Jump to content

J7 vs J5 vsRedmi Note 4


jimlost
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα...Εφτασε ο καιρος να παρω καινουργιο κινητο για την γυναικα μου μιας και το Lumia 535 παρεδωσε πνευμα...

Το ξερω οτι σαν συσκευρς δεν συγκρινονται,μθας και το Xiaomi εχει 3/32 και 4/64 Gb ram,και το εχω και εγω,απλα η ερωτηση μου εχει να κανει μονο για την καμερα...

Αν του J7 εινσι καλυτερη και ποση διαφορα εχουν μεταξυ τους και αν ειναι εμφανης η διαφορα....

Η χρηση που κανει η γυναικα μου ειναι απλη....Κανενα Fb και μονο browsing...

Ελεγα για το J5 αλλα τελικα κατεληξα οτι το J7 πρεπει να ειναι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα έχεις στο μυαλό σου έχουν τα πράγματα.... Δηλαδή σα συσκευή συνολικά το Note 4 είναι καλύτερο και το J7 είναι καλύτερο από το J5... Ωστόσο επειδή μιλάμε για γυναίκα με συγκεκριμένες απαιτήσεις όπως είπες, θα κατέληγα και εγώ στο J7 που σίγουρα έχει καλύτερη κάμερα από το Note... Την ημέρα ίσως (χωρίς να ξέρω κιόλας) να μην είναι χαοτική η διαφορά, αλλά σε βραδινές και βίντεο νομίζω θα έχουν αισθητή διαφορά... Στα 166 που βλέπω ότι παίζει πλέον το J7 νομίζω αξίζει τα λεφτά του και είναι καλή επιλογή, για κάποιον που θέλει κάτι αξιοπρεπές για normal χρήση out of the box...
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα έχεις στο μυαλό σου έχουν τα πράγματα.... Δηλαδή σα συσκευή συνολικά το Note 4 είναι καλύτερο και το J7 είναι καλύτερο από το J5... Ωστόσο επειδή μιλάμε για γυναίκα με συγκεκριμένες απαιτήσεις όπως είπες, θα κατέληγα και εγώ στο J7 που σίγουρα έχει καλύτερη κάμερα από το Note... Την ημέρα ίσως (χωρίς να ξέρω κιόλας) να μην είναι χαοτική η διαφορά, αλλά σε βραδινές και βίντεο νομίζω θα έχουν αισθητή διαφορά... Στα 166 που βλέπω ότι παίζει πλέον το J7 νομίζω αξίζει τα λεφτά του και είναι καλή επιλογή, για κάποιον που θέλει κάτι αξιοπρεπές για normal χρήση out of the box...

 

Εχω δει το J7,μια χαρα κινητο αν και προτεινω το redmi note 4.Το πηρε η μανα μου και ειχε πριν s3 neo.Το συνηθισε το MIUI,απλως λιγο το σκαλισα και τα εφτιαξα με μια σειρα ωστε να βρισκει αυτα που θελει κατευθειαν.Σαν καμερα τη μερα μια χαρα ειναι,αξιοπρεπεις οι φωτο.Σαν αυτες που βγαζω με το iphone(5s εχω).Οσο για τη μπροστινη,μια χαρα selfie θα βγαζει.Ειδικα αν εχει φως απο πισω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να κανεις την υπερβαση, πας εδω https://www.skroutz.gr/s/9306016/Huawei-P9-Lite-3GB-16GB.html

 

Οσον αφορα τη καμερα, μην φανταστεις χαοτικες διαφορες. Απλα θα βγαζει ευκολοτερα χωρις camera shake. Αμα θελει πραγματικα καλυτερη καμερα θα πρεπει να κοιταξει κανενα moto g4 plus ή εστω honor 6x.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να κανεις την υπερβαση, πας εδω https://www.skroutz.gr/s/9306016/Huawei-P9-Lite-3GB-16GB.html

 

Οσον αφορα τη καμερα, μην φανταστεις χαοτικες διαφορες. Απλα θα βγαζει ευκολοτερα χωρις camera shake. Αμα θελει πραγματικα καλυτερη καμερα θα πρεπει να κοιταξει κανενα moto g4 plus ή εστω honor 6x.

 

Επειδη τις ξερω τις συσκευες,σαν γυναικα που ειναι εχει ενα κολημα με τα Samsung....Εγω της προτειναι και το Moto βασικα πρωτη επιλογη το ειχα αλλα οταν σου λεει δεν μου αρεσει καπου εκει σταματας και να ασχολησε...Και εγω αυτο εκανα...

Βασικα ειχα στο μυαλο το J5 μετα ειδα το J7 και προσωπικα το προτειμησα απο το πιο μικρο...

Και γιαυτο η ερωτηση εχει να κανει μονο για την καμερα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τις ξερω τις συσκευες,σαν γυναικα που ειναι εχει ενα κολημα με τα Samsung....Εγω της προτειναι και το Moto βασικα πρωτη επιλογη το ειχα αλλα οταν σου λεει δεν μου αρεσει καπου εκει σταματας και να ασχολησε...Και εγω αυτο εκανα...

Βασικα ειχα στο μυαλο το J5 μετα ειδα το J7 και προσωπικα το προτειμησα απο το πιο μικρο...

Και γιαυτο η ερωτηση εχει να κανει μονο για την καμερα....

 

Και η μανα μου ηθελε samsung,ηταν κολλημενη.Για μενα πανε στο Xiaomi,αξιζει τα λεφτα του.Ειναι κινηταρα,και πραγματικα παρολο που εχω iPhone,σκεφτομαι σοβαρα να το αλλαξω με αυτο.Αμα ειχα τα λεφτα θα το επαιρνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τις ξερω τις συσκευες,σαν γυναικα που ειναι εχει ενα κολημα με τα Samsung....Εγω της προτειναι και το Moto βασικα πρωτη επιλογη το ειχα αλλα οταν σου λεει δεν μου αρεσει καπου εκει σταματας και να ασχολησε...Και εγω αυτο εκανα...

Βασικα ειχα στο μυαλο το J5 μετα ειδα το J7 και προσωπικα το προτειμησα απο το πιο μικρο...

Και γιαυτο η ερωτηση εχει να κανει μονο για την καμερα....

 

Το j5 με snapdragon 410 εν ετη 2017 θεωρω οτι ειναι πολυ overpriced. Οποτε αν ειναι να παρεις καποιο j παρε το j7. Smartphone δεν ειναι μονο η καμερα, κακα τα ψεμματα... Αν ειναι να μην δουλευει καν ως smartphone ας παρει καλυτερα ενα με πληκτρα και χωριστη compact.

Link to comment
Share on other sites

Και καλύτερη κάμερα να έχει το j7 από το note 4 να ξέρεις ότι μόνο και μονο που το Samsung έχει hd ανάλυση στην οθόνη και το xiaomi Full hd στο δεύτερο θα φαίνονται καλύτερα οι φώτο. Δε νομίζω γυναίκα και να κάθεται να τις βλέπει στον υπολογιστή..

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και καλύτερη κάμερα να έχει το j7 από το note 4 να ξέρεις ότι μόνο και μονο που το Samsung έχει hd ανάλυση στην οθόνη και το xiaomi Full hd στο δεύτερο θα φαίνονται καλύτερα οι φώτο. Δε νομίζω γυναίκα και να κάθεται να τις βλέπει στον υπολογιστή..

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αδερφε αν πεφτει μουρμουρα μετα απο τη γυναικα αστο... Το παραμικρο να τυχει να μην της αρεσεις θα τα ακουσει ασχημα ... "και μου πες να παρω τη κινεζια...

και ειναι χαλια... και της Μαριας το samsung ειναι φοβερο..." (ασχετα το αν το j5 την ικανοποιει λιγοτερο). Εγω το μονο που λεω ειναι οτι το συγκεκριμενο μοντελο καλο θα ηταν να το αποφυγει. Εχει budget επεξεργαστη 2 γενεων πισω... φαντασου ποσο αδυναμος ειναι στο σημερα.

 

Εγω τουλαχιστον σε αυτο το κομματι ειμαι τυχερος. :) Οτιδηποτε αφορα τεχνολογια μου λεει βρες μου εσυ τι να παρω και τελειωνει η υποθεση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε αν πεφτει μουρμουρα μετα απο τη γυναικα αστο... Το παραμικρο να τυχει να μην της αρεσεις θα τα ακουσει ασχημα ... "και μου πες να παρω τη κινεζια...

και ειναι χαλια... και της Μαριας το samsung ειναι φοβερο..." (ασχετα το αν το j5 την ικανοποιει λιγοτερο). Εγω το μονο που λεω ειναι οτι το συγκεκριμενο μοντελο καλο θα ηταν να το αποφυγει. Εχει budget επεξεργαστη 2 γενεων πισω... φαντασου ποσο αδυναμος ειναι στο σημερα.

 

Εγω τουλαχιστον σε αυτο το κομματι ειμαι τυχερος. :) Οτιδηποτε αφορα τεχνολογια μου λεει βρες μου εσυ τι να παρω και τελειωνει η υποθεση.

 

Μόλις είπες την μαγική λέξη...Καλύτερα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά γκρίνια...

Στο φινάλε φινάλε αν δεν τις αρέσει της δινω το Redmi Note 4, και καθαρίζω...

Αλλά όπως ς είπα δεν είναι απαιτητική στην χρήση ....Κάμερα fb και ιντερνέτ...Ακόμα ένα θετικό ότι έχει Nfc, τώρα αν ο επεξεργαστής είναι παλιός στο J7 ένα χρόνο θα την βγάλει σίγουρα...

Θα το πάρω και ότι βρέξει ας κατεβάσει....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είπες την μαγική λέξη...Καλύτερα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά γκρίνια...

Στο φινάλε φινάλε αν δεν τις αρέσει της δινω το Redmi Note 4, και καθαρίζω...

Αλλά όπως ς είπα δεν είναι απαιτητική στην χρήση ....Κάμερα fb και ιντερνέτ...Ακόμα ένα θετικό ότι έχει Nfc, τώρα αν ο επεξεργαστής είναι παλιός στο J7 ένα χρόνο θα την βγάλει σίγουρα...

Θα το πάρω και ότι βρέξει ας κατεβάσει....

 

Μονο j7. Το j5 μην της το δειξεις καν. Οχι οτι ο 617 του j7 οτι ειναι κατι τρομερο, αλλα ο 410 του j5 ειναι πολυ αδυναμος γενικοτερα και δεν αναφερομαι καν σε gaming.

 

Βεβαια δειξτεις και αυτο https://www.skroutz.gr/s/11103582/Huawei-P8-Lite-2017-16GB.html που ειναι ουσιαστικα ιδια κινητο με p9 lite (3GB) αλλα με γυαλι μπροστα πισω... μπορει και να της αρεσει. Μην σου πω να την πας σε ενα καταστημα να το δει απο κοντα. Μπορει και να της αρεσει και εσυ να καθαρισεις για τα επομενα 2 χρονια ;) (αν τυχον καταληξετε παρτο branded να εχεις το κεφαλι σου ησυχο).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επεμεινα στο κινεζο και δεν άκουσα τίποτα. Ίσα ίσα. Εξαρτάται κι από τη γυναίκα βέβαια. Παντως είναι καλύτερη συσκευή το xiaomi..

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επεμεινα στο κινεζο και δεν άκουσα τίποτα. Ίσα ίσα. Εξαρτάται κι από τη γυναίκα βέβαια. Παντως είναι καλύτερη συσκευή το xiaomi..

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλα απο το j5 ολα ειναι καλυτερα αν δεν απαιτεις amoled.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να την πάω να τα δει από κοντά γιατί μένω σε νησί....

Το P8 lite το έχω δει αλλά λόγο Sar το έχω αποριψει...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τελευταια μου προταση https://www.skroutz.gr/s/8384618/Sony-Xperia-M5-16GB.html Αρκετα πιο δυνατη συσκευη απο j7 και με πολυ καλη σελφοκαμερα (αλλα κινητα μπορει να την ειχαν και για κυρια :p ). Στα αρνητικα οτι πιθανοτατα δεν θα παρει Nougat. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και εγω σκεφτομαι τι να αγορασω για τον πατέρα μου. Αναμεσα στις επολιογες μου εχω και το moto g4 το οποιο το εχει το e-shop.gr στα 150; Τι λέτε για το moto g4 σε αυτήν την τιμη?

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σκεφτομαι τι να αγορασω για τον πατέρα μου. Αναμεσα στις επολιογες μου εχω και το moto g4 το οποιο το εχει το e-shop.gr στα 150; Τι λέτε για το moto g4 σε αυτήν την τιμη?

 

Προσεξε εδω προταθηκε το moto g4 plus που εχει καλη καμερα (δεν εχει ιδια καμερα το moto g4). Στα 150 κοντα θα προτεινα καλυτερα το honor 7 lite αν τον νοιαζει η καμερα ή το redmi 4x αν τον νοιαζουν τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τον νοιάζει απλή χρήση. Το τωρινό του κινητό είναι το Moto g το πρώτο το οποίο δεν τραβάει πλέον. Και σκεφτόμουν το moto g4. Φυσικά μου έδωσες την ιδέα για το p9 lite με τα 3 gb ram

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω περισσοτερο θα χαρει μια καλη καμερα ή/και αυτονομια παρα το ποσο γρηγορο ειναι.

 

Το p9 lite (3GB) μοιαζει οντως καλη επιλογη για το πατερα σου, αλλα αν ειναι να ανεβεις τοσο πολυ σε χρηματα και αν πεφτω μεσα στο οτι θα του αρεσε μια καλη καμερα, κοιτα καλυτερα το moto g4 plus https://www.skroutz.gr/s/11775269/Motorola-Moto-G4-Plus-16GB.html . Υστερει μεν σε επεξεργαστη/ram αλλα εχει πολυ καλυτερη καμερα και μεγαλη οθονη να βλεπει καλα ;)

 

Απο την αλλη αν πας με κριτηριο ποιο θα αντεξει τα περισσοτερα χρονια, το moto g4 plus ειναι πιο αδυναμο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω περισσοτερο θα χαρει μια καλη καμερα ή/και αυτονομια παρα το ποσο γρηγορο ειναι.

 

Το p9 lite (3GB) μοιαζει οντως καλη επιλογη για το πατερα σου, αλλα αν ειναι να ανεβεις τοσο πολυ σε χρηματα και αν πεφτω μεσα στο οτι θα του αρεσε μια καλη καμερα, κοιτα καλυτερα το moto g4 plus https://www.skroutz.gr/s/11775269/Motorola-Moto-G4-Plus-16GB.html . Υστερει μεν σε επεξεργαστη/ram αλλα εχει πολυ καλυτερη καμερα και μεγαλη οθονη να βλεπει καλα ;)

 

Απο την αλλη αν πας με κριτηριο ποιο θα αντεξει τα περισσοτερα χρονια, το moto g4 plus ειναι πιο αδυναμο.

 

Thanks for the tip, ακομα ψάχνομαι τι θα του παρω. Θα επαιρνα xiaomi αλλα δεν ξερω αν θα τον βολέψει σε εμπειρία out of the box οπως τα αλλα..

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Thanks for the tip, ακομα ψάχνομαι τι θα του παρω. Θα επαιρνα xiaomi αλλα δεν ξερω αν θα τον βολέψει σε εμπειρία out of the box οπως τα αλλα..

 

Επειδη πηρα νοτε 4 στη μανα μου σε πληροφορω μια χαρα εμπειρια ειναι.Τα Apps ειναι ολα μπροστα σου,δεν εχει app drawer.Ελληνικα κανονικα,800αρα εχει για το 4G.Η καμερα μια χαρα,το βραδυ λιγο χωρις φλας δεν εκανε καλο focus αλλα μια χαρα οι φωτογραφιες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Thanks for the tip, ακομα ψάχνομαι τι θα του παρω. Θα επαιρνα xiaomi αλλα δεν ξερω αν θα τον βολέψει σε εμπειρία out of the box οπως τα αλλα..

Μάλλον εννοείς από θέμα ρομ. Δε θέλει καθόλου πείραγμα. Βάζεις τη κάρτα κι είσαι έτοιμος. Φοράει global rom..

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για την έκδοση του note 4 από site της Κίνας, ή από ελληνικά καταστήματα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για την έκδοση του note 4 από site της Κίνας, ή από ελληνικά καταστήματα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το βρισκεις και Ελλαδα το Note 4 Global ειτε στα 170 ευρω απο σκρουτζ ειτε 249 απο μεγαλες αλυσιδες. Στο σκροτυζ παιζουν μονο τα εξης αρνητικα

- εχεις εγγυηση καταστηματος και οχι επισημου εισαγωγεα

- καποια απο αυτα φερνουν με κινεζορομ, οποτε ισως χρειαστει να φλασαρεις την official (ειναι ευκολοτερο απο οτι ακουγεται)

 

Γενικα παντως αν φοραει official global δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο αφου θα εχει και ota updates. Δες εδω για το πως θα το βρεις στο σκρουτζ το global. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/23905-Redmi-note-4X-stable-global-version/?postID=390138#post390138 . Βεβαια και 800αρα μπαντα να μην εχει δεν νομιζω να καταλαβει διαφορα ο πατερας σου εκτος εαν εχει Mobile internet. Σε τιμη ομως επειδη ειναι ιδια, θεωρω πως ειναι κριμα να μην την εχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...