Jump to content

Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές


dras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταπληκτικό παιχνίδι. Το παίζω πολύ καιρό.

 

Τελικά είναι Free; Δηλαδή, χωρίς να βάλεις τα €€€ μπορείς να παίζεις όσο θέλεις;

Να αναβαθμίζεις το (τα) αρμα (-τα) σου;

 

Ποια άρματα έχεις (είχες);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά είναι Free; Δηλαδή, χωρίς να βάλεις τα €€€ μπορείς να παίζεις όσο θέλεις;

Να αναβαθμίζεις το (τα) αρμα (-τα) σου;

 

Ποια άρματα έχεις (είχες);

 

Θεωρητικά είναι όλα τζάμπα(εκτός από τα premium άρματα/πυρομαχικά και τη δημιουργία νέας κλαν).

Το θέμα είναι ότι πάνω από το 7-8ο επίπεδο αρχίζεις και χάνεις πολύ χρήμα.Φυσικά δεν μιλάμε για το 9-10ο επίπεδο που είναι καταβόθρα χρημάτων ακόμη και σε μια μέτρια νίκη.

Έτσι το παιχνίδι σε αναγκάζει:α)Να παίζεις άρματα του επιπέδου 4-6 για χρήμα αποκλειστικά.Το κακό είναι ότι τα οχήματα αυτού του επιπέδου είναι συνήθως εύκολοι στόχοι για τα άρματα του επιπέδου 7-8 και το match making τα αδικεί πάρα πολλές φορές.

β)να αγοράσεις premium χρόνο ή όχημα.

 

Επίσης πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι κάποια tech tree έχουν απλά άθλια οχήματα που ο αποκλειστικός τους ρόλος στο παιχνίδι είναι να είναι εύκολοι στόχοι για τους αντιπάλους και ένας ωραίος τρόπος να χαραμίζεις free exp(που μαζεύεται πολύ δύσκολα)ή χρήματα για να τα αποφύγεις και παράλληλα να διατηρήσεις την ψυχική σου ακεραιότητα.

Το ίδιο συμβαίνει με πολλά stock οχήματα(δηλαδή όταν τα αγοράζεις πριν τις αναβαθμίσεις).

 

Το έχω ψιλοπαρατήσει μετά από πολλά σπασμένα ποντίκια.:ninja:

Ακόμη και τώρα με το νέο μοντέλο φυσικής συνεχίζει να έχει αρκετά bugs,το τρομακτικό randomise της ζημιάς και της διατρητικής ικανότητας σκοτώνει τα μεγαλύτερα επίπεδα και εγγυάται άφθονο rageeee!!!

Πιστεύω ότι είναι αρκετά καλό για free,αλλά απλά δεν είναι αρκετά καλό για να πλερώσεις για τα λίγα παραπάνω πλεονεκτήματα και το ελάχιστο content(και φυσικά τους άφθονους ηλίθιους που πολλές φορές είναι σύμμαχοι σου).

 

Υ.Γ: Γράφτηκα πέρσι τον Απρίλιο.Το παράτησα για καιρό και μέχρι τώρα έχω 4000+ μάχες και έφτασα μέχρι το 7ο επίπεδο με τα περισσότερα οχήματα μέχρι το 6ο επίπεδο ξεκλείδωτα.Τελευταία φορά έπαιξα χθες μερικές μάχες να δοκιμάσω το update.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά,

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια!Εχθές τέλος πάντων ήμουν στο dod,και επειδή ο διαχειριστής είχε bannarei έναν φίλο μου απλά πήγα και του είπα με το δικό μου account από το dod.gr μια βλακεία!Εφαγα block στο account και αναγκάστηκα να μπω από το fb!Μετά πήγα κανονικά στο chat και ήταν όλα μια χαρά!Αλλά επειδή μου ρώτησαν κάτι παιδιά είπα ακριβώς τι έγινε και έφαγα μπαν στο άλλο το account!Μετά βγήκα από το dod και ξανά μπήκα μετά από 5 λεπτά.Στην αρχή έλεγε πως έχω αποσυνδεθεί και τέτοια τέλος πάντων μπήκα μετά από κανά 10 λεπτό αλλά ότι και αν έγραφα στο τσατ δεν το έβλεπε κανείς!Μόνο εγώ!

Το ερώτημα μου είναι έφαγα περιορισμό ομιλίας?έφαγα μπαν?ή έγινε κάτι άλλο?

Γίνεται τα το διορθώσω?Και αν πώς?

Συγγνώμη αν σας κούρασα απλά προσπαθώ να βρω μια λύση!

Έψαξα παντού αλλά δεν μιλούσαν για αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Παίξαμε το νέο Medal of Honor: Warfighter. Το έχετε δοκιμάσει; Πώς σας φάνηκε; Θεωρείται ότι είναι αντάξιος συνεχιστής της σειράς Medal of Honor; Πόσοι το προτιμάτε σε σχέση με το νέο Call of Duty: Black Ops II;

 

Διαβάστε εδώ το review

 

http://www.gameworld.gr/media/k2/items/cache/6875cba14c1a1b102517159913241d67_M.jpg

Edited by zxr

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιζω 1,5 χρονο.οχι φανατικα,οποτε εχω χρονο.υπαρχει και Clan Για ελληνες για οσους θελουν να κανουν διατριβη.

ειναι αρκετα εθιστικο και ειναι το μονο παιχνιδι που εχω παιξει τοσο πολυ και για τοσο διαστημα.

 

συμβουλη μου ειναι μη δωσετε φραγκο τσακιστο γιατι οι πληρωμενες αναβαθμισεις καο υπηρεσιες τσουζουν ασχημα.χαρακτηριστικα υπαρχουν αρματα που κοστιζουν 50 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
4 ημέρες τώρα έχω αρχίσει diablo 3...καλα κόλλημα λέμε το παιχνίδι. Έχει και auction house με ευρώ. ..έχει πουλήσει κάνεις σας τίποτα με αληθινά χρήματα εκεί?
Link to comment
Share on other sites

Το θυμάται κανένας???

Ατελείωτες ώρες καψίματος....

 

Μου καρφώθηκε χτες να το κατεβάσω και να παίξω πάλι... Δεν άνοιγε όμως :( (W7 Pro 64x)

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Oldschool παιχνιδάρες.. Και τώρα παίζουμε Reistance 3 και νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε :p

Τι εννοείς δεν το παίζει? Μήπως θέλει κρακ?

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω το μήνυμα που μου βγάζει...

[ATTACH]29401[/ATTACH]

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω... Ξενέρωσα πάντως :(

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

Χρειάζομαι μια βοήθεια από αυτούς που ξέρουν.

Ψάχνω ένα παιχνίδι να ξεκινήσω επειδή ασχολούμαι με κάτι χαζά online παιχνιδάκια. Θέλω να δω αν θα με κρατήσει σε ενδιαφέρον.

Παλιότερα είχα παίξει Diablo1, 2 και Warcraft2 (μιλάμε για πολύ παλιά!!), και επειδή βλέπω ότι το Starcraft2 είναι σε λογική τιμή, σκεφτόμουν να δοκιμάσω (λέω για την τιμή επειδή μπορεί να μη μου αρέσει και να το παρατήσω σε 2 μέρες). Χρειάζεται επιπλέον χρήμα π.χ. συνδρομές κτλ;;; Από εκεί και πέρα μπορώ να το παίζω από διαφορετικά pc;

Thanks προκαταβολικά...

 

Edit: Το πακέτο που κοίταζα (και ήταν σε λογική τιμή) ήταν expansion οπότε το σκεπτικό μου δεν είναι σωστό. Πάντως βρίσκω σε προσφορά το starcraft1. Αυτό έχει συνδρομές κτλ;

Edited by Selespeed
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Μετά από λίγες - δυστυχώς - ώρες παιξίματος εμφανίστηκε το "A survivor is born" ρίχνοντας τίτλους τέλους.

Το παιχνίδι ήτανε εξαιρετικό και πολύ καλύτερο απ'ότι περίμενα τόσο καιρό.

 

Θετικά:

- Η πρωταγωνίστρια είναι κουκλlara!

- Τα γραφικά είναι πολύ καλά και ειδικά στο χιόνι, αλλά και στις τελευταίες πίστες με τους ανέμους. Ωστόσο, σε κάποια κοντινά της Λάρα παρατήρησα κάποια πιξελιάσματα στα ρούχα της, αλλά αν εξαιρέσουμε αυτά, τα γραφικά είναι πολύ ωραία.

- Μιας και αναφέρθηκα στους ανέμους, αυτό είναι ίσως το μόνο που δεν θα τους μετανιώσετε καθόλου. Οι άνεμοι είναι το μεγάλο "ατού" του παιχνιδιού, ειδικά αν έχετε μεγάλη οθόνη, θα νομίζετε ότι θα σας πάρει ο αέρας, ενώ αυτό θα το νιώσετε πάρα πολύ στην τελευταία πίστα του παιχνιδιού.

 

Αρνητικά:

- Οι αποστολές. Αν και με τις αποστολές που αναλαμβάνει η Λάρα γίνεται και κάτι καινούργιο (ανακαλύπτεις νέα όπλα, νέες περιοχές, τους συνταξιδιώτες σου κτλ), από ένα σημείο και μετά αρχίζεις να νιώθεις ότι κάνεις... "δουλειές του ποδαριού". Στην αρχή του παιχνιδιού ειδικά αυτό είναι πιο έντονο καθώς είσαι λίγο σα "χαμένος" (και αυτό είναι το λογικό) και κάνεις πολύ απλά πράγματα, πχ. στην πρώτη σου επίσημη δοκιμασία στόχος σου είναι να συλλέξεις αρκετούς XP πόντους ώστε να αναβαθμίσεις ένα εργαλείο για να συνεχίσει η ιστορία. Αν και το παιχνίδι ξεκινάει αμέσως με δράση και αρχίζεις να μαθαίνεις τακτικές και να μπαίνεις στο κλίμα αμέσως, η συνέχεια για λίγο είναι κάπως βαρετή εν συγκρίσει με την αρχή, αλλά μετά θα δικαιωθείς στο έπακρον. Μπορεί κάποια αποστολή να ξεκινήσει με το σκεπτικό, "θα πάω εκεί για να σώσω τον τάδε", αλλά δεν θα καταλάβεις πότε όλα γύρω σου θα αρχίσουν να διαλύονται ή να κρέμεσαι από το γκρεμό χωρίς αλεξίπτωτο.

 

- Η τελευταία πίστα.

Όσο ωραία κι αν είναι η αρχή της τελευταίας πίστας (σκαρφάλωμα, σκοτωμοί κτλ), άλλο τόσο δεν είναι ωραίο το τέλος. Το παιχνίδι από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι σου δίνει την εντύπωση ότι θα αναμετρηθείς με τον χειρότερο, αλλά τελικά αυτό δεν γίνεται γιατί οι πιο δυνατοί, οι εχθροί δηλαδή που διαθέτουν πανοπλίες, πιο δυνατά όπλα απ'ότι οι "κοινοί" εχθροί θα πεθαίνουν από το ίδιο το παιχνίδι χωρίς να κάνετε τίποτα! Επομένως, το μόνο που μένει για τον παίχτη είναι ένας (!) ισχυρός κακός και πολλοί "κοινοί". Επίσης, ο κύριος κακός του παιχνιδιού, ο τύπος που προσπαθείτε να σκοτώσετε από την αρχή, πεθαίνει μόνο με 5-6 πυροβολισμούς από απλό όπλο, ούτε με rifle, ούτε με χειροβομβίδα, τελείως απλά.

 

 

- Και τέλος, ερχόμαστε στο πιο βασικό αρνητικό του παιχνιδιού. Σε μερικά παιχνίδια, όλοι, λίγο ή πολύ έχουμε νιώσει ή έχουμε πει ότι το παιχνίδι έχει δόσεις ταινίας και ότι αν έβγαινε στους κινηματογράφους, σίγουρα θα είχε τεράστια επιτυχία. Το ίδιο μπορούμε να πούμε και για το Tomb Raider, αλλά σ'αυτή την περίπτωση δεν ισχύει το "παιχνίδι με δόσεις ταινίας", αλλά το αντίστροφο. Μπορεί η πλοκή να εξελίσσεται μέσω των αποστολών που αναλαμβάνουμε, αλλά πολλά πράγματα συμβαίνουν μέσω των cutscenes. Ίσως αυτό ακούγεται λίγο... τρελό διότι μπορεί να παίζουμε για μισή ώρα συνεχόμενα και τα cutscenes να είναι το πολύ δέκα λεπτά συνολικά, σ'αυτά όμως, όπως θα δείτε, γίνονται οι μεγαλύτερες εξελίξεις του παιχνιδιού,

ξαφνικά βρίσκετε ή με νέα όπλα ή με λιγότερα άτομα από την ομάδα σας διότι αυτά έχουνε πεθάνει

. Και το κακό είναι ότι δεν συνδέονται μερικές φορές σωστά με το παιχνίδι, για παράδειγμα,

σ'ένα cutscene δείχνει ότι ένας φίλος σας που ήρθε να σας σώσει από 'κει που βρίσκεστε, πεθαίνει από τους κακούς του νησιού κι ενώ η Λαρά "τα'χει βάψει μαύρα" και λέει συνεχώς ότι θέλει λίγο χρόνο για να το συνειδητοποιήσει και να το ξεχάσει, ξαφνικά η σκηνή τελειώνει, αναλαμβάνεται δράση εσείς και συνεχίζετε να κάνετε αυτό που κάνατε χωρίς καμμία αλλαγή, ενώ οποιαδήποτε αναφορά σε κάποιο συμβάν, αναφέρεται και πάλι στο επόμενο cutscene.

 

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλή δράση, πολύ καλά γραφικά και μία πρωταγωνίστρια που κλέβει τις εντυπώσεις ακόμα και βαμμένη στα αίματα, όπως δηλαδή είναι από την αρχή του παιχνιδιού.

 

Έχετε παίξει το παιχνίδι; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας;

Edited by DonJuan
προσθήκη spoiler
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που το έχω παίξει φίλε μου γιατί αλλιώς θα ξενέρωνα,μάρτυρας πολλά περισσότερα από όσο θα επρεπε για κάποιον που δεν το εχει παίξει,ακομα και το τέλος....Ίσως να επρεπε να βάλεις σποιλερ...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις κανενα καινουργιο παιχνιδι(να μην εχει παρει πολλες αναβαθμισεις και να μην ειναι περιπλοκο..) στυλ στρατηγικης να προτεινετε;Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες - δυστυχώς - ώρες παιξίματος εμφανίστηκε το "A survivor is born" ρίχνοντας τίτλους τέλους.

Το παιχνίδι ήτανε εξαιρετικό και πολύ καλύτερο απ'ότι περίμενα τόσο καιρό.

 

Θετικά:

- Η πρωταγωνίστρια είναι κουκλlara!

- Τα γραφικά είναι πολύ καλά και ειδικά στο χιόνι, αλλά και στις τελευταίες πίστες με τους ανέμους. Ωστόσο, σε κάποια κοντινά της Λάρα παρατήρησα κάποια πιξελιάσματα στα ρούχα της, αλλά αν εξαιρέσουμε αυτά, τα γραφικά είναι πολύ ωραία.

- Μιας και αναφέρθηκα στους ανέμους, αυτό είναι ίσως το μόνο που δεν θα τους μετανιώσετε καθόλου. Οι άνεμοι είναι το μεγάλο "ατού" του παιχνιδιού, ειδικά αν έχετε μεγάλη οθόνη, θα νομίζετε ότι θα σας πάρει ο αέρας, ενώ αυτό θα το νιώσετε πάρα πολύ στην τελευταία πίστα του παιχνιδιού.

 

Αρνητικά:

- Οι αποστολές. Αν και με τις αποστολές που αναλαμβάνει η Λάρα γίνεται και κάτι καινούργιο (ανακαλύπτεις νέα όπλα, νέες περιοχές, τους συνταξιδιώτες σου κτλ), από ένα σημείο και μετά αρχίζεις να νιώθεις ότι κάνεις... "δουλειές του ποδαριού". Στην αρχή του παιχνιδιού ειδικά αυτό είναι πιο έντονο καθώς είσαι λίγο σα "χαμένος" (και αυτό είναι το λογικό) και κάνεις πολύ απλά πράγματα, πχ. στην πρώτη σου επίσημη δοκιμασία στόχος σου είναι να συλλέξεις αρκετούς XP πόντους ώστε να αναβαθμίσεις ένα εργαλείο για να συνεχίσει η ιστορία. Αν και το παιχνίδι ξεκινάει αμέσως με δράση και αρχίζεις να μαθαίνεις τακτικές και να μπαίνεις στο κλίμα αμέσως, η συνέχεια για λίγο είναι κάπως βαρετή εν συγκρίσει με την αρχή, αλλά μετά θα δικαιωθείς στο έπακρον. Μπορεί κάποια αποστολή να ξεκινήσει με το σκεπτικό, "θα πάω εκεί για να σώσω τον τάδε", αλλά δεν θα καταλάβεις πότε όλα γύρω σου θα αρχίσουν να διαλύονται ή να κρέμεσαι από το γκρεμό χωρίς αλεξίπτωτο.

 

- Η τελευταία πίστα.

Όσο ωραία κι αν είναι η αρχή της τελευταίας πίστας (σκαρφάλωμα, σκοτωμοί κτλ), άλλο τόσο δεν είναι ωραίο το τέλος. Το παιχνίδι από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι σου δίνει την εντύπωση ότι θα αναμετρηθείς με τον χειρότερο, αλλά τελικά αυτό δεν γίνεται γιατί οι πιο δυνατοί, οι εχθροί δηλαδή που διαθέτουν πανοπλίες, πιο δυνατά όπλα απ'ότι οι "κοινοί" εχθροί θα πεθαίνουν από το ίδιο το παιχνίδι χωρίς να κάνετε τίποτα! Επομένως, το μόνο που μένει για τον παίχτη είναι ένας (!) ισχυρός κακός και πολλοί "κοινοί". Επίσης, ο κύριος κακός του παιχνιδιού, ο τύπος που προσπαθείτε να σκοτώσετε από την αρχή, πεθαίνει μόνο με 5-6 πυροβολισμούς από απλό όπλο, ούτε με rifle, ούτε με χειροβομβίδα, τελείως απλά.

 

 

- Και τέλος, ερχόμαστε στο πιο βασικό αρνητικό του παιχνιδιού. Σε μερικά παιχνίδια, όλοι, λίγο ή πολύ έχουμε νιώσει ή έχουμε πει ότι το παιχνίδι έχει δόσεις ταινίας και ότι αν έβγαινε στους κινηματογράφους, σίγουρα θα είχε τεράστια επιτυχία. Το ίδιο μπορούμε να πούμε και για το Tomb Raider, αλλά σ'αυτή την περίπτωση δεν ισχύει το "παιχνίδι με δόσεις ταινίας", αλλά το αντίστροφο. Μπορεί η πλοκή να εξελίσσεται μέσω των αποστολών που αναλαμβάνουμε, αλλά πολλά πράγματα συμβαίνουν μέσω των cutscenes. Ίσως αυτό ακούγεται λίγο... τρελό διότι μπορεί να παίζουμε για μισή ώρα συνεχόμενα και τα cutscenes να είναι το πολύ δέκα λεπτά συνολικά, σ'αυτά όμως, όπως θα δείτε, γίνονται οι μεγαλύτερες εξελίξεις του παιχνιδιού,

ξαφνικά βρίσκετε ή με νέα όπλα ή με λιγότερα άτομα από την ομάδα σας διότι αυτά έχουνε πεθάνει

. Και το κακό είναι ότι δεν συνδέονται μερικές φορές σωστά με το παιχνίδι, για παράδειγμα,

σ'ένα cutscene δείχνει ότι ένας φίλος σας που ήρθε να σας σώσει από 'κει που βρίσκεστε, πεθαίνει από τους κακούς του νησιού κι ενώ η Λαρά "τα'χει βάψει μαύρα" και λέει συνεχώς ότι θέλει λίγο χρόνο για να το συνειδητοποιήσει και να το ξεχάσει, ξαφνικά η σκηνή τελειώνει, αναλαμβάνεται δράση εσείς και συνεχίζετε να κάνετε αυτό που κάνατε χωρίς καμμία αλλαγή, ενώ οποιαδήποτε αναφορά σε κάποιο συμβάν, αναφέρεται και πάλι στο επόμενο cutscene.

 

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλή δράση, πολύ καλά γραφικά και μία πρωταγωνίστρια που κλέβει τις εντυπώσεις ακόμα και βαμμένη στα αίματα, όπως δηλαδή είναι από την αρχή του παιχνιδιού.

 

Έχετε παίξει το παιχνίδι; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας;

 

Πολύ καλή mini παρουσίαση, με πρίζωσες να το παίξω, σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...