Jump to content

Κοσμήματα


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Kai go tha thela na forao kapoio perideraio toy PAO h kapoio stayroydaki,alla erethizoyn to laimo poly syxna... :(

Σε φυσιολογικο λαιμο-δερμα (οχι πολυ αυαισθητα ατομα στις αλλεργειες), εαν η αλυσιδα και ο σταυρος ή οτιδηποτε ειναι απο ασημι-χρυο-πλατινα κτλ κτλ δεν προκαλουν ερεθισμους. ;)

Υπαρχουν και τα ατομα βεβαια που ακομα και χρυσος(κοντινο δικο μου ατομο)του προκαλει ερεθισμους. :cry:

Τα πιο πολλα τετοια "πραγματακια" που ψαχνεις και που τα πουλανε Μοναστηρακι και ετσι, με το κιλο, τοτε ειναι που πιθανο να σου δημιουργησουν καποια αλλεργια-ερεθισμο.

Προσωπικα δεν αγοραζω ποτε τετοια. :)

Να φανταστεις πως κοιμαμαι με δυο αλυσιδες και 2 σταυρους στο λαιμο και δεν εχω παθει απολυτος τιποτα... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest valeria
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάποιο καλό κοσμηματοπωλείο χειροποίητων χρυσών και λευκόχρυσων κοσμημάτων εδώ στην Αθήνα;Έχω ένα λευκόχρυσο δαχτυλίδι το οποίο θέλω να το μικρύνω λίγο και να το κάνω ξανά ματ γιατί έχει αρχίζει και γυαλίζει πολύ πλέον...Αλλά για την ιστορία να πω ότι πήγα στο κοσμηματοπωλείο στην Γλυφάδα που είχε αγοραστεί και με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα ότι έκλεισε...Το θέμα είναι ότι πρόκειται για δώρο του δικού μου και δεν θέλω να το δώσω σε ένα όποιο να'ναι κοσμηματοπωλείο,και να το πάρω πίσω αγνώριστο...Καμία πρόταση; :(
Link to comment
Share on other sites

exw 10 daxtilidia sta xeria xriso

3 taftotites kai rolex xriso sto aristero xeri

2 taftotites kai orient roloi sto deksi

prin tis eksodous vazw 3 stavrous ,ena peridereo ap diamanti pou grafei "Thug style" kai ena roloi toixou sto laimo...forao formes kai limena sporteks kai eimai poli BLING BLING otan vgainw me to lowridah pagania stou renti :lol:

 

kata ta alla eimai romantiki psixi,agapw tin poiisi kai tis bitches mou cuz i am a P.I.M.P! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

antiparerxomai to psiloasxeto post gia na sas doso ena polu oraio(apopsh moy link) gia kosmhmata

apo th sygekrimenh etaireia(thn eixa vrei sth germania) exo parei kremasta gia to laimo kai skoularikakia...

polu kales times kai kala pragmata..

rikste mia matia..

http://www.click-six.com

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαχνο να βρω κανενα βραχιολι, δεν ξερω τι θελω, παντα απλα βλεπω κατι και μετο που το βλεπω λεω αφτο ειναι για εμενα. ΘΕλω κατι που να ειναι ωραιο, στο στυλ μου και να μην με κανει να φενομια σαν αδερφη. Επησης θελω να βρω για κρεμασταρι το Αιγιπτικο σημα του πολεμιστη. Το εχω βρει αλλα εκανε 65 ευτω και εγω δεν θελω να δωσω τοσα. μεχρι 10 καλα ειναι, δεν θελω και κανα καλο. Καμια μαιμου μου κανει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

arghsa ligo alla na sou apanthso...

sto 8ema vraxioli(mallon alusida gia to xeri enoeis h taytothta) de mporo na se boh8hso...mia bolta apo xrysoxoeio 8a se boh8hsei polu...

oson afora to ...kremastari..upo8eto po enoeis alusida gia to laimo...gia mena einai protimotero na doseis 65 eyro kai na pareis kati kalo,para na doseis 10e kai na pareis mia alusida apo konservokouti pou 8a sou maurisei/spasei/xalasei polu grhgora...xoria pou mporei na sou dhmiourghsei ere8ismous...kai telos ena "pseutiko"xtypaei asxhma sto mati,se anti8esh me kati ashmenio/xryso/platinenio pou de xtypaei afenos kai afeterou fainetai oraia... :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

arghsa ligo alla na sou apanthso...

sto 8ema vraxioli(mallon alusida gia to xeri enoeis h taytothta) de mporo na se boh8hso...mia bolta apo xrysoxoeio 8a se boh8hsei polu...

oson afora to ...kremastari..upo8eto po enoeis alusida gia to laimo...gia mena einai protimotero na doseis 65 eyro kai na pareis kati kalo,para na doseis 10e kai na pareis mia alusida apo konservokouti pou 8a sou maurisei/spasei/xalasei polu grhgora...xoria pou mporei na sou dhmiourghsei ere8ismous...kai telos ena "pseutiko"xtypaei asxhma sto mati,se anti8esh me kati ashmenio/xryso/platinenio pou de xtypaei afenos kai afeterou fainetai oraia... :)

 

Συγουρα φενετε ωραιοτερα και συγουρα καλυτερα να παρω κατι που θα κρατισει αλλα εγω τα χανω συνεχια. Πως και δεν εχω χασει τωρα τελευτεα κανενα δαχτιλιδη ή καμια αλυσιδα για τον λαιμο δεν μπορω να καταλαβω.

Τωρα φωραω και ενα δαχτυληδι απο ασημι που μου δωρισαν και εχει πανω χαραγμενη την φραση "Ο θεος να με φυλαει" στα Ρωσικα. Πολυ ωραια τα γραμματα των Ρωσων.

Link to comment
Share on other sites

Συγουρα φενετε ωραιοτερα και συγουρα καλυτερα να παρω κατι που θα κρατισει αλλα εγω τα χανω συνεχια. Πως και δεν εχω χασει τωρα τελευτεα κανενα δαχτιλιδη ή καμια αλυσιδα για τον λαιμο δεν μπορω να καταλαβω.

Τωρα φωραω και ενα δαχτυληδι απο ασημι που μου δωρισαν και εχει πανω χαραγμενη την φραση "Ο θεος να με φυλαει" στα Ρωσικα. Πολυ ωραια τα γραμματα των Ρωσων.

ma giati ta xaneis?ta bgazeis kai ta ksexnas h spane kai peftoun?mhpos ta daxtylidia sou einai megala?

oso gia ta gramata ton rosson de pe8aino kiolas gia to kuriliko alfavhto...

Бог да те пази :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειναι μεγαλα, απλα καμια φορα τα βγαζω οταν ειμαι στην γιαγια μου ή σπιτι μου και μετα οσποου να τα βρω εχω παρει αλλα. Βεβαια και η αλυσιδες σπανε αρκετες φορες αλλα δεν ειναι και απο της γερες, αμα παρω κανονικι δεν θα σπαει οποτε αυτο δεν το μετραω σαν λογο για να μην παρω χρυσο-ασημι. Και επιπελον ειμαι και μικρος ακομα, να δεινω τοσα λευτα που λογο αλλαγεις προτιμισεων σε αυτες της ηλικιες μπορει μετα απο εναν μηνα να μην μου αρεσει; Κριμα δεν ειναι;
Link to comment
Share on other sites

apopseis einai ayta...alloste kai na mh sou aresei sto mellon de to petas alla to kratas fulagmeno
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ego prosopika apex8anomai to xryso..forao mono ashmi ka8os to faux mayrizei polu kai exei mikrh diarkeia zohs..

Δε φορας χρυσο επειδη ειναι κιτρινος; Αν ναι γιατι δεν φορας πλατινιο ή λευκοχρυσο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάποιο καλό κοσμηματοπωλείο χειροποίητων χρυσών και λευκόχρυσων κοσμημάτων εδώ στην Αθήνα;Έχω ένα λευκόχρυσο δαχτυλίδι το οποίο θέλω να το μικρύνω λίγο και να το κάνω ξανά ματ γιατί έχει αρχίζει και γυαλίζει πολύ πλέον...Αλλά για την ιστορία να πω ότι πήγα στο κοσμηματοπωλείο στην Γλυφάδα που είχε αγοραστεί και με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα ότι έκλεισε...Το θέμα είναι ότι πρόκειται για δώρο του δικού μου και δεν θέλω να το δώσω σε ένα όποιο να'ναι κοσμηματοπωλείο,και να το πάρω πίσω αγνώριστο...Καμία πρόταση; :(

Λυπαμε που θα το πω και δε θελω να με βρισετε αλλα στην Ελλαδα δεν υπαρχουν καλα, μοντερνα καταστηματα με καινουργια σχεδια. Δε βρηκα τιποτα καινουργιο στην Ελλαδα. Το μονο καλυτερο που θα βρεις στην Κυπρο απο την Ελλαδα ειναι τα χρυσαφικα. Εχουν επενδυθει πολλα χρηματα στην Κυπρο και βρισκεις το πιο καινουργιο σχεδιο που θα βρεις στις μεγαλυτερες εκθεσεις οπως Hong Kong, Vicenza(Ιταλια), Ζυριχη, Bangkok κτλ.

Επισης θετω και ενα αλλο ερωτημα: τι ειδους πολυτιμες πετρες εχετε στα κοσμηματα σας;

Για να απαντησω και στην ερωτηση της freak_of_nature εγω φορω μονο εναν σταυρο. Εγω προσωπικα δε νομιζω πως τα δαχτυλιδια πανε στους αντρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλαρικια κατασκευαζονται για γυναικες και απλα οι αντρες παιρνουν τα πιο σκετα και μικρα σχεδια. Αν ειναι απο τους αλλους ισως παρει κατι πιο "τολμηρο"!!! Με αλλα λογια δεν φτιαχνονται ειδικα για αντρες αλλα προοριζονται και για εκει!
Link to comment
Share on other sites

a ok diladi den uparxoun unisex opws kati vraxiolakia kai daxtulidia? yiati foraw skoulariki(sto aristero!) kai otan paw na agorasw lew for men kai me koitane panta ligo perierga... :O
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Δε φορας χρυσο επειδη ειναι κιτρινος; Αν ναι γιατι δεν φορας πλατινιο ή λευκοχρυσο;

AKRIBOS..de maresei to xrysafi xroma tou xrusou...

ta platinenia kai ta leukoxrysa ta exo kapos gia pio "epishma"

to mono leukoxruso pou forao monima einai h bera :D

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

.

Επισης θετω και ενα αλλο ερωτημα: τι ειδους πολυτιμες πετρες εχετε στα κοσμηματα σας;

ta pio polla einai sketa...exo 2-3 daxtylidia kai kremasta gia to laimo me petradakia svarofksi..exo ena daxtylidi me diamantaki (alla einai xryso :( )...arketa me gyalakia :O ...kapote eixa kai ena strauro apo margaritarakia alla espase...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν μπορω να βάλω τιποτα απο δαχτυλίδια, ουτε καν τη βέρα μου φοράω. Αισθάνομαι κάτι κλειστοφοβικο (φανταστειτε μούρλα :p ).

Ρολόϊ φοράω πάντα γιατι έχω κάπως βαρύ προγραμμα και πρέπει ανα πάσα στιγμη να ξέρω τι ώρα ειναι και στο άλλο χέρι κάποιο βραχιολάκι ίσως, ή ασημένιο ψιλουλι ή κάτι σε μαυρο της κορης μου.

Σταυρο μικρο πάντα (δε βγαινει ποτέ) και σκουλαρίκια δυο στο ένα αυτι και ένα στο άλλο. Τα σκουλαρικια κρικάκια ασημένια, κι αυτά πολυ μικρά, τα μικροτερα που κυκλοφορουν.

Link to comment
Share on other sites

a ok diladi den uparxoun unisex opws kati vraxiolakia kai daxtulidia? yiati foraw skoulariki(sto aristero!) kai otan paw na agorasw lew for men kai me koitane panta ligo perierga... :O

 

Οπως ειπαν και πιο πανω.

Τα απλα σκουλαρικια ειναι αυτα που θεωρουνται "unisex".

Απλως οτι σκουλαρικι φορεσει ο αντρας μπορει να το βαλει η γυναικα, ενω το αντιθετο δεν γινεται.

Κι εμενα προσωπικα ο χρυσος δεν μου αρεσει καθολου...

Σαν λεπτομερεια πανω σε κατι (αλυσιδα χεριου που ειχα δει και ειχε και δερμα επανω), τοτε ναι.

Αλλα σκετο χρυσο δεν μου αρεσει καθολου.

Απο πλατινα φοραω εναν σταυρο ο οποιος δεν βγαινει και εχω και ενα μικρο ζωδιο για τον λαιμο μου απο λευκοχρυσο.

Παντως ειδικα οσοσν αφορα κοσμηματα, ειμαι πολυ εναντιων τον ψευτικων.

Και δεν μιλαω για τα μαγαζια που πουλανε φω (πως γραφεται;) και εχουν μια καποια "ποιοτητα" (οσο αμηλη κι αν ειναι) οσο για τα κομματια απο τενεκεδακια που πουλιουνται σε ΜοναστηραΚΙ (τυχαια περιοχη) κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

nai ontws to xruso se antra de paei...eimai kai melaxrinos kai otan foraw xruso fenomai san tsiganos...

kserei kaneis poia einai ta kala ashmenia? sta daxtulidia px leei apo mesa sinithos ena noumero exw ena pou leei 925 kai einai san kainourigo eno to exw kati xronia..eno kati alla pou exw maurizoun me to paramikro...to 925 theoreite kalo?

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Το 925 ειναι η ποιοτητα που χρησημοποιηται απο τους περισσοτερους αργυροχοους, αλλα επειδη δεν ασχολουμαι με ασημι αλλα με χρυσο, και παλι λεω γιατι να παιρνετε ασημι που εχει αυτο προβλημα του μαυρισματος ενω μπορειτε να αγορασετε λευκοχρυσο ή πλατινιο που ειναι και πιο ομορφα αλλα και πιο καλη επενδυση αν το κανετε για αυτον τον σκοπο. Μην ξεχνατε οτι μπορειτε αν θελετε να πειτε του καταστηματαρχη να σας το κανει λευκοχρυσο.
Link to comment
Share on other sites

diladi thewreite kalo etsi? poso kostizei h platina? ithela na parw leuko xruso alla akrivoutsika den einai? de leei na dwsw 200-300dollaria yia skoulariki.. :confused:
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Ποσα;;; 200-300 δολλαρια. Απο που μεγαλε; Καλιφορνια; Ηταν σκετο ή ειχε καποια πετρα πχ. διαμαντι. Αν ηταν σκετο ειναι πολλα αλλα αν ειχε πετρα... However, δεν μπορω να ξερω την ποιοτητα της πετρας, αν υπηρχε. Για τιμες τωρα δεν ξερω. Θα σου απαντησω αργοτερα.
Link to comment
Share on other sites

lol oxi den exw dei skoulariki se auth ti timh..apla upologisa oti kanei toso..an vreis panw katw timh yia skoulariki leuko xruso pesmou ithela na agorasw alla nomiza einai panakriva
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...