Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βιαζομαι αλλα αν υπαρχει καποια αξιολογη θηκη απο Ελλαδα θα την προτιμουσα.
Εγώ πήρα μια απλή sentio από το πλαίσιο. 4 ευρώ κάνει περίπου κ είναι σιλικόνης "μπαμπατσικη". Την είχα κ στο sure. Τέλειο grip κ σοβαρή προστασία.ηδη το Α1 μου έπεσε δύο φορές κ είναι τζιτζι

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 2G έχει απο 28-35 φορές παραπάνω ακτινοβολία απο το 3G

 

Πρόσεχε τι λες γιατι και εκτίθεσαι και τρομοκρατείς χωρίς λόγο.

 

It is shown that the modern 3G (UMTS) network, although uses an emission power much lower than the 2G (GSM) network and produces a lower mean exposure level, still leads to the highest SAR level. This fact is indicated by manufacturers and confirmed by comparative interlaboratory measurements

 

Το SAR σχετίζεται άμεσα με την ένταση του σήματος αλλα και τη συχνότητα του.

Το γεγονός οτι έχει μεγαλύτερο σαρ σημαίνει οτι είναι ρυθμισμένο για καλύτερο σήμα οταν το έχει ανάγκη. Γιαυτο λέμε συνέχεια περισσότερες κεραιες, αλλιως θέλεις μεγαλύτερη ένταση εκατέρωθεν.

Aν εχεις καλό σήμα το SAR κυμαίνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

 

Γενικά καλή πρακτική, ποτέ το κινητό σε άμεση επαφή με το σώμα (τσέπες κτλ) και αποφεύγουμε χρήση χωρίς ακουστικά (ΒΤ, καλώδιο κτλ)

Η ακτινοβολία μειώνεται δραματικά αυξάνοντας την απόσταση απο το σώμα. Η μείωση είναι ανάλογη με το τετράγωνο της απόστασης.

 

 

 

Μη τρελαινεστε για το sar. Αυτά τα νούμερα είναι όταν έχεις 2 σιμ και σε καταστάσεις με ελάχιστο σήμα. Για όσους είναι τουλάχιστον με κάλυψη 3G το sar είναι ελάχιστο.

 

Οι 2 σιμ δεν εχουν κανένα ρόλο στην εξίσωση, ποτέ δεν παίζουν ταυτόχρονα αλλα εναλλάξ. Αν ήταν έτσι η μπαταρία θα τελείωνε στο μισό χρόνο λόγω μεγάλης κατανάλωσης απο το modem.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι φιλε vagosman δηλαδη το sar του εν λογω κινητου ειναι στα 1,75 οταν δεν εχει καθολου σημα?....
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα 202 σελίδες και στις 150 αναλυουμε την μπαταρία και το sar. και αν μπει κανενας κακομοιρης και ρωτησει τπτ της προκοπης του την λεμε κι απο πανω γιατι δεν διαβασε προηγουμενες απαντησεις. Παιδια το συνουσιασαμε και ψοφησε. Δλδ ελεος. θα βγει και το αλλο update και θα μιλαμε παλι σε καμια 50αρια σελιδες αν εφτιαξαν την μπαταρια ή οχι.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi releases Oreo kernel source code for the Mi A1

 

https://www.androidpolice.com/2018/03/17/xiaomi-releases-oreo-kernel-source-code-mi-a1/

 

Ας ελπισουμε οτι θα δουμε και καποια αλλη rom για τη συσκευή μας

Link to comment
Share on other sites

Unofficial rom 8.1.0 LineageOS 15.1 (13/3/2018)

 

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/development/rom-lineageos-15-1-t3757938?nocache=1

 

Την εχει δοκιμάσει κανείς?

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αλλαγή από Jiayu S3 σε mi A1. Το κινητό έχει led notification , dual 4g και γενικά υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω και να γνωρίζω από χούγια του πριν το πάρω ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι αναγκασμένος να με διαβάσεις, εγώ στη θέση σου θα έβλεπα "Rackal" και θα προχωρούσα στο επόμενο μνμ, δε μπορώ να καταλάβω γτ να πιέζεσαι.

 

Παρ'όλα αυτά δεν είναι άσχημη ιδέα να μου πάρετε το S9+ να σπαμαρο τους Samy fans.

 

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως κρίνεις οτι δεν έχω να κάνω κάτι μόνο και μόνο επειδή απαντάω σε ενα φόρουμ και σπαταλαω κάποιο ελεύθερο χρόνο που έχω στη δουλειά μου.

 

Προφανώς ίσως να είμαι ανεπιθύμητος ε;

Θα το φτιάξουμε πασά μου μην ανησυχείς...

 

Οσο για σπορ όσοι με ξέρουν εδώ μέσα ξέρουν και που θα με βρουν να ιδροκοπω.

 

Επίσης γτ να πάρω άλλο κινητό; Στο συγκεκριμένο νήμα τι θέλετε να γράφουμε για να καταλάβω; Τα τραλαλα και τραλαλο;

 

Άντε κομμάτια να γίνει, είναι το καλύτερο κινητό, η καλύτερη μπαταρία, δεν θα σας ψήσει το κεφάλι, και το καλύτερο στα 180€, ουαου ευτυχώς που υπάρχει η συσκευή αυτή!

Άντε, να δώσω για μια τελευταία φορά σημασία και να κάψω χρόνο σε μήνυμά σου και να απαντήσω:

Προχωράω σε επόμενα μηνύματα όταν βλέπω "rackal", αλλά όλο στα δικά σου πέφτω. Πώς το εξηγείς; Επίσης πώς το εξηγείς να είσαι αποδέκτης μόνο εσύ εδώ μέσα παρατηρήσεων, offtopics και flames;

To οτί πρέπει να σπαμάρεις κάπου (και το λες και μόνος σου τουλάχιστον) κάτι λέει.

Δεν κρίνω εσένα και δε με νοιάζει. Βλέπω έναν τύπο που γράφει διαρκώς τα ίδια και τα ίδια και με έχει κουράσει ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. Σου θυμίζω πως πήρα πάσα από άλλο post συμφορουμίτη που έλεγε: "Σας έχει τύχει ποτέ να blockαρετε κάποιους και μετά ενα thread να σας φαίνεται μια χαρά χωρίς λακαμιες?" Δεν κατάλαβες πως ΚΑΙ ΑΥΤΟ σε σένα πήγαινε. Καταλάβαμε τις απόψεις και τη στάση σου. Μπορείς να μη γράφεις και τίποτα απλά. Άσε και κάνεναν άλλον να μιλήσει - αν δεν ήσουν εσύ το νήμα παίζει να είχε και 50 σελίδες λιγότερες. :protest:

Y.Γ.: Προφανώς και δεν παίζει να σου απαντήσω σε ό, τι καμμένο απαντήσεις. Σβήσ'τη γενικότερα. Get a life.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Unofficial rom 8.1.0 LineageOS 15.1 (13/3/2018)

 

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/development/rom-lineageos-15-1-t3757938?nocache=1

 

Την εχει δοκιμάσει κανείς?

Αν βρω χρονο μεσα στην ημέρα θα τη δοκιμασω και θα ενημερώσω.

Απ'οτι ειδα στα video έχει πολλες επιλογές στις ρυθμίσεις και πρέπει να είναι οκ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Άντε, να δώσω για μια τελευταία φορά σημασία και να κάψω χρόνο σε μήνυμά σου και να απαντήσω:

Προχωράω σε επόμενα μηνύματα όταν βλέπω "rackal", αλλά όλο στα δικά σου πέφτω. Πώς το εξηγείς; Επίσης πώς το εξηγείς να είσαι αποδέκτης μόνο εσύ εδώ μέσα παρατηρήσεων, offtopics και flames;

To οτί πρέπει να σπαμάρεις κάπου (και το λες και μόνος σου τουλάχιστον) κάτι λέει.

Δεν κρίνω εσένα και δε με νοιάζει. Βλέπω έναν τύπο που γράφει διαρκώς τα ίδια και τα ίδια και με έχει κουράσει ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. Σου θυμίζω πως πήρα πάσα από άλλο post συμφορουμίτη που έλεγε: "Σας έχει τύχει ποτέ να blockαρετε κάποιους και μετά ενα thread να σας φαίνεται μια χαρά χωρίς λακαμιες?" Δεν κατάλαβες πως ΚΑΙ ΑΥΤΟ σε σένα πήγαινε. Καταλάβαμε τις απόψεις και τη στάση σου. Μπορείς να μη γράφεις και τίποτα απλά. Άσε και κάνεναν άλλον να μιλήσει - αν δεν ήσουν εσύ το νήμα παίζει να είχε και 50 σελίδες λιγότερες. :protest:

Y.Γ.: Προφανώς και δεν παίζει να σου απαντήσω σε ό, τι καμμένο απάντησεις. Σβήσ'τη γενικότερα. Get a life.

Προφανως και υπαρχουν και αλλα ατομα που συμφωνουν σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μια απλή sentio από το πλαίσιο. 4 ευρώ κάνει περίπου κ είναι σιλικόνης "μπαμπατσικη". Την είχα κ στο sure. Τέλειο grip κ σοβαρή προστασία.ηδη το Α1 μου έπεσε δύο φορές κ είναι τζιτζι

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Καποια τετοια θα παρω κι εγω για αρχη.Απλα θελω να προστατευει τις πισω καμερες. Εχει αντιμετωπισει καποιος θεμα με ευκολα γδαρμενο τζαμακι?

Link to comment
Share on other sites

In the meanwhile... Επιβεβαιώνω την βλακεία με τον αισθητήρα εγγύτητας ή πώς το λένε, κόλλησα τώρα.

Έχω κάνα 2-3 μέρες που μιλάω και ανάβει η Παναγία όλη.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καποια τετοια θα παρω κι εγω για αρχη.Απλα θελω να προστατευει τις πισω καμερες. Εχει αντιμετωπισει καποιος θεμα με ευκολα γδαρμενο τζαμακι?

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να αγχωνεσαι τοσο πολυ, απο τη στιγμη που εχει γυαλι και οχι πλαστικο δε θα γρατζουνιστει τοσο ευκολα

Link to comment
Share on other sites

In the meanwhile... Επιβεβαιώνω την βλακεία με τον αισθητήρα εγγύτητας ή πώς το λένε, κόλλησα τώρα.

Έχω κάνα 2-3 μέρες που μιλάω και ανάβει η Παναγία όλη.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι hardware πρόβλημα γιατί δεν το κάνει σε όλους, η το παρουσιάζει ξαφνικά ενώ πριν δούλευε οκ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι πάλι με το κυνήγι μαγισσών για το sar και την ακτινοβολία των συσκευών ρε παιδιά... Έλεος...

 

με ολο τον σεβασμο στο προσωπο σου γιατι ειναι κυνηγι μαγισσων?...δεν το θεωρεις σημαντικο?

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά σαμμυ είχα το ίδιο πρόβλημα.. Ενώ μιλούσα άναβε το σύμπαν από πίσω. Μου είχαν πει να καθαρίσω το σημείο του αισθητήρα εσωτερικά φυσώντας από το jack των ακουστικών αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Το άνοιξα και το καθάρισα εσωτερικά και πάλι τα ίδια μετά από λίγο καιρό.

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά σαμμυ είχα το ίδιο πρόβλημα.. Ενώ μιλούσα άναβε το σύμπαν από πίσω. Μου είχαν πει να καθαρίσω το σημείο του αισθητήρα εσωτερικά φυσώντας από το jack των ακουστικών αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Το άνοιξα και το καθάρισα εσωτερικά και πάλι τα ίδια μετά από λίγο καιρό.

 

Same Sh1t... Different Day

 

Ιδια προβλήματα διαβαζω και στο θεμα του oneplus 3 κλπ

Link to comment
Share on other sites

με ολο τον σεβασμο στο προσωπο σου γιατι ειναι κυνηγι μαγισσων?...δεν το θεωρεις σημαντικο?
Με ολο το σεβασμό το έχετε τερματίσει και έχετε καταλήξει κατι σημαντικό οπως λες να αποτελεί προσωπικη κοντρα και επιδείξει γνωσεων! Ελεος τερματιστε το. Επίσης καποιους αλλους δε τους απασχολεί και ειναι δικαίωμα τους. Όσοι θεωρουν σημαντικο το sar απλά αλλάζουν συσκευή. Το σημαντικό ειναι οτι ξερουμε πως το sar είναι υψηλό, από εκεί και πέρα ο καθενας κανει τις επιλογες του! Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμό το έχετε τερματίσει και έχετε καταλήξει κατι σημαντικό οπως λες να αποτελεί προσωπικη κοντρα και επιδείξει γνωσεων! Ελεος τερματιστε το. Επίσης καποιους δε τους απασχολεί και ειναι δικαίωμα τους. Οσους θεωρουν το σημαντικο το sar απλά αλλάζουν συσκευή. Το σημαντικό ειναι οτι ξερουμε πως οτι το sar είναι υψηλό, από εκεί και πέρα ο καθενας κανει τις επιλογες του!

Αυτο ακριβως.. πειτε τα σε pm αμα θελετε δηλαδη ελεος! Το sar της συσκευης το ξερουμε απο τη στιγμη που βγηκε. Οποιος το θεωρει υψηλο παιρνει κατι αλλο..Τελος! Αμα δε θελετε ακτινοβολια επικοινωνηστε με σηματα καπνου να μας αδειασετε και τη γωνια! (Δεν μειωνω την σημασια του sar απλα μας εχουν ζαλισει)

Edited by darksoul9
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν εχεις δικιο καλε μου φιλε....κατα πρωτον γιαυτο υπαρχουν και τα φορουμ ..αν ηταν ετσι δεν θα εμπαινες να διαβασεις διαφορα θεματα γυρω απο την συσκευη...(το αν ειναι οφ τοπικ ειναι αλλο)..κατα δευτερον να σου αδειασουμε την γωνια?..απο που? απο το δικο σου φορουμ?..οχι για να ξερουμε και ποιος κανει το κουμαντο εδω....με το συμπαθειο ολα αυτα χωρις να θελω να θιξω ουτε προσωπα ουτε αποψεις....
Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο, κατανοητό και ενημερωτικό άρθρο για το SAR και τα κινητά στα ελληνικά και ελπίζω να τελειώσει αυτή η αντιπαράθεση επιτέλους και να συνεχίσουμε στα της συσκευής...

 

https://www.pcsteps.gr/198641-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-sar-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C/#___SAR

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και υπαρχουν και αλλα ατομα που συμφωνουν σε αυτο.

:thanks:

Αυτο ακριβως.. πειτε τα σε pm αμα θελετε δηλαδη ελεος! Το sar της συσκευης το ξερουμε απο τη στιγμη που βγηκε. Οποιος το θεωρει υψηλο παιρνει κατι αλλο..Τελος! Αμα δε θελετε ακτινοβολια επικοινωνηστε με σηματα καπνου να μας αδειασετε και τη γωνια! (Δεν μειωνω την σημασια του sar απλα μας εχουν ζαλισει)

Πες τα.

Ειδικά αυτό το "να μας αδειασετε και τη γωνια!" ας το αντιληφθούν αυτοί που πρέπει, να μπορούμε να βγάλουμε μια άκρη οι υπόλοιποι. Έλεος πια. :fool:

 

νομιζω οτι δεν εχεις δικιο καλε μου φιλε....κατα πρωτον γιαυτο υπαρχουν και τα φορουμ ..αν ηταν ετσι δεν θα εμπαινες να διαβασεις διαφορα θεματα γυρω απο την συσκευη...(το αν ειναι οφ τοπικ ειναι αλλο)..κατα δευτερον να σου αδειασουμε την γωνια?..απο που? απο το δικο σου φορουμ?..οχι για να ξερουμε και ποιος κανει το κουμαντο εδω....με το συμπαθειο ολα αυτα χωρις να θελω να θιξω ουτε προσωπα ουτε αποψεις....

Δεν το είπε για σένα φαντάζομαι και μην το παίρνεις προσωπικά. Εσύ ρώτησες να μάθεις, καλά έκανες. Μιλάμε για τους 1-2 στο νήμα, που δεν προλαβαίνει κάποιος, όπως εσύ, να ρωτήσεις. Είναι εκεί στη γωνία, περιμένουν (προφανώς μην έχοντας απολύτως με τίποτα άλλο ν' ασχοληθούν) και λένε τα ίδια και τα ίδια και κρααάζουν τη συσκευή που έχουν στα χέρια τους. Δε μπορούν με τίποτα να αποδεχθούν πως δεν αγόρασαν σωστά - για τα δικά τους πάντα κριτήρια.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...