Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ κρίμα μια τέτοια ποιοτική κατασκευή να στερείται ποιοτικού ήχου. Για την τιμολόγιση του κινητού δε ταιριάζει τέτοιο headset που ίσως να βρίσκεις σε φτηνά xiaomi κτλ..

Εννοείς για τα ακουστικά του; Ίσως δεν έχει τόσο ποιοτικά, αλλά με ένα πολύ καλό ζευγάρι, η εμπειρία είναι απολαυστική.

Πάντως σε σχέση με hands-free άλλων συσκευών που είχα στο παρελθόν, έχουν πολύ καλό μικρόφωνο, και τα χρησιμοποιώ για Skype στον υπολογιστή.

 

Πραγματι γλυστραει παααααααρα πολυ...(οπως ολα τα κινητα την τελευταια 5ετια...λες και το κανουν επιτηδες οι εταιρειες :p), εγω μαζι πηρα μια sbs διαφανη δεν μου αρεσουν ουτε οι θηκες πορτοφολια ουτε οποιες αλλαζουν το "υφος" του κινητου....εαν δεν επαιρνα διαφανη σιγουρα θα επαιρνα -εαν εβρισκα- στο χρωμα του κινητου!!

 

Νοva e? θα το δοκιμασω και στο ΝΟΚΙΑ, στο ΜΟΤΟ παντως δεν με εντυπωσιασε οπως ο CM.

 

Επίσης και το N8 που είχα πριν πολλά χρόνια γλιστρούσε απίστευτα πολύ. Το μέταλλο το κάνει αυτό συνήθως. Δεν το θεωρώ deal-breaker, αφού πάντα βάζω μια θήκη στα κινητά μου έτσι κι αλλιώς.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ πολύ πήγαινε στο πρώτο που έγραψες και δες εκεί που λέει Ρυθμός ανανέωσης στοιχείων κινητής τηλεφωνίας και δες τι λέει και πες μου γιατί μάλλον το άλλαξα κατά λάθος. Στο δοκιμή είναι.

 

Στο Cell info refresh rate λες σωστα? εμενα εκει ειναι disabled, κατω απο το ΟΕΜ-SPECIFIC INFO/SETTINGS (πληροφοριες/ρυθμισεις για ΟΕΜ...) σωστα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης και το N8 που είχα πριν πολλά χρόνια γλιστρούσε απίστευτα πολύ. Το μέταλλο το κάνει αυτό συνήθως. Δεν το θεωρώ deal-breaker, αφού πάντα βάζω μια θήκη στα κινητά μου έτσι κι αλλιώς.

 

Συμφωνω οτι δεν ειναι deal-breaker ομως πολυς κοσμος εχει "χασει" χρονια ζωης απο κατι τετοια γλιστρηματα (μαζι και εγω :) :) )

Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Στο Cell info refresh rate λες σωστα? εμενα εκει ειναι disabled, κατω απο το ΟΕΜ-SPECIFIC INFO/SETTINGS (πληροφοριες/ρυθμισεις για ΟΕΜ...) σωστα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συμφωνω οτι δεν ειναι deal-breaker ομως πολυς κοσμος εχει "χασει" χρονια ζωης απο κατι τετοια γλιστρηματα (μαζι και εγω :) :) )

 

Ναι αυτό σε ευχαριστώ! Έκανα πατάτα και το άλλαξα κατά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

@evris2013..

Εντελώς άκυρο αυτό..όταν τα ακουστικά σου έχουν ταβάνι στις υψηλές πχ στα 12.000Hz με ποιές ρυθμίσεις θα το φτιάξεις αυτό;;Αν διαβάσεις τέσταρα τα ακουστικά του 8 στα ίσα με άλλες ψείρες που έχω και προφανώς με ίδια πηγή ήχου, ίδια τραγούδια, ίδιες ρυθμίσεις

@left_ace..Να πω ότι δεν έχεις ένα δίκιο;; :lol: :lol:

@panosz75..Ναι τα ακουστικά του από μουσικής άποψης δεν....για handsfree μόνο, καλά είναι και λογικά ανθεκτικά

 

UPDATE!!Παρέλαβα σήμερα το κινητό,είχα γράψει πιο πριν για το πρόβλημά μου και ειλικρινά δε περίμενα να δουλέψει σύμφωνα με τα λεγόμενα και του φίλου spinemm πιο πάνω..Και όμως Ω του θαύματος το κινητό πετάει!!πήρε όλες τις αναβαθμίσεις έκανα επανεκκίνηση και δουλεύουν όλα ρολόι!Και η κάμερα κομπλέ και θερμοκρασίες φυσιολογικές..Μακάρι να μη με βασανίσει ξανά! :p

Link to comment
Share on other sites

@panossz75 Όντως κι εγώ το N8 που είχα γλιστρούσε! Ήταν και στρογγυλεμένο στα πλαϊνά και έφευγε σαν χέλι! :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα όταν έρχεται κάποια ειδοποίηση δεν ανάβει η οθόνη. Το glimpse πως λέγεται δεν με έπεισε . Χρησιμοποιείται κάποια εφαρμογή για ειδοποιήσεις; Υπάρχει κάποια επιλογή στο μενου να ανάβει η οθόνη όταν έρχονται ειδοποιήσεις και αν ναι που βρίσκεται αυτή η επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα όταν έρχεται κάποια ειδοποίηση δεν ανάβει η οθόνη. Το glimpse πως λέγεται δεν με έπεισε . Χρησιμοποιείται κάποια εφαρμογή για ειδοποιήσεις; Υπάρχει κάποια επιλογή στο μενου να ανάβει η οθόνη όταν έρχονται ειδοποιήσεις και αν ναι που βρίσκεται αυτή η επιλογή;

 

Ρυθμίσεις-ασφάλεια και τοποθεσία-προτιμήσεις κλειδωματος οθόνης-στην οθόνη κλειδώματος.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-ασφάλεια και τοποθεσία-προτιμήσεις κλειδωματος οθόνης-στην οθόνη κλειδώματος.

Αυτό ισχύει για όλα τα Nokia ή μόνο για το 8;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα όταν έρχεται κάποια ειδοποίηση δεν ανάβει η οθόνη. Το glimpse πως λέγεται δεν με έπεισε . Χρησιμοποιείται κάποια εφαρμογή για ειδοποιήσεις; Υπάρχει κάποια επιλογή στο μενου να ανάβει η οθόνη όταν έρχονται ειδοποιήσεις και αν ναι που βρίσκεται αυτή η επιλογή;

 

Κι όμως δουλεύει μια χαρά. Το δοκίμασα και δουλεύει ρολόι. Δεν ήξερα ότι διορθώνεται με third party app αυτό.

 

Μπορείς να ρυθμίσεις να ανοίγει η οθόνη μόνο απ' τις εφαρμογές που θα επιλέξεις εσύ, π.χ. μηνύματα, e-mail, messenger κλπ. :)

 

Ρυθμίσεις-ασφάλεια και τοποθεσία-προτιμήσεις κλειδωματος οθόνης-στην οθόνη κλειδώματος.

 

Μ' αυτό δεν επιλέγεις ΑΝ θα ανοίγει η οθόνη όταν δέχεσαι ειδοποίηση, αλλά αν θα φαίνεται όλο το περιεχόμενο των ειδοποιήσεων ή μόνο ότι έχεις π.χ. 2 email, χωρίς να σου λέει από ποιον είναι και τι λέει.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το τζαμακι της sbs και μπήκε αλλο της 4smarts..μέχρι στιγμής η αφή οκ,είναι τύπου που δε καλύπτει τις άκρες και το αρνητικό του, μόλις το έβαλα οι άκρες του είναι "στον αέρα",φαίνεται να ασπρίζει δηλαδή και να μην εφαρμόζει καλά...τελικά ζούμε στην εποχή της αρπαχτης στο θέμα αξεσουάρ..δεν υπάρχει ούτε ένα τίμιο τζάμι σε τίμια τιμή..οπότε το νου σας για τη 4smarts
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το τζαμακι της sbs και μπήκε αλλο της 4smarts..μέχρι στιγμής η αφή οκ,είναι τύπου που δε καλύπτει τις άκρες και το αρνητικό του, μόλις το έβαλα οι άκρες του είναι "στον αέρα",φαίνεται να ασπρίζει δηλαδή και να μην εφαρμόζει καλά...τελικά ζούμε στην εποχή της αρπαχτης στο θέμα αξεσουάρ..δεν υπάρχει ούτε ένα τίμιο τζάμι σε τίμια τιμή..οπότε το νου σας για τη 4smarts

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Να σου πω τι δοκίμασα εγώ;

- SBS από Public σκάρτο -> Τσεκ

- Αυτό εδώ δεν το έβαλα καν (αφήνει πολύ κενό στα άκρα) - > Τσεκ

- Αυτό εδώ και αυτό εδώ από σκρουτζ σκάρτο (πρακτικά είναι το ίδιο προϊόν, το πρώτο δεν είναι καν όπως φαίνεται στην εικόνα, από σήμερα άρχισε να χάνει touch) -> Τσεκ

- Άλλο ένα από e-shop.gr που θα δοκιμάσω αύριο

- Τελευταία απόπειρα αυτό εδώ από Amazon

Αν αποτύχουν κι αυτά που δεν έχω δοκιμάσει, θα βάλω την Ultimate Shield υγρής τοποθέτησης, που περιμένει στο συρτάρι, και ο Θεός βοηθός.

 

Εν ολίγοις, μας έφαγαν οι κυρτές οθόνες... :wacko::wacko::wacko:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Shield-FRONT-SHIELD-Invisible-Screen-Protector-for-Nokia-8/122760221725?epid=23007467378&hash=item1c9514541d:g:vc8AAOSwySlZ53l1

 

Είναι το μόνο που εφαρμόζει άψογα, μπαίνει εύκολα κι έχει και διάρκεια. Νομίζω μονόδρομος για το κινητό μας.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Shield-FRONT-SHIELD-Invisible-Screen-Protector-for-Nokia-8/122760221725?epid=23007467378&hash=item1c9514541d:g:vc8AAOSwySlZ53l1

 

Είναι το μόνο που εφαρμόζει άψογα, μπαίνει εύκολα κι έχει και διάρκεια. Νομίζω μονόδρομος για το κινητό μας.

Προφανώς μιλάς για την Ultimate Shield υγρής εφαρμογής. Τελευταία λύση. Περιμένει εδώ και λίγο καιρό στο συρτάρι. Μάλλον θα είναι η τελευταία και τελειωτική λύση που θα δοκιμάσω.

Καλά για γρατζουνιές, στα χτυπήματα αντέχει; Θα προστατέψει σε μια κακιά στιγμή την οθόνη του τηλεφώνου, όπως ένα τζάμι;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Shield-FRONT-SHIELD-Invisible-Screen-Protector-for-Nokia-8/122760221725?epid=23007467378&hash=item1c9514541d:g:vc8AAOSwySlZ53l1

 

Είναι το μόνο που εφαρμόζει άψογα, μπαίνει εύκολα κι έχει και διάρκεια. Νομίζω μονόδρομος για το κινητό μας.

 

Δεν είναι τζάμι όμως..

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που οι οθόνες βγαίνουν με 2.5D, θα πρέπει να προσαρμοστούμε (δυστυχώς) και μεις.

Δεν έχω δοκιμάσει σε περίπτωση πτώσης τι γίνεται με την Ultimate Shield ,αλλά, έχω ξεχάσει ότι φοράω πάνω στην οθόνη ζελατίνα.

Το ξανά λέω, είναι ότι καλύτερο έχω δει σε κινητή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που οι οθόνες βγαίνουν με 2.5D, θα πρέπει να προσαρμοστούμε (δυστυχώς) και μεις.

Δεν έχω δοκιμάσει σε περίπτωση πτώσης τι γίνεται με την Ultimate Shield ,αλλά, έχω ξεχάσει ότι φοράω πάνω στην οθόνη ζελατίνα.

Το ξανά λέω, είναι ότι καλύτερο έχω δει σε κινητή συσκευή.

 

Όπως και να χει, προσωπικά το έχω σε θήκη βιβλίο, οπότε ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος θραύσης της οθόνης.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέο μέλος και συγνώμη αν πω κάτι λάθος!Θέλω μια βοήθεια βρίσκω το ΝΟΚΙΑ 8 σφραγισμενο 270€ από Γερμανό αξίζει?Και κάτι άλλο το παιδί που το δίνει λέει είναι to DUAL σε μπλε και το πήρε από Γερμανό έχει αποδείξη που έχει πάνω 2 IMEI πώς γίνεται αυτο?Φέρνει κ Γερμανός το dual?γτ διάβασα έρχεται το single sim επίσημα εδώ αν ξέρω καλά διορθώστε με.. Ξέρετε αν έχει και το dual ο Γερμανός?Και τόσο μεγάλο καταστημα γίνεται να μην πουλάει το επίσημο?Αν το έχω μπερδέψει σόρρυ βοηθήστε οποίος ξέρει...το παιδί το δίνει σφραγισμενο από Γερμανό λέει λέτε να παίζει τπτ?Και το dual δεν ισχύει η εγγύηση εδώ? Ευχαριστώ πολύ τους πάντες εκ των προτέρων και να ξέρετε τα σχόλια σας με βοήθησαν να το πάρω..Και κάτι τελευταίο μόλις το πάρω και κάνω τις ενημερώσεις παίρνω μόλις γραφτώ την τελευταία έκδοση και ασφάλεια?Και ποια κάμερα είναικαλη να κατεβάσω γτ κάτι διάβασα παραπάνω ότι η τελευταία έκδοση μιας google camera κρασαρει..οποία είναι η καλή έκδοση οποίος έχει την καλοσύνη να την ανεβάσει πάλι.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΑΛΙ ΟΛΟΥΣ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοεις μεταχειρισμενο σωστα? γιατι ο Γερμανος το εχει 499 (https://www.germanos.gr/product/nokia-8/20368775/) επειδη το "παρακολουθουσα" πολυ καιρο το τηλ σε διαφορα μαγαζια δεν θυμαμαι ο Γερμανος να ειχε αναφερει ποτε το dual sim.....(οπως και κανενα απο τα "μεγαλα" μαγαζια..) ναι την τελευταια εκδοση+ασφαλεια παιρνεις (android version:8.1.0, security patch June 1 2018). Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ αυτό είδα ΚΑΙΝΟΎΡΙΟ ΛΕΕΙ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ κουτί θα μου φέρει και την αυθεντική απόδειξη του Γερμανού στα 270€.Αξιζει??Λέτε παίζει τίποτα?Πώς μπορώ να τσεκαρω την απόδειξη αν είναι ιδια με το κινητό?Τι να κάνω?helpp
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ αυτό είδα ΚΑΙΝΟΎΡΙΟ ΛΕΕΙ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ κουτί θα μου φέρει και την αυθεντική απόδειξη του Γερμανού στα 270€.Αξιζει??Λέτε παίζει τίποτα?Πώς μπορώ να τσεκαρω την απόδειξη αν είναι ιδια με το κινητό?Τι να κάνω?helpp

 

Από ότι ξέρω το dual δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα. Εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως το τηλ θα είναι ελαττωματικό. Δουλεύει κανονικά εκτός από την υποστήριξη της κοσμοτε για να έχεις WiFi call. Τώρα επειδή δεν πιστεύω πως ο Γερμανός έχει βάλει ποτέ τόσο χαμηλά αυτό το τηλ εγώ θα το έψαχνα καλύτερα. Σε αυτή την τιμή είναι κελεπουρι. Εκτός και εάν ο τύπος είναι επαγγελματίας και το έχει αγοράσει άνευ φπα και του έχει έρθει πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για αυτό το κοιτάω και εγώ γτ είναι φοβερή τιμή..!!!Αν πάω αύριο στον Γερμανό θα ξέρουν φαντάζομαι?Μπορώ να ελέγξω αν όντως έχει εγγύηση και είναι οκ?Δεν ξέρω πως το πήρε αλλά έχει 94 θετικες αξιολογήσεις και καμία αρνητική...!Είναι σφραγισμενο!Τι λέτε να προσέξω???Και ξερει κάποιος αν ένα κινητό είναι dual sim γίνεται να έχει 2 imei??? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου dual σε επίσημο κατάστημα δεν υπάρχει,το dual δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα.Μαλλον κάτι παίζει..

Tip: αν το πάρεις άφησε το να κάνει όλες τις ενημερώσεις χωρίς να το πειράζεις καθόλου..ακόμα κ να ανοίξει την ώρα που θα κατεβάζει έξτρα πραγματακια,ασφαλείας κτλ μην αλλάξεις ούτε οθόνη..και φρόντισε να έχεις πολύ σταθερό ίντερνετ..

Επίσης όλα τα dual sim έχουν 2 imei

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για το tip..Θα παω αύριο από Γερμανό να ρωτήσω!!Αλλιώς πώς μπορώ να δω τι παίζει??Βρήκα αυτό που τσεκαρεις την ΙΜΕΙ του κάθε κινητου..εκεί βάζω + τις 2 IMEI για να δω αν ισχύει η εγγύηση ξέρει κανείς?

https://www.nokia.com/el_gr/phones/support#faq

Και ποια καλή κάμερα της google να κατεβάσω ξέρει κανείς? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 64 και πιο πίσω υπάρχουν λινκ για τις διάφορες versions της google camera..Βαλε το ένα imei εκεί στην εγγύηση και δες τι σου βγάζει..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...