Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OnePlus 3T

IMG_20171102_134825_01_01

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ωραία φώτο!!!

Ρίξε και αλλο υλικό!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Oneplus 3T auto HDR on

 

https://farm5.staticflickr.com/4506/38111276132_0384100446_c.jpg[/mg]

2017-11-03_07-17-16 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

OnePlus 3T auto HQ

https://farm5.staticflickr.com/4479/26366557099_692155e56b_c.jpg[/ig]

2017-11-03_07-19-14 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φοβερες Βλάση!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιαννη ουτε για πλακα να μην το λες αυτο. Οι φωτογραφιες πρεπει να ανεβαινουν απο ολους. Κανεις δεν γεννιεται με χαρισμα. Απο αυτη την διαδικασια βγαινουν ολοι κερδισμενοι, κριτες και κρινομενοι. Εγω προσωπικα ξερω πολλους απο εδω μεσα που εχουν βελτιωθει αισθητα τον τελευταιο χρονο μονο και μονο γιατι εξεθεσαν τον εαυτο τους σε δημοσια κριτικη.
Βασιλη συμφωνώ 100%.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά υπενθυμίζω ότι στο βαθμό που μπορούμε δεν ανεβάζουμε μια μια τις φωτογραφίες αλλά προτιμούμε να τις βάζουμε σε ένα post.

Μπορείτε πχ να χετε μαζέψει κάποιο υλικό μέσα σε 2-3 ώρες και μετά να το ανεβάσετε όλο μαζί ;)

 

IMG_20171103_142800 Alcatel pop up.auto

 

Σπύρο νομίζω ότι δεν σου έχει νετάρει.

 

Βλάσση όντως βγήκαν πολύ ωραία του op3t.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οντως.εχω τραβηξει μερικες ιδιες ακομα.θα τις ανεβασω καποια στιγμη σετ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Χερατη στο μισό δευτερόλεπτο lg g5se θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω την gcam le αλλά αφού θέλει ρουτ το ξεχνάω διαπαντός. 24295415508_10eb57c0a4_h.jpgIoannina clock by the moonshine
Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι όλες με το εργαλείο Lg g6 4 φάκοι,3 εφαρμογές κάμερας έχω χάσει την μπάλα.

HDR+ Long exposure

37438244854_c52df971e2_c.jpgLg g6 HDR+ long exposure. by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Wide lens manual

37438290184_dc8f5349c3_c.jpgLg g6 wide lens manual by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

HDR+

38092712666_bffdd4fd8b_c.jpgLg g6 HDR+ by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Χερατη στο μισό δευτερόλεπτο lg g5se θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω την gcam le αλλά αφού θέλει ρουτ το ξεχνάω διαπαντός. [ig]https://farm5.staticflickr.com/4572/24295415508_10eb57c0a4_h.jpg[/img]Ioannina clock by the moonshine

 

δε θελει root ...ποιοσ το ειπε αυτο?

εντυπωσιακη φωτο by the way

Link to comment
Share on other sites

δε θελει root ...ποιοσ το ειπε αυτο?

εντυπωσιακη φωτο by the way

Ευχαριστώ πολύ για τσ καλά σου λόγια φίλε.. Όσες εκδόσεις της g cam και αν δοκίμασα δεν έπαιξε καμία προφανώς κάτι λείπει από το τηλ..

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto ev-2

 

37439186164_a933c29342_c.jpg

2017-11-04_12-26-13 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά λέει ο kok1980. Θέλει root γιατί το g5 se σε αντίθεση με το g5 δεν έχει ενεργό api2.

 

Πάντως επειδή το είχα δοκιμάσει στο g5 δεν χάνεις και πολλά. Δεν αξίζει να χάσεις την εγγύηση σου για αυτό.

 

Παρεμπιπτόντως είναι μια πραγματικά υπέροχη φωτογραφία. Εξαιρετικό κάδρο!!! ;) Το μόνο ψεγάδι που της βρίσκω είναι ότι έχει κάψει λίγο στο καμπαναριό πάνω αλλά και στη μέση στο φωτισμένο σχέδιο αλλά προφανώς σε ενδιέφεραν περισσότερο τα σύννεφα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά λέει ο kok1980. Θέλει root γιατί το g5 se σε αντίθεση με το g5 δεν έχει ενεργό api2.

 

Πάντως επειδή το είχα δοκιμάσει στο g5 δεν χάνεις και πολλά. Δεν αξίζει να χάσεις την εγγύηση σου για αυτό.

 

Παρεμπιπτόντως είναι μια πραγματικά υπέροχη φωτογραφία. Εξαιρετικό κάδρο!!! ;) Το μόνο ψεγάδι που της βρίσκω είναι ότι έχει κάψει λίγο στο καμπαναριό πάνω αλλά και στη μέση στο φωτισμένο σχέδιο αλλά προφανώς σε ενδιέφεραν περισσότερο τα σύννεφα.

Αμα έριχνα shutter ή iso θα έβγαινε πιο σκοτεινή και όντως θα έχανα τα σύννεφα.. Ήθελα να δω αμα η gcam θα είχε πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα και δεν θα είχε καμένα σημεία

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto ev-2

 

https://farm5.staticflickr.com/4583/37439186164_a933c29342_c.jpg[/g]

2017-11-04_12-26-13 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εξαιρετικη νυχτερινη... !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμα έριχνα shutter ή iso θα έβγαινε πιο σκοτεινή και όντως θα έχανα τα σύννεφα.. Ήθελα να δω αμα η gcam θα είχε πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα και δεν θα είχε καμένα σημεία

 

Βασικά μπορούσες να την επεξεργαζόσουν μετά. Εγώ προσωπικά θα υποέκθετα (πχ μικρότερο iso) και μετά θα φωτιζα τις σκιές χωρίς να κάψω τα φώτα ;) Προφανώς μιλάμε για φωτογραφία που θα κράταγες και όχι για αυτό το thread :)

Link to comment
Share on other sites

ενα βραδυ το δουλεψα φιλε παρολαυτα ικανοποιημενος εμεινα για τα λεφτα του, φυσικα θα το δω ξανα.

 

τι δεν σου αρεσε?

Στις φωτογραφίες έχει αρκετό θόρυβο σε χαμηλό φως και χάνει σε ποιότητα. Από την άλλη βέβαια μιλάμε για mid range συσκευή.

 

Ωστόσο, εννοείται ότι σαν συσκευή αξίζει τα λεφτά της. Είναι υπέροχη. Ίσως αν θες, μπορώ να ανεβάσω ένα μίνι συγκριτικό, παρόλο που δεν έχω αρκετή εμπειρία.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

35814847071_5b7722e355_c.jpg

20170716_011312 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φωτογραφία Βλάσση. Αν και νομίζω ότι την έχεις ξαναβάλει;

 

Κώστα η gcam έχει διατηρήσει περισσότερο τα χρώματα, λιγότερος θόρυβος και καλύτερη έκθεση. Απο την άλλη η στοκ έχει λίγο μεγαλύτερη λεπτομέρια. Θα διάλεγα την gcam. Καλύτερα όμως βγάλε δείγματα με μεγαλύτερες αποστάσεις και λιγο πιο σαφείς συνθήκες (πχ φωτισμένους δρόμους)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Max 2 Auto

 

Kατεβασα το sharpness στο χαμηλο και την ρυθμιση αυτοματης εκθεσης την εβαλα στο μεσος ορος πλαισιου.

 

Ετσι εχει ενα κλικ καλυτερο dynamic range.

 

38104290796_1e559a8314_c.jpgIMG_20171104_125400 by Guardian, on Flickr

 

38104303566_3578cf5fe9_c.jpgIMG_20171104_125341 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, δεν αλλάζει το dynamic range απλά αλλάζει ο τρόπος που "αποφασίζει" να εκθέσει.

 

Αν πχ είχες την έκθεση σημειακή ή κεντρο και ειχε πανω δεξια μια λάμπα ή είχε από πανω σκοτεινό ουρανό δεν θα τα λάμβανε υπόψιν οπότε και θα καιγόταν η λάμπα ή θα έβγαινε σκοτεινός ο ουρανός αντίστοιχα. Αν πάλι το είχες μέσο όρο πλαισίου στη πρώτη περίπτωση θα έβγαινε πιο σκοτεινή για να μην τη κάψει και στην δεύτερη θα υπερφώτιζε το θέμα σου για να φωτίσει τον μαύρο ουρανό. Δηλαδή δεν υπάρχει άριστη λύση αλλά μόνο ιδανικότερη για τα θέματα που συνήθως τραβάς. ;)

 

Οσον αφορά τις υπόλοιπες ρυθμίσεις, ειδικά τώρα που μείωσες το sharpness θα έλεγα να αυξησεις ενα κλικ το contrast.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρεα τις διαβασσα αυτες τις ρυθμισεις και τις εβαλα απο το ξενο forum του miui!Τωρα κατα ποσο κανουν δουλεια θα δειξει!!

 

Ωραια επεξηγηση εκανες και θα το δω στην πραξη!!

 

Να συμπληρωσω οσον αφορα το 4k βιντεο λυθηκε το θεμα στην beta με τα μικροφωνα και το Noise cancellation που χαλουσε τον ηχο!!Επισης το 4k βιντεο εχει EIS και ειναι πολυ σταθερο!

Αναμενω πως και πως το ξεκλειδωμα για να βαλω gcam.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

https://farm5.staticflickr.com/4311/35814847071_5b7722e355_c.jpg[mg]

20170716_011312 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βλαση φοβερη νυχτερινη και παλι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ ωραία φωτογραφία Βλάσση. Αν και νομίζω ότι την έχεις ξαναβάλει;

 

Κώστα η gcam έχει διατηρήσει περισσότερο τα χρώματα, λιγότερος θόρυβος και καλύτερη έκθεση. Απο την άλλη η στοκ έχει λίγο μεγαλύτερη λεπτομέρια. Θα διάλεγα την gcam. Καλύτερα όμως βγάλε δείγματα με μεγαλύτερες αποστάσεις και λιγο πιο σαφείς συνθήκες (πχ φωτισμένους δρόμους)

 

ειναι διαφορετικη η φωτο αλλα μοιαζει με μια παλια, παντως γενικα εχουμε δει κατα καιρους απο μελη παμπολλες πανομοιοτυπες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...