Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xiaomi mi note 3 μια εσωτερικού χώρου και μια εξωτερικά,αυτόματο και οι δυο

27034511968_80a2dff9f7_c.jpgIMG_20180318_184357 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

40196825274_1c1a20157a_c.jpgIMG_20180319_144859 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Kαι μια με τον δεύτερο φακό οπτικό zoom 2x

26033356397_87294b7ca7_c.jpgIMG_20180312_121439 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Op5t, επιλεκτική εστιαση, δύσκολη σκηνή

 

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4785/40006894325_64fd0c3876_c.jpg[/img]IMG_20180319_162742_Bokeh by marios86, on Flickr

 

Ερχόμαστε με bokeh

[ig]https://farm1.staticflickr.com/810/40904740561_879639c235_c.jpg[/img]2018-03-19_08-33-12 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εξαιρετικές φωτογραφίες Μάριε και Βαγγέλη!

πολυ δυνατο το εργαλείο και με φοβερή κάμερα.. με βλέπω να έρχομαι κι εγω στην παρέα σας..:)

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι παιδιά κάποιες λήψεις είναι πολύ ωραίες και κάποιες άλλες αδιάφορες, στο φίλο fredometio να ρωτήσω όταν λεει tap εννοεί χειροκίνητη εστίαση αν καταλαβα και για ποιό λόγο το έκανε αφού είναι μέρα, η λήψη ειναι ωραία όμως
Link to comment
Share on other sites

Αντε Βασίλη με το καλό να έρθεις στην παρέα μας!! Το 5t σκέφτεσαι ε?

 

Don't mess with oneplus 5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl

proshot

 

26033033277_ac613aa81e_c.jpgpro21 by foxy4270, on Flickr

 

Εκπληκτική φωτογραφία, λεπτομέρεια κορυφαία με ελάχιστο φωτισμό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Honor 9

αυτόματο

 

40011820475_45d3799a5a_c.jpg2018-03-19_09-35-47 by vasilis poun, on Flickr

 

Πολύ καλό το honor Βασίλη, δεν του το είχα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αντε Βασίλη με το καλό να έρθεις στην παρέα μας!! Το 5t σκέφτεσαι ε?

 

Don't mess with oneplus 5

 

Γιάννη μ αρεσει και το 5αρι γιατί έχει το δακτυλικό μπροστά που με βολευει περισσότερο.. η αναλογία του 5τ δε ξερω αν θα με βολέψει, θα θελα να το δω πρώτα απο κοντά. Το δικό σου σίγουρα θα το δω πάντως ;)

 

ευχαριστώ πολύ Νίκο, είναι δύναμη το άτιμο ουτε γω του το χα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τουλάχιστον στις ημερήσιες η ποιότητα είναι παραπλήσια μεταξύ των κινητών που βλέπουμε τελευταια.

Το ίδιο βγαίνει και από τα συγκριτικά στα διάφορα sites.

 

Στα δύσκολα ίσως υπάρχουν διάφορες αλλά αν δεν υπάρχει άμεση σύγκριση δεν μπορώ να εκφράσω αποψη.

Δεν γίνεται να βγάλεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις φωτό από δύο κινητά την ίδια στιγμή και στο ίδιο ακριβώς κάδρο. Χρειάζεται κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Ο Νίκος είχε ανεβάσει ένα ωραίο συγκριτικό με αρκετά κινητά αλλά πρέπει να βρω χρόνο να τις δω δίπλα δίπλα στον υπολογιστή μου σε μεγάλη ανάλυση.

 

Στα δύο χρόνια που απέχω από τις εξελίξεις υπάρχει σαφής βελτίωση στις φωτό χαμηλού φωτισμού αλλά ακόμα χρειάζεται δουλειά όταν στο πλάνο υπάρχουν πρόσωπα.

Εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις απαιτησεις για πορτραίτο σε extreme καταστάσεις αλλά σε φωτισμό δωματίου θα πρέπει να μπορούν να δώσουν αξιοποιήσιμες φωτογραφίες.

 

Από αύριο που θα έχω την νέα μου συσκευή θα χρησιμοποιήσω σαν μέτρο σύγκρισης την κάμερα μου.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τουλάχιστον στις ημερήσιες η ποιότητα είναι παραπλήσια μεταξύ των κινητών που βλέπουμε τελευταια.

Το ίδιο βγαίνει και από τα συγκριτικά στα διάφορα sites.

 

Στα δύσκολα ίσως υπάρχουν διάφορες αλλά αν δεν υπάρχει άμεση σύγκριση δεν μπορώ να εκφράσω αποψη.

Δεν γίνεται να βγάλεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις φωτό από δύο κινητά την ίδια στιγμή και στο ίδιο ακριβώς κάδρο. Χρειάζεται κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Ο Νίκος είχε ανεβάσει ένα ωραίο συγκριτικό με αρκετά κινητά αλλά πρέπει να βρω χρόνο να τις δω δίπλα δίπλα στον υπολογιστή μου σε μεγάλη ανάλυση.

 

Στα δύο χρόνια που απέχω από τις εξελίξεις υπάρχει σαφής βελτίωση στις φωτό χαμηλού φωτισμού αλλά ακόμα χρειάζεται δουλειά όταν στο πλάνο υπάρχουν πρόσωπα.

Εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις απαιτησεις για πορτραίτο σε extreme καταστάσεις αλλά σε φωτισμό δωματίου θα πρέπει να μπορούν να δώσουν αξιοποιήσιμες φωτογραφίες.

 

Από αύριο που θα έχω την νέα μου συσκευή θα χρησιμοποιήσω σαν μέτρο σύγκρισης την κάμερα μου.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστός σε όλα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μην χαλιεστε χωρίς λόγο αντί να χαίρεστε που περνάμε την ώρα μας εδώ μέσα.. Το λέω κ για μένα αυτό..

 

Να ρωτήσω κάτι αφού μια μέτρια προς καλή συσκευή μπορεί να απογειωθεί με την gcam κτλ που σημαίνει ότι έχει δυνατότητες γιατί δεν κάθονται να φτιάξουν απτην αρχή το software τους κ μα δουλεύουν υοοδειγματικα out of the box κ να πάνε σούπερ κ σε πωλήσεις

Μπορούν νομίζεις; συμφέρει νομίζεις;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν νομίζεις; συμφέρει νομίζεις;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Πολύ εύκολη απάντηση.

Δε μπορούν.

Αν μπορούσαν θα το έκαναν.

Συμφέρει; φυσικά και ναι. Αλλά δεν μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τουλάχιστον στις ημερήσιες η ποιότητα είναι παραπλήσια μεταξύ των κινητών που βλέπουμε τελευταια.

Το ίδιο βγαίνει και από τα συγκριτικά στα διάφορα sites.

 

Στα δύσκολα ίσως υπάρχουν διάφορες αλλά αν δεν υπάρχει άμεση σύγκριση δεν μπορώ να εκφράσω αποψη.

Δεν γίνεται να βγάλεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις φωτό από δύο κινητά την ίδια στιγμή και στο ίδιο ακριβώς κάδρο. Χρειάζεται κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Ο Νίκος είχε ανεβάσει ένα ωραίο συγκριτικό με αρκετά κινητά αλλά πρέπει να βρω χρόνο να τις δω δίπλα δίπλα στον υπολογιστή μου σε μεγάλη ανάλυση.

 

Στα δύο χρόνια που απέχω από τις εξελίξεις υπάρχει σαφής βελτίωση στις φωτό χαμηλού φωτισμού αλλά ακόμα χρειάζεται δουλειά όταν στο πλάνο υπάρχουν πρόσωπα.

Εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις απαιτησεις για πορτραίτο σε extreme καταστάσεις αλλά σε φωτισμό δωματίου θα πρέπει να μπορούν να δώσουν αξιοποιήσιμες φωτογραφίες.

 

Από αύριο που θα έχω την νέα μου συσκευή θα χρησιμοποιήσω σαν μέτρο σύγκρισης την κάμερα μου.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κωστα, προσωπα σε χαμηλο φωτισμο ελαχιστα κινητα μπορουν να βγαλουν.

Δες τις δικες μου φωτο απο το Lumia 950, και θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχει συγκριση με αλλα κινητα.

Αν ηταν να διαλεξω 2 ακομα...θα ελεγα Htc u11, Nexus 6p.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολη απάντηση.

Δε μπορούν.

Αν μπορούσαν θα το έκαναν.

Συμφέρει; φυσικά και ναι. Αλλά δεν μπορούν.

 

Το αν συμφέρει είναι πολύ σχετικό.

Χρειάζεται προφανώς δαπάνη για την ανάπτυξη του λογισμικού.

 

Το target group τους όμως ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο; Αν ανέβαιναν σε τιμή οι συσκευές (για να καλύψουν τις επενδύσεις) θα τις αγόραζε το αγοραστικό τους κοινό; Το πιθανότερο είναι πως όχι. Αυτοί που θα το αγόραζαν στη θέση τους (πχ αυτοί που θέλουν καλη κάμερα) θα κάλυπτε το χαμένο μερίδιο αγοράς από τους πιο "οικονομικούς" καταναλωτές; Θα κατάφερναν να τους πείσουν ότι έχουν καλές κάμερες; Αυτό προφανώς δεν μπορεί να γίνει απότομα.

 

Βλέπω την huawei σταδιακά να βελτιώνει την κάμερα και να φτάνει σήμερα το mate 10 pro. Σταδιακά όμως ανέβασε και τις τιμές. Το ίδιο βλέπω και στη xiaomi. Συνεχώς βελτιώνει τις κάμερες της ανεβάζοντας παράλληλα και τις τιμές. Φυσικά οι τιμές δεν ανεβαίνουν μόνο λόγο της κάμερας. Μπορεί να έχει να κάνει με το brand name, την ποιότητα κατασκευής κλπ.

 

Για να κλείσω την φλυαρία μου, θα έλεγα πως απλά η κάθε εταιρεία αποφασίζει βάσει της στρατηγικής της. Προσωπικά εκεί που είναι το software της xiaomi και οι κάμερες της (πχ mi note 3) με καλύπτει αφού τα διπλάσια χρήματα δεν φέρνουν την "διπλάσια" κάμερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το αν συμφέρει είναι πολύ σχετικό.

Χρειάζεται προφανώς δαπάνη για την ανάπτυξη του λογισμικού.

 

Το target group τους όμως ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο; Αν ανέβαιναν σε τιμή οι συσκευές (για να καλύψουν τις επενδύσεις) θα τις αγόραζε το αγοραστικό τους κοινό; Το πιθανότερο είναι πως όχι. Αυτοί που θα το αγόραζαν στη θέση τους (πχ αυτοί που θέλουν καλη κάμερα) θα κάλυπτε το χαμένο μερίδιο αγοράς από τους πιο "οικονομικούς" καταναλωτές; Θα κατάφερναν να τους πείσουν ότι έχουν καλές κάμερες; Αυτό προφανώς δεν μπορεί να γίνει απότομα.

 

Βλέπω την huawei σταδιακά να βελτιώνει την κάμερα και να φτάνει σήμερα το mate 10 pro. Σταδιακά όμως ανέβασε και τις τιμές. Το ίδιο βλέπω και στη xiaomi. Συνεχώς βελτιώνει τις κάμερες της ανεβάζοντας παράλληλα και τις τιμές. Φυσικά οι τιμές δεν ανεβαίνουν μόνο λόγο της κάμερας. Μπορεί να έχει να κάνει με το brand name, την ποιότητα κατασκευής κλπ.

 

Για να κλείσω την φλυαρία μου, θα έλεγα πως απλά η κάθε εταιρεία αποφασίζει βάσει της στρατηγικής της. Προσωπικά εκεί που είναι το software της xiaomi και οι κάμερες της (πχ mi note 3) με καλύπτει αφού τα διπλάσια χρήματα δεν φέρνουν την "διπλάσια" κάμερα.

 

Το κόστος δεν είναι μεγάλο για να το μοιράσεις σε τόσα προιόντα, το οποίο μάλιστα είναι μηδαμινό.

Δεν είναι hardware. Είναι καθαρά θέμα ανθρώπινου δυναμικού.

Ας πάρει 10 ανθρώπους που γνωρίζουν το αντικείμενο και να τους βάλει να το δουλέψουν.

Γι αυτό όμως είπα δε μπορούν (τουλάχιστον προς το παρόν), επειδή τους κορυφαίους τους έχουν τσιμπίσει οι γνωστές εταιρείες.

Εδώ ολόκληρη Sony που βγάζει τους σένσορες, δεν έχει καταφέρει να τους εκμεταλευτεί όσο οι ανταγωνιστές της, γιατί της λείπουν οι top μηχανικοί.

Θέλει μυαλά και όχι αντιγραφείς :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δεις μίλησα για δαπάνη για το λογισμικό και όχι hardware. Δηλαδη επένδυση στο λογισμικό και στο ανθρώπινο κεφαλαιο. Δεν νομίζω ότι είναι τοσο "φτηνοί" αυτοί οι άνθρωποι που λες (είτε τους αποσπάσεις από άλλη εταιρεία είτε τους εκπαιδεύσεις). Και δεν θα βάλει το κόστος ανάπτυξης της φωτογραφικής της ναυαρχίδας της στη τιμή κάποιας low end συσκευής. Οπότε δεν επιμερίζεται τόσο εύκολα το κόστος.

 

Όπως και να χει δεν ξέρω καμία εταιρεία που να είχε τοπ κάμερες και να μην είχε και ανεβασμένες τις τιμες. Αν δεις αντίστοιχα την oppo ή ακόμα και τη meizu στη Κίνα (που εχουν μακραν τις καλυτερες καμερες στη χωρα) έχουν τιμές πολλαπλάσιες των υπολοίπων κινεζικών. Σίγουρα μες στη τιμή μπαίνουν και άλλοι παράγοντες αλλά δεν ξέρω καμία εταιρεία που να ήταν φτηνή και να είχε καλό software. Συνήθως από εκεί κόβουν.

 

Όσον αφορά τη sony, δεν νομίζω ότι της λείπει το ανθρώπινο κεφάλαιο. Μην ξεχνάμε ότι το λογισμικό της στις φωτογραφικές μηχανές (πχ compact, mirrorless κλπ) είναι εξαιρετικό. Οπότε πιστεύω ότι οφείλεται σε διαφορετικούς λόγους.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνατε κατι πολυ σημαντικο

Δεν χρειαζεται να επενδυσουν οι μεγαλες εταιριες σε software καμερων.

Το 90% των χρηστων χρησιμοποιει την καμερα του κινητου για selfies και για να ανεβαζει φωτο

στο insta και στο fb.

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικές φωτογραφίες Μάριε και Βαγγέλη!

πολυ δυνατο το εργαλείο και με φοβερή κάμερα.. με βλέπω να έρχομαι κι εγω στην παρέα σας..:)

Ευχαριστώ φίλε μου, μετά το τελευταίο update έχει ανέβει πολύ η κάμερα και ειδικά σε indoor και πρόσωπα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι λάθος, εδώ ψάχνουμε το καλύτερο κινητό ή τέλος πάντων συγκρίσεις καμερων. Υπαρχει το καλλιτεχνικό θέμα αν θες να ανοίξει το μάτι.

Εγώ προσωπικά δε χορταίνω τις φωτογραφίες του 950, μιας και τέτοια ποιότητα δεν έχει ούτε το s10.

Εγώ θα διαφωνήσω. Ο gtf κάνει πολύ λεπτομερή δουλειά στη φωτογραφία. Ξέρει καλά να κρύψει τις ατέλειες (στην προηγούμενη πχ έχει βάλει την φωτεινή πηγή πίσω από τον τοίχο για να μη την κάψει).

 

Και σε μένα αρέσουν οι φωτό του 950. Είναι πάνω από τα περισσότερα ίσως σημερινά mid-range.

 

Όμως σκαλίζοντας το προφίλ του Κώστα (;) στο Flickr βρήκα κάποιες λήψεις που είχαν γίνει σε ίδια τοπία με το U11 και το 950 έχανε σε πολλά θέματα, όπως απόδοση χρωμάτων, κάψιμο χρωμάτων, λεπτομέρειες κλπ.

 

Αυτό ωστόσο που μου αρέσει στο 950 είναι η απόδοση σε τοπία.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω. Ο gtf κάνει πολύ λεπτομερή δουλειά στη φωτογραφία. Ξέρει καλά να κρύψει τις ατέλειες (στην προηγούμενη πχ έχει βάλει την φωτεινή πηγή πίσω από τον τοίχο για να μη την κάψει).

 

Και σε μένα αρέσουν οι φωτό του 950. Είναι πάνω από τα περισσότερα ίσως σημερινά mid-range.

 

Όμως σκαλίζοντας το προφίλ του Κώστα (;) στο Flickr βρήκα κάποιες λήψεις που είχαν γίνει σε ίδια τοπία με το U11 και το 950 έχανε σε πολλά θέματα, όπως απόδοση χρωμάτων, κάψιμο χρωμάτων, λεπτομέρειες κλπ.

 

Αυτό ωστόσο που μου αρέσει στο 950 είναι η απόδοση σε τοπία.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επιτρεψε μου να διαφωνησω. Το U11 το συγκρινα ΑΜΕΣΑ με το s8 και δεν υπηρχε καποια αξιολογη διαφορα, ενω σε αρκετες υπερτερουσε το s8.

Αρα δε γινεται να ισχυει αυτο που λες αφου το 950 ειναι το καλυτερο ολων, ποσο μαλλον του ταπεινου s8.

Παραβαινει τους νομους των μαθηματικων, καταλαβαινεις ελπιζω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψε μου να διαφωνησω. Το U11 το συγκρινα ΑΜΕΣΑ με το s8 και δεν υπηρχε καποια αξιολογη διαφορα, ενω σε αρκετες υπερτερουσε το s8.

Αρα δε γινεται να ισχυει αυτο που λες αφου το 950 ειναι το καλυτερο ολων, ποσο μαλλον του ταπεινου s8.

Παραβαινει τους νομους των μαθηματικων, καταλαβαινεις ελπιζω..

 

Συμφωνώ και εγώ ότι το 950 είναι το καλύτερο όλων, εξάλλου το βλέπουμε από τις καταπληκτικές φωτογραφίες που ανεβάζει ο Κώστας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://farm1.staticflickr.com/812/40866116971_67f2d8a808_k.jpg' alt='40866116971_67f2d8a808_k.jpg'>20180102_181559 by andreas andreas, on Flickr[/img]

 

Βραδυνή χωρίς τρίποδο , στο αυτόματο

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψε μου να διαφωνησω. Το U11 το συγκρινα ΑΜΕΣΑ με το s8 και δεν υπηρχε καποια αξιολογη διαφορα, ενω σε αρκετες υπερτερουσε το s8.

Αρα δε γινεται να ισχυει αυτο που λες αφου το 950 ειναι το καλυτερο ολων, ποσο μαλλον του ταπεινου s8.

Παραβαινει τους νομους των μαθηματικων, καταλαβαινεις ελπιζω..

 

Τα Nokia ήταν ανώτερα και συνεχίζουν γιατί απλά ήταν πιο κοντά σε compact σε σχέση με τον ανταγωνισμό με προσεγμένος αισθητήρες κρύσταλλα κλπ.

 

Τώρα σχετικά με το vs μεταξύ U11 και S8, αυτό που είδα ψάχνωντας στο Flickr είναι ότι το S8 παρόλο ότι είναι βελτιωμένο όταν φωτογραφίζονται πρόσωπα, συνεχίζει τις παρεμβάσεις, κάτι που δεν μου άρεσε ποτέ στο S7 edge στο οποίο ήταν βέβαια πιο έντονο.

Σε ημερήσιες όπως το είπες, σε κάποιες είναι καλύτερο το ένα και σε κάποιες το άλλο. Το s8 χάνει στα shadows όπου και να δώσεις φως με επεξεργασία λείπει λεπτομέρεια, ενώ το U11 χάνει στα hightlights, το οποίο το μαζεύεις μειώνοντας την έκθεση από την οθόνη του κινητού πριν πατήσεις.

 

Στις βραδινές το Σ8 κάνει μεγαλύτερη απαλοιφή θορύβου και χάνει σε λεπτομέρεια συν ότι υστερεί σε πρόσωπα. Ρετουσαρει για να καλύψει τον θορυβο και απλά τονίζει τα μάτια.

Όπως ξαναείπα οι φωτογραφίες χρειάζονται επεξεργασία. Το σχετικό «εγώ βαριέμαι» δεν στέκει για όποιον θέλει να λέει ότι του αρέσει η φωτογραφία και βρίσκεται στα συγκεκριμένα threads.

Το ζητούμενο είναι ποιες συσκευές σου δίνουν δυνατότητα διορθώσεων με επεξεργασία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οneplus 5 Auto

 

40022130315_293ddbee25_c.jpgIMG_20180320_100759 by John, on Flickr

 

40022130715_dfbeb79ae8_c.jpgIMG_20180320_100808 by John, on Flickr

 

40022135195_4bd872e405_c.jpgIMG_20180320_100707 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Με tap to focus στην λάμπα η πρώτη, χωρίς tap to focus η δεύτερη

 

26043125267_e7ccdd0457_z.jpgIMG_20180319_185921 by Andreas, on Flickr

 

27045028228_6a908cb077_z.jpgIMG_20180319_185843 by Andreas, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...