Jump to content

Generic A1000 Firmware Is Out!!!


jackc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως παιδιά, εγω την περασμένη Πέμπτη το πήρα, και εχθές βράδυ έκανα το generic fimrware με το RSD LITE 1.7 και όλα μοιάζουν να δουλεύουν ο.κ. Έχουν μείνει ακόμη μερικές ρυθμίσεις (i.e. internet, mms etc) αλλά θα δούμε δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα. Πάντως είναι όντως πιο γρήγορο τώρα... :)

 

Γνωρίζέι κανείς τι γίνεται με ελληνικά, και GPS?

 

Σε γενικές γραμμές, όμως, και δεδομένου πως δεν θα συμβεί τίποτα αναπάντεχο, το κινητό είναι τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε jackc γιατι το πηρες προσοπικα? :) :).

 

Καθόλου προσωπικά δεν το πήρα, φίλε petros_tdm! :) Αυτό δα έλειπε, να παίρνω προσωπικά ένα θέμα που συζητάμε όλοι καλοπροαίρετα σε ένα forum... Αντιθέτως, χαίρομαι που από εδώ μέσα βαγίνουν πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις, και μάλιστα μαθαίνουμε και τίποτα χρήσιμο!:cool: Εάν το post μου φάνηκε να έχει τέτοιο τόνο, ζητώ συγγνώμη...:oops:

 

@karoulie: Τα ελληνικά του πληκτρολογίου τα λύνεις με ένα πρόγραμμα που λέγεται Ιnput+, ενώ για browsing σε ελληνικά sites χρησιμοποίησε το WebViewer. Όσο για το AGPS, δουλεύει μια χαρά, και μάλιστα πλέον δείχνει και τα σωστά εικονίδια στο status bar (πράσινο-κόκκινο-γκρι-μαύρο).

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου προσωπικά δεν το πήρα, φίλε petros_tdm! :) Αυτό δα έλειπε, να παίρνω προσωπικά ένα θέμα που συζητάμε όλοι καλοπροαίρετα σε ένα forum... Αντιθέτως, χαίρομαι που από εδώ μέσα βαγίνουν πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις, και μάλιστα μαθαίνουμε και τίποτα χρήσιμο!:cool: Εάν το post μου φάνηκε να έχει τέτοιο τόνο, ζητώ συγγνώμη...:oops:

 

@karoulie: Τα ελληνικά του πληκτρολογίου τα λύνεις με ένα πρόγραμμα που λέγεται Ιnput+, ενώ για browsing σε ελληνικά sites χρησιμοποίησε το WebViewer. Όσο για το AGPS, δουλεύει μια χαρά, και μάλιστα πλέον δείχνει και τα σωστά εικονίδια στο status bar (πράσινο-κόκκινο-γκρι-μαύρο).

jackc ευχαριστώ!

 

το AGPS όμως πως δουλεύει? Δηλαδή, δεν χρειάζεται να κατεβάσω χάρτες, ή πρέπει να αγοράσω το nhgps και να δουλεύει μόνο όταν ειμαι on-line? Φαντάζομαι πως το AGPS θα πρέπει να δουλεύει χωρίς να χρεώνεσαι αν έχεις τους χάρτες και παίρνεις το στίγμα δορυφορικά...

 

το input+ λύνει και το πρόβλημα ανάγνωσης ελληνικών κειμένων (i.e. .doc, .xls etc )?

Link to comment
Share on other sites

jackc no problem :) Εγω το γυρισα στο 3 uk software και ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΟ ΓΑ.....ΕΝΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΩΡΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ εχω διαβασει 100 forum και τιποτα ξερεται κανενα τροπο εσεις?

Οσο για το agps εγω μπορεσα να το κανω να λειτουργει και να κατεβασει και real time χαρτες με το nhgps ο χαρτης που κατεβασα ηταν περιοχη ασπροβαλτα με αναλυση 1 κμ πολυ μεγαλο πρακτικα αχρηστο αλλα μην περιμενετε και πολλα απο ελλαδα δεν εχει ακομα χαρτογραφιθει απο εταιριες.

Οσο για το mapview σε μενα δεν εβρισκε δορυφορο δεν ξερω γιατι

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το nhgps έχω βάλει. Το τέσταρα στην Αθήνα (Χαλάνδρι), και από τα site που προτείνει να κάνει download χάρτες, το πρώτο δεν έπαιξε, αλλά το δεύτερο που δοκίμασα μου τον κατέβασε κανονικά. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ το δούλεψα για πλάκα (και για... φιγούρα:D στους φίλους μου!), καθώς αυτό θα φανεί χρήσιμο μόνο σε κάποιο μέρος που πραγματικά θα χρειαστεί να προσανατολιστώ.

 

Συμφωνώ με το φίλο petro_tdm ότι για Ελλάδα δεν θα έχει και την τρομερή υποστήριξη λόγω ελλιπούς χαρτογράφησης... Πιο πιθανό βλέπω να είναι χρήσιμο όταν κάποιος πηγαίνει ένα ταξίδι στο εξωτερικό.

 

Όσο για τα ελληνικά, το Α1000 τα υποστηρίζει από τη μάνα του ούτως ή άλλως. Το ζήτημα δεν είναι να τα δεις, αλλά να μπορείς ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ελληνικά, και εκεί χρειάζεται το Input+ (το οποίο μάλιστα έχει και auto-complete ελληνικών λέξεων).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το nhgps έχω βάλει. Το τέσταρα στην Αθήνα (Χαλάνδρι), και από τα site που προτείνει να κάνει download χάρτες, το πρώτο δεν έπαιξε, αλλά το δεύτερο που δοκίμασα μου τον κατέβασε κανονικά. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ το δούλεψα για πλάκα (και για... φιγούρα:D στους φίλους μου!), καθώς αυτό θα φανεί χρήσιμο μόνο σε κάποιο μέρος που πραγματικά θα χρειαστεί να προσανατολιστώ.

 

Συμφωνώ με το φίλο petro_tdm ότι για Ελλάδα δεν θα έχει και την τρομερή υποστήριξη λόγω ελλιπούς χαρτογράφησης... Πιο πιθανό βλέπω να είναι χρήσιμο όταν κάποιος πηγαίνει ένα ταξίδι στο εξωτερικό.

 

Όσο για τα ελληνικά, το Α1000 τα υποστηρίζει από τη μάνα του ούτως ή άλλως. Το ζήτημα δεν είναι να τα δεις, αλλά να μπορείς ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ελληνικά, και εκεί χρειάζεται το Input+ (το οποίο μάλιστα έχει και auto-complete ελληνικών λέξεων).

 

 

JACKC thanx again. Το GPS o.k., το internet και τα e-mails o.k., αλλα για τα καταραμένα τα input+ και webviewer εχω φάει τον κόσμο από το μεσημέρι να ψάχνω! Υπάρχει κάνα site για download?

rgds

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάνα site για download?

 

my-Sympian.com

my-Sympian.com

 

Για την ακρίβεια:

www.my-symbian.com (με b όχι p!) :p

 

Όσο για ξεκλείδωμα, ξέρω ότι τέτοιες δουλειές κάνει το 9volto (www.9volto.gr)...

Link to comment
Share on other sites

JACKC thanx again. Το GPS o.k., το internet και τα e-mails o.k., αλλα για τα καταραμένα τα input+ και webviewer εχω φάει τον κόσμο από το μεσημέρι να ψάχνω! Υπάρχει κάνα site για download?

rgds

 

Προσπαθώ από χθές να βρώ κάπου σαν freebies τα webviewer, input+ και τίποτα χάρτες για το AGPS. Δυστυχώς τζίφος. Υπάρχει κάποιο site που να έχει αυτά τα utils ελεύθερα για downoad? Ολο κάτι μούφες warez μου βγάζουν τα search engines... :cry:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

gia na doulepsei kala to generic sto kinhto prepei na flasaro to kin kai meta na to flasaro gia deyterh fora dhl 2 fores? lol me thn proth sou dimiourgei problem?kai ep an to a1000 einai xeklidoto kai to flasaro me to generic den up periptosh na kleidothei xana e
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

gia na doulepsei kala to generic sto kinhto prepei na flasaro to kin kai meta na to flasaro gia deyterh fora dhl 2 fores? lol me thn proth sou dimiourgei problem?kai ep an to a1000 einai xeklidoto kai to flasaro me to generic den up periptosh na kleidothei xana e

 

Το φλασάρεις μια φορά, και κατά 99% θα χρειαστεί και δεύτερη για να σου δουλέψει. Την πρώτη φορά κάνει συνέχεια reboot, και με τη δεύτερη παίζει κανονικά. Δεν έχω καταλάβει το λόγο, πάντως έτσι γίνεται με τους περισσότερους.

 

Παρόλο που μετά το κινητό θα σου φαίνεται φυσιολογικότατο, δεν θα πρέπει να παραλείψεις το Master Clear, καθώς είναι απαραίτητο για να καθαρίσει το C: από διάφορες μ...κίες που έχουν μείνει από το παλιό firmware.

 

Για να κλειδώσει, αποκλείεται. Το πρόβλημα αυτό από ότι διάβασα δημιουργείται όταν βάζεις firmware συγκεκριμένου δικτύου, όπως δυστυχώς την έπαθε ο φίλος petros_tdm με την "3".

 

Φίλε petro_tdm, εάν το 9volto δεν στην κάνει τη δουλειά θα σου έλεγα να ψαχτείς στο Α1000 User's Site (http://machman.gotdns.com). Εκεί λογικά θα σου βρουν την άκρη.

 

@karoulie: Τα συγκεκριμένα apps δεν νομίζω ότι θα τα βρεις σε warezάδικα... Μάλλον θα πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη, όπως δυστυχώς αναγκάστηκα να κάνω κι εγώ...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ jackc!

 

Πάντως δοκίμασα το eMule (μεσω του filedonkey) και υπάρχουν πολλά ωραία πραγματάκια για το uig εκεί!!!

 

Όποιος δεν το έχει δεί, αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλον αρχισα να βγαζω ακρη σχετικα με τα α1000 που δεν δουλευουν με generic θα ηθελα καποιος που το εχει βαλει και δουλευει κανονικα να μου πει εναν αριθμο που ξεκιναει απο se....... και βρισκετε στο ταμπελακι του κινητου βγαζοντας την μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλον αρχισα να βγαζω ακρη σχετικα με τα α1000 που δεν δουλευουν με generic θα ηθελα καποιος που το εχει βαλει και δουλευει κανονικα να μου πει εναν αριθμο που ξεκιναει απο se....... και βρισκετε στο ταμπελακι του κινητου βγαζοντας την μπαταρια.

 

SE5055AEBWB

 

Σε τι χρησιμεύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου εχει αλλο ειναι SE5056AE8Z2 αυτος ο αριθμος ειναι κατι σαν version απο το κινητο.

Τωρα θα ρωτησω και αλους που εχουν προβλημα να δω τη σειριακο εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που θα βρουμε κανενα mpeg , avi , wma ,player?

Οπως και κανενα mp3 player kalo

 

Υπάρχει το SmartMovie για ταινίες, το οποίο κυκολοφορεί σπασμένο στο edonkey...:whistle:

 

Για mp3, νομίζω ότι ο built-in player κάνει τη δουλειά, αν και δεν τον έχω δουλέψει πολύ για να έχω πλήρη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα σημερα απαντηση απο το 9volto οτι δεν το ξεκλειδωνει :(

Αυτό το 9βολτο μόνο διαφημίσεις και ελπίδες ξέρει να δίνει

έχω πάρει γεύση γι'αυτό γράφω :whip:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε petro_tdm, πιθανόν εδώ να βρεις τη λύση στο πρόβλημά σου:

 

http://remoteunlock.biz/

 

Στο forum του Α1000 User's Site έλεγαν ότι σε αυτή τη διεύθυνση κάνεις remote unlocking στο Α1000 (και σε άλλα κινητά, φυσικά).

 

Δοκίμασέ το...;)

Link to comment
Share on other sites

to nopex xerei kaneis ti einai kai pos to bazeis sto ki nhto?exo diabasei se xena forums pos to moto a1000 den mporei na trexei progs apo thn karta mnhmhs kai oti me to nopex mporei.sorry alla den katalaba ti enoei den mporei na trexei progs apo thn memory card kai telospantos pos to egk auto to prog.a kai ep phra mia 256ara kai h thhkh h adaptoras pos legetai einai sd mmc card dehl an balo thn transflash mesa sthn thkh tha mporo na thn xrhs kanonika se alla kinhta pou den exoun transflash?thanks
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

to nopex xerei kaneis ti einai kai pos to bazeis sto ki nhto?exo diabasei se xena forums pos to moto a1000 den mporei na trexei progs apo thn karta mnhmhs kai oti me to nopex mporei.sorry alla den katalaba ti enoei den mporei na trexei progs apo thn memory card kai telospantos pos to egk auto to prog.a kai ep phra mia 256ara kai h thhkh h adaptoras pos legetai einai sd mmc card dehl an balo thn transflash mesa sthn thkh tha mporo na thn xrhs kanonika se alla kinhta pou den exoun transflash?thanks

 

By default δεν μπορείς να κάνεις install ένα application στο mem card, καθώς έχεις τη δυνατότητα μόνο στο C: drive. Βάζοντας όμως το NopEx, την ώρα του installation μπορείς πλέον να επιλέξεις το drive που θες.

 

Τόσο απλά!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...