Jump to content

Moto G5 Plus


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Digitech4all, από Γερμανία σε 4 εργάσιμες ήρθε. Ήμουν επιφυλακτικός λόγω των ελαχίστων κριτικών αλλά όλα πήγαν καλά και το κινητό είναι μια χαρά. Τώρα βλέπω ότι το έβαλαν και με 233 ευρώ, ενώ στο e-shop παίζει με 259. Η επιλογή δική σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του G5, αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον, γιατί? Γιατί δεν προωθείται και από τις μεγάλες αλυσίδες? Έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα? Εαν το πάρω από το skroutz λέτε να έχω πρόβλημα με την εγγύηση?
Link to comment
Share on other sites

Κανένα μειονέκτημα. Το κινητό πετάει, πάει σφαίρα. Εάν όμως δεν ενδιαφέρεσαι για το δίκαρτο, να το ψωνίσεις από amazon, εκεί το μονόκαρτο είναι πολύ πιο φτηνό. Βέβαια, δεν ξέρω τι παίζει με εγγύηση, αν χαλάσει δηλαδή θα πρέπει να το στείλεις στο άμαζον...
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνο είναι από τα καλύτερα τηλέφωνα που έχω πάρει.Δεν κολλάει πουθενά, πολύ καλή οθονη,4g wifi εξαιρετική ληψη, αρκετά καλες φωτογραφίες .Θα πάρει σίγουρα και την επόμενη έκδοση android . επίσης η μπαταρία είναι αποσπώμενη κάτι που δεν έχει το plus.Γενικα πολύ προσεγμένη δουλειά
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το G5 είναι καλύτερο από το G5 plus; και όλα αυτά στο νήμα του κιόλας;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Θέλω να μας πεις αν όντως θα λάβεις μέιλ με έκπτωση από τους λαδιάρηδες

2) Χρησιμοποιώ τον Launcher3, παρά το γεγονός ότι για σχεδόν 3 χρόνια είχα τον Nova στο Moto G 2014. Δεν ξέρω, επειδή το κινητό πάει σφαίρα είπα αυτή τη φορά να συγκρατηθώ και να κρατήσω όσο πιο stock γίνεται. Και δεν με πειράζει που δεν φαίνονται οι αριθμοί (Κρατήσου και εσύ σε stock, με κούρασε το συνεχές σπάσιμο που έκανα στο Moto G 2014 :lol:).

Βέβαια, o Launcher3 δεν είναι άγιος. Έχω πρόβλημα με το γεγονός ότι έχω διαμορφώσει την κάρτα SD ως εσωτερικό χώρο αποθήκευσης και όσες εφαρμογές μεταφέρονται στην κάρτα πολλές φορές δεν εμφανίζεται το εικονίδιό τους στην home screen μετά από reboot. Οι λύσεις σε αυτό είναι 2: είτε θα μεταφέρεις την εφαρμογή στην μνήμη της συσκευής είτε θα βάλεις άλλον Launcher (με τον Nova δεν είχα το πρόβλημα αυτό στο άλλο κινητό).

3) Δεν ξέρω, εγώ ακούω πεντακάθαρο ήχο, πιο σιγανό βέβαια συγκριτικά με το Moto G 2014 που σε κούφαινε.... Κατέβασε κάποιο άλλο dialer app και δοκίμασε. Εάν έχεις και πάλι πρόβλημα, μπορεί να έχει πρόβλημα το ηχείο.

4) Με την μπαταρία εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Επειδή όμως το διάβασα το θέμα αυτό, τσέκαρε το λινκ https://forum.xda-developers.com/g5-plus/how-to/fix-standby-battery-drain-issue-moto-g5-t3615856

Εάν τώρα θες εξοικονόμηση μπαταρίας, εγώ είχα φτιάξει δυνατή ομάδα με apps στο Moto G 2014. Θέλεις root για να περάσεις Greenify + Servicely και έπειτα θα πρέπει να περάσεις Xposed για να εγκαταστήσεις το Amplify και να μπορέσει το Greenify να κάνει δουλειές που μόνο μέσω Xposed ξεκλειδώνονται. Προς το παρόν όμως δεν υπάρχει Xposed για Android 7, επομένως το μόνο που προτείνω είναι root Και μετά Greenify + Servicely.

Χαχαχ φίλε μου όντως μου στείλανε μέιλ οι λαδιαρηδες και μου κόψανε και μένα 5 ευρώ!! Εννοείται την παρήγγειλα!!! ;)

Θέλω να σε ρωτήσω τώρα για κάτι άλλο κουφο που μου κάνει το κινητό....

Ενώ με την 1η sim (cosmote whatsup) έμπαινα με 4g άνετα εδώ και καιρό χωρίς διακοπές και με φουλ ταχύτητα, πήγα να μπω με την άλλη sim (wind) αλλά ενώ μου δείχνει πάνω δεξιά 4g και σχετικά καλό σήμα, τα δεδομένα παγώνουν συχνά.....δηλαδή αν είμαι στην εφαρμογη facebook δεν φορτώνει ξαφνικά ή στο chrome κτλ....σας έχει παρουσιάσει εσάς κατι παρόμοιες διακοπές στο 4g (χωρίς να αλλάζει όμως το εικονίδιο...παραμένει 4g)

Μήπως να πάω να πάρω καινούρια sim από την Wind?? (την έχω κάποια χρονακια!)

[sIGPIC][/sIGPIC]

WELCOME

TO THE WORLD

WITH NO FUTURE...

S.T.A.L.K.E.R.

SHADOW OF CHERNOBYL

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου το έχει κάνει ελάχιστες φορές. Πρέπει να φταίει η κάλυψη και όχι το τηλέφωνο.

Όντως φίλε μου!!! Εκεί η Wind δεν έχει καλό σήμα....έρχεται και φεύγει το 4g....το ξέρω με το παλιό μου δικαρτο LG G4 γιατί άλλαζε το εικονίδιο ξαφνικά από "4G" σε Η+ και μετά σε "Ε"...βλέπεις από κάτω έχει κατάστημα cosmote και ....μπλοκάρουν τις άλλες εταιρίες χαχαχα!!

Λοιπόν....η μπαταρία πλέον κρατάει μια μέρα με το ζόρι...με εντονη χρήση και πολλά προγράμματα όμως, οπως facebook,messenger(και για SMS),instagram,viber κτλ....

Το πρωί 4G στη δουλειά και adaptive brightness,μετά τις 3 στο σπίτι με wifi μόνο και adaptive brightness off....

Έχω βάλει greenify και doze (με adb), extra doze προγραμματακι το forcedoze(κι αυτό με adb), απενεργοποιησα τα στατιστικά στη Motorola, κλειστό gps πάντα, αδρανοποίηση το motocare,.....τι άλλο να κάνω;; Χαχαχ θέλω τη μπαταρία να κρατάει παραπάνω;; Κάνα κολπακι;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

WELCOME

TO THE WORLD

WITH NO FUTURE...

S.T.A.L.K.E.R.

SHADOW OF CHERNOBYL

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πηρε το G5 η συζυγος, αλλα εγω ψηνομαι για το G5 Plus. Πριν 1-2 μερες ομως ειδα οτι κυκλοφορησε το G5s Plus! Θεωρητικα εχει καλυτερο επεξεργαστη και καμερα, αλλα εγω βλεπω ιδιο επεξεργαστη! Επισης εχει μεγαλυτερες διαστασεις (5.5) και βεβαια κοστιζει 50 ευρω παραπανω :protest: Δεν εχω καταλαβει αν ειναι dual sim, νομιζω πώς οχι.

 

Προφανως δεν το εχει κανεις ακομη, αλλα στον τομεα των τεχνικων χαρακτηριστικων υπαρχει καποιος που να κανει καποια συγκριση μεταξυ τους;

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8699&idPhone2=8453

Edited by jonkyr
Link to comment
Share on other sites

Το G5S Plus θα έχει ίδιο επεξεργαστή, ίδια ram, ίδιο εσωτερικό χώρο, κάμερα ΔΙΠΛΗ 13 MP και η μπροστινή κάμερα επίσης θα είναι καλύτερη. Τέλος, θα είναι 5.5 ιντσών και όχι 5.2. Αν θες τη γνώμη μου, εγώ θα προτιμούσα το G5 Plus και όχι το S. Είναι αρκετά μεγάλο το 5.5 και μου είναι αδιάφορη η διπλή κάμερα. Τίποτε άλλο δεν έχει να προσφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Ισως εχεις δικιο, σε δευτερη σκεψη θεωρησα οτι δεν αξιζει τα χρηματα του. Ισως αξιζει το απλο G5S (οχι plus) σε σχεση με το G5 Plus (οχι S), σε μια τυπικη συγκριση που εκανα: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8699&idPhone2=8453&idPhone3=8698 Ο επεξεργαστης νομιζω οτι ειναι καλυτερος (δεν ειμαι ειδικος, ΝΟΜΙΖΩ οτι ετσι εχω διαβασει) + ιδια μπαταρια και καλυτερη καμερα.

 

Το 5,5 δεν ξερω αν με ενοχλησει ή οχι, καποτε ειχα 4αρι και νομιζα οτι το 4,5αρι θα ηταν παντοφλα :D:D:D:D Βασικα θελω λιγο μεγαλη οθονη λογω δουλειας, αυτος ειναι και ο λογος που στην πρωτη ματια εντυπωσιαστηκα (μεσω φωτο φυσικα) απο το G5s Plus: μικροτερο bezel, περισσοτερος ωφελιμος χωρος (οθονη). Βλεποντας και κανοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γνωρίζει κάποιος κάποια εφαρμογή στο play store που να σε ενημερώνει για της αναπάντητες κλήσεις και τα αναπάντητα μυνηματα που να δουλεύει σωστά; είναι κρίμα που δεν δουλεύει το notification led ακόμα και αν γίνει ρουτ το τηλέφωνο και πάλι το Led είναι πολύ αδύναμο και επίσης δεν δουλεύει σωστά
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το τηλέφωνο κάνει εξαιρετική διαχείριση της μπαταρίες με απλή χρήση ή μπαταρία πέφτει περίπου 30 % την ημέρα τώρα αν είσαι όλη την ώρα στο τηλέφωνο την ημέρα την βγάζει άνετα είναι το πρώτο τηλέφωνο που έχω και το φορτίζω το πρωί πριν πάω για δουλειά η το απόγευμα που σχολαω για κανένα 20λεπτο και είμαι Οκ φυσικά υπάρχουν μέρες που δεν χρειάζεται φόρτιση
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία με χαλαρή χρήση μου κρατάει 2 μέρες. Με παιχνίδι, σειρές, spotify, πλοήγηση και κάποιες κλήσεις, messenger, viber θα μου κρατήσει 1 μέρα. Έχω εντυπωσιαστεί η αλήθεια είναι με την μπαταρία του.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νομίζω ότι είναι το Plus, που σημαίνει ότι είναι μία πολύ καλή προσφορά, το έχει πάρει κάποιος συμφουρίτις να μας πει? Μήπως ξέρεις να μας πεις τι εγγύηση μας δίνει στο τηλέφωνο; Edited by kostas02
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το τηλέφωνο κάνει εξαιρετική διαχείριση της μπαταρίες με απλή χρήση ή μπαταρία πέφτει περίπου 30 % την ημέρα τώρα αν είσαι όλη την ώρα στο τηλέφωνο την ημέρα την βγάζει άνετα είναι το πρώτο τηλέφωνο που έχω και το φορτίζω το πρωί πριν πάω για δουλειά η το απόγευμα που σχολαω για κανένα 20λεπτο και είμαι Οκ φυσικά υπάρχουν μέρες που δεν χρειάζεται φόρτιση

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο!!! Παιδιά είναι το καλύτερο δικαρτο με διαφορα!!! Και φυσικά χώρος και για memory stick εκτός από τις δύο sim!! Εναλλαγή απίστευτα γρήγορη στις δύο sim, ταχύτητα, κολλήματα μηδέν....λειτουργικό Android 7 περασμενο και σεταρισμενο από τη Motorolla....τι άλλο θέλετε;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

WELCOME

TO THE WORLD

WITH NO FUTURE...

S.T.A.L.K.E.R.

SHADOW OF CHERNOBYL

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά εκτός από το Motorola Moto G5 Plus & το Motorola Moto G5s Plus, υπάρχει και το Motorola Moto G5s (σκέτο χωρίς το plus), που και αυτό έχει οθόνη 5.2 ίντσες. Απλά αυτό έχει επεξεργαστή Snapdragon 430 & Adreno 505. Με αυτά, είναι υποβαθμισμένη αυτή η συσκευή σε σχέση με τις άλλες 2;

 

Εδώ σε σύγκριση και οι 3 μαζί : https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8699&idPhone2=8453&idPhone3=8698

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εκτός από το Motorola Moto G5 Plus & το Motorola Moto G5s Plus, υπάρχει και το Motorola Moto G5s (σκέτο χωρίς το plus), που και αυτό έχει οθόνη 5.2 ίντσες. Απλά αυτό έχει επεξεργαστή Snapdragon 430 & Adreno 505. Με αυτά, είναι υποβαθμισμένη αυτή η συσκευή σε σχέση με τις άλλες 2;

 

Εδώ σε σύγκριση και οι 3 μαζί : https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8699&idPhone2=8453&idPhone3=8698

 

φαντάζομαι ότι το G5 plus, λόγω διπλής κάμερα, υπερτερεί σίγουρα σε αυτό τον τομέα

 

εδώ το ίδιο συγκριτικό από kimovil.

 

Και κάτι άλλο που το έχω απορία εγώ, είτε από Lenovo, είτε από Motorola, το ίδιο κινητό δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλημέρα στην παρέα, πως το βλέπετε το κινητό; βλέπω στα λεφτά του είναι το μόνο επώνυμο με όλα τα απαραίτητα χαρακτηριστικά του σήμερα. από υποστήριξη αναβαθμίσεων πως πάει; απόδοση;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Από υποστήριξη αναβαθμίσεων θα περιμένουμε μέσα στο Φεβρουάριο λογικά την 8.1 του Android και ίσως πάρει και το επόμενο λογισμικό από αυτό. Δυστυχώς φίλε εδώ έχεις να κάνεις με lenovo που είναι ακόμα πιο δυσκοίλια στο θέμα αυτό και από την ίδια τη Motorola. Ωστόσο εγώ είμαι πλήρως ικανοποιημένος από όλα τα υπόλοιπα θέματα του κινητού. Μπαταρία που κρατάει 2 ημέρες και φορτίζει πολύ γρήγορα, κάμερα πολύ καλή, οθόνη επίσης, δυνατός επεξεργαστής και τα παιχνίδια παίζονται στο μάξιμουμ των γραφικών (Need for Speed No limits, Eternium παίζω προσωπικά), σε αντίθεση με το Huawei P9 Lite που παρατήρησα ότι το οδόστρωμα το δείχνει πιο πιξελιασμένο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, NFC έχει κανονικά; διότι στο You.gr λέει πως όχι.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...