Jump to content

Generic A1000 Firmware Is Out!!!


jackc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε JackC αν σου είναι εύκολο γράψε στο φόρουμ τις πλήρεις ρυθμίσεις για τα MMS της Voda.

 

Και στο internet accounts και στο messaging accounts.

 

Τελικά, λύθηκε και το πρόβλημα με τα MMS. Το Α1000 είναι με διαφορά το καλύτερο smartphone στον κόσμο, αν ενδιαφέρει κάποιον το ενσωματομένο GPS.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξ¦ΞΞΞ CHEM ΞΞΞ£ΞΞ Ξ*ΑΩ΀ΞΞ£!!! Ξ€ΞΞΞΞΞ*ΩΑΞΞ₯ΞΞΞ 1 ΞΞΞΞ ΞΞ ΞΞ₯΀Π΀ΠΞΞΞΞΞΞ-MMS, ΞΞ΀ΠΞΞ§ΞΞΞ€ΞΞ£ "3", ΞITE ΀ΩΑΠΞΠ΀ΠGENERIC, ΞΞΞ ΞΞΞΞ₯ΞΞ ΞΞΞ΀ΠΣ΀ΠΞΞ‘ΞΞ Ξ€ΞΞ£ ΞΞ*ΞΞΞ*ΞΞ£ΞΞΞ£... Ξ€ΞΞΞΞΞ Ξ ΞΞ₯ΣΠΞΞ€ΞΞ ΞΞ₯΀ΠΞ*ΞΞ₯ ΞΞΞ*ΞΞ£ ΞΠ΀ΠPORT... ΣΠΞΞ₯Ξ§ΞΞ‘ΞΣ΀Ω ΞΞΞ‘ΞΞ (ΞΞΞ ΞΞ ΞΞΞ‘ΞΞ₯Ξ£ ΞΞΞN ΀ΩΠΞ₯Ξ*ΞΞOΞΞ*ΩΠA100 USERS ΣΠVODA)!:yahoo::yahoo:

Tipota file mou, gia ayto eimaste edo gia na vohthaei o enas ton allo.Xairomai pou vrethike lysh.

Link to comment
Share on other sites

Jack...pezei me to 3 firmware nai.! Thelo na dokimaso to generic! Katevasa ta zipakia apo to site pou eipes! 5 parts den einai? Alla otan prospatho na ta kseziparo mou vgazei lathos! Den eipate oti einai 100 mb? Ti enoousate? Ta zipakia einai 6x5mb!

 

Τα ZIPakia (ή μάλλον τα RARakia! :p) είναι 6, όχι 5. Επειδή είναι parts από ένα μεγάλο RAR, πρέπει να τα έχεις όλα μαζι για να ανοίξουν, αλλιώς θα σου βγάλει error. Όταν ανοίξει το RAR, θα βρεις ένα αρχείο που το αρχικό του μέγεθος είναι 100 MB περίπου. Είναι το generic firmware. (Θυμίζω ότι θα χρειαστείς και το RSD Lite για να το βάλεις στο κινητό).

 

Καλό βόλι, dmc15!

 

Φίλε JackC αν σου είναι εύκολο γράψε στο φόρουμ τις πλήρεις ρυθμίσεις για τα MMS της Voda.

 

Για όλους τους φίλους του forum, αναγράφω λοιπόν αναλυτικά τις ρυθμίσεις MMS του Α1000 για Vodafone GR:

INTERNET ACCOUNTS:

Account Name: VF MMS (ή ότι άλλο κάνετε κέφι :) )

Type: GPRS

Username: user

Password: pass

Address: mms.vodafone.net

Proxy Server Address: 213.249.019.049

Port: 5080 (Νά ' σαι καλά Chem που μας το έλυσες αυτό!;))

 

Τα άλλα ως έχουν.

 

MESSAGING ACCOUNTS:

 

Message Gateway: http://mms.vodafone.gr

Internet Account: VF MMS (Αυτό το setting είναι μαγκιά του generic, στο 3 firmware δεν υπάρχει. Σε γλιτώνει από να του λες κάθε φορά από ποιό account θα συνδέεται για ΜΜS. :) )

Proxy & Port: Τα ίδια με πιο πάνω.

 

Σας εύχομαι πολλά και καλά μυνήματα!:p

Link to comment
Share on other sites

Filoi mas sas eyxaristoyme gia ola ta settings. File jackc ta settings poy moy edoses gia internet den doyleyoyn. Epishs kati poy parathrhsa. H proth syndesh internet poy tha ftiaxeis kleidonei gia edit kai einai opos h palia 3_internte. To kanei kai se sas?

Ep;ishs an baleis deyterh syndesh emena de me rotaei apo ton browser me poia syndesh na mpei. Mono se mena ta kanei ayta?

Link to comment
Share on other sites

Filoi mas sas eyxaristoyme gia ola ta settings. File jackc ta settings poy moy edoses gia internet den doyleyoyn. Epishs kati poy parathrhsa. H proth syndesh internet poy tha ftiaxeis kleidonei gia edit kai einai opos h palia 3_internte. To kanei kai se sas?

Ep;ishs an baleis deyterh syndesh emena de me rotaei apo ton browser me poia syndesh na mpei. Mono se mena ta kanei ayta?

 

Τα settings που έδωσα είναι μόνο για MMS, όχι για internet browsing. Πρέπει να έχεις δύο internet accounts: Ένα για internet browsing (το οποίο είναι το πρώτο που πρέπει να φτιάξεις, και γίνεται αυτόματα default και read-only), και ένα για MMS. Με το πρώτο συνδέονται όλα τα προγράμματα που βγαίνουν στο internet (όπως ο Opera browser, ή το nhgps όταν κατεβάζει χάρτες), ενώ με το δεύτερο συνδέεται το MMS. Εννοείται ότι στο Messaging Accounts πρέπει να ορίσεις ότι η σύνδεση θα γίνει μέσω του internet account που έχεις ορίσει για MMS.

 

@manolisslinger: Κανεις flash το κινητό και το βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Ρε παιδιά γιά βοηθήστε και εμάς τους άσχετους με τα φλάς και τα rsd εγώ έχω ένα Α925 και διαβάζοντας από το φόρουμ κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με το defaultgprs

και το input+

Τώρα όποτε γίνετε γράφει κάποιος και την διαδικασία γιά το φλάσινκ και ότι άλλο χρειάζετε γιά να ξεκολήσουμε μιά και καλή με την 3 .

Έχω κατεβάσει από το φόρουμ του Α1000 το mb300e.Kick-ass.net/A1000-generic firmware......αυτό είναι???

Eυχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω flashara το α1000 με το generic software με rsd lite 1.6 2 φορες εγραψε την 2 φορα το rsd ok χωρις λαθη αλλα εχω σοβαρο προβλημα, το κινητο μου κρασαρη και κολαει και θελει να βγαλω την μπαταρια και να την ξαναβαλω καθε 10 λεπτα περιπου.

Αυτο πρεπει να γινεται γιατι πολυ πιθανων να μην ειναι σωστο το flex file του κινητου μου.Για αυτο θα ηθελα σε καποιον που δουλευει καλα το generic να μου πει τη flex , version , baseband εχει, αυτες της πληροφοριες θα της βρει στο control panel handset information.

Παρακαλω απαντηστε γιατι κατι δεν παει καλα με το δικο μου.

Και τελος τα windows xp κατα την αναβαθμιση το ειδαν σαν 920

ειναι οκ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

File moy oi apanthseis poy theleis:

Version: REL_51.82.00

Baseband: A 1000_U_2A.43.05P

Flex: UIA 1000IOTR342_002

AP config: A 1000_Generic_IR_011

NAi einai fysiologiko na to blepei san 920.

@JackcQ File moy ta settings poy edoses gia internet (oxi gia MMS) den moy doyleyoyn. Eisai sigoyros oti enai ayta epeidh exo dei ki alla na kykloforoyn

Epishs allh mia parathrhsh. H mpataria moy exei na fortistei apo th Tetarth to brady. Flasharisa 2 fores, kai olo to Savvatokyriako mexri shmera den exei kleisei eno ekana kai merika thlefona kai dokimes internet. Akoma exo 2 click sth mpataria. Den exo egkatasthsei akoma efarmoges (h mallon egkatesthsa kai me to 2 flasharisma xathikan). Prohgoymenos eixa standby me merika thlefona to poly miamish mera. Toxei parathrhseis kanenas allo ayto? Sovarh beltiosh!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως η μπαταρία δείχνει να κρατάει περισσότερο...:)

 

Georgema, με τις ρυθμίσεις internet τι ακριβως πρόβλημα έχεις; Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να δω τις δικές μου πλέον, διότι το account αυτό μετά την πρώτη φορά κλειδώνει. Παρόλα αυτά είμαι 99.9% σίγουρος ότι είναι:

 

server: internet.vodafone.gr

username: user

password: pass

proxy server address 213.249.019.049

port: 9201 (OXI 5080!!! Aυτό είναι για το MMS)

 

Με αυτά λογικά θα σου δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το live δεν το έχω βρει... Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει και πολύ, γιατί από τη στιγμή που παίζει το κανονικό browsing, δεν με καίει και τόσο... Βέβαια, δε θα με χάλαγε καθόλου να το στήσω και αυτό ;), οπότε κάθε πρόταση καλοδεχούμενη...

 

Μήπως ο φίλος Chem που από ότι κατάλαβα έχει κάποια πείρα σε θέματα Voda, μπορεί να μας βοηθήσει και σε αυτό; :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βοηθεια εχω προβλημα το κινητο μου κολαει μετα απο το generic software το εχω κανει με το rsd 1,6.

Καμοια ιδεα τι μπωρει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Loipon oi rythmiseis gia Vodafone live einai:

server: wapkarta.vodafone.gr gia kartokinhto kai wap.vodafone.gr gia symvolaio

username: keno

password: keno

proxy server address 213.249.019.049

port: 5080

arxikh selida: http://live.vodafone.com

 

Nomizo oti gia web browsing me to internet.vodafone.gr de xreiazetai h xrhsh proxy.

 

Telos opoios exei TIM kai antimetopizei provlhma me tis rythmiseis ths TIM eite sta MMS eite sto WAP as valei port 9401 anti gia 9201.

Link to comment
Share on other sites

Re paidia...Emena de paizei kammia apo tis 2 rythmiseis gia internet. Giati mhpos xerei kapoios? Kanei initialising kai meta kollaei sto searching kai sto telos bgazei mhnyma Could not connect to proxy server http://live.vodafone.com
Link to comment
Share on other sites

Ο Chem έγραψε πάλι... Οι ρυθμίσεις είναι απόλυτα σωστές. Το πρόβλημα του VF Live είναι πλέον παρελθόν!:cool: Φίλε Chem ευχαριστούμε!:)

 

Georgema, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίζει σε εσένα. Εάν κάνεις δύο accounts (VF Web & Vf Live) με βάσει τις προαναφερθείσες ρυθμίσεις, τότε πρέπει να λειτουργήσει οπωσδήποτε. Εγώ στη θέση σου θα έσβηνα όλα τα accounts που βρίσκονται στο Α1000 (πλήν του MMS, εφόσον δουλέυει κανονικά), και θα τα ξαναέστηνα από την αρχή.

 

Καλή τύχη!;)

Link to comment
Share on other sites

Προς τον Chem, που είναι μεγάλος μάστορας και μας έχει φτιάξει όλους!

 

Τα settings αυτά που έδωσες τα βάζουμε σε ένα καινούριο internet account.

Μετά τι κάνουμε; Η αρχική σελίδα πού μπαίνει; Δοκίμασα να την ανοίξω με το built in browser αλλά τζίφος!

 

Γράψε μας σε παρακαλώ 2 λόγια παραπάνω!

 

Αλήθεια παίζει το live TV δωρεάν;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

KillaBee epeidh den exo to sygekrimeno kinhto de ksero se pio shmeio mpainei h arxikh selida.Logika se kapio shmeio otan dhmioyrgeis neo account h wap profile tha se rotaei thn arxikh selida.File jackc afou sou doulevei to Vodafone Live pes sta paidia se pio smeio vazeis thn arxikh selida http://live.vodafone.com

Sxetika me to Live TV ama mpaineis sto Vodafone Live over 3G prepei na paizei.

Link to comment
Share on other sites

Την αρχική σελίδα την βάζουμε στον Opera Browser στο Edit -> Preferences -> Homepage. Αυτή η ρύθμιση υπάρχει μόνο στο genereic firmware (όχι στο "3"). Έτσι, την επόμενη φορά που ανοίγουμε το Opera, μας ρωτάει με ποιό account θέλουμε να συνδεθούμε (VF Web για internet και VF Live για wap, τα έχω ονομάσει εγώ), και συνδέεται στη σελίδα που έχει ως homepage.

 

ΟΜΩΣ: Θυμίζω ότι ο Opera με τα ελληνικά δεν τα πάει πολύ καλά, όπως είχα γράψει σε ένα παλαιότερο posting του forum. Η λύση για αυτό θυμίζω ότι είναι το προγραμματάκι webviewer (http://www.reqwireless.com/webviewer.html). Εγώ σερφάρω με το Opera γενικώς λόγω του ότι είναι πιο βολικό (λόγω του κουμπιού που το κάνει launch κατευθείαν), αλλά όταν είναι να μπω σε ελληνικό site χρησιμοποιώ το webviewer.

 

To live δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμη, για να δω εάν παίζουν TV και τέτοια. Είδα πάντως ότι μπαίνει στην αρχική σελίδα ("ΟΤΙ ΝΕΟ, ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, ΚΛΠ"). Βέβαια επειδή η Voda τσεκάρει εάν η συσκευή είναι Live, σου γράφει ένα σχετικό μύνημα (ότι η συσκευή δεν είναι LIve) το οποίο απλά το αγνοείτε ;)! (Το ίδιο γινόταν και με το P900 μου όταν το είχα πρωτο-αγοράσει).

 

@Georgema: To DNS το αφήνεις ως έχει. Η ρύθμιση είναι μόνο για το proxy.

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία πληροφορία σχετικά με το firmware update: Όταν βάλετε το generic (ή γενικότερα όταν αλλάζετε firmware) πρέπει μετά να κάνετε ένα Master Clear από το Control Panel για να καθαρίσει το C: drive. Εγώ δεν το ήξερα, και έτσι ανακάλυψα κάποια πολύ μικρά αλλά ενοχλητικά bugs (π.χ. όταν άλλαζα το ringtone και έκανα μετά reboot μου ξαναγύρναγε στο "Hello Moto" ringtone). Μολις έκανα το Master Clear, όλα λύθηκαν.

 

Προσοχή: Εάν έχετε κάνει backup και κάνετε το Master Clear, μην κάνετε μετά restore διότι η ιστορία είναι να "καθαρίσει" το C: από τα settings που έχουν ξεμείνει από το προηγούμενο firmware. Όπερ και σημαίνει ότι αφού κάνετε το Master Clear, κάνετε ένα Sync με το Outlook για να ξαναβάλετε τα contacts και τα appointments σας, εγκαθιστάτε ότι εφαρμογές θέλετε, και κάνετε ένα backup από το οποίο θα μπορείτε να κάνετε άφοβα restore εφεξής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με βλεπω να ξαναγυρανω στο 3g firmware το βρησκω πολυ πιο σταθερο το generic πρεπει να ειναι beta εκδοση πολλα μα πολλα bugs στο δικο μου pda δεν ξερω γιατι σε αλλους δουλευει καλα και σε αλλους οχι και να πω οτι μονο στο δικο μου δεν καθησε θα ελεγα φταιει το κινητο αλλα σε πολους συμβαινει αυτο με το generic και σε μερικους μαλιστα δεν ξανα αναψε :confused:
Link to comment
Share on other sites

Εγω με βλεπω να ξαναγυρανω στο 3g firmware το βρησκω πολυ πιο σταθερο το generic πρεπει να ειναι beta εκδοση πολλα μα πολλα bugs στο δικο μου pda δεν ξερω γιατι σε αλλους δουλευει καλα και σε αλλους οχι και να πω οτι μονο στο δικο μου δεν καθησε θα ελεγα φταιει το κινητο αλλα σε πολους συμβαινει αυτο με το generic και σε μερικους μαλιστα δεν ξανα αναψε :confused:

 

Για να σου παίξει σωστά πρέπει να ισχύσουν δύο πράγματα:

 

1. Πιθανώς να χρειαστείς δύο flash αντί ένα (όπως ίσχυσε στους περισσότερους, συμπεριλαμβανομένου του υποφαινόμενου). Εάν δηλαδή με το πρώτο flash κάνει συνέχεια reboot και δε φορτώνει, τότε χρειάζεται δεύτερο στο καπάκι.

2. Πρέπει αμέσως μετά την επιτυχή εγκατάσταση του generic, ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ MASTER CLEAR. Το γράφω με κεφαλαία, διότι οι περισσότεροι (συμπεριλαμβανομένου και πάλι του υποφαινόμενου) δεν το κάναμε αυτό στην αρχή, με αποτέλεσμα να δουλέυει μεν το κινητό, αλλά να έχει κάποια μικρά bugάκια όπως εξήγησα στο προηγούμενο post. Με το που κάνεις το Master Clear όλα αυτά τα bugάκια εξαφανίζονται ως δια μαγείας, για τον πολύ απλό λόγο ότι οφείλονται σε "σκουπίδια" που έχουν μείνει στο C: από το προηγούμενο λειτουργικό. Αν το κάνεις θα δεις ότι είναι πιο stable από ότι ήταν πριν με το "3" firmware (και φυσικά πολύ πιο γρήγορο).;)

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ απαραίτητη κίνηση το να βάλει κανείς το generic. Με το firmware της "3" to A1000 δουλεύει παρά φύση σε άλλα δίκτυα, καθώς όλη η υποδομή του είναι για το δίκτυο της "3". Έτσι, ακόμη και εάν κάποιος καταφέρει να δουλέψουν τα πάντα στο δίκτυο του (που τουλάχιστον με το MMS αυτό κατά 99% ΔΕΝ είναι εφικτό), αυτό θα έχει γίνει με "πλάγιο" (άρα πιο αργό και πιο unstable) τρόπο.

 

Επιπλέον, το generic firmware, καθότι πιο καινούριο, έχει πολλές λειτουργίες που δεν υπήρχαν στο "3". Μερικά παραδείγματα είναι το σβήσυμο μεμονωμένων αριθμών στο call history, το σωστό χρώμα στa εικονίδια bluetooth και AGPS (πράσινο connected, κόκκινο disconnected, γκρι inactive-στο firmware "3" είναι μόνο γκρί), κλπ.

 

Φυσικά ο καθένας κάνει την επιλογή του. :cool: Απλά εγώ θεώρησα χρέος μου να καταθέσω την άποψή μου, επειδή πραγματικά το πάλεψα αρκετά το θέμα εδώ και ένα μήνα που έχω αγοράσει αυτό το σπουδαίο κινητό...

 

Άλλωστε για αυτό υπάρχουν τα forums...!:D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jackc γιατι το πηρες προσοπικα? :) :)

Απλα εχω κανει τα παντα 4 φορες αναβαθμιση παντα master clear αλλα παλη δεν παιζει για αυτο γυρναω σε 3 δικτυο .

Πρεπει για καποιο λογο σε συγκεκριμενα α1000 να υπαρχει προβλημα.

Και εγω μολις ειδα το generic software ημουνα ετοιμος να κανω post :) :) πολυ καλα εκανες και δημιουργησες αυτο το thread.Μακαρι να βγει και αλλο update να χαρουμε και εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...