Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξε ένας φίλος σήμερα ένα mate 10 pro που είχε πάρει, και με την ευκαιρία αφού τελειώσαμε το στήσιμο τραβήξαμε μερικές να δούμε πως πάει με το πίξελ.

 

Πρώτα θα είναι του πίξελ και μετά του mate.

 

Portrait mode

39768523574_bc74aa9a05.jpg2018-02-25_06-12-32

 

25608175317_c95e528cda.jpgIMG_20180225_152610

 

Εσωτερικό

40435818652_68af470300.jpgIMG_20180225_154034

39583370655_1f14bd4250.jpgIMG_20180225_154036

 

40435816652_dac20e17e9.jpgIMG_20180225_160555

39768727654_3ffc549ded.jpgIMG_20180225_160537

 

Portrait το πίξελ, διευρυμένο διάφραγμα το mate

26608034258_a5735fea0c.jpg00100dPORTRAIT_00100_BURST20180225155327221_COVER

40479288241_88ee53e2b6.jpg2018-02-25_06-31-50

 

Προσωπικά μου άρεσε πολύ σαν σύνολο το mate με μοναδικό μείον το μη αυτόματο HDR.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει αυτόματο HDR το mate, το οποίο δεν αφήνει τον χρήστη σε παρέμβαση. Η επιλογή HDR είναι σαν forced HDR

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αυτόματο HDR το mate, το οποίο δεν αφήνει τον χρήστη σε παρέμβαση. Η επιλογή HDR είναι σαν forced HDR

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Αυτό που λες ειναι DRO όπου με post processing φωτίζει τις σκιές. Δεν τραβάει δηλαδή πολλαπλές φωτογραφίες οπότε δεν ειναι HDR.

 

Με απλά λόγια είναι σαν να την επεξεργάστηκες στο snapseed και να ανέβασες τις σκιές. Οπότε συνεχίζει να αποτελεί μειονέκτημα η έλλειψη auto hdr αφού έχει κατώτερο αποτέλεσμα το dro (γλύτωνεις βέβαια τυχον ghosting)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ειναι DRO όπου με post processing φωτίζει τις σκιές. Δεν τραβάει δηλαδή πολλαπλές φωτογραφίες οπότε δεν ειναι HDR.

 

Με απλά λόγια είναι σαν να την επεξεργάστηκες στο snapseed και να ανέβασες τις σκιές. Οπότε συνεχίζει να αποτελεί μειονέκτημα η έλλειψη auto hdr αφού έχει κατώτερο αποτέλεσμα το dro (γλύτωνεις βέβαια τυχον ghosting)

Εμένα πάντως δε μου άρεσε αυτή η επεξεργασία, την ημέρα το γυρνούσα στο manual και τραβούσα με τις έτοιμες ρυθμίσεις για να έχω το επιθυμητό contrast

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα δείγματα απο S9.

Αν και εξαιρετικά νωρίς φαίνεται να υπάρχει βελτίωση σε θόρυβο και dynamic range.

https://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s9-camera-samples-839812/

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε μου άρεσε αυτή η επεξεργασία, την ημέρα το γυρνούσα στο manual και τραβούσα με τις έτοιμες ρυθμίσεις για να έχω το επιθυμητό contrast

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Συμφώνω ότι θα πρεπε να το αφήνει στη κρίση του χρήστη πχ να είχε επιλογή στις ρυθμίσεις το αν επιθυμεις το αυτόματο άνοιγμα των σκιων.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα δείγματα απο S9.

Αν και εξαιρετικά νωρίς φαίνεται να υπάρχει βελτίωση σε θόρυβο και dynamic range.

https://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s9-camera-samples-839812/

 

πιστεύω οτι θα είναι ο φετινός βασιλιάς των καμεροκινητών.. ας το δούμε και απο κοντά βέβαια

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι θα είναι ο φετινός βασιλιάς των καμεροκινητών.. ας το δούμε και απο κοντά βέβαια
Οπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος Βασίλη μας δίνει top υλοποιήσεις.

Εγω από τα πρώτα δείγματα εχω δει σημαντικές βελτιώσεις έτοιμος είμαι να ρίξω αγγελία το δικό μου να πουμε.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις την κίνηση κ πάρεις το top θες να μένεις εκεί βασιλιάς με ενα μικρό ποσό που θα ξανα δίνεις... ειναι μικρόβιο... αλλα το θεωρώ ανούσιο....ενω μπορείς να πας σε πιο φτηνές επιλογές με μια μοντιφικα(gcam) να κάνεις παπάδες...για να δούμε πάντως ολα ειναι στην πράξη σιγά σιγά θα δούμε κ δείγματα

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας λιγο με κάποιες νέες εκδόσεις της gcam όπου πλέον έχουν και ρυθμιση για το πόσο αργό θες το shutter speed.

 

Mi Note 3: Η πρώτη ειναι από stock σε manual 2 sec και η δεύτερη με gcam σε medium shutter (με quality low) όπου είναι το πιο αργό που μπορούσα να καταφέρω απλά ακουμπώντας στο καγκελάκι (δεν είχα τρίποδο).

 

38675475620_0421fc15a6_z.jpgStock manual by Andreas L., on Flickr

 

38675476780_2eb29f1b2e_z.jpgHDR+ medium shutter by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

The official Samsung Galaxy S9+ camera and video samples are here:

https://m.gsmarena.com/the_official_samsung_galaxy_s9_camera_and_video_samples_are_here-news-29814.php

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

 

οτι να πιστέψουμε τωρα οτι αυτες ειναι πραγματικές φώτο απο s9?Eλα ρε παίδες έχουμε δει σε απειρα κινητα τις και καλα φωτο τους στις παρουσιασεις τους και οταν το πηραν οι χρηστες ηταν πολυ μακρυα απο αυτο που βλεπαμε.

Δεν λεω οτι δεν θα ειναι πολυ καλο αλλα οχι και τετοια ποιότητα ειδικα σε μερικές φωτο του άρθρου ειναι αδυνατο να ειναι απο το s9.

Κοιταξτε λεπτομέρεια στα προσωπα.Αν ειναι δυνατον να μπορεί να πετύχει κινητό τέτοιο πράγμα εκτός αν πήραν το raw αρχείο και το πηρε καποιος επαγγελματιας και το επεξεργαστικε μαεστρικα.

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκριτικό pixel 2 vs mate 10

Να πω ότι και στα δύο το portrait mode απλά δεν μου άρεσε σε κανένα από τα δύο !!το pixel την έβγαλε με φουλ θόρυβο και το mate την έβγαλε θολή με πολύ επεξεργασία χωρίς καμία λεπτομέρεια!! βέβαια ήταν πίσω και παράθυρο με μπόλικο φώς μάλλον και ο λόγος για χαλιά φωτογραφίες!!

Όσο για τα άλλα είναι πολύ κοντά μόνο στα χρώματα είδα μια μικρή διαφορά!!

 

Pixel xl auto low light !!

40491872691_7d9bf06bb7_c.jpgIMG_20180225_204145 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Και εδώ μια ίδια περίπου από το mi5s στα 2sec iso 200

31951854913_e4935496ef_c.jpgIMG_20170205_215818 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

 

καλά εντάξει άμα έχει βγάλει κινητή συσκευή τη φώτο στον αυτοκινητόδρομο και την άλλη με τη κοπέλα το βράδυ που κρατάει το πυροτέχνημα, εγώ είμαι ο σούπερμαν χαχαχα

εκτός κι αν προηγήθηκαν 1000 λήψεις στο χειροκίνητο και μετέπειτα επεξεργασία σε pc, τότε το ψιλοδέχομαι :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες φωτογραφίες φαίνονται ότι είναι επεξεργασμένες και κάποιες πολύ έντονα μάλιστα, επίσης στις περισσότερες φωτογραφίες που υπάρχουν πρόσωπα φαίνεται να έχει χρησιμοποιηθεί τεχνητός φωτισμός , φαντάζομαι αυτές θα είναι φωτογραφίες της samsung για το promote τον συσκευών τους , παρ όλα αυτά η κάμερα της συσκευής θα είναι σε πολύ καλό επίπεδο αλλά μέχρι να δούμε κάποιο αναλυτικό review κρατάω της επιφυλάξεις μου, μιας και είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιεί μεταβλητό διάφραγμα και δεν ξέρουμε πόσο καλή υλοποίηση θα έχει γίνει απο μεριά τους , στην θεωρία όλα δείχνουν ιδανικά αλλά έχουμε δεί ουκ ολίγες φορές στις παρουσιάσεις διαφόρων εταιριών να τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα και στην πράξη να μην δίνουν καλό αποτέλεσμα, ελπίζω να έχουν κάνει καλή δουλειά και να ακολουθήσουν και άλλες εταιρίες με μεταβλητά διαφράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 auto

 

25622279037_289ac561d8_c.jpgSnowy ☃ by Guardian, on Flickr

 

May the mi note 3 force be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οι φωτογραφίες από το S9 φυσικά και θα είναι καλές, αλλά σε μερικές που κατέβασα σε πλήρη ανάλυση στο PC δεν είδα κάτι ιδιαίτερο.

Παρακάτω παραθέτω μία από αυτές με f1.5 σε εσωτερικό μέτριο προς καλό φωτισμό. Πέρα από το σκηνικό δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο για νέα τεχνολογία.

38683000220_807d5ba542_h.jpgS9 REAL SAMPLE by P. V, on Flickr

 

και σίγουρα μια κάποια επεξεργασία θα τις περάσανε....

 

 

από το gps προκύπτει το πιο κάτω μαγαζί που έγινε η φωτογράφιση.... :))

25622532387_20730d3028_b.jpgS9 SHOOTING 3 by P. V, on Flickr

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πρόσεξα κάτι άλλο. Ότι ενώ σε όλες τις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού με τοπία κρατάει χαμηλά το iso με ταχύτητα shutter κάπου στο 1/10, σε αυτήν εδώ https://www.gsmarena.com/the_official_samsung_galaxy_s9_camera_and_video_samples_are_here-news-29814.php#image5 που έχει ανθρώπους ανέβασε το iso 200 για να έχει shutter 1/180. Αυτό ισχύει σε όλες με ανθρώπους (πχ και η φώτο που έβαλε ο babill2004)

 

Προφανώς είναι και σωστή αυτή η επιλογή για να αποφύγει το motion blur αλλά εδώ μου γεννήθηκε η εξης απορία: εντόπισε κίνηση και ανέβασε όντως τόσο ψηλά το shutter speed ή παίζει manual? Γιατί σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα της δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά ακόμα και στο mate οι διαφορές ειναι από 1/10 σε 1/17. Όχι από 1/10 σε 1/180. Οπότε πιθανότατα να μιλάμε για manual φωτογραφίες από έμπειρο φωτογράφο (όπως συμβαίνει δηλαδή και με όλα τα πρώτα δείγματα κάθε συσκευής ανεξαρτήτως εταιρείας)

 

Όπως και να χει, μένει να το δούμε και στη πράξη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ε ναι κλασσικά samsung πως θα εντυπωσιάσει για να μαζέψει πελατεία.. τα ιδια κ τα ιδια καθε χρόνο

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι και σωστή αυτή η επιλογή για να αποφύγει το motion blur αλλά εδώ μου γεννήθηκε η εξης απορία: εντόπισε κίνηση και ανέβασε όντως τόσο ψηλά το shutter speed ή παίζει manual? Γιατί σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα της δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά ακόμα και στο mate οι διαφορές ειναι από 1/10 σε 1/17. Όχι από 1/10 σε 1/180. Οπότε πιθανότατα να μιλάμε για manual φωτογραφίες από έμπειρο φωτογράφο (όπως συμβαίνει δηλαδή και με όλα τα πρώτα δείγματα κάθε συσκευής)

Πράγμα που εμένα μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό. Οι φωτογραφικές δυνατότητες μία συσκευής δεν σταματάνε στο auto.

Αυτός που δίνει τόσα χρήματα για να πάρει ένα φωτο-smartphone, οφείλει να μπορεί να πάρει το μέγιστο των δυνατοτήτων του.

Όταν θέλεις να προωθήσεις και να αναδείξεις κάτι, δεν είναι δυνατόν τα βαράς στο auto και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Πάς για το καλύτερο δυνατό, δηλαδή πας manual. Λογικότατο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πρόσεξα κάτι άλλο. Ότι ενώ σε όλες τις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού με τοπία κρατάει χαμηλά το iso με ταχύτητα shutter κάπου στο 1/10, σε αυτήν εδώ https://www.gsmarena.com/the_official_samsung_galaxy_s9_camera_and_video_samples_are_here-news-29814.php#image5 που έχει ανθρώπους ανέβασε το iso 200 για να έχει shutter 1/180. Αυτό ισχύει σε όλες με ανθρώπους (πχ και η φώτο που έβαλε ο babill2004)

 

Προφανώς είναι και σωστή αυτή η επιλογή για να αποφύγει το motion blur αλλά εδώ μου γεννήθηκε η εξης απορία: εντόπισε κίνηση και ανέβασε όντως τόσο ψηλά το shutter speed ή παίζει manual? Γιατί σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα της δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά ακόμα και στο mate οι διαφορές ειναι από 1/10 σε 1/17. Όχι από 1/10 σε 1/180. Οπότε πιθανότατα να μιλάμε για manual φωτογραφίες από έμπειρο φωτογράφο (όπως συμβαίνει δηλαδή και με όλα τα πρώτα δείγματα κάθε συσκευής ανεξαρτήτως εταιρείας)

 

Όπως και να χει, μένει να το δούμε και στη πράξη.

 

Manual είναι.

Για να σου λυθεί η απορία να και σε πλήρη ανάλυση....

40451619942_0ae8d1debb_b.jpggsmarena_126 by P. V, on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πρόσεξα κάτι άλλο. Ότι ενώ σε όλες τις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού με τοπία κρατάει χαμηλά το iso με ταχύτητα shutter κάπου στο 1/10, σε αυτήν εδώ https://www.gsmarena.com/the_official_samsung_galaxy_s9_camera_and_video_samples_are_here-news-29814.php#image5 που έχει ανθρώπους ανέβασε το iso 200 για να έχει shutter 1/180. Αυτό ισχύει σε όλες με ανθρώπους (πχ και η φώτο που έβαλε ο babill2004)

 

Προφανώς είναι και σωστή αυτή η επιλογή για να αποφύγει το motion blur αλλά εδώ μου γεννήθηκε η εξης απορία: εντόπισε κίνηση και ανέβασε όντως τόσο ψηλά το shutter speed ή παίζει manual? Γιατί σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα της δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά ακόμα και στο mate οι διαφορές ειναι από 1/10 σε 1/17. Όχι από 1/10 σε 1/180. Οπότε πιθανότατα να μιλάμε για manual φωτογραφίες από έμπειρο φωτογράφο (όπως συμβαίνει δηλαδή και με όλα τα πρώτα δείγματα κάθε συσκευής ανεξαρτήτως εταιρείας)

 

Όπως και να χει, μένει να το δούμε και στη πράξη.

 

Αν αυτές η φωτογραφίες είναι της samsung και θα χρησιμοποιηθούν για το promotion των συσκευών να είσαι σίγουρος πώς και manual είναι η φωτογραφίες και επεξεργασία έχουν υποστεί, πιο πολύ το καδράρισμα είναι ωραίο στις φωτογραφίες παρά η ποιότητα αυτών, βέβαια είναι νωρίς και θα δείξει στην πορεία, αλλά τα συγκεκριμένα samples δεν δείχνουν πολλά υποσχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Manual είναι.

Για να σου λυθεί η απορία να και σε πλήρη ανάλυση....

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4652/40451619942_0ae8d1debb_b.jpg[/img]gsmarena_126 by P. V, on Flickr

 

Και γω 99% manual πιστεύω ότι είναι. Για αυτό και το γραψα. Όπως επίσης στα τοπία δεν νομίζω να κρατάει το shutter speed σε 1/10 από iso μόλις 50. Από οτι έχω δεί σε άλλα samsung πρέπει να ξεπεράσει το iso 200 για να το κρατήσει τόσο χαμηλα το shutter. Να άλλαξε τώρα τόσο πολύ η samsung και να παίζει τόσο πολύ με το shutter speed αναλόγως κίνησης; Μένει να το δουμε. :)

 

Παρεμπιπτόντως όταν λες να μου λυθεί η απορία από την πλήρη ανάλυση τι εννοείς; Φαίνεται κάπου στο exif?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως όταν λες να μου λυθεί η απορία από την πλήρη ανάλυση τι εννοείς; Φαίνεται κάπου στο exif?

 

Νόμιζα ότι φαινόταν στο exif του flickr. Αν την κατεβάσεις και δεις το exif πχ στο ACDSee γράφει στο "exposure program: manual".

 

Ενα ακόμη (manual) δείγμα

40452000222_6a2d6336cd_b.jpgS9 official sample by P. V, on Flickr

 

2 ακόμη (τελευταία)

ακόμη και τις καλά φωτισμένες (ακίνητες) πιο κάτω σε manual είναι και αυτές

39784480214_b3f058bf08_b.jpggsmarena_136 by P. V, on Flickr

 

40494219531_4ebe7864c7_b.jpggsmarena_142 by P. V, on Flickr

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...