Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@vagosman

 

θυμάμαι τους τύπους (στο παρελθόν) που έλεγαν ότι το android είναι μάπα έχοντας πάρει συσκευές των 200 ευρώ και έπνιγαν τον πόνο τους σε iphone στα 3πλάσια+ χρήματα :lol:

 

στη προκειμένη περίπτωση όμως η συσκευή αν και δε μπορεί να κρύψει τελείως το κόστος της (πράγμα απόλυτα λογικό) σου δίνει περισσότερα από ότι θα περίμενες για το κόστος της, όχι μόνο αυτή η low/mid range είναι κι άλλες (πλέον και ευτυχώς), αλλά η συγκεκριμένη πλέον στην εποχή των πανάκριβων pixel είναι η μόνη που σου φέρνει πίσω τη "χαρά" που σου έδιναν τα πιο οικονομικά (συνήθως) nexus

 

αυτός είναι για πολλούς το βασικό κριτήριο αγοράς (και καλό είναι βέβαια να ξέρεις τα θετικά και τα αρνητικά του γυμνού android), διαφορετικά υπάρχουν και άλλες αξιόλογες συσκευές σε αυτό το κόστος. η όποια σύγκριση με ναυαρχίδες όμως είναι ατυχής.. άλλο το να είμαι κάτα 70-80% καλά σε σχέση με μια ναυαρχίδα για τη χρήση που κάνω οπότε δεν με χαλάει καθόλου για τα χρήματα που έδωσα, άλλο να λέω ότι είμαι εξίσου καλά με μια ναυρχίδα.. κανείς δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκε πώς είναι το ίδιο

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το σάπιοtapatalk σας δουλεύει; πάλι κάνα δυο μέρες νεκρό είναι δεν μου βγάζει τα νήματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ μαζί σας.

Η σύγκριση που έκανα με το S7 edge έγινε για με έχω το Samsung σαν μέτρο σύγκρισης και όχι ότι περίμενα να είναι καλύτερο το Α1.

Ασχολούμαι πολλά χρόνια και ξέρω τι να περιμένω από την εκάστοτε συσκευή.

 

Για μένα το Α1 είναι αυτό που χρειάζεται το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών.

Απορώ με όσα διάβασα στο thread. Η συσκευή μου δεν έχει κανένα πρόβλημα και η μπαταρία δείχνει να τα πηγαίνει υπέροχα όταν μόνο με χρήση 3g πήγε στο 80% με 1:30' οθόνη. Η χρήση είναι browsing, Facebook, mailing, παρακολούθηση αρχείων Excel και λίγο YouTube.

Έχω τα πάντα ανοικτά και συνδεδεμένο smartwatch.

Οπότε τα περί ΒΤ υπερβολικής κατανάλωσης μάλλον δεν ισχύουν.

Είμαι με την έκδοση Ιανουρίου.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνο που εχει φτασει να κοστιζει 165€ στην Ελλάδα και το συγκρινετε με ναυαρχιδες υπερδιπλάσιας τιμης;

Ας μας πειτε τον ανταγωνισμο στην ιδια τιμη να γελάσουμε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ουσίας, επειδή μάλλον θα πέσει φοιτητικό στα χέρια μου και δεν είχα ποτέ εμπειρία με 2 σιμ (ίσως έβαζα και φοιτητικό παλιότερα που όντως ήμουν φοιτητης όταν έκανα master αλλά δεν είχα διάθεση για 2 συσκευές οπότε δεν το έψαξα ) η κατανάλωση πώς είναι με 2η κάρτα;

 

θα έχω σοβαρή διαφορά ή θα είναι το ίδιο; ο πάροχος θα είναι ο ίδιος αν αυτό παίζει ρόλο..

 

Τηλεφωνο που εχει φτασει να κοστιζει 165€ στην Ελλάδα και το συγκρινετε με ναυαρχιδες υπερδιπλάσιας τιμης;

 

υπερτριπλάσιας ή υπερετετραπλάσιας , στη διπλάσια να το καταλάβουμε :lol:

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά στην μπαταρία με δύο κάρτες. Η μία είναι cosmote και η άλλη Vodafone. Το λέω γιατί απενεργοποίησα την μια για περιέργεια για ολόκληρη μέρα και δεν είδα αξιοσημείωτη διαφορά.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά στην μπαταρία με δύο κάρτες. Η μία είναι cosmote και η άλλη Vodafone. Το λέω γιατί απενεργοποίησα την μια για περιέργεια για ολόκληρη μέρα και δεν είδα αξιοσημείωτη διαφορά.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Εξαρτάται και από το σημα.

 

Αν δεν πιανει καλο σημα μια από τις 2 (ή και οι 2 μιας και είναι ιδια εταιρια) τοτε θα δει διαφορα στην μπαταρια.

 

Εγω άλλαξα χωρα και εδώ που είμαι εχει πολύ χειροτερο σημα. Με μια καρτα εχω χειροτερη μπαταρια από ότι ειχα με 2 στην άλλη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά στην μπαταρία με δύο κάρτες. Η μία είναι cosmote και η άλλη Vodafone. Το λέω γιατί απενεργοποίησα την μια για περιέργεια για ολόκληρη μέρα και δεν είδα αξιοσημείωτη διαφορά.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

α πολύ ωραία, τώρα διάβαζα και τι παίζει με το dual active και standby δε νομίζω να έχω θέμα να παίρνουν στο παλιό μου νούμερο και να μιλάω όσο θα έχω ανοικτά data στο φοιτητικό

 

φαντάζομαι αν βλέπω κάνα βίντεο στο yt ναι.. αλλά μιλάω σε συνηθισμένες καταστάσεις αναμονής...

 

επίσης πρέπει να ξαναδώ στο πόσο καιρό χωρίς ανανέωση σου κλείνουν τον αριθμό, να βάζω κάνα τάληρο ανά κάποιους μήνες (3 νομίζω..) στο παλιό ώστε να το έχω γιατί όλοι αυτό το νούμερό μου έχουν.. και αν μαζευτεί μεγάλο υπόλοιπο στο κανονικό θα παίρνω πακέτα εκεί και δεν θα ανανεώνω για ένα μήνα στο φοιτητικό

 

Εξαρτάται και από το σημα.

 

Αν δεν πιανει καλο σημα μια από τις 2 (ή και οι 2 μιας και είναι ιδια εταιρια) τοτε θα δει διαφορα στην μπαταρια.

 

Εγω άλλαξα χωρα και εδώ που είμαι εχει πολύ χειροτερο σημα. Με μια καρτα εχω χειροτερη μπαταρια από ότι ειχα με 2 στην άλλη χωρα.

 

2 wind θα έχω οπότε η μοίρα τους θα είναι η ίδια

 

παραδόξως το σήμα μου είναι γενικά καλό με χειρότερο σημείο την εργασία μου (εδώ και λίγους μήνες άρχισα να έχω σήμα στο γραφείο μέχρι πριν έπρεπε να βγαίνω σε εξωτερικούς χώρους για να τηλεφωνήσω αν και αυτό πρέπει να οφείλεται σημαντικά στο a1 γιατί το παλιό μου Lg δεν είχε και το καλύτερο σήμα) , οπότε και τα περισσότερα στατιστικά αυτονομίας μου τα βλέπω με αυτές τις συνθήκες για αρκετές ώρες ( εννοείται 4g σήμα, συγχρονισμοί σε mail, messenger viber κτλ , καθώς και location history διαρκώς ανοικτό από το '12 και location sharing με άλλα 3 άτομα από τότε που το έβαλαν ξανά στο maps -γιατί δούλευα και παλιά το latitude- )

 

ωραία θα το προχωρήσω μάλλον γιατί οι παροχές του φοιτητικού είναι πολύ καλή φάση, τα ίδια λεφτά χαλάω και στο κανονικό μου για σαφώς μικρότερες παροχές, οπότε ας έχω περισσότερη άνεση..

 

βέβαια αν μάθω σε αυτό το καθεστώς , οι επιλογές μου πλέον σε κινητά θα περιορίζονται μόνο σε 2καρτα οπότε θα γίνω μόνιμος πελάτης των κινέζων :lol:

(ήδη δηλαδή έτεινα προς εκεί αφού είμαι φανατικός λάτρης των υπερύθρων έτσι που χάνω συνέχεια τα κοντρόλ μου )

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει κάποιο launcher που να διατηρεί το νέο future του Oreo όπου με press and hold στο εικονίδιο μιας εφαρμογής μπορείς να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες ;

f53bb0e83873ba5470caf4bea3aabe92.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει κάποιο launcher που να διατηρεί το νέο future του Oreo όπου με press and hold στο εικονίδιο μιας εφαρμογής μπορείς να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες ;

 

Ο Nova σίγουρα στην επι πληρωμή έκδοση...

Edited by dante_100

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει κάποιο launcher που να διατηρεί το νέο future του Oreo όπου με press and hold στο εικονίδιο μιας εφαρμογής μπορείς να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες ;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και ο Microsoft Launcher, το υποστηρίζει.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε στην πρώτη αναβάθμιση που έγινε αφού πήραμε την oreo (μαζί με το security update Ιανουαρίου) έφυγε το μήνυμα "charging rapidly" από τη lock screen?

 

Αν διαβάσεις το ακριβώς προηγούμενο μου ποστ αναφέρω πως η Xiaomi μας τρολλαρει και παίζουμε το ανοιγοκλεισε το διακόπτη, δλδ οτι το βάζουν και το βγάζουν...

 

Προσωπικά επειδή είμαι αρκετά ψείρας σε κάθε update κάνω δοκιμές φόρτισης με το ampere και με usb όταν είχαν ενεργό το qc 2.0 τονίζω το 2 γτ 3 δεν πρόκειται και δεν θα ενεργοποιηθεί ποτέ, το κινητό δεχόταν φόρτιση qc2 κανονικότατα και μετρημένα!

 

Στο θέμα μας, ΟΤΑΝ ήταν ενεργό το qc2 το ampere όπως και το usb έδειχναν πως δέχεται +-2Α τώρα δεν, που το θεωρώ εξίσου απαράδεκτο όταν κινεζιες δέχονται 5v/2A χωρίς qc2...

 

Ααα, προφανώς έχω εξοπλισμό για φορτίσεις qc 2.0 - 3.0, power banks, κοκ...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κινητα με Snapdragon 625 εχουν καλη αυτονομια.ΟΛΑ.

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ορισμενους προκαλουν εντυπωση τα καλα νουμερα οταν το τσιπακι αυτο(και τι ρολο βαραει)ειναι στην αγορα ποσο καιρο(πανω απο 1 χρονο).

 

Δηλαδη αν αποθεωνεται η αυτονομια του MiA1,το redmi note 4x που εχει 4000 μπαταρια εκει τι πρεπει να πουμε ή στου redmi 5 plus?

 

Επισης επειδη καποιος ανεφερε οτι το εν λογω κινητο προοριζεται για χωρις οικονομικα πιο αδυναμες σαν εμας,να θυμισω οτι οταν πρωτοηρθε στην χωρα μας η επισημη τιμη του ηταν τα 300ευρω και οχι τα 230που ειναι σημερα.

 

Τελος μην ξεχναμε οτι σε ολα αυτα τα κινητα που αναφερονται τιμες σκρουτζ να ξανατονισω οτι κοστιζουν οσο κοστιζουν εχοντας ομως περικοπες στο κομματι της εγγυησης και του service.

 

Κοινως 1χρονος εγγυηση σκρουτζομαγαζου που αν παθει κατι στελνεται εξω στην Κινα,σε σχεση με 2 ετη εγγυησης που καλυπτει η Infoquest.

 

Οποιον λοιπον τον ενδιαφερει η αυτονομια κυριως και η εγγυηση φυσικα τοτε καλυτερη επιλογη ειναι το Redmi note 4x με τον ιδιο επεξεργαστη και specs απο αλυσιδες που βγαινει στα 179ευρω.

 

Το κυριο selling point του mia1 ειναι το stock android και τα συχνα(για δεδομενα xiaomi παντα)updates.

 

Ο λογος που τα τονιζω τα παραπανω ειδικα περι εγγυησης ειναι γιατι τα ακριβοτερα κινητα που συγκρινετε ορισμενοι εχουν και αναλογη εγγυηση και service ετσι?

 

Α και φυσικα αξιζει να σημειωθει οτι το MiA1 εχει φαει αρκετο κραξιμο και για τον παρα πολυ υψηλο(πλησιαζει επικινδυνα τα ορια που εχουν τεθει)δεικτη ακτινοβολιας Sar

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/4e69458c

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

α πολύ ωραία, τώρα διάβαζα και τι παίζει με το dual active και standby δε νομίζω να έχω θέμα να παίρνουν στο παλιό μου νούμερο και να μιλάω όσο θα έχω ανοικτά data στο φοιτητικό

 

φαντάζομαι αν βλέπω κάνα βίντεο στο yt ναι.. αλλά μιλάω σε συνηθισμένες καταστάσεις αναμονής...

 

Μη μπερδεύεσαι, το κινητό είναι dual standby, δλδ θα έχεις 2 ενεργές σιμ αλλά αν έχεις data απο σιμ 1 και σε καλέσουν στη σιμ 2 τότε τα data κόβονται και η σιμ 1 θα έχει νεκρώσει δείχνοντας σε, κατειλημμένος...

 

Ο μόνος τρόπος για ομιλία και data είναι απο την ίδια sim αφού φυσικά το επιτρέπει ο πάροχος (οι Ελληνικές το επιτρέπουν).

 

Όπως επίσης αν μιλάς στην σιμ 1 και σε καλέσουν στη σιμ 2 θα τους πετάει το μήνυμα "Ο Συνδρομητής που καλέσατε είναι κατειλημμένος" και όταν κλείσει η σιμ 1 μετά απο λίγο θα σου έρθει sms στη σιμ 2 πως ο τάδε σε κάλεσε...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι, το κινητό είναι dual standby, δλδ θα έχεις 2 ενεργές σιμ αλλά αν έχεις data απο σιμ 1 και σε καλέσουν στη σιμ 2 τότε τα data κόβονται και η σιμ 1 θα έχει νεκρώσει δείχνοντας σε, κατειλημμένος...

 

 

κάτσε γιατί εδώ σε έχασα..

 

αν έχω δεδομένα ανοικτά από τη sim 1 (φαντάζομαι ότι δεδομένα από τη μία σιμ τη φορά θα πρέπει να έχω και απόλυτα λογικό) και με καλέσουν στη 2 θα μου χτυπήσει;

 

έγραψα πιο πάνω (με βάση αυτά που κατάλαβα) ότι αν βλέπω κάποιο βίντεο και κάνω χρήση data εκείνη τη στιγμή προφανώς στη sim 2 θα φαίνομαι κατειλημμένος, αλλά αν απλά έχω ανοικτά τα data και δεν κάνω τίποτα η sim 2 δε θα χτυπήσει κανονικά;

 

μπορεί δηλαδή να συγχρονίζουν αυτόματα τα mail μου εκείνη τη στιγμή και να μη μπορούν να με καλέσουν στη sim 2? δηλαδή ακόμα και αν δεν κάνω κάτι απαιτητικό από άποψη ιντερνετ εκείνη τη στιγμή; θα είναι λίγο λαχείο το αν θα μπορέσει ο άλλος να με πιάσει στο τηλέφωνο στη 2η σιμ;

 

αν γίνεται αυτό που λες (τώρα που ξανακοιτάω προσεκτικότερα το μήνυμά σου) , να σταματάνε δηλαδή τελείως τα data της sim 1 προκειμένου να χτυπήσει η sim 2 (και να φαίνεται και κατειλλημένη η 1 για όσο μιλάω) ε ναι χέστηκα και αυτό θα είναι και το τέλειο. όπως το είχα διαβάσει όμως κάπου το κατάλαβα ότι μπορεί λόγω δεδομένων στην 1 να φαίνεται κατειλημμένη η 2.. και ο όλος μου σκοπός είναι να μην χάνω κλήσεις από κανένα νούμερο..

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ο Nova σίγουρα στην επι πληρωμή έκδοση...
Τον έχω δοκιμάσει, έχω την pro έκδοση. Δεν διαθέτει δυστυχώς αυτή την δυνατότητα. Με press and hold βγάζει τις ρυθμίσεις του και διαγραφή ή απεγκατασταση της εφαρμογής.

 

@katostarakos

Θα τον δοκιμάσω κάποια στιγμή τον Microsoft αν και με χαλάει που φέρνει σε Windows.

 

Αυτό που δεν έχουμε πει για το Α1 είναι η ποιότητα συνομιλίας, το δυνατό σήμα, το πολύ καλό και δυνατό ηχείο και την αρκετά ικανοποιητική οθόνη.

Μαζί με την μπαταρία η οποία όπως φαίνεται θα μου βγάλει μέχρι το βράδυ 6 ώρες οθόνης μόνο με 3g, κάνουν την συσκευή εξαιρετική.

Είμαι πλήρως ικανοποιημένος τόσο εγώ από το Α1 οσο και η γυναίκα μου από τον μεγάλο αδελφό Max2.

Γλυτώσαμε πολλά χρήματα και κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας.

 

Βλέπω με φυσιολογική χρήση να μου βγάζει δύο μέρες. Υπό κανονικές συνθήκες στο σπίτι και στο γραφείο δουλεύω με mini iPad 4.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κινητα με Snapdragon 625 εχουν καλη αυτονομια.ΟΛΑ.

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ορισμενους προκαλουν εντυπωση τα καλα νουμερα οταν το τσιπακι αυτο(και τι ρολο βαραει)ειναι στην αγορα ποσο καιρο(πανω απο 1 χρονο).

 

Δηλαδη αν αποθεωνεται η αυτονομια του MiA1,το redmi note 4x που εχει 4000 μπαταρια εκει τι πρεπει να πουμε ή στου redmi 5 plus?

 

Σημερα μαθαμε ότι όταν ένα κινητο εχει τρομερα καλη αυτονομια, πρεπει να δουμε αν εχει ξαναυπαρξει κινητο με το ιδιο σοκετ, και αν ναι, τοτε να μην πουμε τιποτα, γιατι είναι "γνωστο"

 

Επισης επειδη καποιος ανεφερε οτι το εν λογω κινητο προοριζεται για χωρις οικονομικα πιο αδυναμες σαν εμας,να θυμισω οτι οταν πρωτοηρθε στην χωρα μας η επισημη τιμη του ηταν τα 300ευρω και οχι τα 230που ειναι σημερα.

 

Τελος μην ξεχναμε οτι σε ολα αυτα τα κινητα που αναφερονται τιμες σκρουτζ να ξανατονισω οτι κοστιζουν οσο κοστιζουν εχοντας ομως περικοπες στο κομματι της εγγυησης και του service.

 

Κοινως 1χρονος εγγυηση σκρουτζομαγαζου που αν παθει κατι στελνεται εξω στην Κινα,σε σχεση με 2 ετη εγγυησης που καλυπτει η Infoquest.

 

Οποιον λοιπον τον ενδιαφερει η αυτονομια κυριως και η εγγυηση φυσικα τοτε καλυτερη επιλογη ειναι το Redmi note 4x με τον ιδιο επεξεργαστη και specs απο αλυσιδες που βγαινει στα 179ευρω.

 

Το κυριο selling point του mia1 ειναι το stock android και τα συχνα(για δεδομενα xiaomi παντα)updates.

 

Ο λογος που τα τονιζω τα παραπανω ειδικα περι εγγυησης ειναι γιατι τα ακριβοτερα κινητα που συγκρινετε ορισμενοι εχουν και αναλογη εγγυηση και service ετσι?

 

Τι σχεση εχει το νοτε 4χ που φοραει περσινη εκδοση αντροιντ, εχει κακο ηχο ,τρισαθλια οθονη και απλα αστεια καμερα σε σχεση με το μι α1;;;

 

Ουτε καν η μπαταρια τους δεν εχει τοση διαφορα για 1000mah που φοραει παραπανω (πρωην κατοχος 4χ εδω)

εβγαζα 30% παραπανω με το 4χ; Όχι φυσικα, καμια σχεση.

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύει σε Nova....

 

Screenshot_20180312-143031.png

Υπάρχει κάποια ρύθμιση; Το δοκίμασα στο nexus 5x και δεν λειτουργούσε.

 

EDIT

Εντάξει δούλεψε. Ευχαριστω πολύ.

Δεν ξέρω τι δεν έκανα καλά στο Ν5Χ και δεν δούλευε.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νέος κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα και αρκετά ευχαριστημένος! Ήθελα να ρωτήσω μόνο αν υπάρχει κάποια ενέργεια που πρέπει να κάνω γιατί από εφαρμογή bet 365 δε δέχομαι ειδοποιήσεις..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς εμφανίζεται αυτό;

Πατάς παρατεταμένα (το ίδιο και στον dialer).

 

Edit: χμ. Δε βγαζει ολες τις επιλογες αυτες ομως.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Πατάς παρατεταμένα (το ίδιο και στον dialer).

 

Edit: χμ. Δε βγαζει ολες τις επιλογες αυτες ομως.

 

Ευχαριστώ.

Έχει κάποιος σύγκριση το mi A1 με το Samsung j7 2017 να μου πει διαφορές στην πράξη.

Έχω το redmi note 4 snapdragon και θέλω να το αλλάξω.

Σκέφτομαι αυτά τα δύο ή το redmi note 5 plus.

Γράφω εδώ για να μου απαντήσει κάποιος κάτοχος της συσκευής που παρασάγγας από τα χέρια του και τα δύο πρώτα κινητά που αναφέρω.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί εδώ σε έχασα..

 

αν έχω δεδομένα ανοικτά από τη sim 1 (φαντάζομαι ότι δεδομένα από τη μία σιμ τη φορά θα πρέπει να έχω και απόλυτα λογικό) και με καλέσουν στη 2 θα μου χτυπήσει;

 

έγραψα πιο πάνω (με βάση αυτά που κατάλαβα) ότι αν βλέπω κάποιο βίντεο και κάνω χρήση data εκείνη τη στιγμή προφανώς στη sim 2 θα φαίνομαι κατειλημμένος, αλλά αν απλά έχω ανοικτά τα data και δεν κάνω τίποτα η sim 2 δε θα χτυπήσει κανονικά;

 

μπορεί δηλαδή να συγχρονίζουν αυτόματα τα mail μου εκείνη τη στιγμή και να μη μπορούν να με καλέσουν στη sim 2? δηλαδή ακόμα και αν δεν κάνω κάτι απαιτητικό από άποψη ιντερνετ εκείνη τη στιγμή; θα είναι λίγο λαχείο το αν θα μπορέσει ο άλλος να με πιάσει στο τηλέφωνο στη 2η σιμ;

 

αν γίνεται αυτό που λες (τώρα που ξανακοιτάω προσεκτικότερα το μήνυμά σου) , να σταματάνε δηλαδή τελείως τα data της sim 1 προκειμένου να χτυπήσει η sim 2 (και να φαίνεται και κατειλλημένη η 1 για όσο μιλάω) ε ναι χέστηκα και αυτό θα είναι και το τέλειο. όπως το είχα διαβάσει όμως κάπου το κατάλαβα ότι μπορεί λόγω δεδομένων στην 1 να φαίνεται κατειλημμένη η 2.. και ο όλος μου σκοπός είναι να μην χάνω κλήσεις από κανένα νούμερο..

 

Αν έχεις data ανοιχτά στη σιμ 1 και βλέπεις βίντεο αν σε καλέσουν στη σιμ 2 θα χτυπήσει κανονικά αλλά θα κοπεί το ίντερνετ απο την σιμ 1 γτ την κλείνει η συσκευή.

 

Όπως και να τα χεις τα δεδομένα, αν είναι ανοιχτά θα έχεις κανονικά 4G και ενεργές τις 2 κάρτες και μπορούν να σε καλέσουν και στις 2 χωρίς να χάνεις κλήσεις.

 

Το πρόβλημα είναι στην ομιλία, αν μιλάς σε οποιοδήποτε σιμ η άλλη απλά είναι

 

Καλησπέρα! Νέος κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα και αρκετά ευχαριστημένος! Ήθελα να ρωτήσω μόνο αν υπάρχει κάποια ενέργεια που πρέπει να κάνω γιατί από εφαρμογή bet 365 δε δέχομαι ειδοποιήσεις..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, έχει χάλια task manager, η μόνη λύση να την έχεις μονίμως ανοιχτή, μπες στις ρυθμίσεις μπαταρίας βρες την εφαρμογή και κάτω, κάτω έχει επιλογή που λέει παρασκήνιο.

 

Αααα, επίσης τσέκαρε στις ρυθμίσεις στο μενού των ειδοποιήσεων αν είναι ενεργοποιημένη η εφαρμογή, λόγω που είναι εφαρμογή τρίτου, μπορεί να σου έχει κλειστά τα notification.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να χει να κάνει με τον τύπο της κάρτας. πχ η δικιά μου στο mate 7 ήταν exfat. τι βλακεία και αυτή τώρα;

 

Σε άλλα κινητά δουλεύει αν το κάνεις exfat από τον υπολογιστή ή σε κάποιες συσκευές και το ntfs

 

Εδώ το format πρέπει να γίνει από την ίδια τη συσκευή (και δεν ξέρω σε τι το κάνει μάλλον κάτι δικό του )

 

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι επιλέγεις τα πολυμέσα, γιατί αν βάλεις εφαρμογές η sd γίνεται μέρος της εσωτερικής μνήμης που σημαίνει ότι ακόμα και αν απλά την αφαιρέσεις μπορεί το κινητό να αρχίσει να κρασσαρει και να θέλει factory reset να στρώσει, άσε που η sd είναι πολύ πιο αργή από την εσωτερική μνήμη και θα σέρνεται οποία εφαρμογή μπει εκεί (τυχαία από το λειτουργικό αφού θα βλέπει και την εσωτερική και την sd ως ενιαία μνήμη)

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έχεις data ανοιχτά στη σιμ 1 και βλέπεις βίντεο αν σε καλέσουν στη σιμ 2 θα χτυπήσει κανονικά αλλά θα κοπεί το ίντερνετ απο την σιμ 1 γτ την κλείνει η συσκευή.

 

Όπως και να τα χεις τα δεδομένα, αν είναι ανοιχτά θα έχεις κανονικά 4G και ενεργές τις 2 κάρτες και μπορούν να σε καλέσουν και στις 2 χωρίς να χάνεις κλήσεις.

 

Το πρόβλημα είναι στην ομιλία, αν μιλάς σε οποιοδήποτε σιμ η άλλη απλά είναι dead.

.

 

Οκ το έπιασα, τέλεια δηλαδή! Σε ευχαριστώ πολύ για τη διεύρυνση

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...