Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσταρα πριν μερες ενα σχολιο για τα xiaomi καλοπροαίρετα και φιλικα παντοτε γιατι δεν γραφω συχνα αλλα βλεπω κανεις δεν απαντησε.Αν και οταν ειχα το mi5s δεν ειχε βγει η google camera γενικα ειστε ευχσριστημενοι απο τα xiaomi σε βραδυνες με φλας?Π.χ να βγαλεις.μια φωτο σε μπαρ.Εγω δεν ημουνα καθολου εβγαινε πολυ χσλια.Το αναφερω γιατι ηταν για μενα ενα σοβσρο μειονεκτημα.Απλως θελω να δω αν και καποιος αλλος εχει την ιδια αποψη με μενα

Δεν το γνωρίζω γιατί δεν βγάζω ποτέ φωτογραφίες με φλάς. Αλλοιώνει τελείως τα χρώματα και το αποφεύγω.

Μήπως χρησιμοποιούσες καμία θήκη και στου "εκτόπιζε" όπου γούσταρε το φώς του φλάς;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρήστο επειδή έκανα edit το προηγούμενο μου μήνυμα καθώς απάνταγες, τσέκαρε λίγο την ερώτησή μου;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω γιατί δεν βγάζω ποτέ φωτογραφίες με φλάς. Αλλοιώνει τελείως τα χρώματα και το αποφεύγω.

Μήπως χρησιμοποιούσες καμία θήκη και στου "εκτόπιζε" όπου γούσταρε το φώς του φλάς;

 

Οχι εβγσλα φωτο και χωρις θηκη.Το σχολιο μου ειναι γενικο για τα χιαομι γιατι ειχα και το mi5 και mi5s και mi6.Mε φλας τις βγαζει κιτρινες με θορυβο σαν να μην μπορει να διαχειριστει το φως του φλας σαν να δοκιμαζεις κινητο των 100 ευρω.Λιγο καλυτερα με manual ρυθμισεις.Δεν λεω τουμπανα κινητα σε ολα και σε καμερα αλλα αυτο προσωπικα με νευριαζε. Τελοςπαντων ευχσριστω για τις απαντησεις βλεπω και αλλοι συμφωνουν

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Οχι εβγσλα φωτο και χωρις θηκη.Το σχολιο μου ειναι γενικο για τα χιαομι γιατι ειχα και το mi5 και mi5s και mi6.Mε φλας τις βγαζει κιτρινες με θορυβο σαν να μην μπορει να διαχειριστει το φως του φλας σαν να δοκιμαζεις κινητο των 100 ευρω.Λιγο καλυτερα με manual ρυθμισεις.Δεν λεω τουμπανα κινητα σε ολα και σε καμερα αλλα αυτο προσωπικα με νευριαζε. Τελοςπαντων ευχσριστω για τις απαντησεις βλεπω και αλλοι συμφωνουν

 

Μια λύση ειναι να υποεκθέσεις, δηλαδή να βαλεις πχ ev -0.5 και θα σαι οκ. Το πρόβλημα που περιγράφεις περι θορύβου είναι επειδή μάλλον την βγάζει πιο φωτεινή από ότι πρέπει. Αλλά γενικά με led flash σπάνια έχω καλό αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε συσκευή οπότε το έχω καταργήσει.

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω ότι το μέγεθος του αισθητήρα παίζει μεγάλο ρόλο. Ας πούμε και με το le max 2 που έχει 1/2.4 αισθητήρα συνέργαζεται πολύ καλά. Βέβαια προφανώς στο Mi5s μιλάμε ακριβώς για τον ίδιο αισθητήρα και το app ο developer το χει χτίσει πάνω στο mi5s.

2) Στις νυχτερινές το Mi5s με hdr+ σε σχέση με το auto του g4 πως τα πάει; Επιπλέον σου νετάρει εύκολα όταν πχ έχει κίνηση στο θέμα σου;

1) Προσωπικά με το Le max 2 έπαθα πλάκα με αυτά που είδα! Άλλη συσκευή έγινε με το HDR+ και σίγουρα το ότι έχει καλό φακό και 1/2.4 παίζει τον ρόλο του και πιάνει τέτοια απόδοση.

2) Η stock κάμερα νετάρει πολύ πιό γρήγορα από το G4. Το HDR+ δεν έχει "κάτσει" καμία καλή φάση ακόμα για να μπορέσω να το δοκιμάσω. Εάν καταφέρει να πιάσει την απόδοση του G4 (νομίζω ότι θα την ξεπεράσει..) χωρίς να έχει motion blur...τότε τα πιάσαμε τα λεφτά μας!

Η stock πυροβολάει σε εσωτερικό χώρο με χαμηλό φωτισμό...βαράει 1/17 και δεν παίζει motion blur. Βγάζει θόρυβο όμως (σε λογικά επίπεδα).

Την HDR+ δεν πρόλαβα ακόμα να την δοκιμάσω. Πάντως, στην χθεσινή νυχτερινή που ανέβασα, έγραψε 1/13, νούμερο που είναι αρκετά καλό πιστεύω για να μήν έχεις motion blur (όσο αυτό είναι δυνατόν ε... εντάξει...δεν μιλάμε να παγώσει ο τόπος...εκεί πάς S7-S8 :p). Πιστεύω θα τα πάει καλά. Βλέπω και αυτές που βγάζει ο Κώστας στην καφετέρια. Έχει κόσμο μπόλικο μέσα και το motion blur είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο (ανάλογα με το πόσο κουνιόταν ο καθένας εκείνη την ώρα)

 

Γενικά, προς το παρόν, και χωρίς να έχω βρεί τα κόλπα της κάμερας του Mi5s, πιστεύω ότι παρέα με το HDR+ θα τα πάει περίφημα. Πρέπει απλά να ξέρεις-μάθεις πού θα χρησιμοποιείς την stock και πού την HDR+. Μπορεί η HDR+ να εκτοπίσει τελείως την stock; Αυτό δεν το ξέρω ακόμα. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση ειναι να υποεκθέσεις, δηλαδή να βαλεις πχ ev -0.5 και θα σαι οκ. Το πρόβλημα που περιγράφεις περι θορύβου είναι επειδή μάλλον την βγάζει πιο φωτεινή από ότι πρέπει. Αλλά γενικά με led flash σπάνια έχω καλό αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε συσκευή οπότε το έχω καταργήσει.

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα απο περιεργεια να ρωτησω κατι.Το samsung s8 που εχω τωρα και αυτο δεν εxει led flash?Αρα γνωμη μου κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι το software της xiaomi

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η HDR+ να εκτοπίσει τελείως την stock; Αυτό δεν το ξέρω ακόμα. :)

 

Εδώ θα σου απαντήσω. Στις ημερήσιες σίγουρα όχι. Με το mi5s έχω βγάλει τις πιο ωραίες φυσικές και λεπτομερείς ημερήσιες από κινητό. Νομίζω απλά είχα αυξήσει κατα μία σκάλα το contrast και τέλος.

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα απο περιεργεια να ρωτησω κατι.Το samsung s8 που εχω τωρα και αυτο δεν εxει led flash?Αρα γνωμη μου κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι το software της xiaomi

 

Το s8 είναι μια από τις πιο κορυφαίες κάμερες αυτή τη στιγμή στην αγορά και φυσικά σε εντελώς διαφορετική κατηγορία τιμής. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα απο περιεργεια να ρωτησω κατι.Το samsung s8 που εχω τωρα και αυτο δεν εxει led flash?Αρα γνωμη μου κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι το software της xiaomi
ναι φιλε μου δυστυχώς το software ειναι.Με το s8 χαίρεσαι να βγάζεις πορτρέτα με φλας π.χ σε ενα κλαμπ ενω το mi 5 π.χ θα σε πουλήσει.Μακαρι να το αλλάξουν κατι που περιμενα σε miui 9 αλλα για μια φορα ακομη το αφησαν στα ιδια

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα σου απαντήσω. Στις ημερήσιες σίγουρα όχι. Με το mi5s έχω βγάλει τις πιο ωραίες φυσικές και λεπτομερείς ημερήσιες από κινητό. Νομίζω απλά είχα αυξήσει κατα μία σκάλα το contrast και τέλος.

Έκανα αυτό που πρότεινες στον Γιάννη λίγο πιό πίσω.

Κατέβασα μία θέση το Sharpening και ανέβασα μία το Contrast. Πραγματικά πολύ δυνατό αποτέλεσμα!!! :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρωνω επειδή εχω εμπειρία απο τα xiaomi ακομα κ τα ακριβά π.χ mi mix 2 έχουν το ιδιο πρόβλημα με πολυ καλο φακό... στα mid range π.χ xiaomi redmi note 4 εκει παλι χαμός ενω βλεπεις αντίστοιχα huawei με πολυ καλύτερη επεξεργασία

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρωνω επειδή εχω εμπειρία απο τα xiaomi ακομα κ τα ακριβά π.χ mi mix 2 έχουν το ιδιο πρόβλημα με πολυ καλο φακό... στα mid range π.χ xiaomi redmi note 4 εκει παλι χαμός ενω βλεπεις αντίστοιχα huawei με πολυ καλύτερη επεξεργασία

 

Καλα δεν το συζητάμε. Απλά θέλω να πω ότι και το software ένα product είναι. Αν δεδομένων των specs μια συσκευή έχει πχ τα μισά λεφτά τότε αναμενόμενο κάπου να χάνει.

 

Ας πούμε το redmi note 4 για να βρεις συσκευή στην huawei με ίδια specs (ίντσες, επεξεργαστής, dual, μέγεθος rom κλπ) ανεβαίνεις αρκετά σε χρήματα. Μιλάμε για συσκευή που παίζει κοντά στα 165 ευρώ 3/32 ή 185 ευρώ η 4/64. Ειδικά η 4/64 αυτή τη στιγμή είναι από τις πιο vfm συσκευές και η κάμερα του δεδομένου της κατηγορίας (ίντσες, dual, 64αρη κλπ) και χρημάτων του δεν μπορείς να τη πεις και χάλια (με εξαίρεση το video που αυτό είναι όντως αδικαιολόγητα κακό)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν το συζητάμε. Απλά θέλω να πω ότι και το software ένα product είναι. Αν δεδομένων των specs μια συσκευή έχει πχ τα μισά λεφτά τότε αναμενόμενο κάπου να χάνει.

 

Ας πούμε το redmi note 4 για να βρεις συσκευή στην huawei με ίδια specs (ίντσες, επεξεργαστής, dual, μέγεθος rom κλπ) ανεβαίνεις αρκετά σε χρήματα. Μιλάμε για συσκευή που παίζει κοντά στα 165 ευρώ 3/32 ή 185 ευρώ η 4/64. ;)

εντάξει εχει κ τα lite περίπου στα ίδια η huawei... γενικα πρέπει να κανει το βημα σαυτο τον τομεα η xiaomi γιατι στα υπόλοιπα ειναι top!!!!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

εντάξει εχει κ τα lite περίπου στα ίδια η huawei... γενικα πρέπει να κανει το βημα σαυτο τον τομεα η xiaomi γιατι στα υπόλοιπα ειναι top!!!!

 

Τα lite ομως δεν ειναι 5,5 ιντσών. Δες ας πούμε λίγο πόσο έχει το s7 και το s7 edge (νομίζω έχουν κανα 60αρη διαφορά μεταξύ τους). Δηλαδή χωρίς να πιάσω καν τα specs, σου λεω απλά ότι δεν μπορείς να τα συγκρίνεις δεδομένου ότι μιλάμε για διαφορετικά μεγέθη οθόνης.

 

Δικαιότερη σύγκριση με το p9 lite είναι το redmi 4x των 130 ευρώ. Σε συγκριτικά φαίνεται να έχει ίδια επίπεδα κάμερας με το redmi note 4.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ε πρέπει να φάνε και οι άλλοι :P Άμα βάλει και καλές κάμερες (software/hardware) νομίζω παύει να υφίσταται λόγος ύπαρξης συσκευών άνω των 400 ευρώ no matter what. :P
Link to comment
Share on other sites

Ε πρέπει να φάνε και οι άλλοι :P Άμα βάλει και καλές κάμερες (software/hardware) νομίζω παύει να υφίσταται λόγος ύπαρξης συσκευών άνω των 400 ευρώ no matter what. :P

 

Βασικά όταν το κάνει αυτό θα πάψει να είναι οικονομική. Μπορεί να είμαι φιλικός προς xiaomi αλλά lets face it. Όσο βελτιώνει την κάμερα τόσο θα ανεβαίνει και σε τιμή. Τα ίδια έκανε και η huawei. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κολλήσαμε λιγο στο redmi note 4.... σίγουρα εχει πιο πολλες εκδόσεις κ με διαφορες ίντσες αλλα γενικα μιλαμε κ στα τοπ κινητά της δινει αυτό το κακο στης νυχτερινές λήψεις και ειναι καθαρα software κάμερας

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κολλήσαμε :P

 

Πάρε-πάρε δείγματα stock-hdr-htt-gcam long exp-gcam v4

 

stock auto hdr off

38149842216_ef9c410072_z.jpgIMG_20171105_184154 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

stock auto hdr on

26429500049_049ac601ce_z.jpgIMG_20171105_184159_HDR by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

stock hht

26429500049_049ac601ce_z.jpgIMG_20171105_184159_HDR by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

gcam long exposure

38137038906_f13cd776a9_z.jpgIMG_20171105_184210 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

gcam v4

38160908832_17c4c1663b_z.jpgIMG_20171105_184223 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Κολλήσαμε λιγο στο redmi note 4.... σίγουρα εχει πιο πολλες εκδόσεις κ με διαφορες ίντσες αλλα γενικα μιλαμε κ στα τοπ κινητά της δινει αυτό το κακο στης νυχτερινές λήψεις και ειναι καθαρα software κάμερας

 

Απλά και τα τοπ είναι αρκετά φτηνότερα δεδομένου ιντσών ή dual ή αποθηκευτικού, δηλαδή τα κλασσικά σημεία που αλλάζουν price range στο κινητό.

 

Σίγουρα πάντως αν προτεραιότητα σου είναι η κάμερα κοιτάς προς άλλες εταιρείες.

 

Anyway σταματάω και γω πριν με banaro :p

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, οι stock hdr είναι κουνημμένες και της gcam νομιζω δεν έχει νετάρει σωστά.

 

Προφανώς στο hdr της stock άνοιξε πολύ το χρόνο της έκθεση;... ένα απο τα προβλήματα του software που λέγαμε πριν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 HDR+ Gcam 5.1

 

37529021204_2c8dd1afa6_c.jpgHdr+ by Guardian, on Flickr

 

37529000934_dbb15818d8_c.jpgIMG_20171107_131101 by Guardian, on Flickr

 

38208836312_fdf67443b6_c.jpgIMG_20171107_133552 by Guardian, on Flickr

 

26464405019_9341f98095_c.jpgIMG_20171107_132052 by Guardian, on Flickr

 

38240885921_2d915e0f71_c.jpgIMG_20171107_131120 by Guardian, on Flickr

 

38185862506_19b4ca506f_c.jpgIMG_20171107_130658 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια...Xiaomi και camera software είναι δύο ξένοι. Καμία αμφιβολία περί αυτού...και μιλάμε για φωτογραφίας ε...πού να πιάσουμε fps video, OIS και ήχο εγγραφής...χάος... :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια...Xiaomi και camera software είναι δύο ξένοι. Καμία αμφιβολία περί αυτού...και μιλάμε για φωτογραφίας ε...πού να πιάσουμε fps video, OIS και ήχο εγγραφής...χάος... :rolleyes:
Είχα redmi note 4,mi5s plus,mi max 2 θα συμφωνήσω ότι στο software της κάμερας είναι τραγικοί.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια...Xiaomi και camera software είναι δύο ξένοι. Καμία αμφιβολία περί αυτού...και μιλάμε για φωτογραφίας ε...πού να πιάσουμε fps video, OIS και ήχο εγγραφής...χάος... :rolleyes:

 

Κοιτα την ημερα το software ειναι πολυ καλο,καλυτερο τουλαχιστον απο του htc 10 που ειχα.Επισης το βιντεο με μερικες ρυθμισεις ειναι εξαιρετικο και σε focus και σε ηχο.

Δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο.

Απο πλευρας μπαταριας και διαχειρησης ενεργειας τα xiaomi ειναι σε αλλο επιπεδο.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έχεις παράπονο από το βίντεο του mi5s? Γενικά η σειρά mi δεν έχει αυτά τα προβλήματα. Ακόμα και το mi max 2 που είχε θέμα διάβασα ότι το διόρθωσαν σε update.
Link to comment
Share on other sites

Αντρεα πως σου φενονται οι φωτος?Ακου εντυπωσεις!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...