Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασιλη επισης εφοσον απαγορευονται τα φιμε πως γινεται απο την πωληση των φιμε να εισπραττεται ΦΠΑ? πως δινεται αδεια σε ενα μαγαζι να πουλαει φιμε?

εχω φιμε της Llumar σε ολα τα παραθυρα (εκτος απο το μπροστα) σε 5θυρο corsa C και μπορω να πω οτι μου επιασαν λιγο τον πωπο (190 ευρω)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εντάξει,μαγαζιά πουλάνε και αντιραντάρ,πουλάνε και όπλα.Είναι νόμιμη η πώληση,είναι παράνομη η χρήση όμως.Εδώ λέμε για τις αντιπροσωπείες των αυτοκινήτων.

Να μην πιάσουμε δε όλο τον υπουργικό στόλο των ΙΧ γιατί μετά πάμε μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν νομίζω ότι θεωρούνται παράνομα τα φιμέ. Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο ο νόμος τουλάχιστον.

Μέχρι τώρα ο νόμος όριζε ότι επιτρέπει μεμβράνες, αρκεί πληρούν προδιαγραφές της Ε.Ε. Σύμφωνα με το νέο ΚΟΚ θα απαγορεύει τις μεμβράνες εκατέρωθεν του οδηγού και θα τις επιτρέπει μόνο στα πίσω τζάμια, αρκεί πληρούν προδιαγραφές της Ε.Ε.

 

Όσον αναφορά τα εργοστασιακά όπου έχουν στον βασικό τους εξοπλισμό φιμέ, το αναγράφουν στην άδεια και κατεπέκταση πληρούν της προδιαγραφές της Ε.Ε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα!!

Ο νομος δεν λεει αν τα φιμε ειναι παρανομα η νομιμα... Αναφερει πως ο οδηγος του αυτοκινητου πρεπει να φαινεται απο τα τζαμια του!! Για αυτο και η πρωτη σκαλα δεν αντιμετωπιζει κανενα μα κανενα προβλημα!!

 

Ο νομος ομως δεν αναφερει τιποτα για τα πισω τζαμια!! Επομενως στα πισω τζαμια μπορει ο καθενας μας να βαλεις οποιαδηποτε σκαλα φιμε επιθυμει... Τα εργοστασιακα φιμε μπαινουν ΑΥΣΤΗΡΑ μονο στα πισω τζαμια!! Τα φιμε που προσφερουν καποια αυτοκινητα σε ολα τα τζαμια (πχ Skoda Fabia Rs) ειναι της αντιπροσωπειας και οχι του εργοστασιου!! ;)

 

Και αυτος ειναι ο λογος για τον οποιο οι αντιηλικες μεβρανες πωλουνται κανονικα και χρεωνονται και με ΦΠΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Θεσαλλονίκη(και όχι μόνο) πάντως σε ένα μαγαζί, σου δίνουν βεβαίωση για να περνάς κτεο και για να μην σε γράφουν. Έβαλε ένας φίλος μου 2 στάδιο απο κει και του έδωσαν ένα χαρτι για τους παραπάνω λόγους.

 

Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω κι εγώ...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, παίζει να κάνουν πρόβλημα στο ΚΤΕΟ για φυμέ τζάμια?? Βασικά πρώτη φορά θα πάω ΚΤΕΟ το αυτοκίνητό μου από τότε που το αγόρασα και δεν έχω ιδέα τί κοιτάζουνε..

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει σε όλα τα τζάμια εκτός του παρμπρίζ και είναι πολύ σκούρες..

Link to comment
Share on other sites

φιλος με σμαρτακι παντως που ειχε τις μεσαιας σκαλας μεμβρανες περασε αερα το κτεο χωρις να λαδωσει,,,
Link to comment
Share on other sites

Και εάν σε πιάσουν και τους δείξεις το χαρτί δε σε γράφουν?

Κάτι μου λέει ότι θα τη φας την κλήση όπως και να έχει...

Σήμερα είδα το χαρτί αυτού του φίλου μου και γράφει πάνω ότι είναι εργοστασιακό(?) γνήσιο(?), κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι. Λέει ότι αν χρειαστεί κανεις τις προδιαγραφές να επικοινωνίσει με την εταιρία.

 

Μου είπε κιόλας ότι τον σταμάτησαν μιά μέρα για να τον γράψουν για ταχύτητα(10+€) και τους έκανε την θεική ερώτηση: Για τα φιμέ δεν θα με γράψετε? και λένε οι μπάτσοι, όχι, δεν είναι πολύ σκούρα... :p

 

Αυτά!

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για θεσσαλονίκη ξέρει κανένας που κάνουν καλή δουλειά?

Ενα φιλαράκι είχε πάει σε ένα μαγαζί και του είπαν ότι θα στρώσουν σε 1 μήνα και μετά απο ενα εξάμηνο ακόμα έχει αέρα μέσα στις μεμβράνες...

απο μάρκες τι λέτε? 3M ή Lumar?

Μου είπαν ότι εάν έχουν αλουμίνιο κτλ θα έχω πρόβλημα με τον τηλεχειρισμό!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα ατυχές συμβάν διάρρηξης του αυτοκινήτου μου πήγα σ' ένα μαγαζί στην Εγνατία (Καραμανλή) κοντά στη Συνδίκα μέσω της ασφάλειάς μου. Για ένα πίσω τζάμι από Peugeot 106 (3-θυρο - για να υπολογίσετε το μέγεθος) πλήρωσα μόνο τα €20 για τη μεμβράνη επειδή είχα θραύση κρυστάλλων.

 

Η δουλειά που κάνανε τα παλικάρια ήταν τέλεια! Και από ταχύτητα, σ' ένα 2ωρο από το τηλεφώνημα που τους έκανα έφυγα με το τζάμι κομπλέ και με βεβαίωση για ΚΤΕΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Ασχημα τα σημερινά νέα...

Ένας φίλος μου έβαλε πριν καμιά βδομάδα φιμέ 2ο στάδιο με όλη την απαραίτητη χαρτούρα και πριν κανα 2 μέρες τον σταμάτησαν οι μπάτσοι και του λενε "φιλαράκι απο 2 ιουνίου(γιατί απο τότε θα ισχύει ο νέος κοκ) 300€ πρόστιμο και αφαίρεση διπλώματος για ένα μήνα". Του λέει του έδωσαν χαρτί και του λεν ότι ισχύει μόνο για κτεο...

 

Δεν βγάζω άκρη...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Βλαμμένοι είναι? Περνάς το ΚΤΕΟ που είναι ο μόνος απαραίτητος έλεγχος για να κινείται νόμιμα το όχημα στους δρόμους της χώρας αλλά παρ' όλα αυτά σε γράφουν στο δρόμο? Άντε γειά..
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και με 1ο σταδιο μπορουνε να με σταματησουνε?

 

με τα φιμε πρωτου σταδιου ο οδηγος ειναι ορατος οποτε δε παιζει προβλημα...

να δω τι θα κανω εγω τωρα που ειναι ολο κατραμι(3οσταδιο)..νταξει τα 30 ευρω παλευοντουσαν αλλα τωρα 300.....:wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βρεί την παράγραφο από τον επίσημο ΚΟΚ για να δούμε ακριβώς τι λέει?

7. Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων, οχημάτων και των ρυμουλκουμέ-

νων, τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου

και του ανεμοθώρακα καθώς και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επι-

βάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε, αφ’ ενός μεν, σε περί-

πτωση θραύσης τους, ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο

ελάχιστο, αφ’ ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνο-

ντες αυτού. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνι-

ών και Δημόσιας Τάξης καθορίζονται οι προδιαγραφές των μεμβρανών που

επιτρέπεται να επικολλώνται στα παράθυρα πίσω από τη θέση του οδηγού

- συνοδηγού, όταν το αυτοκίνητο διαθέτει δεξιό καθρέπτη, καθώς και οι περι-

πτώσεις εκείνες που για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται η επικόλληση μεμβρα-

νών σε όλα τα παράθυρα του αυτοκινήτου.

Ειδικότερα, τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευ-

ασμένα από τέτοια ύλη, ώστε:

α) η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του

χρόνου·

β) να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμένων που φαίνονται

διά μέσου του ανεμοθώρακα·

γ) σε περίπτωση θραύσης τους, ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της

οδού.

Link to comment
Share on other sites

με τα φιμε πρωτου σταδιου ο οδηγος ειναι ορατος οποτε δε παιζει προβλημα...

να δω τι θα κανω εγω τωρα που ειναι ολο κατραμι(3οσταδιο)..νταξει τα 30 ευρω παλευοντουσαν αλλα τωρα 300.....:wacko: :wacko: :wacko:

Ενδιαφέρον...κι εγώ συμπάσχον είμαι, με μεμβράνες κατράμι..

Μέχρι στιγμής πάντως ποτέ δεν μ'έχουν σταματήσει για τα φιμέ, δεν ξέρω αν πρόκειται για δικιά μου τύχη (αν και δεν το νομίζω μιας και μέσα σε 10 μέρες έφαγα 3 πρόστιμα για ταχύτητα :p) ή δικιά τους αδιαφορία..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

με τα φιμε πρωτου σταδιου ο οδηγος ειναι ορατος οποτε δε παιζει προβλημα...

να δω τι θα κανω εγω τωρα που ειναι ολο κατραμι(3οσταδιο)..νταξει τα 30 ευρω παλευοντουσαν αλλα τωρα 300.....:wacko: :wacko: :wacko:

Τα 300€ σε πείραξαν, το ότι σου παίρνουν το δίπλωμα για ένα μήνα δεν πειράζει?

Δηλαδή πας διακοπές και έρχεται ένας ανώμαλος, σε γράφει για φιμέ και σου παίρνει το δίπλωμα. Θα σε πειράξουν τα 300€?

 

 

@michaelpap4 αυτός έιναι ο καινούριος νόμος?

 

Όπως να και να ναι, λέει ότι πρέπει να φαίνεται ο οδηγός. Αν ο μπάτσος είναι ανώμαλος η ξέχασε τα γυαλιά του τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε γράψει. Άντε μετά να του αποδείξεις ότι τα φιμέ σου είναι οκ...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

@michaelpap4 αυτός έιναι ο καινούριος νόμος?

Ναί...

 

Όπως να και να ναι, λέει ότι πρέπει να φαίνεται ο οδηγός. Αν ο μπάτσος είναι ανώμαλος η ξέχασε τα γυαλιά του τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε γράψει. Άντε μετά να του αποδείξεις ότι τα φιμέ σου είναι οκ...

 

Σε αυτό δυστυχως έχεις απόλυτο δίκιο, αν θέλει να σε γράψει, θα σε γράψει...

Link to comment
Share on other sites

Τα 300€ σε πείραξαν, το ότι σου παίρνουν το δίπλωμα για ένα μήνα δεν πειράζει?

Δηλαδή πας διακοπές και έρχεται ένας ανώμαλος, σε γράφει για φιμέ και σου παίρνει το δίπλωμα. Θα σε πειράξουν τα 300€?

 

 

@michaelpap4 αυτός έιναι ο καινούριος νόμος?

 

Όπως να και να ναι, λέει ότι πρέπει να φαίνεται ο οδηγός. Αν ο μπάτσος είναι ανώμαλος η ξέχασε τα γυαλιά του τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε γράψει. Άντε μετά να του αποδείξεις ότι τα φιμέ σου είναι οκ...

 

το πιστευεις πολυ οτι ο μπατσος θα μου παρει και το διπλωμα???τα 300 ευρω θα καβατζωσει και για τα αλλα βλεπουμε.στην ελλαδα ζεις...

 

ps.στις διακοπες ποτε δε παιρνω το αυτοκινητο μου μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πιστεύω. Εξ'άλλου..στην ελλάδα ζεις...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

για ποιους ιατρικους λογους μπορει καποιος να βαλει φιμε ξερει κανεις ?

 

Φωτοφοβία φωτοευαισθησία,κάτι απ'αυτά.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...