Jump to content

Βοήθεια στον αναποφάσιστο....


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μετά από 3 χρόνια που είχα να ασχοληθώ με το ψάξιμο συσκευής, έφτασε η ώρα για αλλαγή!

 

Στην κατοχή μου έχω ένα Galaxy Alpha, το οποίο με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Στα συν του ήταν ο σχεδιασμός και η καταπληκτική οθόνη. Στα πλην του ήταν η μικρή οθόνη και η μικρή μπαταρία.

 

Διαθέτω ένα ποσό 350-400€. Κοιτόντας τα skroutzομάγαζα βλέπω τις εξής επιλογές:

Galaxy S6 edge ~ 350€

Galaxy S7 ~ 430€ (γιατί το θέλω μαύρο)

Iphone 6 Plus ~ 420€

 

Οι περισσότεροι μου λένε να πάω στο Iphone και ας είναι παλιό μοντέλο και δεν θα το μετανοιώσω. Εγώ συνηθισμένος στα android έλεγα το S6 Edge γιατί προσφέρει καλό σύνολο σε καλή τιμή.

Βοηθήστε λίγο στην επιλογή, και αν έχετε κάποια άλλη πρόταση να την συζητήσουμε.

 

ΥΓ. Δεν αγοράζω κανένα προϊόν της LG (οπότε μην μου πειτε για G5) και δεν ειμαι fun των Κινέζικων.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 350-400€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5+

3) Το θελουμε dual? Αν ναι ποσο αποθηκευτικο χωρο θελουμε το λιγοτερο; Όχι. 16+

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Ελλάδα, προτιμώ να μην είναι Κινέζικο

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Εγγύηση αντιπροσωπείας

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Οχι

7) Χρειαζομαστε nfc? Νομίζω σε αυτά τα χρήματα όλα έχουν

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων; Αδιάφορο

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ναι, δεν ασχολούμε πλέον με root, custom rom κτλ

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε. Chrome, mail, whatsapp, tapatalk, facebook, instagram, τραπεζικές, paypal

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming; Όχι, μοναδικά games που παίζω είναι της SuperCell (clash royale, clash of clans)

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας; όσο καλύτερη, τόσο το καλύτερο. Χρησιμοποιώ αρκετά την camera

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα; όχι ιδιαίτερα

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε). οχι

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια; Να βγάζει 1 μέρα με νορμαλ χρήση

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono? αδιάφορο

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd? Ναι, όσο το δυνατόν καλυτερη

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Samsung Galaxy Alpha

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες καλη αυτονομια τοτε ισως να αποφυγεις το s6 edge που εχει την μικροτερη αυτονομια απο τα αλλα 2. Ακομη επειδη θες οσο το δυνατον καλυτερη καμερα τοτε και εκει το s7 ειναι προτιμοτερο.

 

Απο την αλλη, επειδη εισαι με καπως παλια συσκευη ισως σε βολευε και το moto z play που εχει χορταστικη οθονη 5.5 ιντσων, πολυ μεγαλη αυτονομια (βλεπω το βαλες πιο πανω απο την καμερα) και καλη ποιοτητα κατασκευης. Σε σχεση με s7 υστερει βεβαια σε καμερα και στο γεγονος οτι δεν εχει amoled οθονη αλλα απο την αλλη ειναι 5.5 και οχι 5.1 που ειναι του s7 ;).

 

Οποτε σκεψου λιγο τι ιντσες προτιμας και αν θες να κανεις καθολου οικονομια ή οχι και αποφασισε μεταξυ s7 και moto z play. Στα συν του το ελαφρυ στοκ android και τα καλα στερεοφωνικα ηχεια (που φυσικα σε αφηνουν αδιαφορο).

 

Υ.Γ. Απο οτι βλεπω το πηγαν στα 370 πλεον. Εφοσον δεν θες dual ξεχνα το και πηγαινε s7. Εκτος εαν θες μεγαλη οθονη σκεφτοσουν το "κινεζικο" 1+3t.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 350-400€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5+

3) Το θελουμε dual? Αν ναι ποσο αποθηκευτικο χωρο θελουμε το λιγοτερο; Όχι. 16+

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Ελλάδα, προτιμώ να μην είναι Κινέζικο

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Εγγύηση αντιπροσωπείας

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Οχι

7) Χρειαζομαστε nfc? Νομίζω σε αυτά τα χρήματα όλα έχουν

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων; Αδιάφορο

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ναι, δεν ασχολούμε πλέον με root, custom rom κτλ

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε. Chrome, mail, whatsapp, tapatalk, facebook, instagram, τραπεζικές, paypal

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming; Όχι, μοναδικά games που παίζω είναι της SuperCell (clash royale, clash of clans)

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας; όσο καλύτερη, τόσο το καλύτερο. Χρησιμοποιώ αρκετά την camera

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα; όχι ιδιαίτερα

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε). οχι

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια; Να βγάζει 1 μέρα με νορμαλ χρήση

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono? αδιάφορο

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd? Ναι, όσο το δυνατόν καλυτερη

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Samsung Galaxy Alpha

 

Δες καποιο Oneplus.Αρκετα αξιολογα κινητα βγαζει,vfm και παταει αρκετα flagships.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτύπησα το S7 edge. Πρώτες εντυπώσεις, απλά άψογο...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...