Jump to content

απο apple σε budget android


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, θελω τη γνωμη σας

 

μετ απο 4 χρονια iphone 5s χωρις κανενα παραπονο και μετα απο σερι apple κινητα με μια μικρη τραγικη παρενθεση σε αντροιντ(galaxy s3) λεω να ξαναδοκιμασω τη τυχη μου, αλλα σε budget συσκευη

 

ψαχνω συσκευη απο Ελλαδα η Ευρωπη 270 ευρω αντε 300 το ταβανι, μαξ 5.2 ιντσες, συμπαθητικη καμερα, οσο πιο smooth λογισμικο ερχομαι απο ios, 800αρα μπαντα σιγουρα εχω και wind, και να εχει και υποστηριξη απο την εταιρια σε software updates για 1-2 χρονια, μην ειναι ενα καλο update και μετα η συσκευη να την παρατανε.και να μην ειναι samsung:p

η χρηση του δεν θα ειναι καθολου για παιχνιδια, κατα βαση web browsing, εφαρμογες, email

 

με λιγο ψαξιμο που εριξα ειδα το sony xperia xa1 και motog5 plus, αλλα δεν τα γνωριζω σαν κινητα οποτε δεν ξερω και αν πληρουν και αυτα που θελω, αν εχετε ακουσει για καποια τετοιου τυπου συσκευη που θα ειναι πολυ καλη και θα βγει 2-3 μηνες, δεν τη βιαζομαι τη συσκευη μπορω και να περιμενω

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Το moto g5 plus ειναι αρκετα μεγαλο σε διαστασεις παρα τις 5.2 ιντσες. Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο κινητο

 

Αν σε νοιαζει να ειναι οντως φορητο, τσεκαρε το huawei nova που ειναι πραγματικα πολυ μαζεμενο. ;) https://www.skroutz.gr/s/10844371/Huawei-Nova-32GB.html

 

Απο την αλλη αν δεν σε πειραζει η ελλειψη της 800αρας μπαντα (πχ εισαι Αθηνα και δεν σε πειραζει αν καμια φορα πεφτεις 3g) μπορεις να δεις και το mi5s που ειναι ισως οτι πιο τουμπανο μπορεις να παρεις σε αυτα τα λεφτα https://www.skroutz.gr/s/10000278/Xiaomi-Mi-5s-64GB.html . Επισης εχει και καλυτερη καμερα απο τα αλλα δυο. Στα αρνητικα του βεβαια, περαν της 800αρας οτι δεν εχεις επισημη εγγυηση αντιπροσωπειας αλλα μονο καταστηματος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως την χρειαζομαι την 800 γιατι ειμαι αρκετους μηνες εκτος αττικης.

θα το κοιταξω το huawei δεν το γνωριζα καν και φαινεται και ομορφη συσκευη,

υποστηριξη θα εχει σαν συσκευη?επειδη βλεπω πως ειναι του 2016 θα παρει και αλλο update περα απο nougat?

το g5 πραγματι μοιαζει με τουβλακι, αλλα το εβλεπα σε κατι reviews να το αποθεωνουν σαν το καλυτερο budget phone

για το xperia για να μην το σχολιασες δεν θα εχεις και την καλυτερη αποψη να φανταστω ε?

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως την χρειαζομαι την 800 γιατι ειμαι αρκετους μηνες εκτος αττικης.

θα το κοιταξω το huawei δεν το γνωριζα καν και φαινεται και ομορφη συσκευη,

υποστηριξη θα εχει σαν συσκευη?επειδη βλεπω πως ειναι του 2016 θα παρει και αλλο update περα απο nougat?

το g5 πραγματι μοιαζει με τουβλακι, αλλα το εβλεπα σε κατι reviews να το αποθεωνουν σαν το καλυτερο budget phone

για το xperia για να μην το σχολιασες δεν θα εχεις και την καλυτερη αποψη να φανταστω ε?

 

Αν θυμαμαι καλα εχει mediatek επεξεργαστη και μαλιστα τον p10. Αφενως ειναι κατωτερος αφετερου δεν εχουν τοσο καλη υποστηριξη σε updates και ρουφανε και παραπανω μπαταρια.

 

Για το nova δεν το γνωριζω αν και λογικα θα παρει καποιο update ακομα αφου θεωρειτε mid to high συσκευη (οταν πρωτοβγηκε ειχε σχεδον 400 ευρω). Εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και μιας και εισαι απο iphone νομιζω θα το εκτιμησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και to axxon 7 mini, φαινεται πολυ ομορφη συσκευη, λεει τιποτα;
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ γκουρου των κινητων :p
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι η επιλογή του honor 8 στα 320 αν κάνεις την υπερβαση

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ συμπαθητικη συσκευη φαινεται, αλλα και αυτη τη βλεπω του 2016 , θα την υποστηριξει για κανα 2 update?αν ειναι να τη περιμενω να πεσει λιγο, γιατι αν ειναι ν κανω μικρη υπερβαση θα μου φαινοταν πιο λογικο για καινουργια συσκευη
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ συμπαθητικη συσκευη φαινεται, αλλα και αυτη τη βλεπω του 2016 , θα την υποστηριξει για κανα 2 update?αν ειναι να τη περιμενω να πεσει λιγο, γιατι αν ειναι ν κανω μικρη υπερβαση θα μου φαινοταν πιο λογικο για καινουργια συσκευη

 

Απο αποψη updates δεν νομιζω να διαφερουν. Και τα 2 θα παρουν απο ενα ακομα update λογικα.

 

Το honor 8 ειναι εξαιρετικη συσκευη αλλα σε καμια περιπτωση δεν το λες budget android :) Φυσικα αν ανεβεις σε χρηματα τοτε για τα λεφτα αυτα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες που υπαρχουν.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι και τα 2 παλια μοντελα απ οτι κοιταξα, θα εχουν υποστηριξη για κανα 2 updates?η xiaomi που φαινονται συμπαθεστατα τα κινητα της, δεν βγαζει τιποτα καλο στις 5 ιντσες με 800αρα μπαντα?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι και τα 2 παλια μοντελα απ οτι κοιταξα, θα εχουν υποστηριξη για κανα 2 updates?η xiaomi που φαινονται συμπαθεστατα τα κινητα της, δεν βγαζει τιποτα καλο στις 5 ιντσες με 800αρα μπαντα?

 

Αν σε νοιαζει καμερα δεν θα το λεγα. Υπαρχει μεν το redmi 4X που ειναι 5 ιντσες και εχει 800αρα μπαντα, αλλα η καμερα ειναι λιγο κατωτερη απο p9 lite.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι και τα 2 παλια μοντελα απ οτι κοιταξα, θα εχουν υποστηριξη για κανα 2 updates?η xiaomi που φαινονται συμπαθεστατα τα κινητα της, δεν βγαζει τιποτα καλο στις 5 ιντσες με 800αρα μπαντα?

το g5 είναι η περσινή ναυαρχίδα, τώρα πόσα update θα πάρει κανείς δεν το ξέρει. Το nexus απο την άλλη θα πάρει φαντάζομαι 2-3 updates σίγουρα λόγο του "nexus" ονόματος.

Link to comment
Share on other sites

το g5 είναι η περσινή ναυαρχίδα, τώρα πόσα update θα πάρει κανείς δεν το ξέρει. Το nexus απο την άλλη θα πάρει φαντάζομαι 2-3 updates σίγουρα λόγο του "nexus" ονόματος.

 

Θα παρει μεχρι και android 8 το nexus 5x.

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες σε Xiaomi,θα προτεινα το Redmi Note 4(Snapdragon,Global Edition) 3/32.Το πηρε η μανα μου χθες,ειχε Galaxy S3(την Neo εκδοση).

Μπαταρια ατελειωτη,μιλαμε απο το μεσημερι εως τωρα με συγχρονισμο ανοιχτο,4G και χρηση browsing facebook,καμερα,mail ειχε γυρω στο 70-75%.Και η φωτεινοτητα γυρω στο 65-70%.Εχει την 800αρα και επειδη εχει καρτα vodafone μεσα πιανει 4G παντου.Οπου βλεπω εγω,βλεπει και η μανα μου(εχω iPhone 5s).Απο καμερα μια χαρα η μπροστα οσο και η πισω.Στη μερα θα σε ικανοποιησει πληρως,μια χαρα φωτογραφιες και selfies.Απο επιδοσεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο gaming ειναι αψογο.Στα ελαφρια παιχνιδακια δεν μασαει,εδω το S3 της μανας μου σηκωνει Minions και Subway surfers ανετα.Με Snapdragon 400 στα 1,4Ghz και 1,5GB Ram.

Επειδη ομως εχει ο πατερας μου το note 3 με τον Mediatek Helio X10 και 2GB Ram θα σου πω το εξης.Αμα στο note 3 καμια φορα κανει refresh σε fb και chrome,το note 4 τα κραταει καλυτερα.Το multitasking του μου φανηκε οτι ειναι καλυτερο και απο το iPhone 5s που εχω.Το ηχειο ειναι δυνατο,ακουγεται ακομα και σε θορυβωδες περιβαλλον.Wifi και Bluetooth εχουν καλη εμβελια καθως και καλο σημα κινητης.Στο σπιτι με τη Vodafone εχω θεμα.Στο ασανσερ χανει το σημα σε μενα και το ξαναβρισκει συνεχεια.Σε πληροφορω το note 3 και το 4αρι δεν βγαινει εκτος δικτυου.Εχουν εστω μια γραμμη,ενω εγω οχι με το iphone.Οσο για το μεγεθος που ειναι 5,5 ιντσες σε πληροφορω οτι ειναι αρκετα μαζεμενο.Ειναι θεμα συνηθειας,και η μανα μου παρολο που φοβοταν λιγο το μεγεθος το συνηθισε.Οτι εγραψα ειναι εμπειρια δικια μου και το εχω πιασει στα χερια μου.Για μενα το κινητο αξιζει και θα αλλαζα το iPhone μου γι αυτο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...