Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλησπερα παδια.Ειμαι αναμεσα σε Nokia 8 και LG G6.Ποιο να επιλεξω?

 

Ρωτάς σε λάθος μέρος, απευθύνσου στο σωστό... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι υπερισχύει για σένα...

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8522&idPhone2=8466

 

Μου αρέσει που λέει για το nokia 8 24/192 ήχο το gsmarena . όλα τα hires audio τα αναπαράγει στα 16/48 Αν και αυτό το θέμα σε πάρα πολλά τηλέφωνα συμβαίνει δυστυχώς.

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παδια.Ειμαι αναμεσα σε Nokia 8 και LG G6.Ποιο να επιλεξω?

Ακριβώς το το ίδιο θέμα είχα και εγώ πριν 2 μήνες, τελικά πήρα το G6, ... τελικά όμως η επιλογή θα έπρεπε να είναι ανάμεσα σε ΝΟΚΙΑ 8 και V30 (αυτό θα πάρω τώρα).

Όχι ότι το G6 ή το νοκια δεν είναι καλά τηλέφωνα, αλλά θεωρώ το V30 πιο πλήρες (και πιο ακριβό :( )

Link to comment
Share on other sites

Σκουπίτσα πάει πάντως το άτιμο, του έχω βάλει και την εφαρμογή full screen browser και αξιοποιώ πλήρως την οθόνη του οσον αφορά το ίντερνετ , φανταστικό scroll αλαγκάριστο και πολύ γλυκό. Αν είχε και πιο εξελιγμένο σύστημα εστίασης όπως π.χ. s8 ,ας υπολείπεται σε specs όσον αφορά τις κάμερες ,τότε δεν θα μου έλειπε τίποτα το πολύ ιδιαίτερο σε σχέση με τις πολύ πιο ακριβές συσκευές-ναυαρχίδες.

 

Καλησπέρα. Είμαι νέος κάτοχος του κινητού και νομίζω με απασχολούν τα θέματα που αναφέρεις. Συγκεκριμένα όταν παίζει ένα βίντεο σε μια ιστοσελίδα σε φουλ οθόνη η πάνω μπάρα που δείχνει τα εικονίδια όπως την ώρα δεν φεύγει και είναι κάπως ενοχλητικό. Επίσης στην εστίαση που αναφέρεσαι ας πούμε σε κάποιες φωτό δεν ζουμαρει από ένα σημείο και πέρα. Πώς μπορώ να λύσω αυτά τα θεματακια;

Edited by patras7
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω κατεβάζεις την εφαρμογή Fullscreen Browser XYZ Apps (γαλάζιο χρώμα). Δώστου λιγάκι χρόνο μάθησης ώστε να συνηθίσεις τα πατήματα μιας και δεν υπάρχει μπάρα και λειτουργεί σαν gestures όπως τα Xiaomi χονδρικά. Εγώ μόλις τον συνήθισα τον ευχαριστήθηκα πάνω στο τηλεφωνακι διότι εκμεταλλεύτηκα επιτέλους όλη του την οθόνη με ελαφρώς μεγαλύτερα τα γράμματα... εσύ βλέπεις γιατί ο καθένας έχει άλλες συνήθειες κ τρόπους.

Όσον αφορά την κάμερα θα πρέπει να δώσεις βάση στο pro mode και να εξασκηθείς κάνοντας δοκιμές ώστε να δεις μέχρι που σε ικανοποιεί η κάμερα του... προσωπικά ο monochrome τον θεωρώ εξαιρετικο ειδικά στο αυτόματο μιας και "εξαφανίζει" - κρύβει τις ατέλειες αλλά και το hardware( βλ.μεγεθος αισθητήρα και των mpixels και φυσικά της τιμής των διαγραμμάτων f.) της συσκευής που είναι κάτω από τα αντίστοιχα των πολύ ακριβότερων ναυαρχίδων.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω κατεβάζεις την εφαρμογή Fullscreen Browser XYZ Apps (γαλάζιο χρώμα). Δώστου λιγάκι χρόνο μάθησης ώστε να συνηθίσεις τα πατήματα μιας και δεν υπάρχει μπάρα και λειτουργεί σαν gestures όπως τα Xiaomi χονδρικά. Εγώ μόλις τον συνήθισα τον ευχαριστήθηκα πάνω στο τηλεφωνακι διότι εκμεταλλεύτηκα επιτέλους όλη του την οθόνη με ελαφρώς μεγαλύτερα τα γράμματα... εσύ βλέπεις γιατί ο καθένας έχει άλλες συνήθειες κ τρόπους.

Όσον αφορά την κάμερα θα πρέπει να δώσεις βάση στο pro mode και να εξασκηθείς κάνοντας δοκιμές ώστε να δεις μέχρι που σε ικανοποιεί η κάμερα του... προσωπικά ο monochrome τον θεωρώ εξαιρετικο ειδικά στο αυτόματο μιας και "εξαφανίζει" - κρύβει τις ατέλειες αλλά και το hardware( βλ.μεγεθος αισθητήρα και των mpixels και φυσικά της τιμής των διαγραμμάτων f.) της συσκευής που είναι κάτω από τα αντίστοιχα των πολύ ακριβότερων ναυαρχίδων.

Αυτό το μέγεθος του αισθητήρα του Nokia 8, δεν είδα σε καμιά σελίδα των τεχνικών χαρακτηριστικών να το αναφέρει!!! Γράφει τα f τα MP και τα μm, αλλά για αισθητήρα

τίποτα!

Πχ στο Lumia πού είχα γράφει 1/2.4"

https://m.gsmarena.com/microsoft_lumia_950_xl-7263.php

Στο Nokia 8 το αντίστοιχο νούμερο δεν το βλέπω όσα τεχνικά χαρακτηριστικά κι αν κατέβασα!!! :(

 

Edit: Το βρήκα τελικά! 1/3.06" έχει και ο μπρος και ο πίσω!

https://www.phonearena.com/phones/Nokia-8_id10486

Δηλαδή πολύ μικρότεροι! :(

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε υπολείπεται αρκετά του ανταγωνισμού σε specs γι αυτό και ουσιαστικά λέω πως είναι αξιοπρεπείς έως εξαιρετικές σε καλό φώς οι φωτογραφίες του ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε υπολείπεται αρκετά του ανταγωνισμού σε specs γι αυτό και ουσιαστικά λέω πως είναι αξιοπρεπείς έως εξαιρετικές σε καλό φώς οι φωτογραφίες του ;)

Να φανταστείς το Nokia N8 που είχα είχε 1/1.83" αισθητήρα!!!

https://www.gsmarena.com/nokia_n8-3252.php

Κατεβαίνουμε σε μεγέθη αισθητήρων και ταυτόχρονα πάμε μπροστά στις υπόλοιπες τεχνολογικές λεπτομέρειες των καμερών! Ακόμα και στα mp πέφτουμε...

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα από την κάμερα του 8.

Μένει να δοκιμάσω και την gcam. Αλλά η τελευταία έκδοση αυτής δεν λειτουργεί!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω κατεβάζεις την εφαρμογή Fullscreen Browser XYZ Apps (γαλάζιο χρώμα). Δώστου λιγάκι χρόνο μάθησης ώστε να συνηθίσεις τα πατήματα μιας και δεν υπάρχει μπάρα και λειτουργεί σαν gestures όπως τα Xiaomi χονδρικά. Εγώ μόλις τον συνήθισα τον ευχαριστήθηκα πάνω στο τηλεφωνακι διότι εκμεταλλεύτηκα επιτέλους όλη του την οθόνη με ελαφρώς μεγαλύτερα τα γράμματα... εσύ βλέπεις γιατί ο καθένας έχει άλλες συνήθειες κ τρόπους.

Όσον αφορά την κάμερα θα πρέπει να δώσεις βάση στο pro mode και να εξασκηθείς κάνοντας δοκιμές ώστε να δεις μέχρι που σε ικανοποιεί η κάμερα του... προσωπικά ο monochrome τον θεωρώ εξαιρετικο ειδικά στο αυτόματο μιας και "εξαφανίζει" - κρύβει τις ατέλειες αλλά και το hardware( βλ.μεγεθος αισθητήρα και των mpixels και φυσικά της τιμής των διαγραμμάτων f.) της συσκευής που είναι κάτω από τα αντίστοιχα των πολύ ακριβότερων ναυαρχίδων.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δηλαδή αν δεν κατεβάσω εφαρμογή τα βίντεο στο YouTube θα τα βλέπω έτσι; με την μπάρα στο πάνω μέρος; Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση μήπως;https://ibb.co/ZJbFmjk

Link to comment
Share on other sites

Μπες μες στην εφαρμογή και φαίνεται κανονικότητα όλη η οθόνη γεμίζει, όμως μέσω της επίσημης εφαρμογής κι όχι μέσω του link του εκάστοτε site που παρακολουθείς

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτός αν χρησιμοποιήσεις τον browser που σου έγραψα παραπάνω.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Sorry μπερδεύτηκα browser εννοείς την εφαρμογή; Επομένως δεν είναι θέμα ρύθμισης του κινητού για να φύγει η μπάρα;. Μου κάνει εντύπωση γιατί στο προηγούμενο κινητό πολύ κατώτερο δεν υπήρχε τέτοιο θέμα...έβλεπα βίντεο YouTube ολοκληρη την οθόνη χωρίς την ενοχλητική μπάρα στο πάνω μέρος. Γενικώς παιδιά το pure android σημαίνει ότι είναι καθαρό και πρέπει εγώ να του εγκαταστήσω εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε υπολείπεται αρκετά του ανταγωνισμού σε specs γι αυτό και ουσιαστικά λέω πως είναι αξιοπρεπείς έως εξαιρετικές σε καλό φώς οι φωτογραφίες του ;)

 

Εδώ τo Meizu M6 note έχει καλύτερα specs καμερας! Επικ φειλ ο σενσορας/f .

για αυτό κραζουν στο Nokia.com οι Ινδοί που το αγόρασαν 350€.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες το βράδυ, δηλαδή σήμερα νωρίς το πρωί το Wi-Fi δεν έβρισκε ούτε ένα δίκτυο!!! Το έκλεισα το άνοιξα δυό τρεις φορές το WiFi δεν έστρωσε. Έκανα μετά ένα soft reset και δούλεψε κανονικά. Μέχρι τώρα λειτουργεί κανονικά.

Έχει συμβεί σε κανέναν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όχι, για κοίταξε στις ρυθμίσεις του wifi

Σαν τι να κοιτάξω δηλαδή; Δεν άγγιξα καθόλου τις ρυθμίσεις του WiFi από τότε που το πήρα. Εκτός αν εννοείς τις γενικές ρυθμίσεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες το βράδυ, δηλαδή σήμερα νωρίς το πρωί το Wi-Fi δεν έβρισκε ούτε ένα δίκτυο!!! Το έκλεισα το άνοιξα δυό τρεις φορές το WiFi δεν έστρωσε. Έκανα μετά ένα soft reset και δούλεψε κανονικά. Μέχρι τώρα λειτουργεί κανονικά.

Έχει συμβεί σε κανέναν;

 

Καμιά φορά κι εμένα μπερδεύεται με τα δίκτυα. Ιδίως αν ήσουν συνδεδεμένος σε άλλο δίκτυο και πας να συνδεθείς σε ένα καινούργιο (π.χ. ήμουν έξω, συνδεδεμένος με το 4G WiFi hotspot μου, μπαίνω σπίτι να συνδεθώ στο WiFi του σπιτιού), βάλε το κινητό σε λειτουργία εκτός σύνδεσης (λειτουργία πτήσης), άνοιξε το WiFi ξανά και θα συνδεθεί. Θεωρώ είναι θέμα του Android γενικά, το έχω παρατηρήσει και σε άλλες συσκευές.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά κι εμένα μπερδεύεται με τα δίκτυα. Ιδίως αν ήσουν συνδεδεμένος σε άλλο δίκτυο και πας να συνδεθείς σε ένα καινούργιο (π.χ. ήμουν έξω, συνδεδεμένος με το 4G WiFi hotspot μου, μπαίνω σπίτι να συνδεθώ στο WiFi του σπιτιού), βάλε το κινητό σε λειτουργία εκτός σύνδεσης (λειτουργία πτήσης), άνοιξε το WiFi ξανά και θα συνδεθεί. Θεωρώ είναι θέμα του Android γενικά, το έχω παρατηρήσει και σε άλλες συσκευές.

Δεν ήμουν πουθενά συνδεδεμένος. Όταν άνοιξα το wifi δεν έβρισκε τίποτα! Με soft reset έστρωσε.

Την άλλη φορά θα δοκιμάσω και με flight mode.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες το βράδυ, δηλαδή σήμερα νωρίς το πρωί το Wi-Fi δεν έβρισκε ούτε ένα δίκτυο!!! Το έκλεισα το άνοιξα δυό τρεις φορές το WiFi δεν έστρωσε. Έκανα μετά ένα soft reset και δούλεψε κανονικά. Μέχρι τώρα λειτουργεί κανονικά.

Έχει συμβεί σε κανέναν;

Έχει συμβεί σε μένα 2-3 φορές, μισό χρόνο που το έχω το κινητό..Με επανεκκίνηση επανερχόταν κάθε φορά που το έκανε.Δε ξέρω αν φταίει το κινητό ή το android

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να πω ότι τοσα χρόνια που έχω full σήμα συσκευή είναι το μοναδικό τηλέφωνο που δεν έχει ψιλοθεματακια πχ και στο wifi είναι βράχος. καλύτερα λειτουργεί με ψεύτο static ip πάντως . Ούτε dropped calls ούτε χαμένες κλησεις. Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω να τρωμε φολα με το ανδροιδ 9.Οπως πολλοι εβαλα την beta .Τα πολυαναμενομενα features/βελτιωσεις δεν τα ειδαμε ποτε.

Πριν λιγο μου ρθε εμαιλ , απο την Νοκια , να με ευχαριστησει που ημουν στο beta προγραμμα και μπλα μπλα μπλα.

Σε καποιο σημειο λοιπον αναφερει το εξης :

 

"If you wish, you can roll back to Android Oreo™ to get the official Android 9 Pie release once it is approved in your market – just remember to back up your data because rolling back will erase your apps and files. That said, there’s no need to take action if you don’t want to – the only difference between the Android 9 Pie beta build and the upcoming official market release is the Feedback App. Users on the Android 9 Pie beta software will receive one security update before the next maintenance release."

Ελπιζω να κανουν πλακα , και η final release να εχει και αλλες διαφορες με την ΒΕΤΑ...

 

ΥΓ : Ενα bug που ειδα στην 9 beta , ηταν με τα notifications .Αν σου κανει καποιος αναπαντητη , αυτη εμφανιζεται στην glance screen ή/και στην notification bar μετα απο π.χ. 10-15secs .Δεν εχω παρατηρησει αν το κανει παντα , αλλα το χει κανει αρκετες φορες..σε φαση να αναρωτιεσαι αν θα την "καταγραψει" την κληση ή οχι...

ΥΓ2 : Οσοι παιζετε με την gcam , προσωπικα περναω του BSG.Δουλευουν παντα.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Κανένας τολμηρός ξεκλείδωσε bootloader με τον επίσημο τρόπο? Αρχίζω και το σκέφτομαι σοβαρά λολ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανένας τολμηρός ξεκλείδωσε bootloader με τον επίσημο τρόπο? Αρχίζω και το σκέφτομαι σοβαρά λολ

 

Για ποιο λόγο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...