Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλήση για φυμέ τζάμια. Αιτιολογία: Οι επιβαίνοντες δεν είναι ορατοί.

 

Το ερώτημα είναι ποιος έχει την αρμοδιότητα να κρίνει αν οι επιβαίνοντες είναι ορατοί. Την έχει το όργανο του νόμου ή όχι; :worry:

 

Επίσης: Γιατί οι αντιηλιακές μεμβράνες είναι παράνομες αλλά επιτρέπεται να πωλούνται από τις εταιρίες; Σαν να λέμε ότι η χρήση ναρκωτικών είναι παράνομη ενώ η πώληση όχι; Τελικά ποιος είναι παράνομος; Το κράτος ή εγώ; :X

 

http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/10176/thumb_car_woman_nature.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν πρόκειτε για το αυτοκίνητο της υπογραφής σου,τότε καλώς δέχτηκες κλήση διότι δεν φαίνεται τίποτα μέσα...και είναι και μέρα, φαντάζομαι την νύχτα.

 

Μα ο τροχονόμος είναι αρμόδιος, εσύ από ποιόν δέχτηκες κλήση? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ψιλομπέρδεμα είναι η υπόθεση.Αν θυμάμαι καλά ορατός πρέπει να είναι μόνο ο οδηγός και το μπροστινό παρμπριζ για ευνόητους λόγους.Απο κει και πέρα παίζει ρόλο το πόσο φυμέ είναι τα φυμέ..Σε παλαιότερες συζητήσεις που είχαμε κάνει εδώ,είχε ακουστεί ότι απλά όταν έχεις φυμέ σε σταματάνε πολυ πιο συχνά λόγω του ότι φοβούνται για τυχόν κακοποιούς.Αν σε ελέγξουν τις περισσότερες φορές σε αφήνουν.

 

Όσο για τις μεμβράνες,μην πας μακριά..αντιραντάρ,πωλούνται κανονικά όμως η χρήση τους είναι παράνομη (αν και υπάρχει ένα μικρό κενό νόμου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει ο ΚΟΚ οτι οι αντιηλιακες μεμβρανες ειναι παρανομες... Απλα αναφερει οτι πρεπει να φαινεται ο οδηγος και ο συνοδηγος αν δεν κανω λαθος ξεκαθαρα απ'εξω!! Αν οι μεμβρανες τον εμποδιζουν τοτε ειναι παρανομες! Για αυτο το λογο αν δειτε τα μεγαλα 4χ4 των κορυφαιων αυτοκινητοβιομηχανιων εχουν φημε μονο στα πισω κρυσταλλα (Χ5, ΜL)!!!
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εξ όσων γνωρίζω, υπάρχουν και μεμβράνες σε πολύ ανοιχτές αποχρώσεις, οι οποίες και την ορατότητα δεν κόβουν, αλλά και τη θερμότητα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου μειώνουν...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

einai sigoyro oti to armodio organo gia themata aytokinhshs einai o troxonomos .

 

yparxoyn pola pragmata poy poylane gia ta aytokinhta kai oxi mono kai einai paranoma

 

exo thn entyposh oti gia na exeis fime tzami prepei na exeis idikh adia .

 

aaa gia egkiklopedikoys logoys poso se xreosan

 

kai kati allo ti tha kaneis tora ? enoo tis meyranes tha tis vgaleis h tha sinexiseis na kikloforeis me aytes elpizontas oti den tha se ksanagrapsoyne ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομιζω οτι σε πολλα Χ5,cayenne,ml,hummer δεν πανε πιο μαυρα τα τζαμια???
γιατί αυτά τα έχουν βάλει extra.

 

αν βάλετε τις ελαφριές μεμβράνες και πάρετε και ένα χαρτί που δίνουν ότι είναι νόμιμες, τότε είστε εντάξει. Αλλιώς θα πληρώνετε 33άρια (αν θυμάμαι καλά.)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειτε για το αυτοκίνητο της υπογραφής σου,τότε καλώς δέχτηκες κλήση διότι δεν φαίνεται τίποτα μέσα...και είναι και μέρα, φαντάζομαι την νύχτα.

 

Ναι πρόκειται για αυτό το αυτοκίνητο. Εσύ θα κρίνεις από μια φωτογραφία που ίσως η φωτομέτρηση να οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα; :rolleyes:

 

Μα ο τροχονόμος είναι αρμόδιος, εσύ από ποιόν δέχτηκες κλήση? :confused:

 

Ο τροχονόμος είναι αρμόδιος να ελέγξει και την καταλληλότητα του οχήματός μου ή το ΚΤΕΟ; Ο τροχονόμος είναι αρμόδιος να ελέγξει τους ρύπους ή το συνεργείο του ΥΠΕΧΩΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

ε με την ίδια λογική δε νομίζω να έρχετε και ο νομοθέτης να τσεκάρει αν έτρεχες με υπερβολική ταχύτητα ή αν πέρασες με κόκκινο...:rolleyes:

ή πιστεύεις ότι η τροχαία όρισε τους νόμους αυτούς..??

Link to comment
Share on other sites

ε με την ίδια λογική δε νομίζω να έρχετε και ο νομοθέτης να τσεκάρει αν έτρεχες με υπερβολική ταχύτητα ή αν πέρασες με κόκκινο...:rolleyes:

ή πιστεύεις ότι η τροχαία όρισε τους νόμους αυτούς..??

 

Ατυχής η παρομοίωση... Αυτά που λέω παραπάνω ισχύουν. Το ΥΠΕΧΩΔΕ ελέγχει στο δρόμο τους ρύπους και όχι η τροχαία... ;)

Link to comment
Share on other sites

αν βάλετε τις ελαφριές μεμβράνες και πάρετε και ένα χαρτί που δίνουν ότι είναι νόμιμες, τότε είστε εντάξει. Αλλιώς θα πληρώνετε 33άρια (αν θυμάμαι καλά.)

 

Τι σημαίνει «ελαφριές»; Και ποιος δίνει το χαρτί που αναφέρεις να πάω να το πάρω και εγώ; :rolleyes: Και τι λέει το χαρτί; :O

Ναι €33 είναι το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

kai kati allo ti tha kaneis tora ? enoo tis meyranes tha tis vgaleis h tha sinexiseis na kikloforeis me aytes elpizontas oti den tha se ksanagrapsoyne ?

 

Όχι δεν τις βγάζω μέχρι να ξεκαθαρίσει το νομικό πλαίσιο. Προτιμώ να παρίσταμαι στο δικαστήριο και φυσικά δεν υπογράφω τις κλήσεις αυτές. :!:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μετράει τους ρύπους το ΥΠΕΧΩΔΕ,αλλά κλήση σου δίνει η τροχαία.

Επίσης για πια φωτομέτρηση μιλάς?Οταν υπάρχουν κατράμι ή σχεδόν, μεμβράνες στα παράθυρα δεν φαίνεται τίποτα,δεν νομίζω ότι χρειάζεται μηχανήματα για να δεις ...ότι δεν βλέπεις!

 

Μπροστά και πίσω πολύ σκούρες μεμβράνες,είναι επικίνδυνες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μετράει τους ρύπους το ΥΠΕΧΩΔΕ,αλλά κλήση σου δίνει η τροχαία.

 

Ακριβώς. Η τροχαία όμως δεν έχει την αρμοδιότητα να κρίνει αν τα αυτοκίνητα βγάζουν πολλούς ρύπους, ούτε (νομίζω) να κρίνει αν τα τζάμια είναι πολύ ή λίγο σκούρα.

 

Επίσης για πια φωτομέτρηση μιλάς?Οταν υπάρχουν κατράμι ή σχεδόν, μεμβράνες στα παράθυρα δεν φαίνεται τίποτα,δεν νομίζω ότι χρειάζεται μηχανήματα για να δεις ...ότι δεν βλέπεις!

 

Αναφέρομαι στη φωτομέτρηση της μηχανής που έβγαλε τη φωτογραφία που είδες. Έγινε έτσι ώστε να δείξει πιο σκούρα τα τζάμια από την πραγματικότητα. :rolleyes:

 

Μπροστά και πίσω πολύ σκούρες μεμβράνες,είναι επικίνδυνες.

 

Μπροστά δεν έχω καθόλου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα με το 1ο μου ΜΧ-5. Είχα βγάλει τη μπροστινή πινακίδα για ομορφιά.

 

33 Ευρώ (ή 10.000δρχ τότε) ήταν (και είναι) η κλήση...

 

Στατιστικά θα πληρώνεις 2-3 κλήσεις ετησίως. Εγώ απλά είχα πει..δε μαμιέται θα πληρώνω 2-3 κλήσεις ετησίως των 33 Ευρώ αλλά θα χαίρομαι το αμαξάκι μου όπως μου αρέσει.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

kai tote poioes einai oi armodiothtes toy troxonomoy - astynomikoy .

 

ama yparxei nomos poy leei oti oi epibates prepei na fenontai ti na kanei o troxonomos.

 

ama einai thema kteo kai yparxei nomos oti den prepei na yparxoyn meyranes tote vasi logikhs prepei na soy anaklithei h adeia apo to kteo . Na vgaleis tis meyranes kai na ksanaperaseis kteo .....

 

 

mhn to psaxneis den vgazeis akrh tora poy ksanavlepo thn fotografia ama ithele mporouse na soy thn elege kai gia eksatmish pou mporei na paragei (den ksero leo mporei) perisotera DB apo to epitrepto

 

 

isos na ftaiei kai h piso meyranh poy exeis kai oxi oi plagies afoy soy periorizei esena thn oratothta .

 

Ti na soy po vre Dr_Michael den ksero psaksto mporei sthn telikh na vgaleis akirh thn klish gia anarmodiothta organoy kai tetoia .

Link to comment
Share on other sites

Το δικαστηριο ποσο θα σου κοστισει??(περιπου)

 

Σημασία δεν έχει τι θα μου κοστίσει φθηνότερα. Σημασία έχει επιτέλους η Τροχαία να σταματήσει να έχει εισπρακτικό χαρακτήρα και να επιτελεί έργο ουσιαστικό. Αν δεν αντιδράσουμε, η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει τι θα μου κοστίσει φθηνότερα. Σημασία έχει επιτέλους η Τροχαία να σταματήσει να έχει εισπρακτικό χαρακτήρα και να επιτελεί έργο ουσιαστικό. Αν δεν αντιδράσουμε, η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει.

 

 

simfono mazi soy 100%

 

 

kai na toniso oti den arkei na alaksei h notropia ton troxonomon alla kai ton politon . den mporei o allos na einai paranomos kai h troxea-astynomia na to agnoei .

 

edo sto site ena paidi rotoyse pos tha ginei na kikloforei oxhma xoris -adia - diploma - asfalia - fota - xoris na ton niazei oti einai foroitos kindnos xoris na skeytei oti mporei na prokalesei ana pasa stigmh atixyma

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει «ελαφριές»; Και ποιος δίνει το χαρτί που αναφέρεις να πάω να το πάρω και εγώ; :rolleyes: Και τι λέει το χαρτί; :O

Ναι €33 είναι το πρόστιμο.

οι εταιρίες που τις βάζουν. π.χ. lumar! Δεν το έχω δει!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει τι θα μου κοστίσει φθηνότερα. Σημασία έχει επιτέλους η Τροχαία να σταματήσει να έχει εισπρακτικό χαρακτήρα και να επιτελεί έργο ουσιαστικό. Αν δεν αντιδράσουμε, η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει.

 

 

Γι' αυτο ακριβως ρωταω,να εχω εναν προυπολογισμο κατα νου αν δεν θελω να υπογραψω μια κληση.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

οι εταιρίες που τις βάζουν. π.χ. lumar! Δεν το έχω δει!

 

Δεν δίνουν τίποτα. Το μόνο που μπορεί να δώσουν είναι το αντίγραφο του νόμου που λέει ότι ανά πάσα στιγμή, τα όργανα του νόμου πρέπει να μπορούν να έχουν πρόσβαση οπτική στο εσωτερικό του οχήματος. Οι εταιρίες λοιπόν αυτές, υποστηρίζουν ότι αν αμέσως κατεβάσεις τα παράθυρα, τότε η οπτική επαφή υφίσταται και τα όργανα δεν δικαιούνται να σου δώσουν κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...