Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση από 15/6/2017


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη επειδή με ενδιαφέρει το θέμα τι ακριβώς εννοείς; Μόλις διέκοψα τη σύνδεση μου στη wind και πήγα στη Vodafone σε καρτοκινητό επειδή διαμένω στο εξωτερικό και δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω πάγιο για ένα τηλέφωνο που δε χρησιμοποιώ. Βέβαια το νούμερο δε θέλω να το χάσω καθώς όλες οι τράπεζες και όλες οι επαφές μου έχουν το συγκεκριμένο νούμερο.

 

Δεν σε αφορα εσένα αυτό, τουλάχιστον για την ώρα. Βέβαια μπορεί να ακολουθήσει και η βοντα και η γουιντ σε αυτό που έκανε η κόσμοτε που ανακοίνωσε ότι αν δεν βάλεις λεφτά μετά από 3 μήνες χάνεις το υπόλοιπο(αυτό δεν είναι καινούριο) ΚΑΙ μετά από 4 μήνες μπαίνει φραγή εισερχομένων και εξερχομένων. (αυτό είναι το νέο, ήταν μετά από ένα χρόνο μέχρι τώρα, μόνο η πράσινη το ανακοίνωσε αυτό μέχρι στιγμής).

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κ εγω σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αφήσω το φοιτητικό cu κ να πάω σε frog. Οκ οι παροχές δε συγκρίνονται αλλά δε θέλω δεσμεύσεις στην επικοινωνία μου. Οκ να μην ισχύουν τα φοιτητικά πακέτα στο εξωτερικό αλλά ας μου δώσει τη δυνατότητα να αγοράσω κάποιο άλλο πακέτο με ίντερνετ ή ομιλία για όσο βρίσκομαι εκτός Ελλάδας κ Όχι να καταργήσω το φοιτητικό πακέτο εντελώς. Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αφήσω το φοιτητικό cu κ να πάω σε frog. Οκ οι παροχές δε συγκρίνονται αλλά δε θέλω δεσμεύσεις στην επικοινωνία μου. Οκ να μην ισχύουν τα φοιτητικά πακέτα στο εξωτερικό αλλά ας μου δώσει τη δυνατότητα να αγοράσω κάποιο άλλο πακέτο με ίντερνετ ή ομιλία για όσο βρίσκομαι εκτός Ελλάδας κ Όχι να καταργήσω το φοιτητικό πακέτο εντελώς. Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται.

Το λογικό είναι στα φοιτητικό να μπορείς να αγοράσεις κάποιο απλό πακέτο και να δουλεύει κανονικά σε περιαγωγή.

 

Ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο τι γίνεται με το φοιτητικό γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο καιρό.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με μία κοπελιά στο chat του CU και μου είπε, ότι στο φοιτητικό μπορώ να έχω κανονικά περιαγωγή, αλλά τα πακέτα Students Exclusive 5 και 7, δε μπορούν να καταναλωθούν για χρήση στο εξωτερικό. Δύο τα ενδεχόμενα, είτε έπεσα σε άσχετη υπάλληλο, είτε έκαναν και δεύτερη κωλοτούμπα. Κάποιος που να έχει φοιτητικό CU και να βρίσκεται στο εξωτερικό, μπορεί να μας ενημερώσει για το τι πραγματικά συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις παροχές των πακέτων στην εφαρμογή, έχοντας συνδεθεί με τον λογαριασμό που έχω για τον φοιτητικό μου αριθμό, αυτό που καταλαβαίνω είναι πως έτσι όπως σου είπε πρέπει να λειτουργεί.

Φοιτητικό πακέτο :

bc8626630fe8627d2c044d7034ff79af.jpg

Απλό πακέτο :

73c4d723b1e21148acab531c3bed0c4c.jpg

 

Αν έπρεπε να ακυρώσεις την φοιτητική ιδιότητα για να βγεις έξω, θα περίμενα να είχε κάποια υποσημείωση που να το αναφέρει.

 

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με μία κοπελιά στο chat του CU και μου είπε, ότι στο φοιτητικό μπορώ να έχω κανονικά περιαγωγή, αλλά τα πακέτα Students Exclusive 5 και 7, δε μπορούν να καταναλωθούν για χρήση στο εξωτερικό. Δύο τα ενδεχόμενα, είτε έπεσα σε άσχετη υπάλληλο, είτε έκαναν και δεύτερη κωλοτούμπα. Κάποιος που να έχει φοιτητικό CU και να βρίσκεται στο εξωτερικό, μπορεί να μας ενημερώσει για το τι πραγματικά συμβαίνει?

 

Και εμένα από το chat μου είπαν αυτό:

"Βάσει νέας οδηγίας που μας έχει έρθει. Θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αριθμό σου κανονικά στο εξωτερικό αλλά δεν θα λειτουργούν τα πακέτα Xclusive 5 και Xclusive 7 καθώς επίσης και τα Bonus του φοιτητικού. Θα μπορείς να ενεργοποιήσει κάποιο από τα άλλα πακέτα που έχουν τα απλά CU νούμερα"

 

Επομένως 2η κωλοτούμπα!

Edited by Sotirisko
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα από το chat μου είπαν αυτό:

"Βάσει νέας οδηγίας που μας έχει έρθει. Θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αριθμό σου κανονικά στο εξωτερικό αλλά δεν θα λειτουργούν τα πακέτα Xclusive 5 και Xclusive 7 καθώς επίσης και τα Bonus του φοιτητικού. Θα μπορείς να ενεργοποιήσει κάποιο από τα άλλα πακέτα που έχουν τα απλά CU νούμερα"

 

Επομένως 2η κωλοτούμπα!

Το σωστό έτσι θα ήταν από την αρχή. Έτσι ακριβώς το έχει κάνει η cosmote με τα φοιτητικά.

 

Θα ήταν πολύ fail να έκανε κάτι άλλο ή Vodafone και να έπρεπε να αλλάξεις πακέτα και άλλες ιστορίες για να μπορεί να δουλέψει στην ΕΕ

 

Φιλε ας κάνουν 1001 κολωτουμπες εάν είναι για το συμφέρον του πελάτη...

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό έτσι θα ήταν από την αρχή. Έτσι ακριβώς το έχει κάνει η cosmote με τα φοιτητικά.

 

Θα ήταν πολύ fail να έκανε κάτι άλλο ή Vodafone και να έπρεπε να αλλάξεις πακέτα και άλλες ιστορίες για να μπορεί να δουλέψει στην ΕΕ

 

Φιλε ας κάνουν 1001 κολωτουμπες εάν είναι για το συμφέρον του πελάτη...

Eίναι απαράδεκτοι, επι 36 ώρες η συσκευή μου ηταν ουσιαστικά νεκρή (σε Σκανδιναβική χώρα), ενω έπιανε σήμα δεν λάμβανε ούτε καν sms! εως και χθες το βραδυ οπότε και επανήλθε. Ηδη απο τις 29/6 μάλιστα είχα αγοράσει μη-φοιτητικό πακετο cu.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το φοιτητικό δουλεύει σε περιαγωγή;;;;... κανείς άλλος μπορεί να το επιβεβαιώσει;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω οτι τα νεα sms που ερχονται πια οταν εισαι στο εξωτερικο ειναι της παρακατω μορφης:

[01/07/2017 14:32] Vodafone: KAΛΩΣ HPΘATE ΣTO HNΩMENO BAΣIΛEIO. ΠEITE ANTIO ΣTIΣ XPEΩΣEIΣ ROAMING ΓIATI MΠOPEITE NA XPHΣIMOΠOIEITE TO KINHTO ΣAΣ ΣTHN EYPΩΠAIKH ENΩΣH OΠΩΣ AKPIBΩΣ KAI ΣTHN EΛΛAΔA. ΠΛEON XPHΣIMOΠOIEITE TA MB, TO XPONO OMIΛIAΣ & TA SMS ΠPOΣ TPITA EΘNIKA ΔIKTYA XΩPIΣ KAMIA EΠIΠΛEON XPEΩΣH. EΞAIPOYNTAI OI ΣYNΔPOMHTEΣ CU ΠOY EXOYN ENEPΓOΠOIHΣEI TH ΦOITHTIKH ΠPOΣΦOPA. ΓIA OPOYΣ KAI ΠPOYΠOΘEΣEIΣ MΠOPEITE NA KAΛEITE ΣTHN EΞYΠHPETHΣH ΠEΛATΩN, XΩPIΣ XPEΩΣH: +306944402579. APIΘMOΣ EKTAKTHΣ ANAΓKHΣ ΣTHN E.E.: 112. NA EXETE MIA EYXAPIΣTH ΔIAMONH!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το φοιτητικό δουλεύει σε περιαγωγή;;;;... κανείς άλλος μπορεί να το επιβεβαιώσει;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Από ότι λένε τα παιδιά παραπάνω δουλεύει μόνο εάν πάρεις ένα απλό πακέτο με λεπτά προς όλους . Και όχι τα λεπτά προς όλους που έχεις από φοιτητικα πακέτα τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα!

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

εμένα βασικά με ενδιαφέρει να δουλεύει η περιαγωγή, να δέχομαι μηνύματα και κλήσεις... είχα πάρει τηλέφωνο πριν μέρες και μίλησα και μαζι τους στο chat και μου είχαν πει ότι τπ κινητό θα είναι νεκρό ατο εξωτερικό....

 

τωρα βλέπω ότι το άλλαξαν αυτό, πράγμα ικανοποιητικό θα έλεγα.....

 

το αν θέλουν και πακέτο, ευχαριστώ πολύ θα προτιμήσω άλλη εταιρία :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εμένα βασικά με ενδιαφέρει να δουλεύει η περιαγωγή, να δέχομαι μηνύματα και κλήσεις... είχα πάρει τηλέφωνο πριν μέρες και μίλησα και μαζι τους στο chat και μου είχαν πει ότι τπ κινητό θα είναι νεκρό ατο εξωτερικό....

 

τωρα βλέπω ότι το άλλαξαν αυτό, πράγμα ικανοποιητικό θα έλεγα.....

 

το αν θέλουν και πακέτο, ευχαριστώ πολύ θα προτιμήσω άλλη εταιρία :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Εάν μπορείς να έχεις και άλλες επιλογές. Δικαίωμα σου να το κάνεις. Και επιλογή σου.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε περίπτωση, αυτό που θέλεις να κάνεις, είτε έσω ειτε έξω ειναι να μεγιστοποιήσεις την ωφέλεια σου....

 

 

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

η κατάσταση φάνηκε από την αρχή ότι ήταν ρευστή και θα γινόταν μεγάλες κ@λοτουμπες απο την βοδα...

τώρα αν κάποιος την πάτησε, ας πρόσεχε.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

όταν πηγαίνω εξωτερικό ποτέ δεν χρησιμοποιώ τα βασικά μου νουμερα που εχω για Ελλάδα και που έχουν μεγάλα υπόλοιπα . τα εχω μόνο να δέχονται κλήσεις και μηνυματα, τις οποίες κλήσεις ποτε δεν απαντώ με αυτα.....

 

χρησιμοποιω αλλο τηλέφωνο για επικοινωνία το οποίο έχει μικρό υπόλοιπο.... και ειναι ειδικά για αυτό το σκοπό

 

εχω ακούσει διάφορες ιστορίες με υπερβολικές χρεωαςι; ειδικα με συμβόλαια και χώρες εκτός ΕΕ οπου οι χρεώσεις ειναι ατον Θεό....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουμε κάποιο πρόσφατο παράδειγμα με φοιτητικό στην ευρωπαϊκή ένωση; λειτουργούν τα εκτός φοιτητικά πακέτα; κυρίως ίντερνετ με ενδιαφέρει.

 

Στάλθηκε από το FDR-A01L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πριν 2 εβδομάδες που ταξίδεψα στην Τουρκία που δεν είναι χώρα ΕΕ το φοιτητικό έπαιζε κανονικά,που η ανακοίνωση της VF έγραφε πως τα προγράμματα Cu exclusive δεν θα λειτουργούν στο εξωτερικό Edited by simos_s
Link to comment
Share on other sites

το φοιτητικό δουλεύει έξω έτσι λένε απο την Vodafone

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εμένα βασικά με ενδιαφέρει να δουλεύει η περιαγωγή, να δέχομαι μηνύματα και κλήσεις... είχα πάρει τηλέφωνο πριν μέρες και μίλησα και μαζι τους στο chat και μου είχαν πει ότι τπ κινητό θα είναι νεκρό ατο εξωτερικό....

 

τωρα βλέπω ότι το άλλαξαν αυτό, πράγμα ικανοποιητικό θα έλεγα.....

 

το αν θέλουν και πακέτο, ευχαριστώ πολύ θα προτιμήσω άλλη εταιρία :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Και γω το ιδιο.. αν εχω πακετο ενεργο μου ειπαν λειτουργει οπως ειναι εξω χωρις πολλα πολλα.Χρειαζομαι το κινητο για εισερχομενες κυριως και γω απο χθες που ειμαι σε περιαγωγη λειτουργει μια χαρα τωρα μου ειπαν οτι αν τελειωσει το πακετο μου σε κανα μηνα μπορω και καλα να ενεργοποιησω αλλο.Αν ομως εχω πχ ενα υπολοιπο 20 ευρω στην καρτα και δεν εχω πακετο ενεργοποιημενο θα δεχομαι κανονικα κλησεις μεχρι να τελειωσει το ποσο που εχω στην καρτα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι Δωρεάν . Όχι στην Ευρώπη ( Η οποία π.χ. περιλαμβάνει την Αλβανία την Ρωσία την Σερβία την Ε. Τουρκία και το Μαυροβούνιο κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το θέμα βλέπω ότι έχει αδρανήσει τις τελευταίες εβδομάδες. Εϊχε κάποιος κάτι νεώτερο σχετικά με την πολιτική της Vodafone; Έχει κάνει κάποιος καταγγελία στην ΕΕΤΤ σχετικά με το ζήτημα της εξαίρεσης από την δωρεάν περιαγωγή όλων αυτών των πακέτων;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...