Jump to content

samsung J5 vs xiaomi redmi4a


stonec
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, η κόρη μου θέλει να πάρει το samsung J5, εγώ της πρότεινα το xiaomi redmi 4a (Επειδή έχω xiaomi και είμαι ικανοποιημένος). Εσείς τι λέτε;

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση μέχρι 150 ευρώ ευπρόσδεκτη:)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα το καλύτερο είναι νομίζω το Redmi 4x. Δε ξερω τι παίζει με τις μπάντες του 4g όμως

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα το καλύτερο είναι νομίζω το Redmi 4x. Δε ξερω τι παίζει με τις μπάντες του 4g όμως

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχει βγει και global version, οποτε ας το ψαξει λιγο (δεν γνωριζω σε ποιο καταστηματα το φερνουν ή ποιο ειναι το Model number).

Link to comment
Share on other sites

Το j5 βγήκε εξαιρετική συσκευή. Για τα λεφτά του, ειδικά τώρα, ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το j5 με snapdragon 410 εν ετη 2017 στα 140 ευρω; Ουτε για αστειο... Αλλωστε με το που βαλει fb, messenger, instangram, twitter, snapchat, επεξεργασια φωτογραφιας και οτι αλλο βαζει η σημερινη νεολαια θα σερνεται...

 

Αν δεν θες να ξεπερασεις αυτα τα χρηματα παρε το p8 lite το πρωτο https://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-P8-Lite-Dual-16GB.html . Αν παλι θελουμε κατι ακομα καλυτερο στη καμερα και με bonus καλυτερο επεξεργαστη και μπαταρια, παρε της το honor 7 lite https://www.skroutz.gr/s/10036784/Huawei-Honor-7-Lite-Fingerprint-16GB.html .

 

Μολονοτι μπορεις να βρεις πιο vfm συσκευη απο xiaomi, επειδη ειναι κοριτσι νομιζω θα χαρει περισσοτερο τη καλυτερη καμερα του honor 7 lite ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το j5 με snapdragon 410 εν ετη 2017 στα 140 ευρω; Ουτε για αστειο... Αλλωστε με το που βαλει fb, messenger, instangram, twitter, snapchat, επεξεργασια φωτογραφιας και οτι αλλο βαζει η σημερινη νεολαια θα σερνεται...

 

Αν δεν θες να ξεπερασεις αυτα τα χρηματα παρε το p8 lite το πρωτο https://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-P8-Lite-Dual-16GB.html . Αν παλι θελουμε κατι ακομα καλυτερο στη καμερα και με bonus καλυτερο επεξεργαστη και μπαταρια, παρε της το honor 7 lite https://www.skroutz.gr/s/10036784/Huawei-Honor-7-Lite-Fingerprint-16GB.html .

 

 

Μολονοτι μπορεις να βρεις πιο vfm συσκευη απο xiaomi, επειδη ειναι κοριτσι νομιζω θα χαρει περισσοτερο τη καλυτερη καμερα του honor 7 lite ;)

 

Το θεμα ειναι οτι στις γυναικες η λεξη honor ειναι αγνωστη. Επισης ειναι γεγονος οτι δεν βγαζεις ακρη μαζι τους, μικρες μεγαλες. Ασε να χει το κεφαλι του ησυχο:D

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά από προσωπική εμπειρία χρήσης j5 single-sim (2016) αγορασμένο πριν 10 μήνες περίπου με fb, fb messenger, whatsapp, viber, line, kik, snapchat, instagram, camfrog, twitter, retrica, shazam + τις built-in εφαρμογές λειτουργεί απροβλημάτιστα και δίχως lag.

Το μόνο αρνητικό είναι η χαμηλή πυκνότητα της οθόνης αλλά αυτό είναι αναμενόμενο για την τιμή του κινητού και είναι υποκειμενικό. Κάποιοι ενοχλούνται κάποιοι δεν τους απασχολεί καθόλου.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας, αλλά μάλλον δεν θα εισακουστούν!

"εμένα αυτό μου αρέσει" είναι η απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά από προσωπική εμπειρία χρήσης j5 single-sim (2016) αγορασμένο πριν 10 μήνες περίπου με fb, fb messenger, whatsapp, viber, line, kik, snapchat, instagram, camfrog, twitter, retrica, shazam + τις built-in εφαρμογές λειτουργεί απροβλημάτιστα και δίχως lag.

 

Ειναι λιγο υποκειμενικο τι ειναι lag και παιζει ρολο ποσο εντονα το δουλευεις κιολας. Αλλωστε ο 410 ειναι μακραν ο πιο αδυναμος επεξεργαστης που μπορεις να παρεις σε αυτα τα λεφτα (δεν νομιζω οτι κυκλοφορει πιο αδυναμος στα 100+ ευρω). Γιατι να μην παρεις κατι πιο future proof ?

 

Οσον αφορα την πυκνοτητα, ειναι το μονο που το σωζει. Αν ηταν σε full hd θα κολλαγε ακομα και στην απλη μεταβαση των εφαρμογων. Αλλα επειδη ειναι hd ready εχει να επεξεργαστει λιγοτερα πραγματα. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θεμα ειναι οτι στις γυναικες η λεξη honor ειναι αγνωστη. Επισης ειναι γεγονος οτι δεν βγαζεις ακρη μαζι τους, μικρες μεγαλες. Ασε να χει το κεφαλι του ησυχο:D

 

Μια χαρα γνωστη ειναι η huawei (τοσο στο κουτι οσο και στο φορτιστη huawei θα γραφει). Μην σου πω οτι εχει αρχισει να πλησιαζει σε δημοφιλια την samsung.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας, αλλά μάλλον δεν θα εισακουστούν!

"εμένα αυτό μου αρέσει" είναι η απάντηση...

 

Και εκει της απαντας "ναι αλλα αν σε κανα χρονο σου σερνετε δεν εχει αλλο κινητο" ;) . Αν σου πει οκ, απο εκει και περα δικο της προβλημα. Ενας φιλος μου που εσπασε το κινητο η κορη του γιατι δεν εβαζε θηκη/τζαμακι που επεμενε ο ιδιος να βαλει, οταν της εσπασε την αφησε κανα 6μηνο με ενα δευτερο αρχαιο. Αλλωστε δεν ειναι κακο να μαθουν απο μικρα το βαρος/συνεπειες των αποφασεων μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελευταια μου προταση ειναι το sony m5 https://www.skroutz.gr/s/8384618/Sony-Xperia-M5-16GB.html . Ειναι sony (φανταζομαι γνωστη εταιρεια :p ) και περαν οτι ειναι γενικοτερα καλυτερη συσκευη, απο ολες οσες προτεινα μαλιστα, εχει και αριστη σελφοκαμερα. Δεν παιζει να μην της αρεσει και θα της βγαλει και κανα 2 χρονακια το κινητο. Το μονο αρνητικο οτι σε ανεβασα στα 180+ ευρω που δεν ξερω αν εισαι διατεθειμενος για τοσα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παντως το huawei p8 lite poy anefere pio panv o Antretng ειναι πολυ καλη επιλογη. Το εχω απο τον Σεπτεμβριο του 2015 και παραμενει απροβληματιστο. Σε σχεση με το j5 ειναι καλυτερο. Τα εχω και τα δυο και κρινω. Το j5 ειναι ισως πιο εντυπωσιακο με το μεταλλικο πλαισιο και την amoled οθονη αλλα σαν γενικοτερη λειτουργια το p8 lite ειναι μπροστα και νομιζω πως τρωει λιγοτερα κολληματα.

 

 

Ασχετο και συγνωμη που εκμεταλευομαι το θεμα του συντακτη αλλα θελω να κανω μια ερωτηση στον @Antretng. Δοκιμαζω να περασω εφρμογη στην καρτα στο j5 γιατι το εχει γεμισει η γυναικα μου αλλα σερνεται. Η καρτα ειναι παλια, μια 16αρα τουλαχιστον τριων ετων. ΑΝ βαλω καμια πιο γρηγορη συγχρονη θα κανω δουλεια ή μπααα.... Εχεις να προτινεις κατι;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σερνεται εφοσον το περασες στην sd και θεωρεις οτι φταιει το οτι ειναι παλια/αργη? Κανονικα θα σερνεται μονο οταν τρεχεις αυτη την εφαρμογη. Αλλωστε αμα εχει αρκετο αποθηκευτικο χωρο να κασαρει, γιατι να την μεταφερεις στην sd? Δεν θα κερδισεις κατι, η εσωτερικη μνημη ειναι γρηγοροτερη απο οποιαδηποτε sd. Αλλωστε για τον snapdragon 410 μιλαμε... δεν μου κανει εντυπωση αν σερνεται.

 

Εν παση περιπτωσει, η καρτα καπου πρεπει να γραφει ειτε ενα νουμερο (πχ 4, 6 ή 10) ειτε κατι της μορφης U1. Τι γραφει λοιπον αυτη;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γράφει SDC10/16GB U1 10. Έχει γεμίσει και για αυτό θέλει να περάσει στην κάρτα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γράφει SDC10/16GB U1 10. Έχει γεμίσει και για αυτό θέλει να περάσει στην κάρτα.

 

Class 10 εισαι. Και καινουργια να παρεις δεν θα χεις διαφορα. Οποτε λογικα το προβλημα σου ειναι στον επεξεργαστη/Ram και οχι στη καρτα.

 

Φυσικα τις εφαρμογες που δουλευουν συνεχεια (πχ messenger, viber κλπ) ειναι προτιμοτερο να τις αφησει στην εσωτερικη μνημη. Στην εξωτερικη θα πας φωτογραφιες, video και κανα παιχνιδακι που και αν κανει λιγο παραπανω στο φορτωμα δεν χαθηκε και ο κοσμος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Class 10 εισαι. Και καινουργια να παρεις δεν θα χεις διαφορα. Οποτε λογικα το προβλημα σου ειναι στον επεξεργαστη/Ram και οχι στη καρτα.

 

Φυσικα τις εφαρμογες που δουλευουν συνεχεια (πχ messenger, viber κλπ) ειναι προτιμοτερο να τις αφησει στην εσωτερικη μνημη. Στην εξωτερικη θα πας φωτογραφιες, video και κανα παιχνιδακι που και αν κανει λιγο παραπανω στο φορτωμα δεν χαθηκε και ο κοσμος.

 

Καλά οι φωτογραφίες εκεί πάνε, δεν θέλει με τίποτα και τα cloud..... Ευχαριστώ.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλά οι φωτογραφίες εκεί πάνε, δεν θέλει με τίποτα και τα cloud..... Ευχαριστώ.

 

Σβησε το facebook και πες της να μπαινει απο το browser. Εαν βολεψει μπορεις να της κανεις και ενα εικονιδιο στην αρχικη οθονη που θα ναι απλα bookmark. Το μονο που θα χασει θα ειναι οι ειδοποιησεις/ηχους αλλα θα κερδισεις σε ram και επεξεργαστικους πορους. Πιστευω θα παρει μια χρησιμη ανασα το κινητο και δεν θα χασει στη χρηση της. (messenger αφηνεις κανονικα)

 

Υ.Γ. Φιλε stonec σορρυ για το offtopic. Καταλαβαινεις ομως και απο το φιλο vastegial γιατι δεν σου προτεινω το j5.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας, αλλά μάλλον δεν θα εισακουστούν!

"εμένα αυτό μου αρέσει" είναι η απάντηση...

 

Κοπελες,μια χαρα αξιοπρεπες κινητο το J5 αλλα για μενα κριμα τα λεφτα.

Θα επαιρνα Huawei ή Xiaomi.Ειδικα το 1ο για να βρισκει και θηκες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...