Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτός του Snapseed έχω το Photo Editor by Aviary, που πλέον το έχει αποκτήσει η Adobe.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πλέον post σεντόνια?

Θεωρώ απαραίτητο το πριν και το μετά.

Και δυο λόγια ,τι και πως.

Επίσης τροποποίηση αρχικού post στο νήμα?

Για να μην δει κάποιος, redmi note 4mtk και του πέσει το σαγόνι με την super camera..

Προσωπικά γουστάρω που θα μάθω 5 πράματα,βαριέμαι την διαδικασία όμως και τον χρόνο, να ανεβάσω εγώ.

+1 aviary.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον post σεντόνια?

Θεωρώ απαραίτητο το πριν και το μετά.

Και δυο λόγια ,τι και πως.

Επίσης τροποποίηση αρχικού post στο νήμα?

Για να μην δει κάποιος, redmi note 4mtk και του πέσει το σαγόνι με την super camera..

Προσωπικά γουστάρω που θα μάθω 5 πράματα,βαριέμαι την διαδικασία όμως και τον χρόνο, να ανεβάσω εγώ.

+1 aviary.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστός. Βέβαια για όλα αυτά πίστευα ότι θα μπορούσαμε και στο καλλιτεχνικό θέμα να βάζουμε όπου παίζει επεξεργασία και γενικά είναι πιο ελεύθερο. αν όμως το θέσουμε καθαρά στο θέμα δυνατοτήτων τότε οκ, αλλά φοβάμαι μήπως ξεφύγει το πράγμα και από την μικρή διόρθωση του Κώστα φτάσουμε του χρόνου να ασχολούμαστε μόνο με photoshop

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ποια είναι η καλύτερη εφαρμογή επεξεργασίας για κινητό, χωρίς να χρειάζεται pc

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ δουλεύω το SnapSeed και Lightroom.

Πιστεύω όμως για ξεκίνημα είναι πιο εύκολο το SnapSeed.

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν όλα τα εργαλεία που έχει.

Κάποια στιγμή αν βρω χρόνο θα ανεβάσω ένα ποστ με τις βασικές διορθώσεις οι οποίες τονίζω αφορούν την βελτίωση της απόδοσης της κάμερας και όχι την μετατροπή της φωτογραφίας ως προς το καλλιτεχνικό.

Δεν είναι Photoshop.

Οι περισσότερες κινήσεις είναι στάνταρ για όλες τις φωτογραφίες που τραβάμε.

Έχει επίσης ωραίο αλγόριθμο για πορτραίτο, ο οποίος παίρνει ρυθμίσεις.

 

@@@ Στα φωτογραφικά φόρουμ, όταν γίνονται παρουσιάσεις, συγκρίσεις φακών, γράφουν για παράδειγμα ότι ο τάδε φακός είναι περισσότερο sharp αλλά έχει μεγαλύτερο Chromatic aberration το οποίο όμως διορθώνεται αυτόματα στο Lightroom. Και το λένε αυτό για να μην καταδικάσουν ένα καλύτερο φακό επειδή πάσχει κάπου που όμως διορθώνεται.

 

Τέλος όποιος θέλει μπορεί να διαβάζει. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανένα.

 

Βλέπουμε εδώ άλλες υπερβολές προς την αντίθετη κατεύθυνση όπως ένα ποστ που είδα πριν μέρες και δεν υπάρχει καμία διαμαρτυρία.

Υπήρχε κατηγορία προς άλλο άτομο ότι και καλά όταν φωτογραφίζει μειώνει την έκθεση από το screen button που έχουν όλα τα κινητά.

Για όνομα του Θεού βρε παιδιά. Είναι βασική ρύθμιση που την έχουν όλα τα κινητά και μαζί με το ταπ είναι απαραίτητα όταν υπάρχουν έντονες αποκλίσεις στον φωτισμό μέσα στο πλάνο.

Τι να το κάνουμε το κινητό με την καλύτερη κάμερα αν δεν ξέρουμε να την χρησιμοποιήσουμε?

 

Από την άλλη αν ενοχλούν τέτοια ποστ μπορεί να δημιουργηθεί μια ενότητα που αφορά την φωτογραφία με κινητά στην οποία θα ενταχθούν τα δύο υπάρχοντα θεματα και ας γίνει ένα τρίτο για την βελτίωση.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη σύγκριση του S9+ με το S8+. Σε πρώτη ανάγνωση μοιάζουν να παράγουν τα ίδια αποτελέσματα όσο ο φωτισμός παραμένει αξιοπρεπής, πρέπει να ανατρέξεις σε κρυφά-σκοτεινά σημεία για να δεις μια καλύτερη διαχείριση του θορύβου. Βέβαια στο τέλος αποκομίζεις μία καλύτερη αίσθηση υπέρ του S9+ κυρίως στην υφή της φωτογραφίας. Το λογισμικό είναι βελτιωμένο και χρειάστηκαν λιγότερες προσπάθειες στο να εστιάσω στο επιθυμητό σημείο σε σχέση με το S8+. Tο πρόγραμμα επίσης σου παρέχει περισσότερα εργαλεία πριν τη λήψη αλλά χρειάζεται χρόνο να τα συνηθίσεις. Γενικά το θεωρώ ποιο γρήγορο και ακριβές σε σχέση με το S8+ άλλα η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο από το S7 edge στο S8+.

 

S8+

40503969034_33b534b5b7_b.jpg2018-04-04_12-59-48 by V M, on Flickr

 

S9+

39408094720_d6a533d8be_b.jpg2018-04-04_12-59-38 by V M, on Flickr

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη σύγκριση του S9+ με το S8+. Σε πρώτη ανάγνωση μοιάζουν να παράγουν τα ίδια αποτελέσματα όσο ο φωτισμός παραμένει αξιοπρεπής, πρέπει να ανατρέξεις σε κρυφά-σκοτεινά σημεία για να δεις μια καλύτερη διαχείριση του θορύβου. Βέβαια στο τέλος αποκομίζεις μία καλύτερη αίσθηση υπέρ του S9+ κυρίως στην υφή της φωτογραφίας. Το λογισμικό είναι βελτιωμένο και χρειάστηκαν λιγότερες προσπάθειες στο να εστιάσω στο επιθυμητό σημείο σε σχέση με το S8+. Tο πρόγραμμα επίσης σου παρέχει περισσότερα εργαλεία πριν τη λήψη αλλά χρειάζεται χρόνο να τα συνηθίσεις. Γενικά το θεωρώ ποιο γρήγορο και ακριβές σε σχέση με το S8+ άλλα η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο από το S7 edge στο S8+.

 

 

 

 

 

 

Βασίλη οι διαφορες είναι ορατές υπέρ του S9. Δεν χρειάστηκε καν να ανοίξω τις φωτογραφίες. Η Samsung με το S9 έχει κάνει φοβερή δουλειά προς την σωστή κατεύθυνση.

 

Η Photo του S9 είναι πιο ζωντανή, βγάζει μια αίσθηση 3d. Η καλύτερη διαχείρηση θορύβου στα σκοτεινά επιτρέπει την διατήρηση μεγαλύτερου ποσοστού λεπτομέρειας.

 

Καλορίζικο

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε εδώ άλλες υπερβολές προς την αντίθετη κατεύθυνση όπως ένα ποστ που είδα πριν μέρες και δεν υπάρχει καμία διαμαρτυρία.

Υπήρχε κατηγορία προς άλλο άτομο ότι και καλά όταν φωτογραφίζει μειώνει την έκθεση από το screen button που έχουν όλα τα κινητά.

Για όνομα του Θεού βρε παιδιά. Είναι βασική ρύθμιση που την έχουν όλα τα κινητά και μαζί με το ταπ είναι απαραίτητα όταν υπάρχουν έντονες αποκλίσεις στον φωτισμό μέσα στο πλάνο.

Τι να το κάνουμε το κινητό με την καλύτερη κάμερα αν δεν ξέρουμε να την χρησιμοποιήσουμε?

 

Από την άλλη αν ενοχλούν τέτοια ποστ μπορεί να δημιουργηθεί μια ενότητα που αφορά την φωτογραφία με κινητά στην οποία θα ενταχθούν τα δύο υπάρχοντα θεματα και ας γίνει ένα τρίτο για την βελτίωση.

 

Ας είμαστε ειλικρινείς, το μόνο που ενοχλεί (δεν θα πω την πλειοψηφία, θα πω) κάποιους από εμάς, είναι πως πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ το κινητό του Κώστα-γ να είναι το καλυτερότερο και μάλιστα να μην χωράει περιθώρια αμφισβήτησης.

 

Δεν λέει κανείς να μην πειράζουμε τις ρυθμίσεις, αλλά λέμε να το αναφέρουμε.

 

Προσωπικά πάμπολλες φορές κρίνω από δείγματα άλλων εδώ και αγοράζω συσκευές. Και καταλήγω να έχω στα χέρια μου αποτελέσματα που δεν είναι καν παρόμοια με τα δείγματα άλλων μελών.

 

Θα μιλήσω για μένα: έχω πάρει 950xl και U11 για να τα δοκιμάσω, και εν τέλει δεν δικαιώθηκε ο τόσο μεγάλος ντόρος περί "παπάδων" και μοναδικών φωτογραφιών. Και αυτό γιατί δεν ήξερα τότε με τι τρόπο ο Κώστας (και ο καθένας μας που δεν αναφέρει πώς πήρε τη φωτογραφία) κατέληξε με τα δείγματα που ποστάρει εδώ μέσα. Μέχρι που πήρα το 950 δεν ήξερα πως έπρεπε να πειράξω το white balance στις ημερήσιες ούτε το manual focus στις βραδινές. Και αυτό επειδή κανείς δεν το ανέφερε όταν πόσταρε τη φωτογραφία. "Μα, θα το δεις στα EXIF". Όχι, δεν θα κάτσω να σκαλίσω το EXIF, όταν είναι πολύ απλό να γράφει ο καθένας μας με το πώς στο καλό τράξηξε τη φωτογραφία του.

 

Όπως και εσύ, λίγο πριν, πολύ σωστά έκανες. "Τράβηξα αυτή τη φωτογραφία και την επεξεργάστηκα ελάχιστα και πήρα αυτό το αποτέλεσμα". Απλό κατανοητό και περνάει το μήνυμα που θες. Το να βάλω μια φωτογραφία ξερή και να εκθειάζω τη συσκευή μου δεν προσφέρει τίποτα. :O

 

ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να βάλουμε full auto. ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να πειράξουμε το EV. ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να γυρίσουμε σε manual. ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να επεξεργαστούμε έστω τα shadows/highlights. Το ζήτημα είναι να το λέμε explicitly. :rolleyes:

 

Όπως και να 'χει, προσωπικά είμαι φουλ μέσα στο να φτιάξουμε ένα ακόμη θέμα για τεχνικές και τρόπους να βελτιώσουμε τις λήψεις μας, κάτι ανάμεσα στο καλλιτεχνικό topic και αυτό εδώ που είναι αυστηρά χωρίς επεξεργασία. Με ενδιαφέρει -όπως και πολλούς που ξέρω- να πειραματιζόμαστε με manual, με τα λοιπά modes (όπως τα Huawei με το light painting) και με τεχνικές που μπορούμε να δοκιμάζουμε, όπως και με βασικές αρχές επεξεργασίας για καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω το SnapSeed και Lightroom.

Πιστεύω όμως για ξεκίνημα είναι πιο εύκολο το SnapSeed.

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν όλα τα εργαλεία που έχει.

Κάποια στιγμή αν βρω χρόνο θα ανεβάσω ένα ποστ με τις βασικές διορθώσεις οι οποίες τονίζω αφορούν την βελτίωση της απόδοσης της κάμερας και όχι την μετατροπή της φωτογραφίας ως προς το καλλιτεχνικό.

Δεν είναι Photoshop.

Οι περισσότερες κινήσεις είναι στάνταρ για όλες τις φωτογραφίες που τραβάμε.

Έχει επίσης ωραίο αλγόριθμο για πορτραίτο, ο οποίος παίρνει ρυθμίσεις.

 

@@@ Στα φωτογραφικά φόρουμ, όταν γίνονται παρουσιάσεις, συγκρίσεις φακών, γράφουν για παράδειγμα ότι ο τάδε φακός είναι περισσότερο sharp αλλά έχει μεγαλύτερο Chromatic aberration το οποίο όμως διορθώνεται αυτόματα στο Lightroom. Και το λένε αυτό για να μην καταδικάσουν ένα καλύτερο φακό επειδή πάσχει κάπου που όμως διορθώνεται.

 

Τέλος όποιος θέλει μπορεί να διαβάζει. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανένα.

 

Βλέπουμε εδώ άλλες υπερβολές προς την αντίθετη κατεύθυνση όπως ένα ποστ που είδα πριν μέρες και δεν υπάρχει καμία διαμαρτυρία.

Υπήρχε κατηγορία προς άλλο άτομο ότι και καλά όταν φωτογραφίζει μειώνει την έκθεση από το screen button που έχουν όλα τα κινητά.

Για όνομα του Θεού βρε παιδιά. Είναι βασική ρύθμιση που την έχουν όλα τα κινητά και μαζί με το ταπ είναι απαραίτητα όταν υπάρχουν έντονες αποκλίσεις στον φωτισμό μέσα στο πλάνο.

Τι να το κάνουμε το κινητό με την καλύτερη κάμερα αν δεν ξέρουμε να την χρησιμοποιήσουμε?

 

Από την άλλη αν ενοχλούν τέτοια ποστ μπορεί να δημιουργηθεί μια ενότητα που αφορά την φωτογραφία με κινητά στην οποία θα ενταχθούν τα δύο υπάρχοντα θεματα και ας γίνει ένα τρίτο για την βελτίωση.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κώστα το θέμα είναι να γράφουμε τι κάνουμε. Αν το κάνουμε αυτό (πχ έριξα έκθεση ή έβαλα manual κλπ) δεν αποτελεί πρόβλημα. Πουθενά δεν απαγορεύεται να ρίξεις το ev, απλά πρέπει να το γράψεις γιατί ο μέσος αναγνώστης/κινητακιας δεν διαβάζει exif ενώ ο ίδιος τραβάει point & click. Επιπλέον έτσι γλυτώνουμε και τα άσκοπα σχόλια τύπου "τράβηξες manual?" ή "έριξες ev" κλπ.

 

Όσον αφορά τις επεξεργασμένες θεωρώ ιδανικό το να μπαίνει και η αρχική φωτογραφία χωρίς επεξεργασία. Έτσι είναι win-win. Δηλαδή βάζεις την αρχική γράφοντας αν τυχόν είχες manual, πείραγμα στο ev ή άλλο camera app (όπως δηλαδή κάνουμε μέχρι τώρα) ωστε να βλέπουμε τι κάνει η κάμερα χωρίς επεξεργασια και μετά βάζεις και την επεξεργασμένη γράφοντας το πρόγραμμα και τι πειραξες ώστε να μαθαίνουμε και εμείς τίποτα :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την αφορμή ξεκίνησε και το άλλο topic και κατέληξε πιο καλλιτεχνικό. Είχαμε κάποιες φωτογραφίες επεξεργασμένες (όχι καλλιτεχνικές) και είπαμε να έχουμε ένα θέμα για αυτές. Εν τέλει το γυρίσαμε στο καλλιτεχνικό-προσεγμένο εκεί.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε εδώ να το κρατήσουμε σε ισορροπία το original-επεξεργασμένο χωρίς προστριβές. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας είμαστε ειλικρινείς, το μόνο που ενοχλεί (δεν θα πω την πλειοψηφία, θα πω) κάποιους από εμάς, είναι πως πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ το κινητό του Κώστα-γ να είναι το καλυτερότερο και μάλιστα να μην χωράει περιθώρια αμφισβήτησης.

 

Δεν λέει κανείς να μην πειράζουμε τις ρυθμίσεις, αλλά λέμε να το αναφέρουμε.

 

Προσωπικά πάμπολλες φορές κρίνω από δείγματα άλλων εδώ και αγοράζω συσκευές. Και καταλήγω να έχω στα χέρια μου αποτελέσματα που δεν είναι καν παρόμοια με τα δείγματα άλλων μελών.

 

Θα μιλήσω για μένα: έχω πάρει 950xl και U11 για να τα δοκιμάσω, και εν τέλει δεν δικαιώθηκε ο τόσο μεγάλος ντόρος περί "παπάδων" και μοναδικών φωτογραφιών. Και αυτό γιατί δεν ήξερα τότε με τι τρόπο ο Κώστας (και ο καθένας μας που δεν αναφέρει πώς πήρε τη φωτογραφία) κατέληξε με τα δείγματα που ποστάρει εδώ μέσα. Μέχρι που πήρα το 950 δεν ήξερα πως έπρεπε να πειράξω το white balance στις ημερήσιες ούτε το manual focus στις βραδινές. Και αυτό επειδή κανείς δεν το ανέφερε όταν πόσταρε τη φωτογραφία. "Μα, θα το δεις στα EXIF". Όχι, δεν θα κάτσω να σκαλίσω το EXIF, όταν είναι πολύ απλό να γράφει ο καθένας μας με το πώς στο καλό τράξηξε τη φωτογραφία του.

 

Όπως και εσύ, λίγο πριν, πολύ σωστά έκανες. "Τράβηξα αυτή τη φωτογραφία και την επεξεργάστηκα ελάχιστα και πήρα αυτό το αποτέλεσμα". Απλό κατανοητό και περνάει το μήνυμα που θες. Το να βάλω μια φωτογραφία ξερή και να εκθειάζω τη συσκευή μου δεν προσφέρει τίποτα. :O

 

ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να βάλουμε full auto. ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να πειράξουμε το EV. ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να γυρίσουμε σε manual. ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να επεξεργαστούμε έστω τα shadows/highlights. Το ζήτημα είναι να το λέμε explicitly. :rolleyes:

 

Όπως και να 'χει, προσωπικά είμαι φουλ μέσα στο να φτιάξουμε ένα ακόμη θέμα για τεχνικές και τρόπους να βελτιώσουμε τις λήψεις μας, κάτι ανάμεσα στο καλλιτεχνικό topic και αυτό εδώ που είναι αυστηρά χωρίς επεξεργασία. Με ενδιαφέρει -όπως και πολλούς που ξέρω- να πειραματιζόμαστε με manual, με τα λοιπά modes (όπως τα Huawei με το light painting) και με τεχνικές που μπορούμε να δοκιμάζουμε, όπως και με βασικές αρχές επεξεργασίας για καλύτερα αποτελέσματα.

Βαγγέλη, το να κάνουνε παρεμβάσεις χωρίς να το αναφέρουμε δεν βοηθά κανένα. Υποστηρίζω το εντελώς αντίθετο και έχω γράψει πολλές φορές απ'όταν πήρα το U11 τι χρειάζεται για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Μετά από όσα συνέβησαν σ αυτό το thread στο παρελθόν δεν έχω σκοπό να συμμετάσχω σε αντιπαραθέσεις.

Παίρνω από τον καθένα ότι καλό έχει να προσφέρει και τέλος.

Όπως θα έχεις διαπιστώσει δεν έγραψα ποτέ ότι η δική μου συσκευή είναι η καλύτερη και γενικά αποφεύγω να κατατάσσω σε βαθμολογία τα κινητά που συμμετέχουν. Οι διαφορές είναι μικρές.

 

@@@ Panisher24

Καλορίζικο. Όμορφη φωτογραφία. Ένα από τα θεματακια του U11 είναι τα highlights-shadows. Όχι τόσο σ αυτή την φωτογραφία αλλά γενικώς. Για τέλειο αποτέλεσμα χρειάζεται κατέβασμα τα highlights και ανέβασμα τα shadows.

Αυτό έκανα εδώ στην λίγο contrast στον ουρανό.

d3c99b9ed3b90cce347d298ba4d22861.jpg

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη οι διαφορες είναι ορατές υπέρ του S9. Δεν χρειάστηκε καν να ανοίξω τις φωτογραφίες. Η Samsung με το S9 έχει κάνει φοβερή δουλειά προς την σωστή κατεύθυνση.

 

Η Photo του S9 είναι πιο ζωντανή, βγάζει μια αίσθηση 3d. Η καλύτερη διαχείρηση θορύβου στα σκοτεινά επιτρέπει την διατήρηση μεγαλύτερου ποσοστού λεπτομέρειας.

 

Καλορίζικο

 

Κώστα ένα εξασκημένο μάτι όπως το δικό σου θα καταλάβει τις διαφορές χωρίς καν να ανοίξει τις φωτογραφίες και για αυτό και μίλησα ως μία πρώτη ανάγνωση για το μέσο χρήστη όπως όταν βλέπουμε τις φωτογραφίες γάμου από το οικογενειακό άλμπουμ όπου τις προσπερνάμε γρήγορα και μας φαίνονται όλες ίδιες :lol:.

 

... Υπήρχε κατηγορία προς άλλο άτομο ότι και καλά όταν φωτογραφίζει μειώνει την έκθεση από το screen button που έχουν όλα τα κινητά. Για όνομα του Θεού βρε παιδιά. Είναι βασική ρύθμιση που την έχουν όλα τα κινητά και μαζί με το ταπ είναι απαραίτητα όταν υπάρχουν έντονες αποκλίσεις στον φωτισμό μέσα στο πλάνο.

Τι να το κάνουμε το κινητό με την καλύτερη κάμερα αν δεν ξέρουμε να την χρησιμοποιήσουμε?

 

Παιδιά έτσι είναι, εγώ το κάνω τις περισσότερες φορές, μην ξεχνάμε ότι ο φωτογράφος είναι ο άρχοντας του φωτογραφικού σκηνικού, αυτός θα ελέγξει το φως, θα καθορίσει το κάδρο, θα πετάξει αντικείμενα έξω από αυτό ή θα βάλει πράγματα μέσα σε αυτό. Το θέμα είναι ποιο τηλέφωνο αυτές τις επιλογές του φωτογράφου τις υλοποιεί καλύτερα.

 

Το EV για εμένα δεν πρέπει να το πειράζουμε παρά μόνο σε συγκριτικές φωτογραφίες γιατί εκεί δεν μπορούμε να πετύχουμε την ίδια τιμή και στα 2 τηλέφωνα, σε κάθε άλλη περίπτωση το θεωρώ υποχρέωση του φωτογράφου να το ρυθμίζει.

 

Θα μπορούσα να θεωρήσω το EV ως τα βλέφαρα των ματιών που ενώ η κόρη του ματιού μας είναι επιφορτισμένη με την ποσότητα του φωτός που θα περάσει στο μάτι και για αυτό ανοιγοκλείνει αυτόματα παρόλα αυτά σε περίεργες-δύσκολες φωτιστικές συνθήκες όπως παραλία, χιόνι, έρημος εκεί κλείνουμε και τα βλέφαρά μας ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο μπερδευτεί. Έγραψε κανένας ότι απαγορεύεται να πειράζεις το ev? Αν το αναφέρεις δεν υπάρχει πρόβλημα. ;)

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλος κόπος να γράψεις πχ ev -1 ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα εχετε πει ολα πιο πανω. Τωρα αν θελουμε να βλεπουμε δυνατοτητες καμερας με λιγη επεξεργασια οπως εκανε ο Κωστας απο πανω, νομιζω οτι εδω κολλαει καλυτερα...

Απλα, ομορφα, και συντομα εδωσε τα παντα, την αρχικη, την τελικη και 2 λογια για το τι εκανε και γιατι..

Εγω σε αυτο συμφωνω, και δε νομιζω οτι επηρεαζει οποιαδηποτε συγκριση κανουμε αναμεσα σε συσκευες κλπ.

Το παρον θεμα ονομαζεται συγκριση καμερων, οκ δε γινεται ολοι να εχουμε ταυτοχρονα ολα τα κινητα ή 2-3 παρομοιου επιπεδου για συγκρισεις (μιας και ετσι εχουν νοημα), εγω ειτε δοκιμαζω πολλα ειτε οταν ειμαι με φιλους τα παιρνω να κανω τα συγκριτικα μου, αλλα ο καθε ενας δεν ειναι υποχρεωμενος να το κανει αυτο.

 

Μπορουμε λοιπον να εχουμε απο ολα, αρκει να ειμαστε Σωστοι.

Ο Κωστας (gtf ) με κυνηγαει σε ολα τα θεματα που γραφω να με βριζει, οκ, ας μπει εδω να ριξει και καμια φωτο του g5se τωρα για σπαμ, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει διαχειριση δε μπορουμε να κανουμε κατι, περα απο το να τον αγνοουμε, που πρωτος θελω να το κανω αλλα δεν το καταφερνω παντα. Ειναι κριμα γιατι θα μπορουσε να προσφερει πολλα ομως.

ΚΑτα τα αλλα, το θεμα αρχιζει και εχει παλι ουσια και νοημα και θεωρω οτι αξιζει να δουμε και τετοια συγκριτικα, μεταξυ ιδιας καμερας σε ο,τι βγαζει (ειτε auto ειτε manual ) και ο,τι μπορει να εξελιχθει με μικρη επεξεργασια για βελτιστοποιηση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την ομαδα,

 

Εχω στα χερια μου ενα xiaomi mi note 3, με την τελευταια global stable 9.1.4.0.

 

Αν καποιος εχει ιδια συσκευη αν μπορει να με ενερωσει με ποια ρομ εχει τις καλυτερες φωτο?

 

Μεχρι στιγμης οι φωτο ειναι ψιλοαπελπισια οσον αφορα την λεπτομερεια στις φωτο..

 

Βεβαια τις συγκρινω με το lg g4 που με ειχε καλομαθει και το οποιο μεχρι σημερα δεν εχω βρει συσκευη να το βαζει κατω στην καμερα ( και στην οθονη..) και ειχα στα χερια μου αρκετες ( iphone 6s, samsumg s6, samsung s8 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την ομαδα,

 

Εχω στα χερια μου ενα xiaomi mi note 3, με την τελευταια global stable 9.1.4.0.

 

Αν καποιος εχει ιδια συσκευη αν μπορει να με ενερωσει με ποια ρομ εχει τις καλυτερες φωτο?

 

Μεχρι στιγμης οι φωτο ειναι ψιλοαπελπισια οσον αφορα την λεπτομερεια στις φωτο..

 

Βεβαια τις συγκρινω με το lg g4 που με ειχε καλομαθει και το οποιο μεχρι σημερα δεν εχω βρει συσκευη να το βαζει κατω στην καμερα ( και στην οθονη..) και ειχα στα χερια μου αρκετες ( iphone 6s, samsumg s6, samsung s8 κλπ)

 

Θα βαλεις την τελευταια xiaomi.eu developer rom!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την ομαδα,

 

Εχω στα χερια μου ενα xiaomi mi note 3, με την τελευταια global stable 9.1.4.0.

 

Αν καποιος εχει ιδια συσκευη αν μπορει να με ενερωσει με ποια ρομ εχει τις καλυτερες φωτο?

 

Μεχρι στιγμης οι φωτο ειναι ψιλοαπελπισια οσον αφορα την λεπτομερεια στις φωτο..

 

Βεβαια τις συγκρινω με το lg g4 που με ειχε καλομαθει και το οποιο μεχρι σημερα δεν εχω βρει συσκευη να το βαζει κατω στην καμερα ( και στην οθονη..) και ειχα στα χερια μου αρκετες ( iphone 6s, samsumg s6, samsung s8 κλπ)

 

Βάλε developers. Με διάφορα και καλύτερη στις νυχτερινές. G4 όμως δεν θα γίνει που ακόμα και σήμερα στις βραδυνές βάζει κάτω πολλές φετινες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε developers. Με διάφορα και καλύτερη στις νυχτερινές. G4 όμως δεν θα γίνει που ακόμα και σήμερα στις βραδυνές βάζει κάτω πολλές φετινες συσκευές.
Οκ παιδια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις... μολις βρω χρονο θα περασει eu dev..

 

Κριμα στην lg που την πηρε η κατω βολτα απο τα bootloop και μετα (οχι πως οι αλλες εταιριες δεν ειχαν θεματα απλα η lg δεν το διαχειριστηκε σωστα) τοσο για τις συσκευαρες που εβγαζε και στις τιμες που τις εδινε (μεχρι g4) οσο και για το λογισμικο που κατ εμε ειναι απο τα καλυτερα και πιο ελαφρια με λιγα blot.. κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλη αυτή την ... εποικοδομιτική συζήτηση περί καλύτερης κέμερας-ρυθμίσεων κλπ κλπ, νομίζω ότι πρέπει να κρατήσουμε το αυτονόητο.

Κάνουμε ότι θέλουμε με τη φωτογραφία είτε εκείνη την ώρα με tap, κατέβασμα ev κλπ κλπ, είτε μετά στο κινητό (snapseed κλπ κλπ), είτε μετά στον υπολογιστή (Photoshop κλπ κλπ) είτε έχει τραβηχτεί με τρίποδο κλπ κλπ κλπ.. ...αλλά πάντα το αναφέρουμε.

Αυτό που είπε ο Αντρέας είναι πολύ σωστό, το να παραθέτουμε original auto και "πειραγμένη". Ετσι όσοι θέλουμε θα τις κατεβάσουμε και θα τις ψάξουμε.

 

 

Ο Κώστας Κ. όντας πολύ καλός φωτογράφος, (πριν και after επεγεργασίας), μας έδωσε πολύ ωραία πορτραίτα από το U11. Εχει προφανώς σταθερότατο χέρι και πολύ καλό "μάτι"..... Με έχει βάλει στην πρίζα για το 11αρι αν το βρω μτχ σε καλή τιμή... Γιατί αυτό θέλω (εγώ προσωπικά) από το κινητό. Καλά πορτραίτα. Φαντάζομαι Κώστα ότι δεν είχαν κάποιου είδους προετοιμασία τα 2 Indoor πορτραίτα ε? Αυθόρμητα και point and shoot... Απλά ότι βοήθησε ο καλός Indoor φωτισμός για να αναδείξει τις λεπτομέρειες του προσώπου.

(Υπόλοιπες ερωτήσεις για να μην κουράζω θα στις στείλω σε pm)

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλη αυτή την ... εποικοδομιτική συζήτηση περί καλύτερης κέμερας-ρυθμίσεων κλπ κλπ, νομίζω ότι πρέπει να κρατήσουμε το αυτονόητο.

Κάνουμε ότι θέλουμε με τη φωτογραφία είτε εκείνη την ώρα με tap, κατέβασμα ev κλπ κλπ, είτε μετά στο κινητό (snapseed κλπ κλπ), είτε μετά στον υπολογιστή (Photoshop κλπ κλπ) είτε έχει τραβηχτεί με τρίποδο κλπ κλπ κλπ.. ...αλλά πάντα το αναφέρουμε.

Αυτό που είπε ο Αντρέας είναι πολύ σωστό, το να παραθέτουμε original auto και "πειραγμένη". Ετσι όσοι θέλουμε θα τις κατεβάσουμε και θα τις ψάξουμε.

 

 

Ο Κώστας Κ. όντας πολύ καλός φωτογράφος, (πριν και after επεγεργασίας), μας έδωσε πολύ ωραία πορτραίτα από το U11. Εχει προφανώς σταθερότατο χέρι και πολύ καλό "μάτι"..... Με έχει βάλει στην πρίζα για το 11αρι αν το βρω μτχ σε καλή τιμή... Γιατί αυτό θέλω (εγώ προσωπικά) από το κινητό. Καλά πορτραίτα. Φαντάζομαι Κώστα ότι δεν είχαν κάποιου είδους προετοιμασία τα 2 Indoor πορτραίτα ε? Αυθόρμητα και point and shoot... Απλά ότι φαντάζομαι βοήθησε ο καλός Indoor φωτισμός για να αναδείξει τις λεπτομέρειες του προσώπου.

(Υπόλοιπες ερωτήσεις για να μην κουράζω θα στις στείλω σε pm)

Πέτρο τα πορτραίτα δεν είχαν καμία επεξεργασία και ήταν φωτογραφίες της στιγμής. Απλά από συνήθεια κάνω πάντα ταπ στο μάτι όπως κάνω focus και φωτομέτριση με την κάμερα μου.

Έχει χρησιμοποιηθεί η gCam επειδή δεν θα είχα δεύτερη ευκαιρία αν κάτι δεν μου άρεσε.

Η official εφαρμογή τραβά πολύ καλά επίσης. Έχω κάνει δοκιμές με την κόρη μου αλλά δεν μπορώ να τις ανεβάσω.

Το μειονέκτημα της official είναι ότι τραβά αυτό που βλέπει. Ενώ η gCam με τις πολλαπλές λήψεις, το παλεύει καλύτερα.

Με λίγα λόγια σε indoor εκτός ακραίων καταστάσεων όπως αυτή που έκλεισα το ένα φως και το μισό πρόσωπο ήταν στις σκιές, τα καταφέρνει το ίδιο καλά με την gCam και μάλιστα με πιο φυσικά αποτελέσματα.

Μην βιαστείς όταν έλθω Ελλάδα, θα κάνουμε κάποιες δοκιμές και θα έχεις την δική σου άποψη.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλη αυτή την ... εποικοδομιτική συζήτηση περί καλύτερης κέμερας-ρυθμίσεων κλπ κλπ, νομίζω ότι πρέπει να κρατήσουμε το αυτονόητο.

Κάνουμε ότι θέλουμε με τη φωτογραφία είτε εκείνη την ώρα με tap, κατέβασμα ev κλπ κλπ, είτε μετά στο κινητό (snapseed κλπ κλπ), είτε μετά στον υπολογιστή (Photoshop κλπ κλπ) είτε έχει τραβηχτεί με τρίποδο κλπ κλπ κλπ.. ...αλλά πάντα το αναφέρουμε.

Αυτό που είπε ο Αντρέας είναι πολύ σωστό, το να παραθέτουμε original auto και "πειραγμένη". Ετσι όσοι θέλουμε θα τις κατεβάσουμε και θα τις ψάξουμε.

 

 

Ο Κώστας Κ. όντας πολύ καλός φωτογράφος, (πριν και after επεγεργασίας), μας έδωσε πολύ ωραία πορτραίτα από το U11. Εχει προφανώς σταθερότατο χέρι και πολύ καλό "μάτι"..... Με έχει βάλει στην πρίζα για το 11αρι αν το βρω μτχ σε καλή τιμή... Γιατί αυτό θέλω (εγώ προσωπικά) από το κινητό. Καλά πορτραίτα. Φαντάζομαι Κώστα ότι δεν είχαν κάποιου είδους προετοιμασία τα 2 Indoor πορτραίτα ε? Αυθόρμητα και point and shoot... Απλά ότι βοήθησε ο καλός Indoor φωτισμός για να αναδείξει τις λεπτομέρειες του προσώπου.

(Υπόλοιπες ερωτήσεις για να μην κουράζω θα στις στείλω σε pm)

Εγώ τον εμπιστεύομαι από παλιά, όταν ήταν σε πλήρη ασχολία πάλι με το forum και γι'αυτό τσιμπισα την συσκευή και μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

...Παίρνω από τον καθένα ότι καλό έχει να προσφέρει και τέλος....

 

 

Η πιο σωστή κουβέντα που έχει ειπωθεί εδώ μέσα.;)

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Η πιο σωστή κουβέντα που έχει ειπωθεί εδώ μέσα.;)

 

επιτρεψε μου να διαφωνησω σε κατι:

Αν εγω μπαινω και πηδαω το θεμα καθε μερα επειδη δε μαρεσει η ψηφιακη σου φατσα, και πω και μερικα σωστα για να αρεσω σε μερικους, δικαιολογει την κακη μου συμπεριφορα??

Ποσο μαλλον οταν εχω φαει μονιμα μπαν απανωτα, οταν εχω βρισει αισχρα μελη κλπ κλπ? Και αναφερομαι σε ολους.

ΠΡωτος λεω οτι εχω κανει λαθη, οτι εχω ειρωνευτει οταν με εχουν φερει σε οριακο σημειο κλπ κλπ και μετανοιωνω γιατι απλα εδωσα παραπανω αξια στους τιποτα, ομως οταν καποιος ειναι αδιορθωτος νομιζω οτι οσο και να προσφερει, το κανει μονο και μονο για να ειναι αρεστος και οχι επειδη θελει να βοηθησει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

επιτρεψε μου να διαφωνησω σε κατι:

Αν εγω μπαινω και πηδαω το θεμα καθε μερα επειδη δε μαρεσει η ψηφιακη σου φατσα, και πω και μερικα σωστα για να αρεσω σε μερικους, δικαιολογει την κακη μου συμπεριφορα??

Ποσο μαλλον οταν εχω φαει μονιμα μπαν απανωτα, οταν εχω βρισει αισχρα μελη κλπ κλπ? Και αναφερομαι σε ολους.

ΠΡωτος λεω οτι εχω κανει λαθη, οτι εχω ειρωνευτει οταν με εχουν φερει σε οριακο σημειο κλπ κλπ και μετανοιωνω γιατι απλα εδωσα παραπανω αξια στους τιποτα, ομως οταν καποιος ειναι αδιορθωτος νομιζω οτι οσο και να προσφερει, το κανει μονο και μονο για να ειναι αρεστος και οχι επειδη θελει να βοηθησει.

 

Σωστά αλλά και εκεί μπορείς να σκρολάρεις και να πας στην επόμενη δημοσίευση. Διότι μία (δικαιολογημένη δε λέω) απάντηση δεν θα προσφέρει τίποτα ούτε στο άτομο που θα τη δώσει ούτε στο τόπικ μας γενικώς.

Ας δοκιμάσουμε την αδιαφορία, μπορεί να εκπλαγούμε από την εξέλιξη....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...