Jump to content

Generic A1000 Firmware Is Out!!!


jackc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To δικο μου εχει αλλο ειναι SE5056AE8Z2 αυτος ο αριθμος ειναι κατι σαν version απο το κινητο.

Τωρα θα ρωτησω και αλους που εχουν προβλημα να δω τη σειριακο εχουν.

 

ta SExxxxxx einai to package number ton siskeywn.. sinithws ta 2 teleytaia psifia

xaraktirizoun tin xwra kai ton paroxea . px G5 - G=greece 5=vod G3 k.o.k. to G1 einai no brand diladi free at market.

to parakseno einai tou filou pou teleiwnei se WB ... ?!? (without brand :O )

.

Ποτέ μην διαπληκτίζεσαι με εναν χαζό , θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

Λοιπόν απο Vodafone live μου βγάζει ότι δεν ειναι συμβατό οπότε δεν εχει και τα καλα΄του Live (TV κλπ.)...Οπότε χαιρετίσματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι παρατήρησα, στην αρχή λέει ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή, αλλά εάν πατήσεις "Συνέχεια" (ή κάτι τέτοιο), σε πάει στη σελίδα του Voda Live ("OTI NEO", "FUN & INFO", κλπ), και όλα παίζουν κανονικότατα. Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε με το P900 που είχα παλιότερα, και μπορούσα να σερφάρω κανονικά στο Live, αγνοώντας την πρώτη σελίδα που έλεγε περί ασυμβατότητας.;)

 

Βέβαια, το κιντό εκείνο δεν ήταν 3G, οπότε δεν υπήρχαν υπηρεσίες τέτοιου είδους. Δεν έχω ψάξει και πάρα πολύ το Voda Live με το Α1000, ούτε έχω δει πως παίζει το Voda Live σε Live συμβατό κινητό, οπότε δεν μπορώ να κρίνω εάν οι τηλεοράσεις και τα σχετικά κόλπα βρίσκονται σε αυτό το μενού, ή υπάρχει άλλο μενού ειδικό για 3G καταστάσεις το οποίο δεν εμφανίζεται στο Α1000. Εάν κάποιος το γνωρίζει, ας μας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι jackc. Μάλλον υπάρχει άλλο Live γιά 3G και δεν βγαίνει. Εξάλλου η σύνδεση μας είναι GPRS στο αρχικό σετάρισμα
Link to comment
Share on other sites

To 3G είναι και αυτό GPRS. Δεν αλλάζει κάτι στο πρωτόκολλο από όσο γνωρίζω-απλά η ταχύτητα. Άρα αυτό δεν είναι κριτήριο...:wink:

 

Τώρα για το Live, πραγματικά δεν γνωρίζω εάν υπάρχει άλλη σελίδα ή όχι. Εάν δεν έχουμε νέα από κάποιον που γνωρίζει σχετικώς (π.χ. μάστορας Chem!:cool: ), τότε ελπίζω το Πάσχα να βρω λίγο χρόνο να το ψάξω κι εγώ μεταξύ αρνιού και μαγειρίτσας...! :)

Link to comment
Share on other sites

Ego paidia apo oti exo katalavei den yparxoun 2 Vodafone Live, apla otan exeis USIM kai xrhsimopoieis keraia 3G tote vlepeis kai tis extra epiloges opos TV gia paradeigma.Exete energopoihsei tis yphresies 3G sth Vodafone?
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω ενεργοποιημένες και μάλιστα στο SONY δουλεύουν όλα κανονικά. Αρα μάλλοντείνω προς τπο ότι υπάρχει διαφοροποίηση ως προς την υποστήριξη της συσκευής προς το line απο τη VODA
Link to comment
Share on other sites

jackc p900 vs a1000 τη επιλεγεις?

Μια και τα ειχες και τα 2

 

A1000 με τα χίλια! :D Εκτός του ότι είναι 3G (που σημαίνει ότι παίζουν internet σε υψηλές ταχύτητες, βιντεοκλήσεις, και όλα τα σχετικά που δεν υπάρχουν στο P900), είναι γενικώς καλύτερο σαν κινητό-PDA και έχει περισσότερα κσλούδια. Τα μόνα δύο μειονεκτήματα που πιστεύω ότι έχει έναντι του P900 είναι ότι (α) δεν υπάρχει στην Ελλάδα, άρα δεν υπάρχει και η σχετική υποστήριξη, και (β) τα P800/900/910 είναι πολύ καιρό στην αγορά, άρα έχουν και πολύ περισσότερο software για αυτά σε σχέση με το Α1000. Το ότι δεν έχει IrDA δεν το θεωρώ καθόλου σημαντικό, καθώς τα πάντα είναι bluetooth πλέον.

 

Και εν πάσει περιπτώσει, το μεν (α) μπορεί κάποια στιγμή να πάψει να ισχύει εάν η Motorola Ελλάς αποφασίσει να φέρει το Α1000 στη χώρα μας, και το (β) είναι απλά θέμα χρόνου καθώς ολοένα και περισσότερες UIQ εφαρμογές γίνονται Α1000-compatible. Συνεπώς, Α1000 με τα χίλια!

 

Ego paidia apo oti exo katalavei den yparxoun 2 Vodafone Live, apla otan exeis USIM kai xrhsimopoieis keraia 3G tote vlepeis kai tis extra epiloges opos TV gia paradeigma.Exete energopoihsei tis yphresies 3G sth Vodafone?

 

Και εγώ τις έχω ενεργοποιημένες, διότι συνδέομαι με 3G ταχύτητα. Μένει να το ψάξουμε περισσότερο για να δούμε εάν τελικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις 3G-only λειτουργίες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

basika to meionekthma pou exei to a1000 den einai 2 alla 4 sauta pou eipes sthn arxh kai no unlimited videorecordingkati pou to theoro APARADEKTO otan akoma kai oi oi pio fthnes suskeues mporoun na traboun 1 ora video 2 den mporeis na baleis screensaver kai an baleis ena apo to p900 tha sou skotosei to kinhto.auta ta 2 meion na mhn eixe kai tha ta n telio.oxi oti kaigomai gia screensaver alla kaigomai gia videorecording
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα δεν προκειτε να ερθει και ο λογος ειναι οτι τα καταστηματα επωνυμες αλυσιδες δεν δωσαν παραγγελια για το συγκερκιμενο τηλεφωνο οποτε και η μοτορολα δεν εχει κανενα λογο να το εισαγει αμα βαζανε καμια βαρβατη παραγγελια τοτε θα ερχοτανε με τα 1000 το κινητο.

Ελπιζω το Α1010 να κερδισει την εκτημηση απο τις αλυσιδες και να ερθει στην Ελλαδα γιατι αλλιος παλυ με to ebay θα εχουμε να κανουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Το video-recording είναι και αυτό σοβαρό μειονέκτημα, όντως. Το είχα ξεχάσει, αλλά τώρα που το ανέφερε ο φίλος manolissinger, συμφωνώ μαζί του και επαυξάνω. Το θέμα του sreensaver δεν είναι πιστεύω σοβαρό, καθώς σίγουρα κάποια στιγμή θα βγει κάποιο screensaver software που θα είναι compatible με το Α1000, δηλαδή είναι απλά θέμα χρόνου.

 

Για το αν θα έρθει το Α1000 στην Ελλάδα ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή ιδέα... Πάντως πραγματικά δεν έχω καταλάβει με τι κριτήρια αποφασίζουν οι αλυσίδες και οι αντιπροσωπίες κινητής τηλεφωνίας εάν θα φέρουν ένα κινητό ή όχι. Μου φαίνεται αστείο να έρχονται στην Ελλάδα κάτι γελοίες συσκευές, και να μην φέρνουν ένα κινητό σαν το Α1000 που είναι το όνειρο κάθε γκατζετά που σέβεται τον εαυτό του... Τι να πω...:(

Link to comment
Share on other sites

Paides sygnwmi gia tin ksekarfwth erwthsh alla den exw katalabei ena pragma. An parw to kinito apo ti 3 gia paradeigma kai meta to flassarw me to generic fw tha glytwsw tis blakies tis 3 kai ta kleidwmata epishs (sim+operator)???

Μα τί γίνεται επιτέλους!!! :classic_ohmy:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας κατα 90% το Α1000 που θα παρεις θα ειναι της 3 και αυτο γιατι η 3 εχει κανει συμφωνια με την μοτορολα και κατασυνεπεια σχεδον ολα τα Α1000 που υπαρχουν ειναι της 3.

Αυτο εχει σαν συνεπεια να ειναι κλειδωμενα και να δεχοντε μονο καρτα της 3 και οχι απο αλλα δικτυα και επισης να εχουν μενου της 3 με δικες της ρυθμισης.

Αν υποθεσουμε οτι περνεις ενα Α1000 το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να κανεις ειναι να το ξεκλειδωσεις απο δικτυο δλδ να δεχεται και αλλες καρτες αυτο γινεται με το λεγομενο smartclip που ειναι και οτι καλυτερο η με εναν κωδικο που θα πρεπει να τον προμηθευτης απο διαφορα site και να πληρωσεις απο 10 - 20 ευρο.

Το καλυτερο απο ολα ειναι να το παρεις ξεκλειδωμενο απο τον πωλητη γιατι ο πωλητης συνηθως ειναι αγγλος η αμερικανος αμα προτιμησεις το ebay και αυτοι εχουν smart clip σε αντιθεση με ελλαδα που απο οσο εψαξα δεν βρηκα σε κανεναν.

Ας υποθεσουμε οτι πηρες το τηλεφωνο και ειναι ξεκλειδωμενο και δουλευει μια χαρα με vod . cosm .tim τωρα πρεπει να βγαλεις τα αχριστα για σενα μενου της 3 και να βαλεις ενα firmware που να μπωρει να δεχτει της ρυθμισεις απο το δικο σου δικτυο.Εδω ερχετε η ωρα του update κατεβαζεις το καινουργιο software και αναβαθμιζεις το Α1000 και μετα εισαι ετοιμος να κανεις οτι θες με το τηλεφωνο.

ΠΡΟΣΟΧΗ πολλα Α1000 οπως και το δικο μου εχουν προβλημα με αυτην την generic αναβαθμιση τρελενονται να προτιμησεις να αγορασης Α1000 με package number σαν του jackc διαβασε προηγουμενες σελιδες μονο που στο τελος αντι για Β που γραφει βαλε 8 αν δεν κανω λαθος ειναι 8W8 και οχι BWB.

Το generic firmware δεν ξεκλειδωνει το τηλεφωνο δεν εχει καμια δουλεια με κλειδωματα μην τα μπερδευετε μονο το μενου αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, patro_tdm: Τώρα που το ξαναείδα, πιθανότατα είναι 8W8 και όχι BWB... Βασικά είναι τόσο μικρά τα γράμματα, που ξεπερνούν τις δυνατότητες της όρασής μου! :p Πάντως το 8W8 μοιάζει πιο πιθανό τελικά, και ειδικά εάν σειρά αυτή των στοιχείων έχει και κάποια λογική (πράγμα που δεν το γνωρίζω, αλλά από ότι καταλαβαίνω το γνωρίζεις εσύ), τότε σίγουρα είναι αυτό και όχι το BWB.

 

Όσο για τον φίλο τον Gks, απλά να πω ότι ο petros_tdm σε κάλυψε πληρέστατα. Το μόνο που θα προσέθετα εγώ είναι ότι μόλις κάνεις το generic flash, μην παραλείψεις μετά να κάνεις οπωσδήποτε ένα Master Clear, γιατί όπως θα διαβάσεις σε κάποια προηγούμενα posts, εάν δεν το κάνεις, το τηλέφωνο θα δουλεύει κανονικότατα μεν, αλλά θα σου εμφανίζει κάποια πολύ μικρά αλλά ενοχλητικά bugs. Μετά και από το Master Clear (που καθαρίζει το C: από τα "σκουπίδια" που έχουν μείνει από το προηγούμενο firmware), το τηλέφωνο είναι αστέρι! :cool:

Link to comment
Share on other sites

http://www.symbianware.com/index.php?pl=m_a92x

Γι'αυτό το τρίκ τι γνώμη έχετε εγώ το έχω εφάρμοσα στο Α925 και δουλεύει.

Το προτείνω γιά να μην μπεί κάποιος σε μπελάδες και κλειδώσει

 

http://global.yesasia.com/en/prdTransfer.aspx/pid-1003998516/

όπως βλέπετε ή τιμή χωρίς 3 είναι απαγορευτική

Link to comment
Share on other sites

http://global.yesasia.com/en/prdTransfer.aspx/pid-1003998516/

όπως βλέπετε ή τιμή χωρίς 3 είναι απαγορευτική

 

Άρα λοιπόν το κόλπο grosso είναι αυτό που κάναμε όλοι εμείς: Να αγοράσει κανείς το Α1000 με "3" στα € 450 περίπου, και μετά να του τραβήξει ένα generic flash και να έχει πλέον στα χέρια του κινητό αξίας € 800!!! :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

exo na kano 2 er tis opies exo kanei kai se xena forums alla kamia apanthsh.a exo brei ena site me polla kaloudia kai forum gia to a1000 http://www.a1k.co.uk sto site auto di noun dorean kai videoringtones san kai auta pou dinei to imode.kai tha thela na mou pei kapios pos ta kano na leit mias kai ta ap sto kinhto alla meta den xero ti kano kai b exei sxesh me to mame.to xo katebasei auto to emulator exo brei xiliades roms alla den xero pos **** douleuei.exo dimiourghsei folder sto media files sta documents mame kai mesa se auto ena alo folder roms kai ebala to batman zip px alla den to anagnorizei kathos kai alla roms.mporei kapios na mou dosei sostes odhgies ti na kano kai na to kano na doulepsi mias kai einai o kal enulator pou yparxei.

thats all

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...