Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ akalos , εμένα κρασαρει συνέχεια! Είμαι root με 9.5.13 stable.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Παίζει σε μένα εκτός hdr+ συν μπροστά κάμερα σε portrait

Έχεις ενεργό το camera2 API

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GCam-5.1.018-Pixel2Mod-Arnova8G2-V8.3b1.apk

Για δοκιμάστε την να μου πείτε πως σας φαίνεται η αν την έχετε ήδη αξίζει?

Ρυθμίσεις καλοδεχούμενες αν έχετε

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Τι έβαλα αλλά μόλις επιλέξω να τραβάει βίντεο 4Κ τερματίζει η εφαρμογή. Μόλις γυρίσεις σε 1080 μια χαρά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να το έχουν σαν εικόνα όμως όχι σαν ευαγγέλιο ή δε ξέρω γω τι άλλο γιατί ούτε τις ίδιες εφαρμογές τρέχει ο καθένας ούτε καν το ίδιο σήμα δεν εχει (και φυσικά μιλάμε και για custom rom)

 

περιέγραψε τι χρηση κάνει στο τηλέφωνο και ταιριάζει αρκετα με την δίκη μου,τώρα δεν ασχολούμαι με sot καταλαβαινεις ότι έτσι γράφει ο καθένας ότι θέλει, τα υπολοιπα που αναφέρεις ειναι γνωστά και σωστά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...Να υποθέσω πως η gcam παίζει σε root κινητό μονο έτσι?.Την κατέβασα και βγάζει παράθυρο αναφορά κτλ και κλείνει...είμαι unroot....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Περί SOT λοιπόν ο λόγος.

Άνοιξα στις 8:00 τη συσκευή και δείχνει 70% η μπαταρία.

Γράφει 1:40 SOT.

Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι έχω μία κάρτα sim.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κολλήσει και δεν το βρίσκω,πώς γίνεται η αυτόματη ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του κινητού??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Περί SOT λοιπόν ο λόγος.

Άνοιξα στις 8:00 τη συσκευή και δείχνει 70% η μπαταρία.

Γράφει 1:40 SOT.

Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι έχω μία κάρτα sim.

 

Καλημέρα,

Στο δικό μου τηλέφωνο: Αγορασμένο 14/7, έκδοση 4/64 global, MIUI 9.6.3.0, φωτεινότητα 80%.

Όλη μέρα data ανοικτά, με αυτόματο συγχρονισμό Yahoo και Outlook mails καθώς και LinkedIn και με λίγη ώρα FB και Internet (~1 ώρα).

Διάρκεια από 100% σε 10% (όπου το βάζω για φόρτιση), 45 με 50 ώρες περίπου.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στο δικό μου τηλέφωνο: Αγορασμένο 14/7, έκδοση 4/64 global, MIUI 9.6.3.0, φωτεινότητα 80%.

Όλη μέρα data ανοικτά, με αυτόματο συγχρονισμό Yahoo και Outlook mails καθώς και LinkedIn και με λίγη ώρα FB και Internet (~1 ώρα).

Διάρκεια από 100% σε 10% (όπου το βάζω για φόρτιση), 45 με 50 ώρες περίπου.

 

Κι εγώ τη φωτεινότητα στο 80% την έχω.

Πάντως μην αφήνεις τη μπαταρία τόσο χσμηλά.

Της κάνει κακό.

Καλό είναι να φορτίζουμε γύρω στο 40%.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...Να υποθέσω πως η gcam παίζει σε root κινητό μονο έτσι?.Την κατέβασα και βγάζει παράθυρο αναφορά κτλ και κλείνει...είμαι unroot....

Η σε ρομ με ενεργοποιημένο το camera2 API,χωρίς ρουτ

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς ενεργοποιούμε το camera ap2?Είμαι άσχετος...το κινητό είναι από Σκρουτζ global απείραχτο.πρεπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή?
Link to comment
Share on other sites

Πώς ενεργοποιούμε το camera ap2?Είμαι άσχετος...το κινητό είναι από Σκρουτζ global απείραχτο.πρεπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή?

 

Ειναι καποιες ενεργειες που πρεπει να γινουν ξεκλειδωμα bootloader,twrp,root κλπ,αρκετα δυσκολες θα ελεγα.Κι εγω ξεκινησα με 5 plus,με ενα οδηγο που βρηκα στο xda στα Αγγλικα,αλλα το παρατησα φοβωμενος μην κανω καμμια πατατα και το αχρηστευσω το κινητο τελειως....Ασε που νομιζω χανεις την εγγυηση αν ξεκλειδωσεις τον bootloader....

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποιες ενεργειες που πρεπει να γινουν ξεκλειδωμα bootloader,twrp,root κλπ,αρκετα δυσκολες θα ελεγα.Κι εγω ξεκινησα με 5 plus,με ενα οδηγο που βρηκα στο xda στα Αγγλικα,αλλα το παρατησα φοβωμενος μην κανω καμμια πατατα και το αχρηστευσω το κινητο τελειως....Ασε που νομιζω χανεις την εγγυηση αν ξεκλειδωσεις τον bootloader....

Κατάλαβα.Ασε θα κάτσω στα αυγά μου.Ασε που με το open camera ανέβασα κατακόρυφα την ποιότητα.καλα είμαι...άσε μην διαλύουμε το κινητό.... γνωρίζουμε πως απενεργοποιούνται τις αναβαθμίσεις?Θέλω να τις κάνω αναζήτηση χειροκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποιες ενεργειες που πρεπει να γινουν ξεκλειδωμα bootloader,twrp,root κλπ,αρκετα δυσκολες θα ελεγα.Κι εγω ξεκινησα με 5 plus,με ενα οδηγο που βρηκα στο xda στα Αγγλικα,αλλα το παρατησα φοβωμενος μην κανω καμμια πατατα και το αχρηστευσω το κινητο τελειως....Ασε που νομιζω χανεις την εγγυηση αν ξεκλειδωσεις τον bootloader....

 

Κάνοντας root ή ξεκλειδώνοντας τον bootloader δεν χάνεις την εγγύηση βάση ευρωπαϊκής οδηγίας http://matija.suklje.name/rooting-and-flashing-your-device-does-not-void-the-warranty-in-eu

Θα έλεγα ότι δεν είναι πολύ δύκολο να κάνεις root την συσκευή, απλώς με το AntiRollBack που ενεργοποίησε η XIAOMI στην συσκευή μας είναι λίγο επίφοβο σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις την MIUI έκδοση της συσκευής με προγενέστερη. Σίγουρα πρέπει να ακολουθήσεις με προσοχή τα βήματα όπως περιγράφονται. Το πιο δύσκολο είναι ο χρόνος που πρέπει να περιμένεις (360ώρες) :p

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον πέρασε την 9.6.4.0 και δεν του είναι κόπος θα μπορούσε να δει και να μας πει την τιμή που έχει το ARB; ( fastboot getvar anti ).

Επίσης προς όσους έχουν ξεκλειδώσει τον bootloader, είτε βρίσκονται σε custom ROM τι θα μου προτείνατε. Αυτή την στιγμή η συσκευή μου είναι σε 9.5.13.0 και δεν έχει επηρεαστεί από το AntiRollBack, τι μου προτείνεται να κάνω να μείνω με την 9.5.13.0 μέχρι να ξεκλειδώσω τον bootloader ή να κάνω κανονικά τα update και δεν θα αντιμετοπίσω κάποιο πρόβλημα κατά το ξεκλείδωμα της συσκευής;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Edit: Δεν κρατήθηκα τελικά, καλώς ήλθα και εγώ στο AntiRollBack group, ας ελπίζω ότι δεν θα ξεχαστώ ποτέ με τις MIUI και δεν θα κάνω brick την συσκευή μου με λίγο διάβασμα που έριξα τώρα το μόνο πρόβλημα είναι άμα βάλεις πιο παλιά έκδοσης του MIUI που δεν είναι σε antirollback 4

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς το Weather Widget ;

Εμένα αυτό μου έπινε την μπαταρία. Κρατούσε το Android system στο 45% και είχε τρελό drain. Το ξήλωσα πριν λόφο και φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα.

 

from my Mi5s

 

Όχι δεν το χρησιμοποιώ. Για να δούμε με την 9.6.4 μήπως στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα.Την έκανα.υπαρχει τρόπος να μπλοκαρω τις αναβαθμίσεις?Να τις κάνω χειροκίνητα οπότε θέλω?
Link to comment
Share on other sites

Επίσης προς όσους έχουν ξεκλειδώσει τον bootloader, είτε βρίσκονται σε custom ROM τι θα μου προτείνατε.

Εξαρτάται τι θέλεις,από aosp μέχρι miui custom,υπάρχει αρκετή υποστήριξη στο xda

Προσωπικά μου αρέσει η RR αλλά πολύ customization βρε αδελφέ,

Πιο βολική για τα γούστα μου βρήκα την Aosip+ derp kernel για daily driver

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα.Την έκανα.υπαρχει τρόπος να μπλοκαρω τις αναβαθμίσεις?Να τις κάνω χειροκίνητα οπότε θέλω?

 

Ρυθμίσεις - σχετικά με τηλέφωνο - ενημέρωση συστήματος - 3 τέλειες δεξιά πάνω - αυτόματες ενημερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις,από aosp μέχρι miui custom,υπάρχει αρκετή υποστήριξη στο xda

Προσωπικά μου αρέσει η RR αλλά πολύ customization βρε αδελφέ,

Πιο βολική για τα γούστα μου βρήκα την Aosip+ derp kernel για daily driver

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

 

Αν και δεν το εννοούσα σε θέμα ROM να που προτείνεται -προφανώς και δεν με χάλασε κιόλας- χαίρομαι γιατί και εγώ σκέφτομαι να παω σε Pixel Experience 9.0 ή AOSiP γιατί στο Nexus 6 που είχα πριν και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

 

Κάτι ακόμη, αν σου είναι εύκολο να μου πεις, εσένα η συσκευή είναι με AntiRollBack protection ή όχι; Και γενικά προσέχω να μην περάσω MIUI με παλαιότερο version μόνο. Σωστά; -Έχω βέβαια ακόμη 274 ώρες να διαβάσω :(-

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το εννοούσα σε θέμα ROM να που προτείνεται -προφανώς και δεν με χάλασε κιόλας- χαίρομαι γιατί και εγώ σκέφτομαι να παω σε Pixel Experience 9.0 ή AOSiP γιατί στο Nexus 6 που είχα πριν και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

 

Κάτι ακόμη, αν σου είναι εύκολο να μου πεις, εσένα η συσκευή είναι με AntiRollBack protection ή όχι; Και γενικά προσέχω να μην περάσω MIUI με παλαιότερο version μόνο. Σωστά; -Έχω βέβαια ακόμη 274 ώρες να διαβάσω :(-

ναι με 4 ήταν και είναι δηλαδή...

Σωστά

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...