Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατατοπιστικότατος,

(Δυστυχώς για την περίπτωσή μου, που θέλω να αποφύγω το "πείραγμα", λόγω παλιών τραυματικών εμπειριών)

1. μία ακόμα (άτοπη) ερώτηση/διευκρίνιση: μολονότι κινέζικη ρομ, θα φανταζόμουνα ότι Από τη στιγμή που έχει , όπως είπες, εξαρχής αγγλικό interface, ότι θα έχει και άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες συμπεριλαμβανομένης και της Ελληνικής.

2. Από τη στιγμή που θα αλλαχτεί η επίσημη Ρόμ, τι γίνεται με τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις?

3. Το τελωνείο πόσο βγαίνει περίπου (για να κάνουμε τους υπολογισμούς/συγκρίσεις μας, αν το πάρουμε από αλλού ...)

Απαντησεις :

1. Οχι, εχει μονο Κινεζικη και Αγγλικη γλωσσα

2. Αν βαλεις Ελληνικη Rom απο το xiaomi-miui.gr, θα εχεις σχεδον καθε βδομαδα διαθεσιμο update. Θα το κατεβαζεις, το βαζεις στο κινητο και μεσω TWRP θα το φλασαρεις πανω στην προηγουμενη και εισαι μια χαρα ....

3. Δεν γνωριζω :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Αποκτησα κι εγω επιτελους το πολυποθητο Mi Max 2 64gb gold!!! Εχω μεινει κυριολεκτικα αφωνος. Το τηλεφωνο αλλα και το MIUI ειναι συναρπαστικα. Μια ερωτηση μονο. Το wifi σαν κεραια εννοω σας καλυπτει σε σχεση με προηγουμενα τηλεφωνα (samsung, lg, apple κλπ)? Δεν εχω καποιο θεμα, απλα σαν θεμα συγκρισης το θετω.

Ευχαριστω, Δημητρης.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Για να τα ξεκαθαρισουμε, για να μην γινονται παρεξηγησεις .....

To eglobalcentral.eu, δεν ειναι ευρωπαικη αποθηκη. Ερχονται λοιπον απο Κινα στην Αγγλια, τα παραλαμβανουν και τα στελνουν μετα απο εκει με καινουριο αγγλικο tracking number (DPD) για ευνοητους λογους. Στη συνεχεια ταξιδευουν μεσω Ευρωπης και μολις φτανουν στην Ελλαδα, τα παραλαμβανει η ACS και σας τα φερνει στο σπιτι. Και ολα αυτα σε 2 βδομαδες το πολυ. Τοσο εκαναν οσα παρηγγειλα απο εκει.

Τωρα σχετικα με τη Rom, τα συγκεκριμενα μοντελα, εχουν μονο Κινεζικη και Αγγλικη γλωσσα (μιαμε για Interface). Χωρις Play Store. Υπαρχουν και συσκευες που πουλανε (πηρα 2 Mi Mix απο εκει και ενα Redmi Note 4 που φορουσαν Global ..... )

Αυτα που φορανε Κινεζικη official, πρεπει να τα rootαρεις, να φλασαρεις αλλη Rom (πχ ελληνκη) και να εχεις και ελληνικο Interface και ελληνικη γλωσσα για να γραφεις ..... :)

Καλη σου μερα φιλε μου να ρωτησω κατι,η τιμη που λεει 232€ ειναι τελικη?ξερεις?η εχει μετα και καποια μεταφορικα προχωρωντας την παραγγελια?
Link to comment
Share on other sites

Αποκτησα κι εγω επιτελους το πολυποθητο Mi Max 2 64gb gold!!! Εχω μεινει κυριολεκτικα αφωνος. Το τηλεφωνο αλλα και το MIUI ειναι συναρπαστικα. Μια ερωτηση μονο. Το wifi σαν κεραια εννοω σας καλυπτει σε σχεση με προηγουμενα τηλεφωνα (samsung, lg, apple κλπ)? Δεν εχω καποιο θεμα, απλα σαν θεμα συγκρισης το θετω.

Ευχαριστω, Δημητρης.

 

Καλα αφου δεν εχεις θεμα για ποιον λογο ρωτας φιλε?Τι να συγκρινεις δηλαδη.

Να ειχες καποιο προβλημα να καταλαβαινα το ερωτημα σου........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα φιλε μου να ρωτησω κατι,η τιμη που λεει 232€ ειναι τελικη?ξερεις?η εχει μετα και καποια μεταφορικα προχωρωντας την παραγγελια?

Εαν εισαι στην ηπειρωτικη Ελλαδα, ειναι τελικη δεν εχει μεταφορικα. Προχθες καποιος χρηστησ απο την Κρητη νομιζω του εβγαζε 20€ περιπου μεταφορικα, λογω μαλλον του νησιου .... Παντως σε ηπειρωτικη ελλαδα δεν εχει ...., :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικές σελίδες Αναφέρθηκε (σελίδα 9 μήνυμα #133 ) με κατηγορηματικότητα ότι πρόκειται για Ευρωπαϊκή αποθήκη.

 

Επειδή και εγώ Ενδιαφέρομαι να το πάρω από κει και επειδή η σελίδα τονίζει έντονα ότι πρόκειται για Chinese version χωρις plays store και με διαφορες κινεζικές Εφαρμογές που μπορείς μεν να απενεργοποιήσεις (αλλά μάλλον όχι να απεγκαταστήσεις) τους ρώτησα πρόσφατα και αν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα και η απάντησή τους είναι Με λίγα λόγια ότι δεν ξέρουν να απαντήσουν, γιατί είναι σφραγισμένη η συσκευασία:

CS1 - Sales & Support (eGlobaL Central (EU))

Aug 17, 09:42 HKT

 

Dear Customer,

 

Thank you for your message.

 

With regards to your enquiry, unfortunately we are unable to determine the language of the item Xiaomi Max 2 Dual Sim 64GB 4G SIM FREE whether have Greek or not as we are unable to open the box to check for this device and the supplier is unable to confirm for us.

 

We hope to serve an order of yours in the future!

 

Best Regards,

eglobal central (EU)

 

 

 

Οπότε θα βοηθούσε εάν κάποιος που το έχει αγοράσει από εκεί να επιβεβαιώσει και αν η συγκεκριμένη Rom/Version υποστηρίζει-έχει ελληνική γλώσσα, χωρίς εννοείται να ρουταριστεί και λοιπά.

(Στα υπόλοιπα κινεζομαγαζα που το πουλάνε με global International ROM λέει ξεκάθαρα ότι έχει και Greek language.)

 

Μάλιστα. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την άψογη ενημέρωση σχετικά με το κατάστημα. ;)

Έτσι σφραγισμένο και με την Κινέζικη ρομ στέλνει και το gearbest και προφανώς το να περάσεις την global stable που έχει κανονικά ελληνικά είναι πανεύκολο και μιλάμε για διαδικασία μερικών λεπτών χωρίς ξεκλειδώματα, root κτλπ (adb drivers, global stable fastboot rom, mi flash tool).

Απλά σε αυτή τη συσκευασία δεν περιλαμβάνεται ευρωπαϊκός φορτιστής, απλά σου δίνουν μαζί και έναν αντάπτορα. Το Max1 το είχα πάρει από το Geekbuying και ήρθε σφραγισμένο κουτί με ευρωπαϊκό φορτιστή και global stable περασμένη ήδη. Έχει και το Max2 σε παρόμοια συσκευασία απλά σκέφτομαι πόσο αξίζει να πάρω το ρίσκο γιατί όσες φορές έχω παραγγείλει από το geekbuying με free μεταφορικά μου το έχουν στείλει με Singapore post απευθείας από Κίνα... (πολύ επίφοβο).

Link to comment
Share on other sites

μισό για να το ξεκαθαρίσουμε, για να περάσεις ελληνική ρομ δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα ο bootloader;;; ειναι σίγουρο αυτο 100%;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μισό για να το ξεκαθαρίσουμε, για να περάσεις ελληνική ρομ δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα ο bootloader;;; ειναι σίγουρο αυτο 100%;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Στο πρώτο mi max χρειάζεται πάντως. Πέρασα την global αλλά για την ελληνική από την κοινότητα της miui ήθελε ξεκλείδωμα Bootloader.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Xiaomi τελευταίας γενιάς, όταν θέλεις να βάλεις custom Rom χρειάζεται οπωσδήποτε ξεκλείδωμα του bootloader.

Προσέχουμε για να έχουμε...!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

μισό για να το ξεκαθαρίσουμε, για να περάσεις ελληνική ρομ δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα ο bootloader;;; ειναι σίγουρο αυτο 100%;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Προφανώς και χρειάζεται. Δεν αναφέρθηκα όμως στην ελληνική αλλά στην global που έχει κανονικά και ελληνικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και χρειάζεται. Δεν αναφέρθηκα όμως στην ελληνική αλλά στην global που έχει κανονικά και ελληνικά ;)

οκ, η Global φτάνει :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι. Είμαι στην τελευταία global stable. Όταν κάνω μια κλήση και ακούω από το earpiece, κάθε φορά που μιλάει ο άλλος, μαζί με τη φωνή ακούγεται μαζί και ο θόρυβος της ενίσχυσης του ήχου, ένα είδος hissing noise. Ακούγεται πιο εύκολα στους διακοπτομενους ήχους, όπως όταν χτυπάει το τηλέφωνο και περιμένω τον άλλο να το σηκώσει, όπου υπάρχει εναλλαγή απόλυτης σιγής και ήχου. Από το ηχείο ή τα headphones είναι ανεπαίσθητο έως καθόλου. Δοκίμασα να χαμηλώσω την ένταση, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το έχει παρατηρήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι. Είμαι στην τελευταία global stable. Όταν κάνω μια κλήση και ακούω από το earpiece, κάθε φορά που μιλάει ο άλλος, μαζί με τη φωνή ακούγεται μαζί και ο θόρυβος της ενίσχυσης του ήχου, ένα είδος hissing noise. Ακούγεται πιο εύκολα στους διακοπτομενους ήχους, όπως όταν χτυπάει το τηλέφωνο και περιμένω τον άλλο να το σηκώσει, όπου υπάρχει εναλλαγή απόλυτης σιγής και ήχου. Από το ηχείο ή τα headphones είναι ανεπαίσθητο έως καθόλου. Δοκίμασα να χαμηλώσω την ένταση, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το έχει παρατηρήσει κανείς;

Παιζει ρολο και ο παροχο σου πολλες φορες,το εχω παρατηρηση σε πολλα κινητα αυτο που λες,βεβαια δεν ειναι καθολου κακο να σου καθαριζει τον ηχο,με ποια ετιαρια εισαι?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι στην Αγγλία και το δοκιμάζω με Three UK και Vodafone ελληνική συνδεδεμένη στο βρετανικό δίκτυο της Vodafone. Παρατήρησα επίσης ότι αν χαμηλώσω τον ήχο από 50% και κάτω, χειροτερεύει και ακούγονται τυχαίες παρεμβολές/crackling.

 

Δοκίμασα με τις ίδιες Sim σε Mi Max 1 και OnePlus One και ο ήχος είναι καθαρός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι στην Αγγλία και το δοκιμάζω με Three UK και Vodafone ελληνική συνδεδεμένη στο βρετανικό δίκτυο της Vodafone. Παρατήρησα επίσης ότι αν χαμηλώσω τον ήχο από 50% και κάτω, χειροτερεύει και ακούγονται τυχαίες παρεμβολές/crackling.

 

Δοκίμασα με τις ίδιες Sim σε Mi Max 1 και OnePlus One και ο ήχος είναι καθαρός.

 

Προβληματα δεν εχω κατα τις συνομηλιες μου εγω φιλε,πεντακαθαρα ακουω-με ακουν.

Δεν μπορω,προφανως,να καταλαβω αυτο που ανεφερεις ποσο προβλημα,εαν παντα,ειναι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,δοκιμασα τη τελευταια dev rom miui 9(!!!) απο το αδελφο σαιτ miui.gr και μου αρεσε,αλλα ρε γμτ,η global stable νομιζω ειναι λιγο καλυτερη απο μπαταρια και ξαναγυρισα σ'αυτη!Δε ξερω αν εκανα καλα,αλλα... :)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εχω cosmote , με 4G ταχυτητες κλπ δεν θα εχω θεμα ε?

Τι θεμα να εχεις φιλε?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοεί την έλλειψη της Β20

 

Sent from my Lenovo A2010-a using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι και καλη εβδομαδα. Ειναι η γνησια rom? Edited by scorpios44
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι και καλη εβδομαδα. Ειναι η γνησια rom?

Ποια ROM ? Δε βλεπουμε κατι ............ :confused: :blink:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM ? Δε βλεπουμε κατι ............ :confused: :blink:

 

Εχω κανει screenshot την οθονη με το "σχετικα με το τηλεφωνο" αλλα δεν μπορω να το ανεβασω απο την Διαχειριση Συνημενων κατω στις Επιπροσθετες επιλογες του myphone. Ειτε με το κινητο ειτε με τον υπολογιστη μου. Για αυτο υπαρχει αυτο το κενο. Παιδευομαι απο το πρωι. Δεν το πολυ-εχω με τους υπολογιστες ειναι η αληθεια. Αν εχετε καποια λυση πειτε την μου να το στειλω το Screenshot.

Ευχαριστω πολυ, Δημητρης.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει screenshot την οθονη με το "σχετικα με το τηλεφωνο" αλλα δεν μπορω να το ανεβασω απο την Διαχειριση Συνημενων κατω στις Επιπροσθετες επιλογες του myphone. Ειτε με το κινητο ειτε με τον υπολογιστη μου. Για αυτο υπαρχει αυτο το κενο. Παιδευομαι απο το πρωι. Δεν το πολυ-εχω με τους υπολογιστες ειναι η αληθεια. Αν εχετε καποια λυση πειτε την μου να το στειλω το Screenshot.

Ευχαριστω πολυ, Δημητρης.

Αναιβασε εδω φιλε.

https://postimages.org/

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

https://postimg.org/image/d69tvs38j/

Σε ευχαριστω πολυ kostas1.

Τελικα ειναι κανονικη η Rom μου?

Σας ευχριστω εκ των προτερων, Δημητρης.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...