Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες το volte ενδιαφέρει αρκετό κόσμο αλλά όταν λέμε volte πάει μαζί με vowifi διαφορετικά το over voice πάει στα άχρηστα, έτσι όπως τουλάχιστον λέτε ότι δουλεύει

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω έχω την τελευταία αναβάθμιση MIUI 10.0.2.0 και αυτή τη ρύθμιση την κατάργησαν δεν υπάρχει πουθενά Με αποτέλεσμα το τηλέφωνο όταν κλείνει η οθόνη μετά από 15 λεπτά περίπου απενεργοποιείται και το wi-fi και τα data του τηλεφώνου, οπότε δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις και το φωτάκι δεν ανάβει
Παιδιά εγώ είμαι με την 9.5.13 γι'αυτό σας είπα για τη ρύθμιση, την έκοψαν περίεργο!!??

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το volte μπορεί να μην ενδιαφέρει όλους , αλλά σίγουρα ενδιαφέρει αρκετούς. Είναι κομμάτι της εξέλιξης στην επικοινωνία, άρα θα πρέπει να το παρακολουθήσουμε και να απαιτήσουμε να δουλεύει σωστά. Όπως πρέπει να απαιτήσουμε να ενεργοποιηθεί το vowifi, μια δυνατότητα που διευκολύνει αρκετό κόσμο που εργάζεται σε υπόγεια ή μένει σε περιοχές χωρίς καλό σημα.

 

Κάτι άλλο τώρα... Έχω την global beta miui10 και έχω προσέξει πως το WiFi hotspot μπορεί να αναμεταδωσει ένα υπάρχον WiFi λειτουργώντας σαν WiFi repeater. Και μάλιστα το κάνει πολύ καλά. Το έχετε δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το volte ενδιαφέρει αρκετό κόσμο αλλά όταν λέμε volte πάει μαζί με vowifi διαφορετικά το over voice πάει στα άχρηστα, έτσι όπως τουλάχιστον λέτε ότι δουλεύει

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

αν ρωτήσεις 100 άτομα τυχαία στον δρόμο αν ξέρουν 1-2 τι ειναι και αν το χρειάζονται

Πολύ φασαρία για το τίποτα και μένα είναι η γνώμη μου

Η χρήση του κινητού στην Ελλάδα στο μεγαλύτερο ποσοστό είναι καμία φωτογραφία,λίγο social media, youtube, κανένα παιχνιδάκι κλπ

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτήσεις 100 άτομα τυχαία στον δρόμο αν ξέρουν 1-2 τι ειναι και αν το χρειάζονται

Πολύ φασαρία για το τίποτα και μένα είναι η γνώμη μου

Η χρήση του κινητού στην Ελλάδα στο μεγαλύτερο ποσοστό είναι καμία φωτογραφία,λίγο social media, youtube, κανένα παιχνιδάκι κλπ

Βρε αφήστε τον κόσμο,για μας μιλαω εδώ και μέσα από μας θα το μάθουν και οι δικοί μας

Εδώ είναι όλο το ζουμί

Δουλεύει έτσι στο δικό μας κινητό?

Όχι.... άχρηστο και για μένα λοιπόν

 

Μπορείς όταν είσαι συνδεδεμένος σε WiFi να βάζεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης ώστε να μην ψάχνει να βρει σήμα κινητής και να μην καταναλώνει την μπαταρία. Από εκεί και πέρα όταν το κινητό ψάχνει για σήμα κινητής ακόμα και ενεργοποιημένη να είναι η υπηρεσία συνεχίζει να καταναλώνει αρκετή μπαταρία (ίσως όχι στον ίδιο βαθμό) αν δεν έχει σήμα. Οπότε καλό είναι να το έχεις σε λειτυοργια πτήσης και να έχεις μόνο WiFi ανοιχτό.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αν ρωτήσεις 100 άτομα τυχαία στον δρόμο αν ξέρουν 1-2 τι ειναι και αν το χρειάζονται

Πολύ φασαρία για το τίποτα και μένα είναι η γνώμη μου

Η χρήση του κινητού στην Ελλάδα στο μεγαλύτερο ποσοστό είναι καμία φωτογραφία,λίγο social media, youtube, κανένα παιχνιδάκι κλπ

 

Ε, εντάξει τότε. Κλειδώνουμε το θέμα και ξεμπερδεύουμε

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει τότε. Κλειδώνουμε το θέμα και ξεμπερδεύουμε

 

Προς τι η ειρωνία;

Αν αυτό κατάλαβες οκ

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά αλλά ούτε και να σου πω τι θα γράψεις και τι όχι φυσικά

Δημοκρατία έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Προς τι η ειρωνία;

Αν αυτό κατάλαβες οκ

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά αλλά ούτε και να σου πω τι θα γράψεις και τι όχι φυσικά

Δημοκρατία έχουμε

 

Και κάπου εδώ αυτό-αναιρείς τον εαυτό σου. Εφόσον "Δημοκρατία έχουμε" δεν έχεις κανένα δικαίωμα να του πεις τι θα γράψει και η μόνη δέσμευση που έχει εδώ μέσα είναι έναντι των όρων χρήσης του παρόντος forum, όπως και όλοι μας άλλωστε.

 

Τώρα το τι κάνει ο μέσος Έλληνας με το κινητό του καθόλου δεν ενδιαφέρει σε μια online κοινότητα με εξειδικευμένη τεχνολογική θεματολογία όπου που περισσότεροι χρήστες έρχονται για να μάθουν κάτι παραπάνω, χωρίς αυτό να αποκλείει τις απλές ερωτήσεις για τζαμάκια και θήκες.

 

Το αν ενδιαφέρει εσένα η όχι η θεματολογία είναι δικό σου πρόβλημα, κανείς δε σε αναγκάζει να διαβάζεις το παρών νήμα και το ίδιο ισχύει για όλους μας.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Εσύ κατάλαβες πως του είπα τι να γράψει ε;που ακριβώς

Ας γράψει οοοτι θέλει τι με νοιάζει εμένα

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο από τα τέλεγκραμ γκρουπ διάβασα ότι σήμερα το απόγευμα θα έρθει Aosip Pie, άντε να δούμε
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που ειναι οι ρυθμισεις του wifi για να το κανω να ειναι παντα συνδεδεμενο ?
Link to comment
Share on other sites

Άντε μακάρι να τη δοκιμάσουμε και αυτή. Αν και με την arrow για τη χρήση και τα γούστα μου μια χαρά είμαι. Και πολύ έχω κρατήσει 15 ημέρες με αυτήν.χαχα
Σε κάποιο από τα τέλεγκραμ γκρουπ διάβασα ότι σήμερα το απόγευμα θα έρθει Aosip Pie, άντε να δούμε
Link to comment
Share on other sites

Λείπουν μερικά πλακάκια διαφορετικά θα την κρατούσα,Όπως του LTE,λέμε τώρα.....

Ελπίζω η aosip pie να είναι όπως στην Oreo

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Άντε μακάρι να τη δοκιμάσουμε και αυτή. Αν και με την arrow για τη χρήση και τα γούστα μου μια χαρά είμαι. Και πολύ έχω κρατήσει 15 ημέρες με αυτήν.χαχα

Και εγω από 1/11 με arrow ειμαι και ολα μου δουλευουν όπως πρέπει ( είχα laggy video call whatsapp σε άλλες ρομ με ενεργοποιημενο cam2api και gcam patch, αλλά εδώ δουλεύει κανονικά).

Επειδή δεν είχα δοκιμάσει την aosip oreo και έχω ακούσει τόσα και τόσα ελπίζω να είναι έτσι και η Pie και να τη δούμε στη πράξη.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Το E-Shop έχει έναν SAMSUNG EP-TA20EWE με 4,99€....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το E-Shop έχει έναν SAMSUNG EP-TA20EWE με 4,99€....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

θα δουμε δλδ διαφορα με αυτον ?
Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λόγος να πάρεις qc 2.0 φορτιστή όταν με λίγα ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις έστω 3.0;

για να αλλάξεις σε λίγο καιρό κινητό και να λες μα δεν φορτίζει τόσο γρήγορα όσο λέει κλπππ τι φορτιστή να πάρω (πάλι; ) .... κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με τους περισσότερους εγώ το Note 5 το φορτίζω με έναν παλιότερο φορτιστή του 1A. Αργεί φυσικά αλλά η συσκευή δε ζεσταίνεται καθόλου πρακτικά ακόμα κι αν χρησιμοποιηθεί την ώρα της φόρτισης. Καταπονείται λιγότερο και η μπαταρία έτσι καθώς ωφελείται δίπλα, από μικρότερο ρεύμα και μικρότερη θερμοκρασία.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με τους περισσότερους εγώ το Note 5 το φορτίζω με έναν παλιότερο φορτιστή του 1A. Αργεί φυσικά αλλά η συσκευή δε ζεσταίνεται καθόλου πρακτικά ακόμα κι αν χρησιμοποιηθεί την ώρα της φόρτισης. Καταπονείται λιγότερο και η μπαταρία έτσι καθώς ωφελείται δίπλα, από μικρότερο ρεύμα και μικρότερη θερμοκρασία.

Και είναι καλό τώρα αυτό?

Το να είναι η μπαταρία και το κινητό με τις ώρες στην πρίζα?

Γιατί εδώ μιλάμε για μεγάλη διαφορά στην ώρα φόρτισης

Και που ζεσταίνεται τι?

Άλλο ζεσταίνεται περισσότερο άλλο υπερθερμαίνεται

Και υπερθέρμανση δεν έχω δει ποτέ ακόμα και το καλοκαίρι,ελεγμένα δεν παει ποτέ πάνω από 40c

Σε μια ώρα και είκοσι λεπτά είναι κομπλέ από 15% σε 100%

Αρκεί να μην το χρησιμοποιώ

https://imgur.com/a/kQ9C9IA

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

@akalos έλα που συχνά το χρησιμοποιώ όταν φορτίζει, και με το δικό του φορτιστή αρχίζει και ζεσταίνεται πολύ. Όλα τα σύγχρονα κινητά έχουν μηχανισμούς thermal management όπως και τα αυτοκίνητα έχουν ABS αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και καλό να τα δουλεύουμε στο όριο. Εξαρτάται βέβαια κι από το πλάνο αναβαθμίσεων του καθένα, αν αλλάζεις συσκευή κάθε χρόνο λίγη σημασία έχει η φθορά αυτή.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια να ρωτήσω για σιγουριά.

Το TWRP το κάνουμε εγκατάσταση αφού πρώτα μπουτάρουμε με TWRP. Γιατί όταν το δοκιμάzω από adb αποτυγχάνει να εγκατασταθεί.

Επίσης τι κερδίζουμε με Red Wolf.

Ευχαριστώ πολύ για όποιον έχει το κουράγιο να τα ξαναγράψει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο χρόνια και που είχα το v10 κανένα πρόβλημα αν και εκεί ζεσταίνονταν πολύ περισσότερο,ανετα ανέβαζε 45αρια,βέβαια είχε άλλο socket,τώρα στο rn5 βλέπω πολύ καλύτερη θερμική συμπεριφορά έχοντας τον ίδιο γρήγορο φορτιστή και στα δυο

Ίσως όμως βοηθάει και ο custom kernel,τον δικό του ούτε καν τον έβγαλα από το κουτί

Το πλάνο είναι note 9 μόλις πέσει ακόμα λίγο,αλλα θα το κρατήσω και αυτό μαζί για να κάνω το κέφι μου

Το μικρόβιο βλέπεις να δοκιμάζω customs δεν σκοτώνεται εύκολα

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παλικάρια να ρωτήσω για σιγουριά.

Το TWRP το κάνουμε εγκατάσταση αφού πρώτα μπουτάρουμε με TWRP. Γιατί όταν το δοκιμάzω από adb αποτυγχάνει να εγκατασταθεί.

Επίσης τι κερδίζουμε με Red Wolf.

Ευχαριστώ πολύ για όποιον έχει το κουράγιο να τα ξαναγράψει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού μπουταρεις σε twrp βάλτο στην sd φλασαρε το σαν image,reboot recovery και έτοιμος

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λόγος να πάρεις qc 2.0 φορτιστή όταν με λίγα ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις έστω 3.0;

για να αλλάξεις σε λίγο καιρό κινητό και να λες μα δεν φορτίζει τόσο γρήγορα όσο λέει κλπππ τι φορτιστή να πάρω (πάλι; ) .... κ.ο.κ.

 

Αδερφέ μου, ποιο είναι το χαρακτηριστικό που κάνει έναν φορτιστή fast charge;

Αυτό το 2.0 & 3.0 που αναφέρεσαι, έχει να κάνει με τα amber;

O φορτιστής που έχει μέσα η συσκευασία, δεν γράφει κάτι άλλο πλην των: 100-240V 50/60Hz 0.35A

 

 

 

Σε αντίθεση με τους περισσότερους εγώ το Note 5 το φορτίζω με έναν παλιότερο φορτιστή του 1A. Αργεί φυσικά αλλά η συσκευή δε ζεσταίνεται καθόλου πρακτικά ακόμα κι αν χρησιμοποιηθεί την ώρα της φόρτισης. Καταπονείται λιγότερο και η μπαταρία έτσι καθώς ωφελείται δίπλα, από μικρότερο ρεύμα και μικρότερη θερμοκρασία.

 

Θεωρητικά δηλαδή, όσο περισσότερο αργεί να φορτίσει το κινητό μας, τόσο καλύτερο είναι για την μπαταρία του;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...