Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε Ρυθμίσεις-Εφαρμογές και ειδοποιήσεις- Ειδοποιήσεις-Ειδοποιήσεις. Βρες την εφαρμογή που θες και κοίτα στις επιλογές, αν σου έχει με ήχο ή χωρίς τις ειδοποιήσεις και το αλλάζεις από εκεί.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! χρονια πολλα και καλη χρονια!

εβαλες oreo τελικα? εχει βγει???? πως τα καταφερες? θελω να παρω κινητο νεο και εχει σημασια για να διαλεξω μοντελο, αλλα σιγουρα θα ειναι Xiaomi! :happy:

 

Kαλησπερα και καλη χρονια ναι του εκανα ενα format αφου ετσι και αλλιως παντα κανω μετα απο αναβαθμιση και ολα καλα.Πολυ ωραιο το oreo :lol:γρηγορο χωρις lag ,που ετσι και αλλιως δεν ειχε lag:D.Aν δεν το εχεις το κινητο παρτο ειναι φοβερο σε ολα:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω factory reset χάνω και φωτογραφίες και τέτοια; Η όχι;

 

αν ειναι αποθηκευμενα μεσα στην συσκευη λογικα τα χανεις, αν τα εχει ξεχωριστο partition και δεν κανεις και αυτο τοτε μαλλον οχι, οπως και να εχει ΠΡΙΝ κανουμε τετοιες ενεργειες κανουμε backup αλλου! δλδ στον υπολογιστη σου!

 

Kαλησπερα και καλη χρονια ναι του εκανα ενα format αφου ετσι και αλλιως παντα κανω μετα απο αναβαθμιση και ολα καλα.Πολυ ωραιο το oreo :lol:γρηγορο χωρις lag ,που ετσι και αλλιως δεν ειχε lag:D.Aν δεν το εχεις το κινητο παρτο ειναι φοβερο σε ολα:lol::lol::lol::lol::lol:

 

ξερεις τι με χαλαει σε αυτο? οτι ειναι 5.5" και θα ηθελα 6 ή παραπανω, και ετσι ειμαι μεταξυ αυτου και του mi max 2.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις-Εφαρμογές και ειδοποιήσεις- Ειδοποιήσεις-Ειδοποιήσεις. Βρες την εφαρμογή που θες και κοίτα στις επιλογές, αν σου έχει με ήχο ή χωρίς τις ειδοποιήσεις και το αλλάζεις από εκεί.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

 

Καλή χρονιά!

 

Όχι είναι ενεργοποιημένες οι ειδοποιήσεις.

 

received_1782293105115144.png

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αλλά δεν δίνει την δυνατότητα για Priority Shipping οπότε θα περάσει τελωνείο...

Γιατί δεν δίνει το συγκεκριμένο shipping γνωρίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας. Δεν έχει νόημα να αγχώνομαι, απλά θα περιμένω!

 

Edit: Τελικά το factory reset έκανε δουλειά! Κατεβαίνει η Oreo!

 

Πάνω από όλα η σταθερότητα στις απόψεις λολ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα περιμένω αναβάθμιση κάθε 5 λεπτά κάνω έλεγχο για ενημερώσεις ������

 

Νομιζω πως καλυτερα να περιμενεις πλεον την 8.1

Λειπουν πραγματα απο την ενημερωση.Δεν νομιζω να τα αφαιρεσαν γιατι ο κοσμος παει μπροστα και οχι πισω.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα το update σε Oreo ενώ μου έρχεται η οπτική ειδοποίηση δεν παίζει ο ήχος ειδοποίησης του messenger έχει κάνεις το ίδιο πρόβλημα;

Εννοείτε ότι έχω επιλεγμένο ήχο ειδοποίησης στο messenger και ότι το έσβησα και το εγκατέστησα από την αρχή αλλά τα ίδια κάνει...

Μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων διορθώθηκε το πρόβλημα.

Την μπαταρία την βλέπω λίγο καλύτερα από πριν αλλά για σιγουριά θα το δω σε μερικές μέρες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως καλυτερα να περιμενεις πλεον την 8.1

Λειπουν πραγματα απο την ενημερωση.Δεν νομιζω να τα αφαιρεσαν γιατι ο κοσμος παει μπροστα και οχι πισω.

 

σα να τα λες σωστά,.Κι εγώ έλεγα να κάνω factory reset αύριο, αλλά μάλλον θα περιμένω το επόμενο update.Μάλλον η xiaomi, για να κρατήσει την υπόσχεση της, έβγαλε την 8.0 πριν να είναι έτοιμη ακόμα

:mad:

Link to comment
Share on other sites

σα να τα λες σωστά,.Κι εγώ έλεγα να κάνω factory reset αύριο, αλλά μάλλον θα περιμένω το επόμενο update.Μάλλον η xiaomi, για να κρατήσει την υπόσχεση της, έβγαλε την 8.0 πριν να είναι έτοιμη ακόμα

:mad:

 

Καλη χρονια!Ετσι οπως τα λες.Και καλα η καθε xiaomi οκ για να κρατησει την υποσχεση της το εκανε.

Αυτοι οι beta testers τι βλεπανε τοσο καιρο;Πιωμενοι λογω εορτων ηταν;χαχαχαχ

Εμενα προσωπικα led notification δεν υπαρχει,ambient display υπαρχει αλλα δεν λειτουργει,και φυσικα fingerprint sensor για τις ειδοποιησεις αφαντο και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνετε αν έρθει η ενημέρωση σε 8.0 να μην την περάσω?καλά είμαι με νουγκατ ακόμα? Αχαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!Ετσι οπως τα λες.Και καλα η καθε xiaomi οκ για να κρατησει την υποσχεση της το εκανε.

Αυτοι οι beta testers τι βλεπανε τοσο καιρο;Πιωμενοι λογω εορτων ηταν;χαχαχαχ

Εμενα προσωπικα led notification δεν υπαρχει,ambient display υπαρχει αλλα δεν λειτουργει,και φυσικα fingerprint sensor για τις ειδοποιησεις αφαντο και αυτο.

beta testing σε fast forward ήταν έτσι κι αλλιώς.Επειδή είχα nexus για χρόνια, τα beta κρατούσαν 3+ μήνες, και κάθε μήνα αλλάζανε και προσθέτανε, ανάλογα το feedback.Πότε προλαβε να λάβει τα feedback, των λίγων έστω ημερών, πότε τα διόρθωσε, μόνο η xiaomi ξέρει;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνετε αν έρθει η ενημέρωση σε 8.0 να μην την περάσω?καλά είμαι με νουγκατ ακόμα? Αχαχαχαχα

Κοιταξε,αυτο ειναι κατι που θα το αποφασισεις εσυ.Καποια απο τα προβληματα στα αναφεραμε.

Ριξε και μια ματια στο xda η στο google+ και αποφασισε μονος σου.Λογικα δεν θα αργησει η επομενη γιατι δεν παιζει να το αφησουν ετσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

beta testing σε fast forward ήταν έτσι κι αλλιώς.Επειδή είχα nexus για χρόνια, τα beta κρατούσαν 3+ μήνες, και κάθε μήνα αλλάζανε και προσθέτανε, ανάλογα το feedback.Πότε προλαβε να λάβει τα feedback, των λίγων έστω ημερών, πότε τα διόρθωσε, μόνο η xiaomi ξέρει;)

 

Το συγκρινω με το nexus 5x που τρεχει 8.1 stable.Βλεπω ενα τηλεφωνο δυο ετων και βαλε και

τρεχει μια χαρα και με ολα αυτα που λειπουν απο το a1.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχει θέματα η πρώτη έκδοση, και 6 μήνες beta να έδιναν πάλι θα υπήρχαν θέματα.

 

Μήπως δεν έχουν θέματα τα pixel ή δεν είχαν τα Nexus? Ή δεν έχουν τα iPhone?

 

Εγώ σαν να βλέπω την απόδοση πεσμένη, εκτός αν έχω βάλει κάποια εφαρμογή και μου κάνει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχει θέματα η πρώτη έκδοση, και 6 μήνες beta να έδιναν πάλι θα υπήρχαν θέματα.

 

Μήπως δεν έχουν θέματα τα pixel ή δεν είχαν τα Nexus? Ή δεν έχουν τα iPhone?

 

Εγώ σαν να βλέπω την απόδοση πεσμένη, εκτός αν έχω βάλει κάποια εφαρμογή και μου κάνει ζημιά.

Μήπως είσαι ολίγον τι xiaomi fan(ρητορική είναι η ερώτηση)?Διάβασες το thread του xda που έβαλα πιο πάνω, να δεις τι bugs υπάρχουν(αναφέρεται και το θέμα της απόδοσης)?Και δε μιλάμε για πολύπλοκα bugs, που ανακαλύπτονται μετά από καιρό χρήσης, αλλά για ελλείψεις και προβλήματα τρανταχτά, που δείχνουν ότι έγινε δουλειά του "ποδαριού", για να δείξουν ότι έχουν συνέπεια στην υπόσχεση τους(εδώ γελάω)!

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι και τα pixel να βγαλουν θεματακια αλλα υπαρχει η εξης τεραστια διαφορα.Η google δημιουργει και λανσαρει την καθε επομενη εκδοση android και γι αυτο εχει και πιο πολυ διαστημα beta.Ολοι οι υπολοιποι απλα παιρνουν απο την google την εκδοση και την τροποποιουν ωστε να μπορει να δουλεψει στις συσκευες τους.
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι και τα pixel να βγαλουν θεματακια αλλα υπαρχει η εξης τεραστια διαφορα.Η google δημιουργει και λανσαρει την καθε επομενη εκδοση android και γι αυτο εχει και πιο πολυ διαστημα beta.Ολοι οι υπολοιποι απλα παιρνουν απο την google την εκδοση και την τροποποιουν ωστε να μπορει να δουλεψει στις συσκευες τους.

εννοείται ότι στο mi a1 δε χρειαζότανε 3+ μήνες beta, αν είχαν ασχοληθεί λίγο οι devs της xiaomi(έτοιμο ήτανε), για να κάνουν κάποιες τροποποιήσεις για τη συσκευή.Αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια, Χρονια Πολλα!!

https://xiaomifirmware.com/guides-and-tips/root-mi-a1-android-8-oreo/

 

Kαλη Χρονια σε ολους!

Το δοκιμασε κανεις αυτό? Σε μενα παντως στο fastboot βγαζει fail: remote : Partition flashing not allowed

Καμια ιδεα? μονο και μονο για την καμερα θελω να rootαρω

EDIT: Tελικα επρεπε να Κανω unlock to bootloader πρωτα. Όλα οκ τωρα.

Σε oreo με root :)

H καμερα με το camer2api ενεργοποημενο μερα με νυχτα στις φωτο από οσες δοκιμαζω ηδη.

Edited by jimpsar

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι στο mi a1 δε χρειαζότανε 3+ μήνες beta, αν είχαν ασχοληθεί λίγο οι devs της xiaomi(έτοιμο ήτανε), για να κάνουν κάποιες τροποποιήσεις για τη συσκευή.Αλλά...

 

Το κακο ειναι με τις περισσοτερες εταιρειες και ειδικα με τους κινεζους οτι βγαζουν συνεχεια συσκευες και τις παρατανε σχετικα γρηγορα.Ειναι ενας τροπος να ειναι παντα στο προσκηνιο και να κερδιζουν.

Εγω ελεγα να μην ξαναπαρω pixel γιατι σημερα το χιλιαρικο ειναι αρκετα λεφτα και ζουν οικογενειες με τοσα τον μηνα.Νομιζω ομως πως ειναι μονοδρομος.Ναι μεν το πληρωνεις αλλα θα το κρατησεις τρια χρονια που θα παιρνει updates και θα του πιεις το αιμα.

Edited by giannis80x
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν δίνει την δυνατότητα για Priority Shipping οπότε θα περάσει τελωνείο...

 

Γιατί δεν δίνει το συγκεκριμένο shipping γνωρίζουμε;

 

 

Αν σου δίνει Belgium registered διάλεξε αυτο.Σε δίπλα φορουμ το δουλεύουν πολυ και δεν εχει περάσει τιποτα με αυτή την μέθοδο απο τελωνείο.Εχω παραγγείλει κι εγω με αυτή την μέθοδο αλλα οχι τόσο μεγάλης αξίας και πραγματικά στο δέμα δεν ειχε καμία ένδειξη οτι έρχεται από Κίνα.φαίνεται σαν να ξεκίνησε απο Βέλγιο.Σορυ για το οφ..

 

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευπρόσδεκτες οι οπτικές & λειτουργικές αλλαγές στο Oreo.

Αρκετά & τα προβλήματα όμως.

Έκανε την εμφάνισή του & ένας υποτυπώδης file manager.

Ελπίζω κάποια στιγμή, να υπάρξει δυνατότητα αφαίρεσης αυτής της :angry: μπάρας αναζήτησης.

Επικοινώνησα με τη Xiaomi για το θέμα του ραδιοφώνου.

Τους έφερα σαν παράδειγμα το IR blaster & την εφαρμογή Mi Remote.

Η απάντησή τους ήταν:

I will forward your feedback to our relevant team for future references

so that our customers do not face any inconvenience in future.

Αυτά..

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευπρόσδεκτες οι οπτικές & λειτουργικές αλλαγές στο Oreo.

Αρκετά & τα προβλήματα όμως.

Έκανε την εμφάνισή του & ένας υποτυπώδης file manager.

Ελπίζω κάποια στιγμή, να υπάρξει δυνατότητα αφαίρεσης αυτής της :angry: μπάρας αναζήτησης.

Επικοινώνησα με τη Xiaomi για το θέμα του ραδιοφώνου.

Τους έφερα σαν παράδειγμα το IR blaster & την εφαρμογή Mi Remote.

Η απάντησή τους ήταν:

I will forward your feedback to our relevant team for future references

so that our customers do not face any inconvenience in future.

Αυτά..

Μακαρι να στο φτιαξουν και το ραδιο που θες,αλλα εδω δυσκολευονται να φτιαξουν τα αυτονοητα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...