Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Βαγγελη σε τόσο σκοτεινά πλάνα όπως στο δωμάτιο σου, η επεξεργασία του software θα κάνει παστελιασμα γιατί λόγο έλλειψης φωτός δεν έχει καταγραφεί λεπτομέρεια στον αισθητήρα.

Το θέμα είναι ότι σε κάποια mods, κάνει υπερβολικό NR και όταν δεν χρειάζεται αφού υπάρχει φως.

Παράδειγμα κάποιες φωτό από το πανηγύρι.

Πιθανότατα δεν μπορεί να ξεχωρίσει σωστά τις περιπτώσεις όταν υπάρχουν στο πλάνο σημεία με έντονες σκιές. Πχ στην φωτό με την μοτοσυκλέτα δεν χρειάζονταν τόσο έντονη επεξεργασία.

Με λίγα λόγια προσπαθεί να δώσει στο πλάνο περισσότερο φως απ'ότι βλέπει το μάτι σου εκείνη την στιγμή με συνέπεια τον γνωστό αποτέλεσμα.

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να βρεις ποιο mod σου δίνει το πιο φυσικό αποτέλεσμα και αξιοποιεί καλύτερα το εξαιρετικό hardware της κάμερας. Είσαι γνώστης και μπορείς να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες που σου προσφέρει.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπως είπε ο Κώστας αν κρίνω από το P10, στο auto άλλα έβλεπες στην οθόνη την ώρα πριν πατήσεις το shutter και άλλα μετά. Στο manual δε θυμάμαι να το έκανε

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, Κώστα, δεν διαφωνούμε πουθενά. Επίτηδες τραβάω σε όλα τα modes για να συγκρίνουμε κατά τέτοιο τρόπο. Επίσης επίτηδες διάλεξα τόσο λίγο φως, για να δούμε στα άκρα πώς συμπεριφέρεται.

 

Η συγκεκριμένη φωτογραφία με την μηχανή, για την οποία γίνεται τόσος λόγος, είναι τραβηγμένη ΜΟΝΟ με το Night Shot, το οποίο είναι ένα mode χωμένο αρκετά μέσα στις επιλογές, δεν έχει καμία σχέση με το Auto ή το HDR, και υπάρχει για πολύ συγκεκριμένα σενάρια στα οποία παίρνεις ένα πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Δεδομένου πως δεν υπάρχει ούτε καν στο auto κάτι να την συγκρίνουμε, θα έλεγα πως είναι περιττό να το συζητάμε σαν παράδειγμα για το πώς συμπεριφέρεται η συσκευή σε low light.

 

Είναι σαν να μιλάμε για dynamic range και να χρησιμοποιούμε για παράδειγμα φωτογραφίες με HDR on. Λίγο άτοπο αν δεν έχεις μια χωρίς για να το συγκρίνεις.

 

Προτιμώ να μιλάμε για το χωράφι με το φορτηγό λ.χ. που έχουμε και auto, και pro (hdr off) και Night Shot και φαίνεται τι έχει συμβεί με κάθε ένα από αυτά τα modes.

 

Μετά από τα χθεσινά τεστάκια, κατέληξα στα εξής:

 

1. To Pro mode χωρίς κάποιο πείραγμα ρυθμίσεων δίνει πιο φυσικό αποτέλεσμα σαν sharpening και saturation. Είτε μέρα είτε νύχτα.

2. Βράδυ με επαρκές φως το full Auto δίνει λίγο ψεύτικο, υπερφωτισμένο και παστελιασμένο αποτέλεσμα.

3. Extreme low light σε ακίνητα θέματα προτιμώ Night Shot (5sec)

4. Low light προτιμώ ISO400/0,5" ή ISO800/0,25" που είναι οι τιμές που είναι πιο κοντά στο μάτι.

 

Μπορώ να επιβιώσω με την συνθήκη του να γυρνάω σε Pro αν θέλω να κρατήσω τις φωτογραφίες για επεξεργασία :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, Κώστα, δεν διαφωνούμε πουθενά. Επίτηδες τραβάω σε όλα τα modes για να συγκρίνουμε κατά τέτοιο τρόπο. Επίσης επίτηδες διάλεξα τόσο λίγο φως, για να δούμε στα άκρα πώς συμπεριφέρεται.

 

Η συγκεκριμένη φωτογραφία με την μηχανή, για την οποία γίνεται τόσος λόγος, είναι τραβηγμένη ΜΟΝΟ με το Night Shot, το οποίο είναι ένα mode χωμένο αρκετά μέσα στις επιλογές, δεν έχει καμία σχέση με το Auto ή το HDR, και υπάρχει για πολύ συγκεκριμένα σενάρια στα οποία παίρνεις ένα πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Δεδομένου πως δεν υπάρχει ούτε καν στο auto κάτι να την συγκρίνουμε, θα έλεγα πως είναι περιττό να το συζητάμε σαν παράδειγμα για το πώς συμπεριφέρεται η συσκευή σε low light.

 

Είναι σαν να μιλάμε για dynamic range και να χρησιμοποιούμε για παράδειγμα φωτογραφίες με HDR on. Λίγο άτοπο αν δεν έχεις μια χωρίς για να το συγκρίνεις.

 

Προτιμώ να μιλάμε για το χωράφι με το φορτηγό λ.χ. που έχουμε και auto, και pro (hdr off) και Night Shot και φαίνεται τι έχει συμβεί με κάθε ένα από αυτά τα modes.

 

Μετά από τα χθεσινά τεστάκια, κατέληξα στα εξής:

 

1. To Pro mode χωρίς κάποιο πείραγμα ρυθμίσεων δίνει πιο φυσικό αποτέλεσμα σαν sharpening και saturation. Είτε μέρα είτε νύχτα.

2. Βράδυ με επαρκές φως το full Auto δίνει λίγο ψεύτικο, υπερφωτισμένο και παστελιασμένο αποτέλεσμα.

3. Extreme low light σε ακίνητα θέματα προτιμώ Night Shot (5sec)

4. Low light προτιμώ ISO400/0,5" ή ISO800/0,25" που είναι οι τιμές που είναι πιο κοντά στο μάτι.

 

Μπορώ να επιβιώσω με την συνθήκη του να γυρνάω σε Pro αν θέλω να κρατήσω τις φωτογραφίες για επεξεργασία :)

Ωραία σου βρήκες που παίζει καλύτερα, θα περιμένουμε φυσιολογικά δείγματα.

 

Να έχεις υπ όψη σου ότι τα raw χρειάζονται αρκετή επεξεργασία μην την φοβηθείς. Ο λόγος ότι είναι πολύ flat χωρίς καμία επεξεργασία. Εγώ όταν ασχολούμαι με raw από το κινητό υποτίθεται το κάνω για φωτογραφίες που θέλω να κρατήσω και μ ενδιαφέρουν. Οπότε τραβάω και μια auto την οποία συμβουλεύομαι στην επεξεργασία του raw γιατί να δω μέχρι που θα φτάσω χωρίς όμως τα άσχημα του auto.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σου βρήκες που παίζει καλύτερα, θα περιμένουμε φυσιολογικά δείγματα.

 

Να έχεις υπ όψη σου ότι τα raw χρειάζονται αρκετή επεξεργασία μην την φοβηθείς. Ο λόγος ότι είναι πολύ flat χωρίς καμία επεξεργασία. Εγώ όταν ασχολούμαι με raw από το κινητό υποτίθεται το κάνω για φωτογραφίες που θέλω να κρατήσω και μ ενδιαφέρουν. Οπότε τραβάω και μια auto την οποία συμβουλεύομαι στην επεξεργασία του raw γιατί να δω μέχρι που θα φτάσω χωρίς όμως τα άσχημα του auto.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ισχύει κι εγώ έτσι λειτουργώ αν και συνήθως το κάνω από υπολογιστή λόγω καλύτερης οθόνης. Το πιο δύσκολο στα raw για μένα, είναι το μέχρι που θα πας το sharpening και ως που θα πρέπει να εφαρμόσεις Nr. Όπως και να το κάνουμε θελει εμπειρία και γνώση αυτό. Τα υπόλοιπα είναι και θέμα γούστου νομίζω και το τι θες να δείξεις από τη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro δεν μου αρέσουν καθόλου οι φωτογραφίες του, πολύ soft

41494486021_03e825764c_c.jpg

Mate 10 pro Auto by [/url] - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κι εγώ έτσι λειτουργώ αν και συνήθως το κάνω από υπολογιστή λόγω καλύτερης οθόνης. Το πιο δύσκολο στα raw για μένα, είναι το μέχρι που θα πας το sharpening και ως που θα πρέπει να εφαρμόσεις Nr. Όπως και να το κάνουμε θελει εμπειρία και γνώση αυτό. Τα υπόλοιπα είναι και θέμα γούστου νομίζω και το τι θες να δείξεις από τη φωτογραφία.
Αν δουλεύεις lightroom θέλει λίγο ψάξιμο.

Στην DSLR μου σε τοπία βάζω 70 sharpening και 40 noise reduction. Και Προσαρμογη στο masks αν έχει πολλες σκιες.

Σε πορτραίτα παίζω ανάλογα με το τι θέλω.

Στο U11 αυτές οι τιμές δεν παίζουν. Βγαίνει υπερβολικό. Και μαλακώνει πολύ με το NR αλλά και το sharpening δείχνει αφύσικο.

Οπότε maximum 50 το sharpening και 15-20 το NR.

Επίσης τα raw χρειάζονται ανέβασμα το clarity στις ημερησιες μέχρι +20.

Το βράδυ τοπικά και όχι πολύ.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σου βρήκες που παίζει καλύτερα, θα περιμένουμε φυσιολογικά δείγματα.

 

Να έχεις υπ όψη σου ότι τα raw χρειάζονται αρκετή επεξεργασία μην την φοβηθείς. Ο λόγος ότι είναι πολύ flat χωρίς καμία επεξεργασία. Εγώ όταν ασχολούμαι με raw από το κινητό υποτίθεται το κάνω για φωτογραφίες που θέλω να κρατήσω και μ ενδιαφέρουν. Οπότε τραβάω και μια auto την οποία συμβουλεύομαι στην επεξεργασία του raw γιατί να δω μέχρι που θα φτάσω χωρίς όμως τα άσχημα του auto.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισχύει κι εγώ έτσι λειτουργώ αν και συνήθως το κάνω από υπολογιστή λόγω καλύτερης οθόνης. Το πιο δύσκολο στα raw για μένα, είναι το μέχρι που θα πας το sharpening και ως που θα πρέπει να εφαρμόσεις Nr. Όπως και να το κάνουμε θελει εμπειρία και γνώση αυτό. Τα υπόλοιπα είναι και θέμα γούστου νομίζω και το τι θες να δείξεις από τη φωτογραφία.

 

Για μένα η επεξεργασία (και η επεξεργασιμότητα κατ' επέκτασιν) είναι άλλο κεφάλαιο.

 

Γενικά φωτογραφίζω τοπία, όχι πορτραίτα, σπάνια still life, και αρκετά macro. Ο συνδυασμός 40mpixels, Pro Mode, και ο τηλεφακός με την τόσο καλή απόδοση, με καλύπτει υπερπλήρως σε όλα τα παραπάνω.

 

Όταν θα ασχοληθώ με επεξεργασία θα είναι συνήθως στο jpeg, γιατί ήδη όταν τράβηξα την φωτογραφία είχα ένα στόχο για το τι ήθελα να κάνω εν τέλει. Οι υπόλοιπες που δεν θα επεξεργαστώ σημαίνει πως είναι ήδη όπως τις περίμενα, ή πως τις θέλω "έτσι για την ανάμνηση" και είναι συνήθως candid shots με πρόσωπα/καταστάσεις χωρίς "καλλιτεχνικό" ενδιαφέρον ;)

 

Είναι μεγάλο κεφάλαιο η επεξεργασία και δη RAW που έχουν άλλες δυνατότητες και όρια από τις jpg, και είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Χαζεύω και πειραματίζομαι με βιντεάκια στο youtube για το LR στο PC και απλά δεν μπορώ να συμμαζέψω όλα όσα μαθαίνω ακόμη. Είναι πολλή πληροφορία και αρκετά overwhelming. Οπότε μέχρι να έχω τηνα υτοπεποίθηση πως μπορώ να κάνω σοβαρή δουλειά με jpg δεν παω καν σε RAW.

 

Συμφωνώ με τον Αλέξη, στο ότι απαιτεί εμπειρία και γνώση -την οποία δεν έχω ακόμη, και είναι πολύ καλή η ιδέα να κρατήσω jpg και να το έχω σαν μπούσουλα για το RAW edit όπως προτείνεις, Κώστα. :)

 

Σημείωση, δεν μπορούμε να τραβήξουμε RAW από τον τηλεφακό στο P20 Pro. Το εικονιδιάκι για να κάνουμε zoom εξαφανίζεται όταν είμαι σε Pro Mode και έχω ενεργό "Save DNG RAW file".

 

Giwrgos_Gk, δοκίμασε και εσύ να τραβάς σε Pro Mode μήπως έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάποιο setting, απλά αντί για Photo, πήγαινε σε Pro mode. Αν είναι εύκολο, βάλε ένα δυο δείγματα

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro

 

Auto mode

 

27623426648_9c9d2ea0fb_c.jpgAuto mode by John, on Flickr

 

Pro mode

 

27623425398_a3d4a69393_c.jpgPro mode by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις lightroom θέλει λίγο ψάξιμο.

Στην DSLR μου σε τοπία βάζω 70 sharpening και 40 noise reduction. Και Προσαρμογη στο masks αν έχει πολλες σκιες.

Σε πορτραίτα παίζω ανάλογα με το τι θέλω.

Στο U11 αυτές οι τιμές δεν παίζουν. Βγαίνει υπερβολικό. Και μαλακώνει πολύ με το NR αλλά και το sharpening δείχνει αφύσικο.

Οπότε maximum 50 το sharpening και 15-20 το NR.

Επίσης τα raw χρειάζονται ανέβασμα το clarity στις ημερησιες μέχρι +20.

Το βράδυ τοπικά και όχι πολύ.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θενξ για τις πληροφορίες! Όταν λες για θόρυβο εννοείς το luminance έτσι; τον χρωματικό που τον αφήνεις περίπου; κι επίσης μιας και σε βρήκαμε... Τα υπόλοιπα στοιχεία (contrast, details, radius και masking) στο μενού του θορύβου τα πειράζεις; και εννοώ αν είναι κάτι ψιλό στάνταρ σαν αλλαγή που κάνεις και όχι σε πολύ συγκεκριμένη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτογραφία σου με πάνω από 1000 iso εδώ και κάτι χρόνια, αυτό προσπαθούν να σου πουν όλα τα παιδιά εδώ μέσα μόνο στημένα σκηνικά έχεις ανεβάσει, βλέπεις ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι που δεν τους ενδιαφέρει να είναι η καλύτερη η συσκευή τους και την βάζουν σε δύσκολες δοκιμασίες, βαρέθηκα να βλέπω να σπαμαρεις το νήμα κατάντησε κουραστικό.

 

Καλή συνέχεια σε όλους παιδιά

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περιμένουμε φωτογραφία σου με πάνω από 1000 iso εδώ και κάτι χρόνια,

 

Φαινεται οτι δεν διαβαζεις myphone.Εχω ανεβασει απειρες.

Η συγκεκριμμενη ειναι με iso 2040 και xiaomi mi5s hdr+

39414573931_090750eff3_c.jpgIMG_20171231_213325 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στοκ manual. Δεν θα 'πρεπε να θελει τριποδο το lg με τοσο καλο OIS. Εδω εβγαλα 1/2 χερατες με το P20 Pro χωρις OIS...

 

Ζητησα κατι πολυ συγκεκριμενο. Οπως βγαζεις μια HDR+ βγαλε αμεσως μετα μια με ISO 400 και 0.5 sec. ειναι αρκετα ψηλό ISO για να δουμε επιπεδα θορυβου/παστελιασματος λογω nr, και αρκετα ψηλο shutter για να διαπιστωσουμε αν ειναι οντως χαμηλος φωτισμος ή αν εχει καψει τον τόπο επειδη τα φωτα ειναι επαρκη.

 

Επισης επειδη δεν εχουμε ιδια σκηνικα, με ιδια manual settings λιγο πολυ καταλαβαινουμε ποσο κοντα ειναι απο αποψη φωτός.

 

Στην περιπτωση που ειναι οσο σκοτεινα ηταν το δωματιο μου και αν εν τελει χωρις παστελιασμα ανταπεξελθει καλυτερα απ το Night Shot του κινητου μου, εννοειται θα παραδεχτω την ανωτεροτητα του HDR+ σαν να ειμαστε στην Β' Δημοτικου.

 

Hint: ο Αλεξ εννοει πως το ΙSO σου ειναι μικρο, οποτε η σκηνη δεν ηταν low light οσο η δικη μου, πραγμα που δεν αρνειται κανεις που εχει μάτια. Σε καθε περιπτωση ειτε ενα stock auto ειτε ενα stock manual διπλα στο HDR+ μας βοηθαει να καταλαβουμε ποσο δυσκολη ειναι η σκηνη.

 

Δεν την εβαλα για συγκριση με τη δικη σου ουτε μιλησα για στοκ καμερα.

Ο ισχυρισμος μου ειναι απλος.

Μια μετρια καμερα με Hdr+...θα βγαλει 5 φορες καλυτερες βραδυνες απο αυτες που ανεβασες με p20

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εβαλα για συγκριση με τη δικη σου ουτε μιλησα για στοκ καμερα.

Ο ισχυρισμος μου ειναι απλος.

Μια μετρια καμερα με Hdr+...θα βγαλει 5 φορες καλυτερες βραδυνες απο αυτες που ανεβασες με p20

 

Ναι κι ο δικος μου απλος ειναι αλλα είμαστε ήδη στα 3 μηνύματα που πρέπει να στον εξηγήσω για να βγάλεις ένα σοϊκό δείγμα.

 

Και για να βοηθήσω λίγο, γιατί μάλλον δεν διαβάζεις myphone:

LG G5 SE

Google hdr+

...το ακριβως αντιθετο απο το παστελ!

 

Είναι ακριβώς η σύγκριση για την οποία "δεν"την έβαλες.

 

Επίσης δεν σου είπα πως μίλησες για στοκ κάμερα, ούτε θα συγκρίνουμε τις stock κάμερες, μην είσαι stockος :P Τις stock με αυτά τα settings που ζήτησα τις θέλουμε για να έχουμε μέτρο σύγκρισης στο πόσο φως είχε η σκηνή.

 

Είμαι περίεργος να ακούσω τη στατιστική πίσω από το "5 φορές". Γιατί όχι 4; Γιατί όχι 4.73;

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι ο δικος μου απλος ειναι αλλα είμαστε ήδη στα 3 μηνύματα που πρέπει να στον εξηγήσω για να βγάλεις ένα σοϊκό δείγμα.

 

Και για να βοηθήσω λίγο, γιατί μάλλον δεν διαβάζεις myphone:

 

 

Είναι ακριβώς η σύγκριση για την οποία "δεν"την έβαλες.

 

Επίσης δεν σου είπα πως μίλησες για στοκ κάμερα, ούτε θα συγκρίνουμε τις stock κάμερες, μην είσαι stockος :P Τις stock με αυτά τα settings που ζήτησα τις θέλουμε για να έχουμε μέτρο σύγκρισης στο πόσο φως είχε η σκηνή.

 

Είμαι περίεργος να ακούσω τη στατιστική πίσω από το "5 φορές". Γιατί όχι 4; Γιατί όχι 4.73;

 

Αυτη η σκηνη ειναι σκοτεινη? ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

iso=4500

Πες μου τωρα εαν εχει καμια σχεση αυτη η ποιοτητα με τις δικες σου που ανεβασες

 

37990084865_63ebf7d23d_c.jpgIMG_20171206_193721 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι χωρις δειγμα απο stock η gcam μπερδεύει. Αναλόγως το ποσο έντονη αντίθεση έχει διαφέρει το iso που βάζει.

 

Ας πούμε αυτή εδώ, που εχει μεγάλη αντίθεση, ειναι από gcam με iso 2200 ενώ η δεύτερη από stock με iso 6400.

Ενώ στη πρώτη φαινεται να υπάρχει φως, στη δεύτερη που ειναι απο stock φαίνεται οτι τελικά ηταν σκοτεινά

Για την ιστορία η συγκεκριμένη φωτογραφία ειναι απο Mi Note 3 πριν το update της κάμερας... μετά το update μικρύναν αρκετά οι διαφορές μεταξύ stock και gcam στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Κατα τα άλλα νομιζω οτι γίνεται πολύς ντόρος για το τίποτα. Ας δούμε και μερικά δείγματα σε πιο νορμαλ συνθήκες και βλέπουμε.

Με το καιρό θα δούμε και περισσότερα συγκριτικά και ίσως και updates της κάμερας.

Δεν χρειάζεται να τρωγόμαστε.

 

39788138861_c46b4cd73e_z.jpghdr+ by Andreas L., on Flickr

 

25915781958_0b68c24dd0_z.jpgSTABLE_20180120_024147_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, δες πώς το κάνει ο Αντρέας, είναι πολύ απλό. Όπως τραβάς με την GCam κάνεις ένα τσακ και τραβας και χωρίς GCam. Γλιτώνουμε πολλή κουβέντα.

 

Όχι, δεν είναι αρκετά σκοτεινή σκηνή. Και όχι, δεν έχει καμία σχέση η λεπτομέρεια που έβγαλε το HDR+ με την λεπτομέρεια που έβγαλε το P20 Pro μου για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Δεν είναι όσο σκοτεινή ήταν η ακραία δική μου σκηνή. Απλός ισχυρισμός. :)

 

Στα HDR+ δεν κοιτάζω το ISΟ πολύ απλά γιατί είναι αλγοριθμικά επεξεργασμένη η φωτογραφία και το ΙSO δεν ανταποκρίνεται στο πραγματικό αποτέλεσμα που θα είχες με το ίδιο ISO σε stock κάμερα. Οπότε είναι άτοπη και η σύγκριση. Ας είχε και ISO 8000000. Αν δεν δω ΙΔΙΟ ISO της stock στο ίδιο κάδρο για να ΚΡΙΝΩ (όχι συγκρίνω, πρόσεξε) πόσο φως είχε η σκηνή, δεν μπορώ να απαντήσω τίποτα.

 

Εγώ σε ένα δωμάτιο με φως από φωτάκι νυχτός τραβούσα φωτογραφίες και βγήκαν σαν να είχα αναμμένο πορτατιφ (μείον τη λεπτομέρεια που χάθηκε όταν προσπάθησε να προσθέσει το sw το φως που δεν υπήρχε ποτέ).

 

Αντρέα, όπως όλες οι αλγοριθμικές τεχικές πλέον, οι κατασκευαστές θέλουν να δείχνουν πως οι φωτό μας έχουν φως που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Μπράβο στην Google με το HDR+ της, και ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσει και η Huawei στα επίπεδά της.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, δες πώς το κάνει ο Αντρέας, είναι πολύ απλό. Όπως τραβάς με την GCam κάνεις ένα τσακ και τραβας και χωρίς GCam. Γλιτώνουμε πολλή κουβέντα.

 

Όχι, δεν είναι αρκετά σκοτεινή σκηνή. Και όχι, δεν έχει καμία σχέση η λεπτομέρεια που έβγαλε το HDR+ με την λεπτομέρεια που έβγαλε το P20 Pro μου για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Δεν είναι όσο σκοτεινή ήταν η ακραία δική μου σκηνή. Απλός ισχυρισμός. :)

 

Στα HDR+ δεν κοιτάζω το ISΟ πολύ απλά γιατί είναι αλγοριθμικά επεξεργασμένη η φωτογραφία και το ΙSO δεν ανταποκρίνεται στο πραγματικό αποτέλεσμα που θα είχες με το ίδιο ISO σε stock κάμερα. Οπότε είναι άτοπη και η σύγκριση. Ας είχε και ISO 8000000. Αν δεν δω ΙΔΙΟ ISO της stock στο ίδιο κάδρο για να ΚΡΙΝΩ (όχι συγκρίνω, πρόσεξε) πόσο φως είχε η σκηνή, δεν μπορώ να απαντήσω τίποτα.

 

Εγώ σε ένα δωμάτιο με φως από φωτάκι νυχτός τραβούσα φωτογραφίες και βγήκαν σαν να είχα αναμμένο πορτατιφ (μείον τη λεπτομέρεια που χάθηκε όταν προσπάθησε να προσθέσει το sw το φως που δεν υπήρχε ποτέ).

 

Αντρέα, όπως όλες οι αλγοριθμικές τεχικές πλέον, οι κατασκευαστές θέλουν να δείχνουν πως οι φωτό μας έχουν φως που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Μπράβο στην Google με το HDR+ της, και ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσει και η Huawei στα επίπεδά της.

 

θα σου πω εγω το αλλο...

Τραβα με το δικο σου μια βραδυνη σκηνη...οχι σκοταδια...μια πλατεια με φωτα.

Παλι τιγκα στο παστελ θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε παιδιά απο stock camera και δεν μπορούμε να καταλάβουμε το αν ειναι σκοτάδι (πχ βλέπεις iphone 7 να χει iso 100 και op5t να χει iso 2500 που ακόμα και ιδιο shutter να τα υπολογίσεις δεν βγαίνει) ... με gcam θα βγάλουμε άκρη?

 

Πάντως η gcam βάζει μικρότερο iso από stock λογω του τρόπου που λειτουγεί (υποεκθέτει και μετά φωτίζει... έτσι σώζει τα highlights). Το ποσο όμως θα διαφέρουν είναι άλλη ιστορία και είναι κάτι που δεν μαντεύεται ευκολα. Για αυτό το πιο απλό ειναι να βάζουμε και απο τις 2 όχι μονο για να καταλάβουμε την σκηνή αλλα για να έχουμε και δείγματα και απο τη στοκ. Οπότε ειναι win win :)

 

Ειναι ο τρόπος που πρότεινα (και ακολουθω) από την πρώτη στιγμή που βγήκε το port.;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ζούμε ένδοξες στιγμές S7 vs 950 τη βλέπω τη δουλειά :P

 

Θα τραβήξω απόψε. :)

 

Τι ισχυριζεσαι εσυ δηλαδη?

Σε αυτη τη φωτο που ανεβασα ο φωτισμος ηταν ετσι οπως τον βλεπεις.

Πολυς, λιγος, μετριος δεν ξερω...αυτος ηταν παντως στην πραγματικοτητα.

Αν θελεις μπορεις να σχολιασεις την φωτο και οχι τον φωτισμο.

Εαν παλι θελεις καποιο μετρο συγκρισης...βγαλε σε αντιστοιχο φωτισμο με το δικο σου

Edited by gtf4270
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ότι έχει να κάνει με το Huawei mate 10 pro,οι φωτογραφίες φαίνονται καλύτερες στον υπολογιστή παρά στην οθόνη του κινητού..
Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλό το μοντέλο "huawei MI 5s";; για πες λίγο γιατί δεν το είχαμε στα υπόψιν μας. Σε φουλ ζουμ πάλι 0 υφή το κτίριο, έτσι; όλο ένα λείο πράγμα είναι. Τι σου άρεσε σ αυτό και το έβαλες ως παράδειγμα; προφανώς με ταπ στα φώτα όλα μια χαρά είναι... Ουρανός σκοτεινός τέρμα οπότε κομπλέ, και τα φωτεινά τα σώζει. Αλλά λεπτομέρεια πεσμένη από το μοντέλο σου. Δοκίμασε ίσως το XIAOMI MI 5s, ίσως είναι πιο καλό.

 

Επίσης όπως είπε και ο Βαγγέλης το 5x καλύτερο εξήγησε το λίγο. Μιλάς για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

 

Περιμένουμε δείγματα λοιπόν από το huawei MI 5s σε auto, hdr+, manual με διαφορά δευτερολεπτων από το σκοτεινό δωμάτιο με 5x καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ότι έχει να κάνει με το Huawei mate 10 pro,οι φωτογραφίες φαίνονται καλύτερες στον υπολογιστή παρά στην οθόνη του κινητού..

 

Αν ειναι χαμηλος φωτισμός και εχει ρίξει φωτεινοτητα η οθόνη + σκουρα σημεία η φωτογραφία λόγω amoled κάποια pixel απενεργοποιούνται. Οπότε ναι μπορεί να φτάσουμε σε pc να δείχνει καλύτερα (ή απλά άνοιξε τέρμα την φωτεινότητα της οθόνης) :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι χαμηλος φωτισμός και εχει ρίξει φωτεινοτητα η οθόνη + σκουρα σημεία η φωτογραφία λόγω amoled κάποια pixel απενεργοποιούνται. Οπότε ναι μπορεί να φτάσουμε σε pc να δείχνει καλύτερα (ή απλά άνοιξε τέρμα την φωτεινότητα της οθόνης) :)

 

Μπα και τέρμα που την είχα μου ερχόταν να πιάσω ξυραφάκια :X,στον υπολογιστή που τις πέρασα τώρα φαίνονται πολύ καλύτερες :blink:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...