Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι ρυθμισεις που εγραψα ειναι για SLR

Που σημαίνει, γκολ από τα αποδυτήρια...δηλαδή μεγάλος σε μέγεθος φακός. Ε;

Γιατί...όπως πάντα...όλα από εκεί ξεκινάν και εκεί καταλήγουν...:cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ίσως δεν έχει νόημα να συζητάμε άλλο. Μελετήστε λίγο το λεξικό, τον οδηγό του Βαγγέλη και τον έξτρα οδηγό με παραδείγματα και πιστεύω θα σας λυθούν όλες οι απορίες :)
Link to comment
Share on other sites

Θα ολοκληρωσω και θα τροποποιησω τον οδηγο για αποκλειστικα smartphones παιδια. Σημερα μου ξαναρθε η ορεξη!
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια.για εμας που ειμαστε απο εντελως εως λιγο ασχετοι πολυ κατατοπιστικά.δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο θεμα.θα πεσει μελετη μηπως ξεστραβωθουμε.:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2017-10-23_10-29-39

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Θα ολοκληρωσω και θα τροποποιησω τον οδηγο για αποκλειστικα smartphones παιδια. Σημερα μου ξαναρθε η ορεξη!

 

Προσωπικά μου αρέσει που το έχεις γενικό. Θα πρότεινα να το συνεχίσεις έτσι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα θα μιλαω αλλα θα βαλω ενα tl;dr σε καθε παραγραφο που θα λεει σε μια σειρα το αποτελεσμα του να πειραξεις κατι τετοιο σε ενα smartphone. ;)
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ;)

 

Αν θεωρείς ότι στο λεξικό εχω ξεχάσει κάποιον πραγματικά σημαντικό όρο (όπως κατάλαβες έβαλα μόνο τα αναγκαία για τις συζητήσεις) μου λες ;).

 

Υ.Γ. Βασικά αυτό πάει σε όλους. Κατά προτίμηση pm να μην βγαίνουμε offtopic

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κατάλαβα τί θέλεις να πείς.

 

Είναι αυτό που είδα π.χ όταν έβγαλα φωτό σε εσωτερικό χώρο στα γενέθλια του γιου μου. Καμιά 20αριά παιδιά κάθονται σε ένα τραπέζι (χαμηλός φωτισμός). Η φωτό που βγήκε είχε 3-4 παιδιά τζαμάτα (προφανώς αυτά που είχαν μείνει παγοκολώνες), φαγητά τούρτες κλπ ακίνητα αντικείμενα όλα τζαμάτα...αλλά τα 15-16 παιδιά που είχαν έστω και την παραμικρή κινητικότητα τα έβγαλε θολά (motion bluer ?). Εκεί λοιπόν, μάλλον το G4 θα είχε κάτι σε 1/10 ενώ θα μπορούσε να είχε 1/50. Ναι μέν θα έχανε σε λεπτομέρεια η ακίνητη τούρτα (λέω τώρα....) αλλά πολύ περισσότερα παιδιά θα έβγαιναν καθαρά.

 

Το S7 ας πούμε εδώ, θα έβγαζε όλα τα παιδιά σχεδόν ακίνητα, αλλά θα έχανε σε λεπτομέρεια η τούρτα (ξαναλάω τώρα...).

Και φυσικά θα άλλαζε και γεύση η τούρτα καθώς θα είχε εντελώς άλλα χρώματα => άλλες γεύσεις...! :lol:

 

Υ.Γ φαντάζομαι το mi5s τώρα με το port της google κάμερας θα κάνει παπάδες ε (για να χρησιμοποιήσω λέξη που φοριέται τώρα τελευταία);;;; :blink:

 

οχι λαθος...κανενα κινητο δεν θα την εβγαζε σωστα.

Μονο κινητο με xenon flash θα εβγαζε ολα τα παιδακια παγωμενα(εαν ηταν εντος εμβελειας)

Link to comment
Share on other sites

οχι λαθος...κανενα κινητο δεν θα την εβγαζε σωστα.

Μονο κινητο με xenon flash θα εβγαζε ολα τα παιδακια παγωμενα(εαν ηταν εντος εμβελειας)

Όχι ρε γμτ! Πάνω που πήγα να βγάλω συμπέρασμα...μου το χάλασες!!! :-)

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γμτ! Πάνω που πήγα να βγάλω συμπέρασμα...μου το χάλασες!!! :-)

 

from my LG G4

 

Με το mi5s που θα είχε shutter 1/30 θα τα χε πάει καλύτερα. Επίσης και με το s7 αν και θα ήταν χειρότερο από mi5s, ίσως να ταν ενα κλικ καλύτερα από g4 λόγω ότι δεν έχει multiframe nr, δηλαδή δεν θα ένωνε πολλαπλές φωτογραφίες οι οποίες προφανώς μεταξύ τους θα χουν πιάσει καποια διαφορετική κίνηση. Τέλος και με το g4 σε manual mode και υψηλότερο shutter θα τα χε πάει καλύτερα αν και θα χες περισσότερο θόρυβο.

 

Διάβασε μια το λεξικό αλλά και τους οδηγούς και θα καταλάβεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/uhxx7pQ

 

https://imgur.com/7haw42k

 

HP Elite X3. Όλα στο auto, χωρίς HDR.

 

Φίλτατε θέλουμε μπόλικο υλικό από αυτό το κινητό. Είσαι ο πρώτος που ανέβασε δείγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε θέλουμε μπόλικο υλικό από αυτό το κινητό. Είσαι ο πρώτος που ανέβασε δείγματα. :)

 

Ευχαρίστως οτι θέλετε. Απλά να ενημερώσω οτι δεν είμαι και πολύ γνώστης της φωτογραφίας. Μετά απο παρότρυνση του φίλου montoya_42 πόσταρα φωτογραφίες εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Shutter speed: Πόσο μεγάλη έκθεση κάνουμε (ή πόσο γρήγορο είναι το κλείστρο). Αν ξεπεράσει κάποιο χρόνο (πχ 1 δευτερολεπτο και πάνω) συνήθως το λέμε long exposure

ISO: Η ευαισθησία του αισθητήρα. Συνήθως μετρίεται από iso 50 μέχρι iso6400 στα κινητά. Γενικά, όσο μεγαλύτερο τόσο κατώτερη ποιότητα, το οποίο βέβαια εξαρτάται και από το πόσο σκοτεινό είναι αυτό που τραβάμε.

Stop: Καθε φορά που διπλάσιάζεται είτε ο χρόνος έκθεσης (πχ από 1/30 δευτερόλεπτα πάμε 1/15) είτε το iso (πχ από iso 400 σε iso 800), αυξάνει κατά 1 στοπ την φωτεινότητα

Noise & Noise reduction: Οι γκρι (luminance noise) και πολύχρωμες (color noise) κουκίδες. Συνήθως το συναντάμε σε υψηλότερο iso. Αφαιρείται μέσω Noise reduction χάνοντας όμως σε λεπτομέρια.

Motion Blur: Αν έχουμε αργή σχετικά έκθεση, τυχόν κινούμενα μέρη θα βγουν θολά motion blur

Camera Shake: Αν μας βγηκε "κουνημένη". Συνήθως όσο χαμηλότερο το shutter speed τόσο πιο επιρρεπές είναι.

OIS: Optical Image Stabilization. Ουσιαστηκά μας βοηθάει να βγάλουμε sharp φωτογραφίες με χαμηλότερο shutter speed.

Dynamic range: Το κατά πόσο μπορεί να φωτίσει τις σκιές χωρίς να κάψει τα φωτεινά μέρη (λίγο μπακαλέ για ευκολία). Όσο μεγαλύτερο iso τόσο μικρότερ dynamic range

HDR: High Dynamic Range. Αυξάνει το dynamic range τραβώντας 3 ή και παραπάνω φωτογραφίες με διαφορετική έκθεση. Πολλές φορές όμως αλλοιώνει τους τόνους των χρωμάτων.

Aperture: Όσο πιο wide τόσο περισσότερο φως προσλαμβάνει οπότε και τόσο λιγότερο iso ή έκθεση χρειαζόμαστε. Ενδεικτικά 1/3 stops: 1.4 1.6 1.8 2 2.2 2.5 2.8

Focal: Χοντρικά μπορούμε να πούμε ότι ειναι το ζουμ

Μέγεθος αισθητήρα/μέγεθος pixel: Όσο μεγαλύτερος το μέγεθος pixel τόσο καλύτερο dynamic range και λιγότερο θόρυβο έχει η φωτογραφία. Επιπλέον οι μεγαλύτεροι αισθητήρες συνήθως πετυχαίνουν ίδια φωτεινότητα με μικρότερο iso. Το μέγεθος pixel = αριθμος pixel/μέγεθος αισθητήρα.

 

Σκέψεις και Rule of thumbs

1) Δεν εχει σημασια τι τραβανε αλλα κινητα/καμερες. Αισθητηρας από αισθητηρα διαφερει τοσο ως προς το πραγματικο iso οσο και το τελικο αποτελεσμα. Διαφορα απο φακο δεν πολυπιανω γιατι πλεον ολα τα κινητα παιζουν απο f2 μεχρι f1.8... διαφορα πενιχρη σε σχεση με τη διαφορα που κανει ο αισθητηρας.

2) Οταν τραβαμε κατι ακινητο (οπως τοπια) μπορουμε να ριξουμε την ταχυτητα μεχρι εκει που μπορει το χερι μας ώστε να μειώσουμε το iso (λιγότερος θόρυβος, καλύτερο dynamic range). Γενικα το 1/4 ειναι πολυ αργη ταχυτητα για κινητο χωρις ois οποτε πιο μακρα εκθεση θα βαλετε μονο εφοσον εχετε τριποδακι.

3) Καθε φορα που βάζετε την μισή έκθεση θα πρεπει να διπλασιαζετε το iso (πχ 1/15 και iso 200 ειναι ισοδυναμο με 1/30 και iso 400).

4) Μην βγαζετε ανθρωπους με αργη εκθεση. Τις περισσοτερες φορες το αποτελεσμα θα σας απογοητευσει αφου ενεχει κινδυνος motion blur. Ποσο μαλλον αν μιλαμε για candid shots (δηλαδη δεν εχει ποζαρει το θεμα σας και το βγαζετε σε απροσμενη στιγμη).

5) Προσοχη μην σας γινει εμμονη οι ρυθμισεις της καμερας και τεσταρετε ολη την ωρα αντι να βγαζετε πραγματικες φωτογραφιες.

 

 

Χρήσιμοι αναλυτικοί οδηγοί:

Του φίλου Βαγγέλη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=452226

Ένας ωραίος οδηγός με παραδείγματα https://photographylife.com/iso-shutter-speed-and-aperture-for-beginners

 

Μπραβο!!!!οτι καλυτερο για εμας τους ασχετους με την φωτογραφια....

Επιτελους θα καταλαβαινουμε και λιγο απο αυτα που λετε γιατι μεχρι τωρα τα εβλεπα κινεζικα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε Αντρέα! Ευχαριστούμε για τον οδηγό!

 

The power of 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παίδες!

 

Αντρέα το 5 βάλτο πάνω πάνω :P

 

Όσο εγώ γράφω τον μεγάλο οδηγό, πέρασα GCam στο Mi A1 :)

 

HDR+

37855072952_b8c67c7b80.jpgIMG_20171023_220219 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Stock auto:

37886122071_edca2e14ca.jpgIMG_20171023_220204 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

τα γατακια μου βγαλανε την παναγία μεχρι να τα πετύχω και τα τρια να κοιτάνε εμενα!!! :lol: hdr+

και αλλες δυο hdr vs hdr+ πρωτα ειναι η στοκ!!

 

και κατι ακομα επειδη βλεπω πολυ θάψιμο για το g6 θα σας πω οτι κανετε τεραστιο λαθος ειναι απο τα καλυτερα σαν συνολο!!

οποιος το ειχε στο προγραμα να το δοκιμάσει να το πάρει άφοβα!!

βαγγελη τι να πω φιλε εσυ μαλλον ετυχες σε πρβλιματικο g6 μιας και εγω δεν βλεπω lag!!!

θα πω μερικα θετικα

1) εχει ελαχιστα μπεζελ και ειναι μικροτερο απο 5.5 ιντσο!!

2)παρα πολυ καλη οθονη

3)μπαταρια απλα άψογη σε δυο μερες χρησης βγαζω 5 ωρες sot για πλακα !! η ιδια χρηση κανω σε ολα τα τηλεφωνα!!

4)πολυ καλη καμερα !!φυσικα χρωματα με πολυ καλη λεπτομερια!

5) επιτελους ενα τηλεφωνο με ραδιόφωνο !!!!!

6)το wide angle ειναι φοβερο πραγματικα!!

37629132090_0be2be4803_b.jpg20171023_163943_HDR by manthos kalaitzidis, on Flickr

37629136920_5f96d914ef_b.jpgIMG_20171023_163923 by manthos kalaitzidis, on Flickr

37166251903_a869dd2616_b.jpgIMG_20171023_163831 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

τα γατακια μου βγαλανε την παναγία μεχρι να τα πετύχω και τα τρια να κοιτάνε εμενα!!! :lol: hdr+

και αλλες δυο hdr vs hdr+ πρωτα ειναι η στοκ!!

 

και κατι ακομα επειδη βλεπω πολυ θάψιμο για το g6 θα σας πω οτι κανετε τεραστιο λαθος ειναι απο τα καλυτερα σαν συνολο!!

οποιος το ειχε στο προγραμα να το δοκιμάσει να το πάρει άφοβα!!

βαγγελη τι να πω φιλε εσυ μαλλον ετυχες σε πρβλιματικο g6 μιας και εγω δεν βλεπω lag!!!

θα πω μερικα θετικα

1) εχει ελαχιστα μπεζελ και ειναι μικροτερο απο 5.5 ιντσο!!

2)παρα πολυ καλη οθονη

3)μπαταρια απλα άψογη σε δυο μερες χρησης βγαζω 5 ωρες sot για πλακα !! η ιδια χρηση κανω σε ολα τα τηλεφωνα!!

4)πολυ καλη καμερα !!φυσικα χρωματα με πολυ καλη λεπτομερια!

5) επιτελους ενα τηλεφωνο με ραδιόφωνο !!!!!

6)το wide angle ειναι φοβερο πραγματικα!!

 

μα δεν είπε κανείς οτι δεν είναι καλό τηλέφωνο ή οτι δεν έχει καλή κάμερα.. απλά είναι χειρότερο απο G5/G4 στα νυχτερινά τουλάχιστον πλάνα

Link to comment
Share on other sites

Οτι το εχω θαψει λιγο εινα αληθεια βεβαια.

 

Ισως υπερεβαλλα.

 

Απλως ειναι κατωτερο των περιστασεων... γενικα και συγκριτικα πιθανως.

 

Δεν εχει τη σβελταδα του s8, την λεπτομερεια του u11, το βαθος χρωματων του lumia 950, αλλα ουτε την δυναμη των προκατοχων του στην φωτογραφια.

 

Φυσικά χρωματα και wide φακος για παιχνιδι ισως ειναι αρκετα.

 

Γενικως ομως ειχε αρκετο stutter (μικροκολληματακια στα μενου), μικρο shutter lag (και απο το ταπ μεχρι να αποθηκευσει φωτογραφια αλλα και απο το ταπ μεχρι να την τραβηξει), και ατονα ισως χρωματα εν τελει. Παντα ενιωθα πως ηθελαν ενα τσικ saturation στο snapseed.

 

Σιγουρα ειναι ενα καλο τηλεφωνο, ομορφο, μαζεμενο, τιμιο συνολικα, αλλα καθαρα φωτογραφικα ειναι σαν ναυαρχιδα 2 ετων. Που πριν 2 χρονια μπορει να ηταν ανταγωνιστικη αλλα σημερα με τα θεριά γυρω της ειναι απλα ανεκτή κατ' εμε.

 

Το σημαντικο ειναι να σε εμπνεει και να σε διευκολυνει η συσκευη να βγαζεις φωτογραφιες. Εγω δεν ειχα αυτη την αισθηση με το συγκεκριμενο κινητο.

 

Αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

950 xl

Ισως η μόνη δυνατότητα που δεν χρειάζεται το 950 xl..

Rich off (HDR)

37177862164_cce8527103_c.jpgWP_20171023_18_24_16_Rich by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Rich ON (HDR)

37856669752_4534374b6a_c.jpgWP_20171023_18_24_16_Rich (2) by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Όσο εγώ γράφω τον μεγάλο οδηγό, πέρασα GCam στο Mi A1 :)

 

HDR+

Stock auto:

 

Βαγγέλη ποιά έκδοση χρησιμοποίησες; Με τι ρυθμίσεις; Πολύ επιθετικό NR μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Οτι το εχω θαψει λιγο εινα αληθεια βεβαια. Ισως υπερεβαλλα.

Χολή έβγαλες!!!! :lol:

 

Καλημέρα σε όλους!!!

 

P.S Πόσο κρίμα που το 950 έχει Windows. Πόσο κρίμα...Τρομερά αποτελέσματα. :cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...