Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είχε το μισό resolution με αυτό το μέγεθος σένσορα, θα ήταν ο βασιλιάς της νύχτας χωρίς καν να χρειαστεί να δούμε δείγματα..

 

Προσωπικά το έχω προπαραγγείλει το P20 Pro στο πανέμορφο μωβάκι.

 

Απλά: μην αγνοείτε το μέγεθος των pixels ανά αυτό το εμβαδόν.

 

Όταν διπλασιάζεις το εμβαδόν αλλά διπλασιάζεις και τα pixels που περιλαμβάνονται σε αυτό το εμβαδόν, έχεις απλά μεγαλύτερη ανάλυση με τις ίδιες συνθήκες (ίδιο μέγεθος pixels, παρόμοια ευαισθησία ISO, παρόμοια ποιότητα στις νυχτερινές κτλ)

 

Το ζήτημα είναι να αυξάνουν (= βρουν το sweet spot για) το μέγεθος του αισθητήρα ενώ παράλληλα να έχουν αρκετά χαμηλή ανάλυση ώστε να είναι μεγάλα τα pixels χωρίς να βγαίνει χωρίς λεπτομέρεια σε pixel peeping η τελική φωτογραφία.

 

Ναι μεν 1/1.7", αλλά και 40 mpixels, ήτοι 1μm pixels. Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο -αν μιλούσαμε για τελική φωτογραφία στα 40mpixels.

 

Τα μαγικά θα τα κάνει για άλλη μια φορά το software (το γνωστό supersampling των PureView), που θα χρησιμοποιήσει το καταλληλότερο 1/4 (25%) από αυτά τα 40 εκατομμύρια Pixels, για να καταλήξει με 10 εκατομμύρια Pixels τελική ανάλυση.

 

Οπότε calm your tits με τα μαθηματικά, γιατί τελικά όλα είναι computational photography, θέλουμε δε θέλουμε ;)

 

Παρακολουθώ σιωπηλά το topic και το χαίρομαι πραγματικά :) Ευελπιστώ να συνεισφέρω μόλις το παραλάβω, με το καλό.

 

Αυτό εννοούσα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι μεν, αλλα...

 

Τα 40mp ειναι στον μονοχρωμο φακο. Οποτε καταρχας δε χανεις το ~μισο φως στο bayer φιλτρο. Επισης, η αναλυση δεν ειναι ευθεως συγκρισιμη, για να παρεις 40mp εγχρωμου φακου θες τα διπλασια pixel στην ουσια (αν θυμαμαι καλα τα μαθηματικα, μπορει να ειναι 50% παραπανω), οποτε εχεις και λιγο μεγαλυτερα πιξελ

 

Εχω χρονια να ασχοληθω με φωτογραφια οποτε οποιος τα ξερει καλυτερα ας διορθωσει

 

20mp ο ασπρομαυρος...40mp θα εχει ο RGB.

Επισης η καμερα δε διαθετει ois αλλα μια πιο προηγμενη τεχνολογια.

Η Huawei ισχυριζεται οτι θα μπορεις να βγαλεις long exposure μεχρι 4 sec χωρις τριποδα !!!

Δεν υπαρχει η καμερα

Link to comment
Share on other sites

20mp ο ασπρομαυρος...40mp θα εχει ο RGB.

Επισης η καμερα δε διαθετει ois αλλα μια πιο προηγμενη τεχνολογια.

Η Huawei ισχυριζεται οτι θα μπορεις να βγαλεις long exposure μεχρι 4 sec χωρις τριποδα !!!

Δεν υπαρχει η καμερα

 

Κάτσε να την δούμε αυτή την "προηγμένη τεχνολογία", γιατί σε κάτι χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες που είδα, το S9 είναι καλύτερο.

https://www.forbes.com/sites/bensin/2018/03/27/camera-shootout-huawei-p20-pro-vs-iphone-x/#5ceb07fc5d33

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, κρατάω μικρό καλάθι. Εδώ απλοί χρήστες και δεν έχουμε consistent άποψη, μια-δυο φωτογραφίες από reviewers δεν μου λένε κάτι πλέον.

 

Και, εντάξει, θεωρητικά είναι όλα όσα λέμε. Εικάζουμε και κάνουμε κουβέντα βάσει specs.

 

Προσωπικά και μόνο που νιώθω [επιτέλους] ενθουσιασμό μέχρι να το πάρω στα χέρια μου και θέλω να το υπερασπιστώ πριν καλά καλά το χρησιμοποιήσω, της βγάζω το καπέλο της Huawei για το hype και μόνο.

 

Εντωμεταξύ ήδη τρίβω τα χεράκια μου για τα (έστω ημερίσια και υπό εύκολες συνθήκες) 40mpixel raw αρχειάκια (των {υποθέτω} 75-100mb?). Σκεφτείτε τις δυνατότητες για επεξεργασία! *κοιτάζει στο άπειρο χαζογελώντας σαν ερωτοχτυπημένος*

 

[omg το χιλιοστό εννιακοσιοστό μου post, πόσο satisfying]

Link to comment
Share on other sites

Ένα σετάκι απο one plus 5t και mix2.Οι μέρες διαφέρουν και είναι λογικό διότι δεν υπάρχει η πολυτέλεια να έχω και τις δυο συσκευές. Στοκ και οι δύο κάμερες. Πρώτη το 5τ. Να σας πω ότι το σωστό wb είναι του op5t και του op3t. Bonus απο το one plus 3t στο τέλος.

40213348165_5f7a901674_c.jpgIMG_20180329_223726 by bill linuxilakis, on Flickr

 

41107898351_91a9dcbf62_c.jpgIMG_20180316_224312_HHT by bill linuxilakis, on Flickr

 

25505468767_7587b5f96f_c.jpgIMG_20170515_223705 by bill linuxilakis, on Flickr

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη του mix 2 ήταν με dev ή stable?

 

dev πάντα βάζω. Σε όλα dev. 40512550252_fa9c42eaaf_c.jpgIMG_20180222_204543_HHT by bill linuxilakis, on Flickr

 

Να και άλλη μία αλλά σε σε άλλο σημείο τραβηγμένη.

Edited by linuxilakis
Link to comment
Share on other sites

dev πάντα βάζω. Σε όλα dev.

 

Μου κάνει εντύπωση που χει τόσο ψυχρά χρωματα. Η dev είχε πολύ πιο θερμό wb. Θυμαμαι ότι επειδή εχει ίδιο αισθητηρα είχε και σε σένα διαφορά η dev στη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχε λάμπες ψύχραινε πολύ. Χειροκίνητα αν το πείραζα ερχόταν σε αυτό που το μάτι έβλεπε . Το οποίο το 3τ το έχει αποτυπώσει ακριβώς θα έλεγα.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τις κοιτάω στο pc. Βασίλη αν δεν μου λεγες ποιο ειναι ποιο δεν θα μπορούσα να καταλάβω ποιο ηταν του mix 2 και ποιο του op5t.

Πόσο αδικήμενη κάμερα έχει αυτό το Mix 2... Οκ δεν φτάνει s8, u11, pixel 2 αλλά δεν υστερεί του υπόλοιπου ανταγωνισμού.

 

Προσωπικά δεν βλέπω διαφορές απο το op5t (πέραν wb). Η dev έχει βελτιώσει πολύ τη κάμερα.

Σε ευκολία λήψης πως τα βλέπεις; Πχ όταν τραβάς κάτι βιαστικά;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το review P20 pro vs Pixel 2 φαίνεται legit για όποιον ενδιαφέρεται να πάρει μια πρώτη εικόνα
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το P20 σε πορτραίτο υστερεί σημαντικά. Αντιθέτως τα πορτραίτα του pixel έρχονται εκπληκτικά κοντά σε DSLR με φακό παρόμοιου εστιακού μήκους.

Το βίντεο δεν μπορεί να μας δείξει τα πάντα. Πχ πως λειτουργεί το night mode, αν έχει lag κλπ. Όμως το αποτέλεσμα που δίνει είναι εξαιρετικό.

 

Στα landscape βλέποντας ολόκληρη την φωτογραφία μου αρέσει περισσότερο το pixel, γράφει πολύ πιο φυσικά αυτό που βλέπει, δεν κάνει φλατ τον ουρανό. Όταν όμως τις δούμε σε 100% ανάλυση, η διαφορά σε λεπτομέρεια είναι τεράστια υπέρ του Ρ20.

Νομίζω μ αυτά που είδα, είναι όπως το περίμενα:

Τρομερή λεπτομέρεια που αντέχει πολύ περισσότερο crop και night mode που αυξάνει πολύ το φως.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δούμε πώς λειτουργούν αυτά τα modes.

Επίσης δύσκολα θα δούμε αξιόπιστα συγκριτικά γιατί δεν ξέρουμε αν αξιοποιούν όλες τις δυνατότητες.

Για το πορτραίτο δεν υπάρχει αμφιβολία γιατί σε όλα τα δείγματα παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα. Φλατ πρόσωπο χωρίς καθόλου βάθος.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τις κοιτάω στο pc. Βασίλη αν δεν μου λεγες ποιο ειναι ποιο δεν θα μπορούσα να καταλάβω ποιο ηταν του mix 2 και ποιο του op5t.

Πόσο αδικήμενη κάμερα έχει αυτό το Mix 2... Οκ δεν φτάνει s8, u11, pixel 2 αλλά δεν υστερεί του υπόλοιπου ανταγωνισμού.

 

Προσωπικά δεν βλέπω διαφορές απο το op5t (πέραν wb). Η dev έχει βελτιώσει πολύ τη κάμερα.

Σε ευκολία λήψης πως τα βλέπεις; Πχ όταν τραβάς κάτι βιαστικά;

Ανδρέα δύσκολα στο mix2 έβγαιναν πιο εύκολα καθαρές. Στο op5t θέλεις χέρια απο τσιμέντο.....

Οι πρώτες είναι hdr + του tolyan minimal settings.Εδώ το έχω στο lowest . Γενικά είμαι στο low ή στο loewst για να μην έχω θολούρα. Κια για να την χρησιμοποιώ σαν την στοκ. Βγάζω τραβάω. Οι άλλες που έχουν ενδιαφέρον ακόμα έχουν blue dots

Εδώ χωρίς κάποιο στήριγμα μόνο τα χεράκια μου που τα θεωρώ σταθέρα....

26241055617_85304045c4_c.jpgIMG_20180329_225015 by bill linuxilakis, on Flickr

 

41112664961_7ef4f869c5_c.jpgIMG_20180329_224917 by bill linuxilakis, on Flickr

 

Εδώ στο δεύτερο σετ το στηρίζω σε παγκάκι.

26241090757_6c8c5ce1bb_c.jpgIMG_20180329_224357 by bill linuxilakis, on Flickr

 

26241105367_cc8e6d2286_c.jpgIMG_20180329_224315 by bill linuxilakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα πορτραίτα που δεν έχουν φυσικότητα και βάθος που εύστοχα αναφέρει ο Κώστας (στο P20 pro εννοείται αναφέρομαι), το είδα και εγώ σε λίγα πρώιμα παραδείγματα. Είναι κάτι που αδυνατεί το hardware η μπορεί να διορθωθεί με πιθανή αναβάθμιση του software?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αν στο lowest έχεις ισάξιο αποτέλεσμα με στοκ, τράβα μονιμα με gcam να μην ρισκαρεις camera shake.

Επιπλέον νομίζω αν το πας στο medium θα δεις οριακή βελτίωση χωρίς να αργεί πολύ.

 

Αυτό με τα πορτραίτα που δεν έχουν φυσικότητα και βάθος που εύστοχα αναφέρει ο Κώστας (στο P20 pro εννοείται αναφέρομαι), το είδα και εγώ σε λίγα πρώιμα παραδείγματα. Είναι κάτι που αδυνατεί το hardware η μπορεί να διορθωθεί με πιθανή αναβάθμιση του software?

 

Λογικά το noise reduction φταίει. Οπότε software.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αν στο lowest έχεις ισάξιο αποτέλεσμα με στοκ, τράβα μονιμα με gcam να μην ρισκαρεις camera shake.

Επιπλέον νομίζω αν το πας στο medium θα δεις οριακή βελτίωση χωρίς να αργεί πολύ.

 

 

 

Λογικά το noise reduction φταίει. Οπότε software.

Αντρέα σίγουρα είναι το υπερβολικό noise reduction, αλλά όχι μόνο.

Επιλέγει λάθος έκθεση και δημιουργεί μεγαλύτερη παραμόρφωση στο σχήμα προσώπου.

Η Google τα έχει καταφέρει που καλά στο θέμα πορτραίτο. Το βλέπουμε και στις gcam που περνάμε στις συσκευές μας.

Και το U11 παρόλο που δεν κάνει έντονο noise reduction, χωρίς να είναι καθόλου κακό, δεν καταφέρνει να δώσει το ίδιο αποτέλεσμα με την gcam το οποίο έρχεται πολύ πιο κοντά στην DSLR μου.

Είναι λοιπόν σίγουρα software, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν να το διορθώσουν.

 

 

Η κάμερα του ΟΡ 5Τ, είναι πολύ καλή, αλλά η έλλειψη ois είναι βασικό μειονέκτημα.

Ούτε με 1/15 δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Θέλει να προσέξεις πολύ στο κράτημα κάτι που δεν είναι εύκολο πάντα.

Αντίθετα με ois ακόμα και το 1/6 δίνει εύκολα sharp φωτο.

Ήταν ένας από τους λόγους που δεν το προτίμησα.

Οι άλλοι δύο ήταν η αδιάβροχοποίηση και η ανάλυση της οθόνης.

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

To hdr+ εχει αλλαξει αρδην τα δεδομενα στο τομεα της καμερας.

Πριν το hdr+ υπηρχαν καλες και κακες καμερες.

Με το hdr+ υπαρχουν μονο καλες καμερες...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Htc u11 hdr+ vs hdr boost vs auto hdr

 

39309288670_95de6416fb_c.jpgHDR+ by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

40223388235_5f68f3ea2c_c.jpgHDR BOOST by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

41074955722_a7f1b8c271_c.jpgHDR AUTO by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

41118222641_396ab2b040_c.jpgHDR+ by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

39309231380_470947338f_c.jpgHDR BOOST by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

39309247660_716b88ef5b_c.jpgHDR AUTO by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Htc u11 hdr+ vs hdr boost vs auto hdr

 

39309288670_95de6416fb_c.jpgHDR+ by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

40223388235_5f68f3ea2c_c.jpgHDR BOOST by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

41074955722_a7f1b8c271_c.jpgHDR AUTO by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

41118222641_396ab2b040_c.jpgHDR+ by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

39309231380_470947338f_c.jpgHDR BOOST by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

39309247660_716b88ef5b_c.jpgHDR AUTO by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν χρειάσθηκε να τις ανοίξω καν.

Η HDR+ είναι πιο σωστή.

Και απόλυτα φυσική γιατί το μάτι δεν βλέπει μια απλή μαυρίλα στα σκιασμενα σημεία.

Βέβαια εδώ χρειάζεται HDR η manual επεξεργασία. Αν δηλαδή δεν είχα την gcam θα την επεξεργαζόμουν να την φέρω σ αυτό το επίπεδο.

 

Εδω ένα δείγμα επεξεργασίας της ορίτζιναλ

c159b3f0b510d3ccfa57203e5d678b05.jpg

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To hdr+ εχει αλλαξει αρδην τα δεδομενα στο τομεα της καμερας.

Πριν το hdr+ υπηρχαν καλες και κακες καμερες.

Με το hdr+ υπαρχουν μονο καλες καμερες...

 

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά όπου βοηθά ο αισθητήρας απογειώνονται.

Πες μου κάτι το LG 5 που έχεις την παίρνει σαν apk; Και αν ναι μου δίνεις link αυτής που του ταιριάζει καλύτερα. Το έχω πάρει στην μεγάλη μου κόρη κανα χρόνο πριν.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 5 auto

 

Stock

 

41121770491_e7b9f368d4_c.jpgIMG_20180330_194640 by John, on Flickr

 

HDR+

 

40411201864_c1c56a877a_c.jpgIMG_20180330_194634 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα Samsung (J7 duos 2017). Σταματησα πιο πολυ για το χρωμα της πασχαλιας που γι α μενα ειναι υπεροχο. Δεκτο καθε σχολιο απο ειναι υπεροχες μεχρι μην ξανανεβασεις μας εβγαλες τα ματια.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...