις κύριες οσο και για τη σελφοκαμερα.

έχεις δει φωτογραφία με gcam,καμία σχέση σε σχέση με μαμά φωτογραφία

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το mi a1 δεν κάνει για φωτογραφίες, καλό είναι να κινηθείς σε κάποιο άλλο μοντέλο.

 

Η κάμερα του mia1 είναι απλά καλή και τη νύχτα τα βρίσκει σκούρα τόσο για τις κύριες οσο και για τη σελφοκαμερα.

 

Τι αλλο θα διαβασουμε Χριστε μου εδω μεσα.

Μια χαρα ειναι το κινητο, για τα λεφτα του. Η καμερα μαλιστα ειναι και πολυ καλη σε αυτην την κατηγορια.

 

Για να παρεις καλυτερη καμερα, πρεπει να ανεβεις αρκετα στα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κυριοι,

 

θα ήθελα την βοηθειά σας...

 

Σκεφτομαι να παρω στην συζυγο το MiA1, 4/64 μιας και ειναι σε καλη τιμή το σκεφτομαι για αντικατάσταση παλιου IPhone...

το κυριο χαρακτηριστικό που την ενδιαφέρει ειναι φωτογραφιες και χωριτικότητα...τα 64 ειναι υπεραρκετα...

απο θεμα καμερας ειναι καλο...???

 

Εχω το mimix2 και της φαινεται πολυ καλο για φωτογραφίες πως στεκεται το miA1 σε σχεση με το mimix2...???

 

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα. Το mi mix 2 είναι σαφέστατα ανώτερο από το mi a1. Η gcam ναι μεν βοηθάει αλλά και πάλι δεν φτάνει το mix που στη τελική και το mix παίρνει gcam.

 

Από την άλλη δεν είμαι σίγουρος αν σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο. Για παράδειγμα το meizu m6 note έχει πολύ καλύτερη κάμερα αλλά από την άλλη δεν παίρνει gcam. Οπότε μάλλον με τη gcam το ισοφαρίζει. Εκτός αν κοίταζες και Κίνα οπότε μπορουσες να δεις το meizu pro 6 plus που αν θυμάμαι καλά είναι κάπου στα 170 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα διαβασουμε Χριστε μου εδω μεσα.

Μια χαρα ειναι το κινητο, για τα λεφτα του. Η καμερα μαλιστα ειναι και πολυ καλη σε αυτην την κατηγορια.

 

Για να παρεις καλυτερη καμερα, πρεπει να ανεβεις αρκετα στα λεφτα.

 

meizu m6 note , 145 euro

η ενεργοποίηση του camera2api δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερες φώτο

την έλλειψη ois (ούτε καν eis δεν εχει το Α1 δεν θα στη διορθώσει καμιά gcam)

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις αποψεις...

αλλο τηλ που εχω στα υποψιν αλλα δεν το ανεφερα γιατι υπάρχει αλλη ενοτητα για αυτο...ειναι το remi note4 4/64 (snapdragon) λιγο πανω στην τιμή αλλα εντος μπατζετ...

Δεν ψάχνω κατι αντιστοιχο του mix2, μιας και δεν μπορουμε να διαθέσουμε τοσα χρηματα...απλά το ανέφερα για να σας δειξω τι ψάχνει η συζυγος σε επιπεδο φωτογραφιας...δλδ οτι δεν ψάχνει το τέλειο αποτέλεσμα αλλα να ειναι κάτι το οποιο βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες για εμας τους μη-μυημένους στην φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

meizu m6 note , 145 euro

η ενεργοποίηση του camera2api δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερες φώτο

την έλλειψη ois (ούτε καν eis δεν εχει το Α1 δεν θα στη διορθώσει καμιά gcam)

 

Σιγα το note, που εχει να παρει update 3 μηνες, που ειναι ακομα με patch νοεμβριου του 2017 και που παραπονιεται κοσμος για τις μαιμουδιες της Μειζου και για την καμερα.

 

Kαι μιλαμε φυσικα για κινητο που δεν θα παρει ΠΟΤΕ Android Oreo.

 

Ο ανθρωπος ζητησε να αγορασει το Mi A1 και τον στελνετε να αγορασει απο Κινα, λες και θελουν ολοι κινητα χωρις εγγυση και να περιμενουν μηνα να τα παρουν.

 

Aν αξιζουν ολα αυτα για "καλυτερη καμερα", πάσο

 

ΥΓ

 

Που ουτε η καμερα ειναι καλυτερη. Oυτε OIS εχει το Μ6 Νote. Ουτε gcam παιρνει για τρομερο hdr και γ@μιστερα πορτρετα.

 

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να ρουταρεις και να ενεργοποιήσεις api2, σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω ότι αξίζει να δεις κάτι άλλο. Πάνω κάτω κοντά είναι όλα.

 

Όσον αφορά το rn4x δεν δουλεύει καλά η gcam. Το βράδυ έχει πολλά artifacts. Αν θες να δεις κάτι άλλο δες το redmi 5 plus. Αλλά από όσο ξέρω η gcam εκει δουλεύει μόνο για την πίσω κάμερα και όχι για την μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις αποψεις...

αλλο τηλ που εχω στα υποψιν αλλα δεν το ανεφερα γιατι υπάρχει αλλη ενοτητα για αυτο...ειναι το remi note4 4/64 (snapdragon) λιγο πανω στην τιμή αλλα εντος μπατζετ...

Δεν ψάχνω κατι αντιστοιχο του mix2, μιας και δεν μπορουμε να διαθέσουμε τοσα χρηματα...απλά το ανέφερα για να σας δειξω τι ψάχνει η συζυγος σε επιπεδο φωτογραφιας...δλδ οτι δεν ψάχνει το τέλειο αποτέλεσμα αλλα να ειναι κάτι το οποιο βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες για εμας τους μη-μυημένους στην φωτογραφία.

 

Απο το ρεντμι νοτε 4 ειναι πολυ πολυ καλυερη η καμεραα, καμια συγκριση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έχεις σκοπό να ρουταρεις και να ενεργοποιήσεις api2, σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω ότι αξίζει να δεις κάτι άλλο. Πάνω κάτω κοντά είναι όλα.

 

Δηλαδη ποιο άλλο αξιζει σε αυτα τα χρηματα χωρις API2;

Γιατι το κανεις να ακουγεται λες και ειναι για πεταμα χωρις API2 και εχει την καλυτερη καμερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο το ρεντμι νοτε 4 ειναι πολυ πολυ καλυερη η καμεραα, καμια συγκριση. QUOTE]

 

με συγχωρείς για να μην μπερδεύομαι...

εννοεις οτι το MiA1 εχει πολύ καλύτερη κάμερα απο το Note4...???

Link to comment
Share on other sites

Απο το ρεντμι νοτε 4 ειναι πολυ πολυ καλυερη η καμεραα, καμια συγκριση. QUOTE]

 

με συγχωρείς για να μην μπερδεύομαι...

εννοεις οτι το MiA1 εχει πολύ καλύτερη κάμερα απο το Note4...???

 

Ναι, σαφώς

Link to comment
Share on other sites

Το mi a1 δεν κάνει για φωτογραφίες, καλό είναι να κινηθείς σε κάποιο άλλο μοντέλο.

 

Η κάμερα του mia1 είναι απλά καλή και τη νύχτα τα βρίσκει σκούρα τόσο για τις κύριες οσο και για τη σελφοκαμερα.

 

Δυο low-light που τράβηξα με gcam

 

https://photos.app.goo.gl/Wjr1YTWut1AQ7AxQ2

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, έχει καλύτερη κάμερα το ΜΙΑ1 ακόμα και απ τα σαμσουνγκ...

Χαιρετίσματα...

 

 

Ευγένιε την αγορά θα την κάνεις απο Σκρουτζ ή κάποιο επίσημο κατάστημα;

Δλδ να σε υπολογίζουμε στα 180€ ή στα 250€;

 

Αν κοιτάς στα 250€ ανέβα λίγο και βάλε στα πλάνα σου να δεις και το mate 10 lite.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

160 € η έκδοση 4/64 σε black μου βγαίνει με εξαργύρωση πόντων από banggood με priority, τι λέτε ?

Προορίζεται για άτομα που δεν θέλει πολλά πολλά, κυρίως μία απροβληματιστη συσκευή με καλή μπαταρία, το πολύ πολύ να το ρουτάρω για την gcam.

edit....

βλέπω στο skroutz στα 165 η ίδια έκδοση ......

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...