Jump to content

mi5s ή 6P


xostel77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαι να κάνω μια οικονομικη αλλαγη συσκευής απο τις αγγελίες-μεταχειρισμενα. Τώρα εχω το lumia 950 xl

απο το οποίο ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την κάμερα.

Η σκεψη μου ειναι η εξής, αξίζει η μετάβαση απο το 950 xl σε ενα απο τα παραπανω τηλ και αν ναι σε ποιο;

Προτεραιότητα παντα στην κάμερα. Αν υπαρχει καποια καλύτερη πρόταση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικο. :)

 

Επειδη κινητο δεν ειναι μονο η καμερα και εστω ως δευτερευοντα τα υπολοιπα καλο θα ειναι να μπουν σε μια προτεραιοτητα, αν θες συμπληρωσε αυτη τη φορμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 . Συμπληρωνεις ειτε τη μεγαλη στο πρωτο μηνυμα ειτε τη μικρη (9 ερωτησεις) που εχει στο 7ο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7227191#post7227191

 

Γενικα παντως να ξερεις οτι ειναι δυσκολο να βρεις καλυτερη ή ακομα και ισαξια καμερα με του κινητου σου και καθε αλλο παρα οικονομικο θα ειναι. Απο τα δυο που λες εχει καλυτερη καμερα το 6p αν και εμενα οπως γνωριζεις δεν μου αρεσει το αποτελεσμα που εχει το hdr+. Στα ματια μου ειναι αρκετα αφυσικο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Την ειδα τη φόρμα και δεν την συμπλήρωσα γιατι δεν εχω πολλες απαιτήσεις απο το τηλ μου.

Εξαλλου αυτα που κάνω με το 950 xl σίγουρα θα μπορώ να τα κάνω με οποιοδήποτε αλλο τηλ.

Αυτο που θελω να μάθω ειναι το ποιο απο τα δυο τηλ τραβά καλύτερα φωτογραφίες του ειδους που ανεβάζω συνήθως.

Αυτο που σίγουρα προτιμώ στο 6P ειναι η οθόνη που δεν απέχει απο του xl μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αν θα χει 800αρα μπαντα, εγγυηση ή εχει πολυ μικρη αυτονομια σε αφηνει αδιαφορο; Γιατι αν σε νοιαζει μονο η καμερα, παιρνεις το nexus 5x στα 230 ευρω που εχει ιδια καμερα με το 6p και εισαι αρχοντας.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αν θα χει 800αρα μπαντα, εγγυηση ή εχει πολυ μικρη αυτονομια σε αφηνει αδιαφορο; Γιατι αν σε νοιαζει μονο η καμερα, παιρνεις το nexus 5x στα 230 ευρω που εχει ιδια καμερα με το 6p και εισαι αρχοντας.

 

Λεω για το 6P γιατι ειναι ισχυρότερο. Τωρα για εγγύηση εννοειτε οτι θα εχει όση θα εχει απομεινει...Για την 800αρα ξέρω τι παιζει γιατι

ειχα αρκετές φoρες xiaomi.

 

Εχουν και τα δυο ράδιο;

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Λεω για το 6P γιατι ειναι ισχυρότερο. Τωρα για εγγύηση εννοειτε οτι θα εχει όση θα εχει απομεινει...Για την 800αρα ξέρω τι παιζει γιατι

ειχα αρκετές φoρες xiaomi.

 

Εχουν και τα δυο ράδιο;

 

Εγγυηση εννοουσα αντιπροσωπειας. Το mi5s θα εχει μονο ενος ετους και μαλιστα καταστηματος. Το nexus εχει 2ετη αντιπροσωπειας.

 

Απο αποψη επεξεργαστη δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ισχυροτερος. Οσο δεν εχουν throttling ναι ειναι ισχυροτερος. Οταν εχουν ομως αντε γεια. Στο nexus 5x θυμαμαι μετα απο λιγα λεπτα gaming επεφτε σε αποδοση.

 

Απο την αλλη βεβαια εχει 3 gb ram που σιγουρα ειναι χρησιμη. Οποτε για μενα θα παιξει ρολο το ποσες εφαρμογες θα τρεχεις ταυτοχρονα στο background το αν βολευεσαι με 2 gb ram ή πας οπωσδηποτε 3.

 

Ραδιο δεν θυμαμαι να ειχε το 5x.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τότε ένας λόγος παραπάνω να μην σε νοιάζει αν είναι ο 808 ή ο 810. Εγώ το είπα ενδεικτικά για να καταλάβεις τις αποδόσεις του.

 

Προσωπικά αν με ένοιαζε μόνο η κάμερα και τίποτα άλλο όπως λες θα παιρνα nexus 5x.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το 6p είναι ποιο κοντά στο 950 xl μου.

Η απορία μου είναι αν τα 12mp είναι λίγα. Αυτό ειναι το θέμα.

Το 950xl το επέλεξα για την κορυφαία του κάμερα και φοβάμαι μήπως είναι πολύ κατώτερες των υπολοίπων τηλεφώνων.

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, μονο σε base iso κερδιζεις απο τα παραπανω mpixel. Καθως ομως ανεβαινει σε iso τοτε το μεγεθος του pixel ειναι που θα κανει την διαφορα (αρα τα περισσοτερα Mpixel εκει θα κανουν κακο εκτος και αν εχει πολυ μεγαλυτερο αισθητηρα). Οποτε εκει θα παιξει ρολο το αν σε νοιαζουν περισσοτερο οι ημερησιες ή οι νυχτερινες.

 

Τωρα αν τελικα δεν σε νοιαζει μονο η καμερα αλλα σε νοιαζει και η οθονη και αν αξιζει να σκασεις κανα 100ρικο πανω μονο εσυ το ξερεις ;) Ειδικα αν δεν εισαι σιγουρος για το αν θα σου κανει η καμερα, δεν ξερω αν θα το ρισκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα καθίσω στα αυγά μου. Φοβαμαι οτι θα την πατήσω και μετα δεν θα μπορώ να ξανα βρω xl .

Ειναι μόνο δυο μηνών,ειναι το δεύτερο που εχω πάρει...

Θα περιμένω τις εξελίξεις και βλέπουμε γιατι απο οτι βλεπω κανένα δεν εχει καλύτερη κάμερα σε ημερήσιες απο το

950 xl. Εξαλλου δεν με ενδιαφέρει να βγάζω φωτογραφίες στα μαύρα σκοτάδια :lol:

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου δεν με ενδιαφέρει να βγάζω φωτογραφίες στα μαύρα σκοτάδια :lol:

 

Κατσε εκει που εισαι τοτε. Της ημερησιες που ανεβαζεις απο το 950 xl παντα τις χαζευω. Και εφοσον δεν παιζες παιχνιδια και μαλλον γενικοτερα οχι ιδιαιτερα απαιτητικος νομιζω σε καλυπτει το windows store.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...