Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

40339826045_426e78e2f1_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

Μια από κλειστό χώρο με φωτισμό όπως φαίνεται.

iPhone X auto.

είναι στραβή αλλα δε πειράζει

 

Aνέβασα νομίζω από όλες τις φωτογραφίες εκτος από την εξοχη-φύση-μακρινά πλανα-θάλασσες.

Δεν έχω να προσφέρω κάτι άλλο με το X.......όταν θα γίνουν κάποια στιγμή και τα υπόλοιπα εδώ θα είμαι.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτα ειναι μονο μερικά απο αυτα που έγραψες στις 2-3 τελευταίες σελίδες του θέματος. Αν πας πίσω θα δεις οτι και τα 86 σου μηνύματα ειναι σχεδόν τα ιδια. Τώρα πως θεωρείτε ορισμένοι οτι είστε ανώτερη άνθρωποι ειναι μυστήριο...

 

O Βλασης ειναι Νικο...φως φαναρι

Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό και 'γω την στοκ έλεγα. Τις είδα λίγο στο pc και δεν βλεπω διαφορες ως προς την λεπτομέρεια. Ωραία η φώτο. Με στοκ ειναι;

 

Ναι στοκ ειναι. Εγω βγάζω παντα με στοκ την ημέρα. Δεν μου αρέσουν οι ημερήσιες με hdr+ η hdr. Τις θελω

οσο ποιο φυσικές γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

40339826045_426e78e2f1_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

Μια από κλειστό χώρο με φωτισμό όπως φαίνεται.

iPhone X auto.

είναι στραβή αλλα δε πειράζει

 

Aνέβασα νομίζω από όλες τις φωτογραφίες εκτος από την εξοχη-φύση-μακρινά πλανα-θάλασσες.

Δεν έχω να προσφέρω κάτι άλλο με το X.......όταν θα γίνουν κάποια στιγμή και τα υπόλοιπα εδώ θα είμαι.

Εγώ τον χαβα μου μέχρι να σας πείσω να διορθώνετε λίγο τις φώτο, η να με βαρεθειτε. :)

Πλέον ξέρουμε τι κάνουν τα περισσότερα κινητά εκτός ίσως το S9 που δεν έχουν ανέβει πολλές.

Οπότε καιρός να δούμε τι χρειάζονται για να γίνουν καλύτερες οι φωτογραφίες.

Το iPhone X σε βραδινά γράφει καλά όπου υπάρχει φως αλλά βγάζει θόρυβο στα σκιασμενα .

Οπότε στην επεξεργασία προσπαθώ να αναδείξω τα καλά και να κρύψω τα άσχημα.

 

Επεξεργασία με Snapseed

 

1. Την ζυγησα με το εργαλείο προοπτική.

Ισιωσα τις μεταλλικές κολώνες και πέταξα με crop την κοπέλα που φαίνονταν μισή.

 

2. Μετα με το εργαλείο Προσαρμογη μείωσα κλασσικά τα highlights και αύξησα λίγο το contrast.

 

3. Με το εργαλείο Επιλεκτικά μείωσα την έκθεση πάνω στα πολύ φωτισμένα σημεία και αύξησα το sharpening αφού εκεί υποτίθεται ότι έχει γίνει focus και ενδείκνυνται επειδή έχουν φως ώστε να φανεί η λεπτομέρεια.

Μετά έδωσα τοπικά κάτω στις σκιές ελάχιστο φως όπου μ έπαιρνε και μείωσα το sharpening για να καλύψω όσο γίνεται τον θόρυβο.

 

 

3a4e0e5dbb23da7f4749936493274ce0.jpg

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

O Βλασης ειναι Νικο...φως φαναρι

 

Κοιταξε να βελτιωθείς σε αυτα που σου λέω και άσε τις μαντεψιες και το κυνήγι φαντασμάτων. Στο είπα και τις προάλλες ούτε ξέρω ποιος είναι ο Βλάσης που λες ούτε και με νοιάζουν τα προηγούμενα σας. Με νοιάζει οτι εχεις ρημάξει το θέμα χωρίς καμία ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να βελτιωθείς σε αυτα που σου λέω και άσε τις μαντεψιες και το κυνήγι φαντασμάτων. Στο είπα και τις προάλλες ούτε ξέρω ποιος είναι ο Βλάσης που λες ούτε και με νοιάζουν τα προηγούμενα σας. Με νοιάζει οτι εχεις ρημάξει το θέμα χωρίς καμία ντροπή.

 

φιλε μου ανεβασε μας καμια φωτογραφια απο τον ομορφο Βολο...ολα τα υπολοιπα που γραφεις

δεν εχουν σχεση με το thread

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μάθεις να σέβεσαι όλο το υπόλοιπο φόρουμ, να αποκτήσεις τρόπους και να ενταχθείς σωστά και πολιτισμένα με τους υπόλοιπους εδώ θα είμαι να στα λέω.
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε μερικά δείγματα από xperia xz2 Sony Xperia XZ2 Camera samples
Έχω δει δείγματα και την βρίσκω αξιόλογη κάμερα. Το WB χάνει και φαίνεται όταν δεις τις φώτο σε σύγκριση με κάποιο άλλο.

Μικρό το κακό για μένα γιατί διορθώνεται εύκολα.

Επίσης είναι πολύ γρήγορο και με φοβερή οθόνη.

Τόσα χρόνια δεν έχω αγοράσει ποτέ Sony.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει δείγματα και την βρίσκω αξιόλογη κάμερα. Το WB χάνει και φαίνεται όταν δεις τις φώτο σε σύγκριση με κάποιο άλλο.

Μικρό το κακό για μένα γιατί διορθώνεται εύκολα.

Επίσης είναι πολύ γρήγορο και με φοβερή οθόνη.

Τόσα χρόνια δεν έχω αγοράσει ποτέ Sony.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και μένα μου φαίνεται καλύτερο από τα τελευταία xperia. Συνεχίζει βέβαια να χάνει στις νυχτερινές αλλά φαίνεται να τα πηγαίνει πολύ καλυτερα.

 

Το τελευταίο xperia που είχα δουλέψει ήταν ένα xperia x και ενώ στις ημερήσιες μου άρεσε, την νύχτα δυστυχώς ήταν χειρότερο και από honor 8.

 

Ξέρουμε ποιον αισθητήρα έχει το xz2?

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 5 Auto

 

Stock

 

26367562587_e523f9fb80_c.jpgIMG_20180405_011503 by John, on Flickr

 

HDR+

 

27366907288_78f2aeb99a_c.jpgIMG_20180405_011433 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη εγώ πραγματικά δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ των 2, αλλά το εργαλείο που έχεις είναι σίγουρα γαματο.

 

 

 

Σ αυτή την αποσταση αν δεν ζουμάρει δύσκολα διακρίνεις τις διαφορες, αν και πιστεύω αν κοιτάξεις λίγο προσεκτικά τον φακό της Fuji θα δεις την διαφορά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και στις δυο το iso παρέμεινε το ίδιο αν και η μια είναι f1.5 ενώ η άλλη f1.7

Βεβαίως φαίνεται ποσό καλύτερα διαχειρίζεται τον θορυβο το S9

379942ecffe2b7af2c69c985504f6e6c.jpga087483f792e90b9d442837189bc9e5a.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σ αυτή την αποσταση αν δεν ζουμάρει δύσκολα διακρίνεις τις διαφορες, αν και πιστεύω αν κοιτάξεις λίγο προσεκτικά τον φακό της Fuji θα δεις την διαφορά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και στις δυο το iso παρέμεινε το ίδιο αν και η μια είναι f1.5 ενώ η άλλη f1.7

Βεβαίως φαίνεται ποσό καλύτερα διαχειρίζεται τον θορυβο το S9

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εφόσον ειναι διαφορετικές κάμερες δεν με εκπλήσσει το ότι έχουν ίδιο iso παρά το διαφορετικό aperture. Προφανώς το manufacturer's iso διαφέρει.

 

Αυτό πάντως που έχω παρατηρήσει ειναι ότι μόνο όταν φτάνουμε σε τόσο ζόρικες συνθήκες (shutter 1/4 με iso 1250 που σε samsung ειναι υψηλό) βλέπουμε ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των δυο.

 

Σε πιο νορμάλ συνθήκες, όπως κάποιες indoor που χε βάλει ο Νικος καθώς και κάποιες άλλες που έχουμε δει κατά καιρούς, θα λεγα οτι διαφέρουν μόνο σε nr (περισσότερη μεν λεπτομέρεια αλλά και με παραπάνω θόρυβο)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ειναι διαφορετικές κάμερες δεν με εκπλήσσει το ότι έχουν ίδιο iso παρά το διαφορετικό aperture. Προφανώς το manufacturer's iso διαφέρει.

 

Αυτό πάντως που έχω παρατηρήσει ειναι ότι μόνο όταν φτάνουμε σε τόσο ζόρικες συνθήκες (shutter 1/4 με iso 1250 που σε samsung ειναι υψηλό) βλέπουμε ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των δυο.

 

Σε πιο νορμάλ συνθήκες, όπως κάποιες indoor που χε βάλει ο Νικος καθώς και κάποιες άλλες που έχουμε δει κατά καιρούς, θα λεγα οτι διαφέρουν μόνο σε nr (περισσότερη μεν λεπτομέρεια αλλά και με παραπάνω θόρυβο)

Προφανώς επειδή έχει καλύτερο noise reduction, ανεβάζει πιο πολύ το iso για να δώσει περισσότερο φως.

Θα ήθελα να δω πρόσωπα σε indoor για να διαπιστώσω πως τα πάει με τον θόρυβο και αν τα κάνει soft όπως παλιά.

 

Βασικά για μένα με τα όσα έχω δει από τα δείγματα όλων των κορυφαίων κινητών, την διαφορά συνεχίζει να την κάνει το HDR+ της Google. Πολύ πιο σημαντική καινοτομία από τις 2 & 3 κάμερες στην πράξη.

 

Για αυτό δεν θα αγόραζα συσκευή που δεν δέχεται gCam η δεν αποδίδει σωστά.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη εγώ πραγματικά δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ των 2, αλλά το εργαλείο που έχεις είναι σίγουρα γαματο.

 

Αλέξανδρε όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Κώστας -και τον ευχαριστώ για το crop που έκανε- πρέπει να κάνεις μεγέθυνση για να δεις τι διαφορές, συνολικά το S9+ παρουσιάζει μια καλύτερη συμπεριφορά.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς επειδή έχει καλύτερο noise reduction, ανεβάζει πιο πολύ το iso για να δώσει περισσότερο φως.

Θα ήθελα να δω πρόσωπα σε indoor για να διαπιστώσω πως τα πάει με τον θόρυβο και αν τα κάνει soft όπως παλιά.

 

Βασικά για μένα με τα όσα έχω δει από τα δείγματα όλων των κορυφαίων κινητών, την διαφορά συνεχίζει να την κάνει το HDR+ της Google. Πολύ πιο σημαντική καινοτομία από τις 2 & 3 κάμερες στην πράξη.

 

Για αυτό δεν θα αγόραζα συσκευή που δεν δέχεται gCam η δεν αποδίδει σωστά.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά δεν εχει σημασία το noise reduction για το τι iso θα βάλει αλλά η έκθεση και φωτομέτρηση που γίνεται.

Εδώ βλέπουμε ίδια έκθεση/φωτομέτρηση (οκ δεν είδα και ιστόγραμμα :p) και ιδιο shutter. Άρα ξεκάθαρα έχουν διαφορετικό manufacturer's iso.

Αν έβαζε μικρότερο iso για να κάνει match την διαφορά του aperture απλά θα έβγαινε πιο σκοτεινή.

 

Όσον αφορά την gcam δυστυχώς δεν ισχύει για όλες τις συσκευές. Παίζει ρόλο το πόσο καλά κάθετε.

Στο mi note 3 για παράδειγμα, παρότι δουλεύει σωστά χωρίς bugs, μόνο στα σκοτάδια αξίζει. Βέβαια έστω και έτσι αποτελεί ένα καλό back up plan :)

Γενικά καλό είναι να έχεις εναλλακτικές και το hdr+ βοηθάει σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, στα crops με την τσάντα το πάνω είναι του 9?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν εχει σημασία το noise reduction για το τι iso θα βάλει αλλά η έκθεση και φωτομέτρηση που γίνεται.

Εδώ βλέπουμε ίδια έκθεση/φωτομέτρηση (οκ δεν είδα και ιστόγραμμα :p) και ιδιο shutter. Άρα ξεκάθαρα έχουν διαφορετικό manufacturer's iso.

Αν έβαζε μικρότερο iso για να κάνει match την διαφορά του aperture απλά θα έβγαινε πιο σκοτεινή.

 

Όσον αφορά την gcam δυστυχώς δεν ισχύει για όλες τις συσκευές. Παίζει ρόλο το πόσο καλά κάθετε.

Στο mi note 3 για παράδειγμα, παρότι δουλεύει σωστά χωρίς bugs, μόνο στα σκοτάδια αξίζει. Βέβαια έστω και έτσι αποτελεί ένα καλό back up plan :)

Γενικά καλό είναι να έχεις εναλλακτικές και το hdr+ βοηθάει σε αυτό.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το manufacturer's iso. Λογικά το iso καθορίζεται από την φωτομέτριση, την ταχύτητα κλείστρου και το διάφραγμα.

Η φωτομέτριση έχει γίνει στο ίδιο σημείο άλλωστε είναι πολύ κοντινό πλάνο. Η ταχύτητα κλείστρου είναι ίδια, το μέγεθος του αισθητήρα δεν έχει κάποια διαφορά οπότε λογικά θα έπρεπε να δίνουν διαφορετικό iso λόγο του διαφράγματος. Μικρή η διαφορά αλλά υπαρκτή.

Δεν ξέρω πως επεμβαίνει το software στα κινητά.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κώστα, στα crops με την τσάντα το πάνω είναι του 9?
Καλά που μου το θύμισες. Έβαλα την φωτογραφία αλλά ξέχασα να γράψω την παρατήρηση μου.

Δεν έχω αλλάξει την σειρά.

Εδώ φαίνεται ότι κάθε μία κάμερα έχει κάνει focus σε διαφορετικό σημείο.

Το S9 έχει κάνει focus πιο δεξιά προς την κάμερα.

Για αυτό πρέπει ειδικά σε κοντινά πλάνα να κάνουμε ταπ στο σημείο που θέλουμε να γίνει το focus.

Το έχω παρατηρήσει και σε δικά μου συγκριτικά μεταξύ δύο κινητών.

Χωρίς ταπ μπορείς εύκολα να βγάλεις λάθος συμπεράσματα. Αν πχ κοιτούσα μόνο αυτό το σημείο θα έλεγα ότι το S8 είναι καλύτερο.

Όμως Τσεκαρα πολλά σημεία και παντού εκτός αυτού και ίσως μπροστά εκεί που είναι το λουρί το S9 ήταν καλύτερο.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς με το manufacturer's iso. Λογικά το iso καθορίζεται από την φωτομέτριση, την ταχύτητα κλείστρου και το διάφραγμα.

Η φωτομέτριση έχει γίνει στο ίδιο σημείο άλλωστε είναι πολύ κοντινό πλάνο. Η ταχύτητα κλείστρου είναι ίδια, το μέγεθος του αισθητήρα δεν έχει κάποια διαφορά οπότε λογικά θα έπρεπε να δίνουν διαφορετικό iso λόγο του διαφράγματος. Μικρή η διαφορά αλλά υπαρκτή.

Δεν ξέρω πως επεμβαίνει το software στα κινητά.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το iso που βαζουν οι εταιρειες ειναι ονομαστικο. Μπορεί να διαφέρει απο συσκευή σε συσκευή.

Αυτό μπορεις να το δεις ακόμα και στις φωτογραφικές μηχανές.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ειναι η apple. Σε οτι συγκριτικό έχω δει, ακόμα και αν κάνεις match (μαθηματικά) το aperture και shutter, έχει 1-2 στοπ διαφορά σε iso από τα περισσότερα κινητά. Δες εδω παράδειγμα iphone 7 plus vs oneplus 5t vs lumia 950 https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8912&idPhone2=8065&idPhone3=7262

 

Αυτό προφανώς ισχύει και στις φωτπογραφικές μηχανές. Δες εδώ rx100 vs a5000 (πήγαινε measurement's -> iso sensitivity και δες τις διαφορές measured και manufacturer's) https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A5000-versus-Sony-Cyber-shot-DSC-RX100___929_812

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

ανώτερη η hdr+ Γιάννη σε λεπτομέρεια.. στα χρώματα ποια ήταν πιο κοντά; εχω την εντύπωση πως τα ψυχραίνει λίγο η gcam

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

ανώτερη η hdr+ Γιάννη σε λεπτομέρεια.. στα χρώματα ποια ήταν πιο κοντά; εχω την εντύπωση πως τα ψυχραίνει λίγο η gcam

 

Ψυχραινει λιγο βασιλη ναι οποτε η στοκ ειναι πιο κοντα στα χρωματα.Ειναι λιγο ανωτερη αλλα και η στοκ τα πηγε παρα πολυ καλα αμα αναλογιστεις τις συνθηκες!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...