Jump to content

Επιλογή συσκευής μέχρι ~120€


loran
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

μου ζητήθηκε να προτείνω συσκευή σε κοπέλα με καλή κάμερα που να αντέξει αρκετό καιρό και δεν θα κολλάει μετά από λίγο. Τείνω πιο πολύ σε κινέζικα αλλά χρειάζομαι και άλλες γνώμες. Παρακάτω παραθέτω κάποια στοιχεία. Ευχαριστώ :D

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. ~120€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. ~5"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Το 3g καλό είναι... αν γίνεται και 4g, καλώς

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? SIM: αδιάφορο. Ραδιόφωνο προτιμάται.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Χωρίς φλασάρισμα.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Δεν ξέρω, να είναι αξιοπρεπές για την τιμή του

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Παλιό galaxy

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να ανεβει στα 137 ευρω και στις 5.5 ιντσες μπορει να δει το Moto g4 που ειναι οτι καλυτερο σε καμερα που μπορει να βρει σε αυτα τα λεφτα

https://www.skroutz.gr/s/9177791/Motorola-Moto-G4-Dual-16GB.html

 

Εναλλακτικα μπορει δει το redmi 4x ειτε το 16αρη https://www.skroutz.gr/s/11407670/Xiaomi-Redmi-4x-16GB.html ειτε 32αρη (εχει εξτρα 1 gb ram) https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html?from=recommendations . Μαλιστα στο 32αρη υπαρχει και σε global version με ευρωπαικο φορτιστη και 800αρα μπαντα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Kαλή κάμερα σε κινητό ~120 ευρώ, λίγο απίθανο... Και φυσικά πάει ανάλογα και με τι εννοεί ο καθένας καλή κάμερα... Οι προτάσεις που αναφέρθηκαν είναι όλες αξιόλογες. Αν δε μπορεί πάνω από 120 το 4a Global είναι μια χαρά επιλογή... Δεν ξέρω σε κάμερα τι λέει, πάντως είναι πλήρης και πολύ αξιόλογη συσκευή σε αυτά τα λεφτά (όπως και το 4Χ)...
Link to comment
Share on other sites

Για 123 ευρω που εχει το Redmi 4X εχει πολυ συμπαθητικη καμερα (καλυτερη απο το redmi 4a). Αν και προσωπικα θα δινα 135 να παρω την 32αρα εκδοση με το εξτρα 1 GB Ram. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Περιπου κατι τετοιο εψαχνε η κορη μου και καταληξαμε σε VERNEE THOR 3GB / XIAOMI 4 3GB. Το VERNEE είναι κινεζικο με εγγυηση σκρουτζοκαταστήματος, ενώ το ΧΙΑΟΜΙ με εγγυηση α/πειας ΙΝΦΟ:ΘΕΣΤ και ακριβωτερο φυσικα. Το Vernee είναι σχεδόν Βανιλα. Το ΧΙΑΟΜΙ εχει λιγο καλυτερη μπαταρια.

 

Της προτεινα VERNEE THOR , αλλα telika μαλλον θα κρατησει το παληο της, που της εκανε κατι κολπα αλλα τωρα είναι οκ...με μια επανεκινηση ομωσ όλα καλα (DOGEE x5 Pro..εχανε κλησεις)...μεχρι να το λυωσει

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το redmi 4x δεν εχει "λιγο" καλυτερη μπαταρια αλλα πολυ καλυτερη. Δεν ειναι μονο το μεγεθος της (4000 vs 2800 mah) αλλα και οτι ο mediatek του vernee thor σιγουρα ρουφαει παραπανω. Οποτε στην αυτονομια θα εχουν ακομα μεγαλυτερη διαφορα. Αλλωστε στη καμερα μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να ειναι καλυτερο απο το 4x. Το εχεις δουλεψει το vernee thor;

 

Αλλα ναι απο infoquest η xiaomi ανεβαινει αρκετα. Αν θυμαμαι καλα το redmi 4x πρεπει να ειναι κοντα 200 ευρω απο μεγαλη αλυσιδα (προτεινα απο σκρουτζ στα 122 με 135 αναλογα την εκδοση).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Λίγο offtopic αλλά με αφορμή ότι βάζουμε στην εξίσωση την κάμερα σε κινητό ~120 ευρώ, αυτό το κόλλημα με τις κάμερες στα κινητά ΠΟΤΕ δεν το κατάλαβα... Δηλαδή τι ακριβώς περιμένουμε από κινητό; Προσωπικά με το Redmi 4 που έχω μια χαρά είναι οι φώτος (ειδικά τη μέρα)... Αν κάποιος θέλει σοβαρή και ποιοτική φωτογραφία, ας κοιτάξει καμιά dslr και ας αφήσει τα κινητά... :p
Link to comment
Share on other sites

Λίγο offtopic αλλά με αφορμή ότι βάζουμε στην εξίσωση την κάμερα σε κινητό ~120 ευρώ, αυτό το κόλλημα με τις κάμερες στα κινητά ΠΟΤΕ δεν το κατάλαβα... Δηλαδή τι ακριβώς περιμένουμε από κινητό; Προσωπικά με το Redmi 4 που έχω μια χαρά είναι οι φώτος (ειδικά τη μέρα)... Αν κάποιος θέλει σοβαρή και ποιοτική φωτογραφία, ας κοιτάξει καμιά dslr και ας αφήσει τα κινητά... :p

 

Ας κρατάμε δηλαδή κινητό, slr, ταμπλετ για internet, κανα psp για gaming, mp3 player ή ipod για κανα τραγουδάκι κτλπ.

Στα 120 σαφέστατα δεν μπορείς να χεις απαιτήσεις για πάρα πολύ καλή κάμερα αλλά γενικά σαφέστατα η πάρα πολύ καλή κάμερα σου λύνει τα χέρια σε στιγμές που δε θες να κουβαλάς dslr. Όταν εγώ θέλω να βγάλω το παιδί σε μια απλή βόλτα έξω το βραδάκι ας πούμε δε θα είμαι με την dslr και να προσπαθώ να στήσω το παιδί για φωτογραφία, θέλω την ευκολία μιας πολύ καλής κάμερας με γρήγορο focus στο smartphone που έτσι κι αλλιώς το χω μαζί μου. Σαφέστατα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες, κάποιοι με το ζόρι βγάζουν 10-20 φωτογραφίες τον χρόνο απ'το κινητό τους.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε. Καλα, μην το λες Σπυρο. Και dslr να εχεις, εφοσον στο επιτρεπουν τα οικονομικα σου, ειναι χρησιμη μια καλη καμερα στο κινητο. Οταν θα εισαι στο μπαρακι με τους φιλους σου δεν βολευει τοσο πολυ η φωτογραφικη.

 

Γενικα για τις καθημερινες "χαζες" φωτογραφιες βολευει περισσοτερο το κινητο. Αλλα για σοβαρες (πχ διακοπες, τουρισμος, γαμους κλπ) χωρις την φωτογραφικη μου μηχανη νιωθω γυμνος. Ειδικα αν μιλαμε για τοπια που δεν εχεις βιασυνη και προλαβαινεις να βγαλεις την φωτογραφικη μηχανη, παντα προτιμουσα την μηχανουλα μου (RX100).

 

Αλλα ας μην το συνεχισουμε αλλο το offtopic και χαλαμε το θεμα του φιλου. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, εμένα προσωπικά δεν με νοιάζουν οι φωτογραφίες τόσο πολύ.

Δηλαδή κάποιο άλλο κινέζικο να το ξεχάσουμε;

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να κάνει μια υπέρβαση των 20 ευρώ σου προτείνω το Xperia XA.

Αν όχι, δυστυχώς στα κινέζικα σε βλέπω να μπλέκεις με φλασαρίσματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια οικονομικη συσκευη σε αυτα τα χρηματα,που την εχω κοντα στον χρονο και ειναι πολυ αξιολογη,ειναι αυτο που εχω τωρα.Alcatel pop up.Ριξτου μια ματια δεν χανεις τιποτα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο.

Απο που? Με την 800αρα μπάντα?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Ευχαριστώ :D

Είναι το Redmi 4X 16GB (Gold) από το πιο φθηνό κατάστημα που το είχε στο skroutz. Δεν γνωρίζω αν υποστήριζε b20 εξ αρχής αυτό.

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...