Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άστα να πάνε!!!!!!:confused: μετάφραση με γούγλη και ο θεός βοηθός μαζί με πολλές προσευχές!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περιγραφή προβλήματος σε ποιά γλώσσα; Γιατί αγγλικά μόνο yes και no ξέρω, που λέει ο λόγος! ;)

 

Άστα να πάνε!!!!!! μετάφραση με γούγλη και ο θεός βοηθός μαζί με πολλές προσευχές!!!

vageliskr
Link to comment
Share on other sites

Χαχα αυτός ο... Γούγλης τόσα χρόνια και σωστά ελληνικά δεν έμαθε ποτέ! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έσπασε η οθόνη στο κινητό.

Πού να πάω να την αλλάξω;

Και επίσης ξέρετε κόστος περίπου;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έσπασε η οθόνη στο κινητό.

Πού να πάω να την αλλάξω;

Και επίσης ξέρετε κόστος περίπου;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο Γερμανός μου είχε ζητήσει ή 105 ή 115€. Δεν θυμάμαι καλά. Τώρα για ποιο φθηνά δεν ξέρω. Αλλά μου είχαν πει ότι βάζουν την γνήσια οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να κυκλοφορήσει rom με android 10 για το κινητό μας; Να το ρουταρουμε και να την περάσουμε;

 

Θα ήταν ενδιαφέρον! Εάν κανείς γνωρίζει ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα για επισκευή στον Γερμανό. Είχε θέμα η έγχρωμη κάμερα. Κολούσε και φαινόταν η οθόνη θολή. 1 εβδομάδα χρειάστηκε (με σαβκο μέσα). Την άλλαξαν και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα για επισκευή στον Γερμανό. Είχε θέμα η έγχρωμη κάμερα. Κολούσε και φαινόταν η οθόνη θολή. 1 εβδομάδα χρειάστηκε (με σαβκο μέσα). Την άλλαξαν και όλα καλά.

 

Από Γερμανό το είχες αγοράσει; Εάν όχι τι σου κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα για επισκευή στον Γερμανό. Είχε θέμα η έγχρωμη κάμερα. Κολούσε και φαινόταν η οθόνη θολή. 1 εβδομάδα χρειάστηκε (με σαβκο μέσα). Την άλλαξαν και όλα καλά.

Σε δίνουν κάποια συσκευή μέχρι να έρθει η δικιά σου, για να μη μείνεις χωρίς κινητό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε δίνουν κάποια συσκευή μέχρι να έρθει η δικιά σου, για να μη μείνεις χωρίς κινητό;

 

 

 

Μετά τις 15 μέρες που θα μείνεις χωρίς κινητό λόγω service υποχρεούνται βάσει νόμου να σου δώσουν συσκευή να κάνεις τη δουλειά σου και όταν είσαι εντός εγγύησης, εκτός φυσικά αν έχεις πληρώσει κάποια έξτρα υπηρεσία από πριν για αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 15 μέρες που θα μείνεις χωρίς κινητό λόγω service υποχρεούνται βάσει νόμου να σου δώσουν συσκευή να κάνεις τη δουλειά σου και όταν είσαι εντός εγγύησης, εκτός φυσικά αν έχεις πληρώσει κάποια έξτρα υπηρεσία από πριν για αυτή την περίπτωση.

Κάποτε σε έδιναν ακόμα και για μια βδομάδα. Το κατάργησαν κι αυτό; Δηλαδή κι εγώ τις πρώτες 5 ή 15 μέρες τι θα κάνω; :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγω που το χω στειλει 3 φορες σε 18 μηνες για εντος εγγυησης επισκευες κι εχω μεινει για πανω απο 3 μηνες αθροιστικα με αρχαιο συμβατικό κινητο. Νταξει δε λεω καλη η αποτοξινωση αλλα....νοκια ποτε ξανα για μενα, κριμα τα 400 που χα δωσει.
Link to comment
Share on other sites

Α εσύ πιο νωρίς το πήρες. Εγώ πέρσι στο BF του Γερμανού στα 199€. Αλλά όπως και να έχει, θέλεις κινητό όταν το πας για service. Ασχέτως πόσο θα κάτσει.

Τι έπαθε και το πήγες τόσες φορές; Όλα μέσα στην εγγύηση ήταν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πχ τον Ιανουάριο (λογικά) θα έρθει η ενημέρωση Ιανουαρίου που θα περιέχει και όλες τις ενημερώσεις που έγιναν από τον Οκτώβριο μέχρι τον Δεκέμβριο.

https://nokiamob.net/2019/10/27/nokia-8-gets-new-pie-build-and-october-patch-alongside-nokia-5-1/

Βρήκα και το σχετικό άρθρο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια. Προφανώς η αναβάθμιση Οκτωβρίου είναι η τελευταία μηνιαία, αφού δεν έλαβε άλλη άρα περιμένουμε ξανά τον Ιανουάριο. Ποιο είναι το περίεργο; Το 8 είναι ένα κινητό που κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 2017, η εταιρία διάλεξε για δικούς της λόγους να κυκλοφορήσει το κινητό με Nougat και πήρε 2 μεγάλες αναβαθμισεις. Η Nokia επέλεξε να δώσει και έναν χρόνο ενημερώσεις ασφαλείας κάθε 3μηνο.

Εφόσον δεν σε καλύπτει μπορείς είτε να αλλάξεις κινητό είτε να ψαχτείς με custom rom κλπ που κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει νόημα, το κινητό πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια. Προφανώς η αναβάθμιση Οκτωβρίου είναι η τελευταία μηνιαία, αφού δεν έλαβε άλλη άρα περιμένουμε ξανά τον Ιανουάριο. Ποιο είναι το περίεργο; Το 8 είναι ένα κινητό που κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 2017, η εταιρία διάλεξε για δικούς της λόγους να κυκλοφορήσει το κινητό με Nougat και πήρε 2 μεγάλες αναβαθμισεις. Η Nokia επέλεξε να δώσει και έναν χρόνο ενημερώσεις ασφαλείας κάθε 3μηνο.

Εφόσον δεν σε καλύπτει μπορείς είτε να αλλάξεις κινητό είτε να ψαχτείς με custom rom κλπ που κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει νόημα, το κινητό πάει μια χαρά.

Όχι, απλά το ανέφερα. Δεν την αλλάζω τη συσκευή μου αν δεν πάθει τίποτα!

Αν και στο gsmarena λέει ότι τον Σεπτέμβριο το ανακοίνωσαν και τον Οκτώβριο βγήκε στην αγορά!

Η ανακοίνωση μετράει ή όταν μπαίνει στην αγορά;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγω που το χω στειλει 3 φορες σε 18 μηνες για εντος εγγυησης επισκευες κι εχω μεινει για πανω απο 3 μηνες αθροιστικα με αρχαιο συμβατικό κινητο. Νταξει δε λεω καλη η αποτοξινωση αλλα....νοκια ποτε ξανα για μενα, κριμα τα 400 που χα δωσει.

 

Κάποιοι έχουν αντιμετωπίσει θεματάκια εδώ μέσα αλλά σαν συνολική εικόνα δε μπορείς να το χαρακτηρίσεις σαν προβληματικό το μοντέλο..απλά σου'κατσε..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω απλά να μου έκατσε τη στιγμή που το κινητό μου έχει βγάλει όλα τα θέματα που καταγράφονται στο φόρουμ της Νοκια στο thread του Nokia 8. Εν συντομία καταγράφω.

 

1o service) Κατάρρευση wifi/lte radio εντελώς: αλλαγή motherboard

 

2ο service) Τυχαία restarts με kernel panick και παγώματα και έναν ήχο σαν κόρνα την ώρα του παγώματος. Ghost touches και κακό responsiveness της οθόνης. Image retention η γνωστή κοκκινίλα στα όρια της οθόνης: αλλαγή μπαταρίας, αλλαγή midplate, αλλαγή αισθητήρων, την οθόνη την αγνόησαν και δεν την ακούμπησαν.

 

3ο service όπου και περιμένω εδώ και 3 εβδομάδες πλέον) κατάρρευση wifi/lte radio και πάλι μετά από πάγωμα. Παραμένει το image retention. Και περιμένω κι εγώ σαν το μ@@ πότε θα έρθουν ανταλλακτικά από Κίνα στη Nokia ή μάλλον στην HMD να ξαναπάρω πίσω ένα προβληματικό κινητό από κατασκευής.

 

Δεν υπάρχει Nokia πλέον. Είναι μία βιτρίνα η οποία δυστυχώς για εμένα βασίστηκε στην αξιοπιστία του brand και τη νοσταλγία μας.

Επανήλθα στο iPhone 6 κινητό του 2014 και είδα τι θα πει αξιοπιστία, υποστήριξη software 5 χρόνια μετά και ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω απλά να μου έκατσε τη στιγμή που το κινητό μου έχει βγάλει όλα τα θέματα που καταγράφονται στο φόρουμ της Νοκια στο thread του Nokia 8. Εν συντομία καταγράφω.

 

1o service) Κατάρρευση wifi/lte radio εντελώς: αλλαγή motherboard

 

2ο service) Τυχαία restarts με kernel panick και παγώματα και έναν ήχο σαν κόρνα την ώρα του παγώματος. Ghost touches και κακό responsiveness της οθόνης. Image retention η γνωστή κοκκινίλα στα όρια της οθόνης: αλλαγή μπαταρίας, αλλαγή midplate, αλλαγή αισθητήρων, την οθόνη την αγνόησαν και δεν την ακούμπησαν.

 

3ο service όπου και περιμένω εδώ και 3 εβδομάδες πλέον) κατάρρευση wifi/lte radio και πάλι μετά από πάγωμα. Παραμένει το image retention. Και περιμένω κι εγώ σαν το μ@@ πότε θα έρθουν ανταλλακτικά από Κίνα στη Nokia ή μάλλον στην HMD να ξαναπάρω πίσω ένα προβληματικό κινητό από κατασκευής.

 

Δεν υπάρχει Nokia πλέον. Είναι μία βιτρίνα η οποία δυστυχώς για εμένα βασίστηκε στην αξιοπιστία του brand και τη νοσταλγία μας.

Επανήλθα στο iPhone 6 κινητό του 2014 και είδα τι θα πει αξιοπιστία, υποστήριξη software 5 χρόνια μετά και ποιότητα κατασκευής.

Συμφωνώ. Όσο και να πίεσα τον εαυτό μου να αποδεχτώ ότι η Nokia επιστρέφει τελικά άλλαξα γνώμη. Τα προβλήματα που θα αναφέρω έχουν επαναληφθεί σε πολλούς χρήστες στο Nokia 8. Έχω πλέον την 4η συσκευή από αντικατάσταση!!! Πρώτα το κλασικό μοντέλο με τα 4gb ram και οι υπόλοιπες 3 με τα 6gb ram. Μιλάω πάντα για το 8αρι, ούτε scirocco ούτε κάτι άλλο. Η πρώτη συσκευή έχανε το σήμα κι έκανε random restarts. Την επέστρεψα και μου γύρισαν τα χρήματα. Οι άλλες 2 έβγαλαν το ίδιο πρόβλημα, ή μισή οθόνη έδειχνε noise και η υπόλοιπη κομπλέ. Στο ενδιάμεσο χωρίς συσκευή τρελή ταλαιπωρία ενώ η εγγύηση δεν ανανεωνοταν μετά την αντικατάσταση. Σαν να λένε στα 2 χρόνια ξεμπερδέψαμε μαζί σου και μετά τραβά ψόφα. Δυστυχώς όσοι πιέζετε τον εαυτό σαν ότι η Nokia επέστρεψε και κάνατε την σούπερ επιλογή, εύχομαι να είστε στους τυχερούς που δεν θα σας τύχει πρόβλημα.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ' όλα αυτά έχω μόνο την κοκκινίλα γύρω γύρω στην οθόνη σε μαύρο φόντο. Φαίνονται οι εφαρμογές του κυρίου μενού σε αυτά τα σημεία.

Εντάξει, για μια συσκευή που παρουσίασε αυτά τα προβλήματα, δεν παίρνει όλα τα Nokia μαζί της στο ίδιο καλάθι. Οι άλλες συσκευές της Nokia γιατί δεν παρουσίασαν τέτοια προβλήματα;

Επίσης, την οθόνη γιατί την άφησαν και δεν την άλλαξαν; Δηλαδή αν το στείλω εγώ για αυτό το πρόβλημα της οθόνης δεν θα την αλλάξουν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ' όλα αυτά έχω μόνο την κοκκινίλα γύρω γύρω στην οθόνη σε μαύρο φόντο. Φαίνονται οι εφαρμογές του κυρίου μενού σε αυτά τα σημεία.

Εντάξει, για μια συσκευή που παρουσίασε αυτά τα προβλήματα, δεν παίρνει όλα τα Nokia μαζί της στο ίδιο καλάθι. Οι άλλες συσκευές της Nokia γιατί δεν παρουσίασαν τέτοια προβλήματα;

Επίσης, την οθόνη γιατί την άφησαν και δεν την άλλαξαν; Δηλαδή αν το στείλω εγώ για αυτό το πρόβλημα της οθόνης δεν θα την αλλάξουν;

 

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ' όλα αυτά έχω μόνο την κοκκινίλα γύρω γύρω στην οθόνη σε μαύρο φόντο. Φαίνονται οι εφαρμογές του κυρίου μενού σε αυτά τα σημεία.

 

Εντάξει, για μια συσκευή που παρουσίασε αυτά τα προβλήματα, δεν παίρνει όλα τα Nokia μαζί της στο ίδιο καλάθι. Οι άλλες συσκευές της Nokia γιατί δεν παρουσίασαν τέτοια προβλήματα;

 

Επίσης, την οθόνη γιατί την άφησαν και δεν την άλλαξαν; Δηλαδή αν το στείλω εγώ για αυτό το πρόβλημα της οθόνης δεν θα την αλλάξουν;

 

 

 

Ποια άλλα δεν βγάλανε προβλήματα; Για μπες στο φορουμ της Νοκια στο thread γιαβτο 7 plus να κλαψεις που χανανε θύρες type c, jack οθόνες με τα ίδια θέματα και άλλα όμορφα. Είναι τυχαίο που τα δύο πιο δημοφιλή μοντέλα μαστίζονται από τόσα θέματα? Μπες και στα υπόλοιπα να ψαξεις να δεις θεματακια που βγαζουνε. Δυστυχώς η HMD βρωμάει ότι πήρε από τη Foxconn τη χειρότερη ποιότητα για λίγα χρήματα ώστε να κάνει μεγάλο μπασιμο με πολλά μοντέλα όσο πιο άμεσα γινόταν. Κι εγώ τουλάχιστον λόγω νοσταλγίας και παλιάς εμπιστοσύνης την πάτησα άγρια.

Edited by dimifoti
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ στα δικά μας δεν αναφέρθηκαν κάποια προβλήματα στα υπόλοιπα κινητά Nokia, πέραν του 7 plus για αυτό που είπες και του 8.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα στο iPhone 6 κινητό του 2014 και είδα τι θα πει αξιοπιστία, υποστήριξη software 5 χρόνια μετά και ποιότητα κατασκευής.

 

*cough* bendgate *cough*

 

 

:lol:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...